Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 05:44

« Poprzedni Następny »


„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela


Artykuł redakcyjny JNS 2023-02-07

Imam Hassen Chalghoumi przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie.
Imam Hassen Chalghoumi przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie.

Redakcja JNS

 

Hassen Chalghoumi, urodzony w Tunezji w 1972 r., ukończył studia licencjackie na uniwersytecie w Damaszku, a następnie studiował teologię w Pakistanie.

 
Ojciec pięciorga dzieci, przybył w 1996 roku do Francji, gdzie został imamem meczetu Drancy na północno-wschodnich przedmieściach Paryża. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Imamów we Francji przez prawie 20 lat, w tym czasie nawiązał bliskie związki ze społecznością żydowską.

 

Praca Chalghoumi przyniosła mu w niektórych kręgach przydomek „Imam Żydów”, w innych „Imam Pokoju”.

 

Jego misja: zbliżanie ludzi w celu walki z antysemityzmem, a także islamizmem, a dokładniej islamem politycznym.

 

Spotkaliśmy się z Chalghoumim podczas jego ostatniej wizyty w Izraelu.


JNS: Co cię tu sprowadziło? 

 

Odp.: W latach 2004-2005 często spotykałem się z członkami społeczności żydowskiej, a także chodziłem do miejsc pamięci o Holokauście, ponieważ jestem imamem Drancy, miasta znanego ze swojego związku z Zagładą. Mam przyjaciół, którzy rozmawiali ze mną o Izraelu, ale początkowo powiedziałem, że jesteśmy francuskimi muzułmanami, wy jesteście francuskimi Żydami, nie ma potrzeby mówić o Izraelu, ponieważ nie jesteśmy ani Palestyńczykami, ani Izraelczykami.

 

Miałem tendencję do unikania rozmów o polityce czy sprawach międzynarodowych i zamiast tego skupiałem się na Francji. Ale ilekroć brałem udział w wydarzeniach związanych z Zagładą i zbliżaniem się do społeczności żydowskiej oraz w stosunkach z Conseil Représentatif des Institutions Juives de France [parasolową grupą reprezentującą Żydów we Francji], skłaniali mnie do rozmów o Izraelu, Palestyńczykach i Strefie Gazy.

 

W 2009 roku podjąłem decyzję o wyprawie do Izraela, aby z pierwszej ręki poznać tamtejszą ludność i sytuację geopolityczną. 

 

JNS: Czy wierzysz, że kolejne kraje arabskie i islamskie zawrą pokój z Izraelem? 

 

Odp.: Wiele lat temu nikt nie wierzył, że kraje arabskie to zrobią. I chciałbym wyróżnić cztery osoby, z których pierwszą jest szejk Mohamed bin Zayed, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odważny człowiek, który zasługuje na szacunek. Pomógł wprowadzić ZEA do współczesnego świata i przeszedł do historii. Drugi to król Bahrajnu, znam go bardzo dobrze, mam z nim świetne relacje, Hamad bin Isa Al Chalifa. Również król Maroka, Jego Wysokość Mohammed VI. Wreszcie wiceprezydent Sudanu Mohamed Hamdan Dagalo.

Mieli odwagę zawrzeć pokój z Izraelem.

 

Wiesz, społeczeństwo się zmienia, mamy nadzieję w świecie arabskim i muzułmańskim, jeśli chodzi o Izrael. Wcześniej było to niemożliwe z powodu wszystkich kłamstw islamistów, ekstremistów i antysemitów, tego zniesławienia i tego rasizmu wobec Izraela i jego ludności.

 

A także z powodu ignorancji i arabskich mediów. Przez 60 lat arabski nacjonalizm manipulował duszami świata arabskiego. Dziś dusze są wolne i same widzą prawdę. Dziś synagogi znajdują się w Dubaju, Abu Zabi, Bahrajnie, Maroku, a wkrótce w innych miejscach. Wierzę, że w tym roku, jeśli Bóg pozwoli, a nawiasem mówiąc, podczas mojej wizyty w Knesecie, rozmawialiśmy z ministrami bliskimi [premierowi Beniaminowi] Netanjahu o znaczeniu kontynuowania tego marzenia, aby Porozumienia Abrahamowe rozciągnęły się na cały świat.

 

Mam nadzieję, że w tym roku będzie pokój z Arabią Saudyjską, Omanem, lepsze stosunki z Sudanem, lepsze stosunki z Tunezją, Marokiem, Libią i innymi krajami, które pójdą drogą pokoju. Z Libanem są porozumienia o pokoju gospodarczym, to pierwszy krok w kierunku pokoju politycznego, społecznego i kulturalnego.

 

P: Jaki jest twój pogląd na radykalny islam?

 

To trucizna, to rak islamu. To choroba, z którą trzeba walczyć. Jednych da się wyleczyć, ale z innymi niestety trzeba walczyć prawem i twardą ręką. Moje przesłanie jest takie, aby Izraelczycy i nie-muzułmanie nie mylili islamizmu z milczącą większością muzułmanów. Widzieliśmy to we Francji, gdzie jest wzrost poparcia dla partii skrajnie prawicowej, rasizm osiąga nowe szczyty, ale także dla partii skrajnie lewicowej, a oni są sprzymierzeni z islamistami, wierzą, że islamiści to muzułmanie, dla prawego skrzydła zaś każdy muzułmanin jest islamistą.

 

Moje przesłanie jest jasne: istnieje potrzeba znalezienia wszelkich niezbędnych sposobów pozbycia się skrajnego nauczania, które nie ma nic wspólnego z ogólnymi naukami islamu – o tolerancji, otwartości i szacunku.

 

Również miłując ludy Księgi, dzieci Izaaka, dzieci Izmaela, dzieci Dawida, dzieci Sulejmana, potrzebujemy tej miłości i bliskości, tworząc dialog, przełamując stereotypy. Nasze praktyki są nieco inne, ale rzeczywistość jest taka, że mamy tych samych proroków i tego samego Boga.

 

P: Jakie są twoje relacje ze społecznością żydowską we Francji i poza nią?

 

Odp.: Jestem imamem Drancy, imamem miasta Szoah, człowiekiem wiary i religii oraz humanistą, jestem świadkiem, między moim domem a meczetem w Drancy, każdego dnia przechodzę obok pomnika Szoah. Jestem świadkiem nienawiści, która była, kiedy ludzkość straciła duszę. Z Drancy [francuska policja i naziści] deportowali prawie 90% mężczyzn, kobiet i dzieci. Dlaczego zostali deportowani, dlaczego zostali zabici? Bo byli Żydami. Należeli do wspólnoty i religii, która w pewnym sensie jest też moja, religii monoteistycznej.

 

Ten obowiązek pamięci sprawia, że moje relacje ze społecznością żydowską są bardzo szczególne. To obowiązek dawania świadectwa i obowiązek walki z zapomnieniem, bo jeśli zapomnimy o Zagładzie, to znaczy, że historia się powtórzy. Ludobójstwo miało miejsce i nadal ma miejsce, więc musimy być ostrożni.

 

Obowiązek pamięci sprawia, że moje relacje ze społecznością żydowską we Francji i na całym świecie są tak silne. Ponadto, jeśli spojrzymy na islam i jego praktyki, większość praktyk jest bardzo bliska judaizmowi. Moje relacje z Żydami we Francji, w Europie i w Stanach Zjednoczonych, także w Tunezji, to stosunki braterskie, a moje obecne stosunki z Izraelem i społeczeństwem izraelskim pozwolą mi mówić i wpływać na innych.

 

P: Co powiedziałbyś muzułmanom, którzy mogą mieć z góry przyjęte wyobrażenia o Żydach i Izraelu?

 

Koran jest przesłaniem, mówi o wychodzeniu do innych, mówieniu z tolerancją, otwartością i szacunkiem do rodziny ludów Księgi, a zwłaszcza do dzieci Izaaka, dzieci potomków Izraela, Mojżesza. Nie mogę być prawdziwym wierzącym muzułmaninem i jednocześnie antysemitą, który nienawidzi społeczności żydowskiej, bo to oznacza zdradę dużej części mojej wiary.

 

Ważne jest, aby dotrzeć do innych i prowadzić dialog. Możemy mieć różne stanowiska w sprawie izraelskiej polityki, jest to wolność, która istnieje także w Izraelu.

 

Kiedy byłem w Knesecie, byli posłowie arabscy, którzy krytykowali politykę [premiera Benjamina] Netanjahu, niektórzy byli za, niektórzy byli przeciw. To jest wolność, ale nie mamy prawa być antysemitami, nie mamy prawa nienawidzić całej populacji, nie mamy prawa pragnąć zniszczenia całego państwa. Prawie siedem czy osiem milionów Żydów, to jest zabronione w islamie, to jest zbrodnia przeciwko ludzkości.

 

Kluczem jest tutaj dialog, przyjedź i przekonaj się sam, przyjedź i odwiedź Izrael. Za każdym razem, gdy przywożę młodych ludzi i imamów, nawet w Knesecie jest sala modlitewna, mały meczet, modliłem się tam. To kraj apartheidu i rasizmu? Przepraszam, nie jest.

 

Byłem w Akko, byłem w meczecie al-Aksa, wszystko to pokazuje, ile jest wolności w Izraelu. Jasne, są trudności dla Palestyńczyków, są trudności z ich sąsiadami, ale to można rozwiązać przez dialog, a nie przez nienawiść, nie przez terroryzm i nie przez ludzi, którzy nie wierzą w szacunek dla ludzkiego życia.

 

’Imam of Peace’ calls on Arabs Muslims to embrace Israel

JNS Org., 15 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk