Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:40

« Poprzedni Następny »


„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości


Adam Levick 2022-04-16

Broń skonfiskowana arabskim handlarzom bronią w Tel Awiwie w listopadzie 2021.  (Źródło: Times of Israel, Yossi Aloni/Flash90)
Broń skonfiskowana arabskim handlarzom bronią w Tel Awiwie w listopadzie 2021.  (Źródło: Times of Israel, Yossi Aloni/Flash90)

wywiadzie dla hebrajskiej strony internetowej “Times of Israel”, Molly Malekar, dyrektorka Amnesty International Israel, ostro skrytykowała swoją macierzystą organizację za raport oskarżający Izrael o stosowanie apartheidu wobec arabskich obywateli Izraela. Chociaż polecamy przeczytanie całego artykułu, ten fragment szczególnie zwrócił naszą uwagę:  

Malekar…krytykowała postawę Amnesty wobec arabskich Izraelczyków, których raport nazywa Palestyńczykami.


“Są traktowani jako wieczne, bierne ofiary apartheidu pozbawione wszelkich praw i sprawczości
– powiedziała – Amnesty zamienia ich w ofiary, w obiekty. To nie jest ani prawdziwe, ani pomocne.


Tendencja rozmaitych NGO i większości mediów traktowania Palestyńczyków i arabskich obywateli Izraela jako jedynie biernych ofiar – co służy rażącym wypaczeniom rzeczywistości, w jakiej żyją zarówno Żydzi, jak Arabowie w tym kraju – jest dynamiką, którą wielokrotnie dokumentowaliśmy.


Ta odmowa sprawczości arabskim obywatelom Izraela była widoczna w artykule Bethan McKernan w „Guardianie” o wpływie przemocy gangów w arabskich społecznościach Izraela („The police don’t care”: gun violence engulfs Israel’s Arab community, 21 lutego).


Tytuł zaczyna się cytatem z pierwszego zdania artykułu: “Policji nie obchodzi, co zdarza się Palestyńczykom, więc [gangi] wiedzą, że mogą zabijać dzieci, które bawią się, i nic się nie zdarzy” –  co jest słowami krewnego arabskiego dziecka zabitego przez zabłąkaną kulę, które było, jak wyjaśnia McKernan, „pierwszą ofiarą w 2022 roku epidemii przemocy, jak ogarnęła arabską społeczność Izraela".  


Chociaż McKernan później przyznaje, że nowy rząd “jako centralną obietnicę dla społeczeństwa przyjął walkę z przestępczością w arabskiej społeczności”, nie wyjaśnia, że te sprawy były od wielu lat przedmiotem politycznej debaty i znacznego nagłośnienia w mediach oraz że inwestuje się w te społeczności znaczące państwowe zasoby. Pominęła także fakt, że związane z posiadaniem broni aresztowania – i konfiskata nielegalnej broni, z której wiele dociera do kraju przez Jordanię – przez izraelską policję znacząco zwiększyły się w sektorze arabskim.


McKernan w następującym akapicie kontynuuje wzmocnienie pożądanej przez nią narracji, że problemy przed jakimi stoją izraelscy Arabowie są w ostatecznym rachunku winą Żydów:

Około 20% z 9 milionów populacji Izraela identyfikuje się jako Arabowie, obejmując Beduinów i Druzów, jak również muzułmańskich i chrześcijańskich Palestyńczyków. Teoretycznie mają oni te same prawa obywatelskie i polityczne, jak żydowscy obywatele; w praktyce, te społeczności spotykają się z poważną, zinstytucjonalizowaną dyskryminacją.

Jednak istnienie rozmaitych form dyskryminacji wobec mniejszości w demokratycznym kraju – czy jest to Izrael, Wielka Brytania, czy USA – nie znaczy, że ich prawa polityczne i obywatelskie są tylko „teoretyczne”. Prawa zapewniające równość w każdym z tych krajów mogą być niedoskonale egzekwowane, niemniej dalekie od “zinstytucjonalizowanych” praktyk dyskryminacyjnych. Faktem jest, że wielu z tych, którzy twierdzą, że istnieje prawna kodyfikacja rasizmu wobec Arabów w Izraelu, opierają swoje twierdzenie na beznadziejnie błędnym prawnie i moralnie rozumowaniu.


Ponadto fakt, że najnowszy indeks demokracji tygodnika “The Economist” umieścił demokrację Izraela powyżej nawet Stanów Zjednoczonych – nadając niemal najwyższą możliwą ilość punktów za „proces wyborczy i pluralizm” – jest tylko jednym z wskaźników tego, że Izrael jest solidną demokracją liberalną. W rzeczywistości, raport “Economist” pokazał, że Izrael podczas pandemii poszedł wbrew globalnemu trendowi “bezprecedensowego ograniczania swobód obywatelskich wśród rozwiniętych demokracji”.


Następnie, po przytoczeniu dalszych, rozdzierających serce przykładów wpływu przemocy gangów i zrobieniu aluzji do przemocy domowej i ofiar tak zwanych “zabójstw honorowych” w społecznościach arabskich, McKernan bezkrytycznie cytuje następującą wypowiedź:

Większość społeczności była bardzo dotknięta w 1948 roku [po wojnie rozpoczętej przez kraje arabskie po utworzeniu Izraela]. Ludzie byli wysiedleni, wpędzeni w biedę. Musieli zaczynać od nowa, więc oczywiście jest przestępczość”  powiedziała Fida Sz’hade, członkini rady miejskiej Lod i jedna z wielu arabskich kobiet w całym Izraelu, które pomagają organizować rodziny ofiar w głośne, nowe, polityczne lobby o nazwie Matki za Życiem.


Tym, co dzieje się dzisiaj, to rzeczywistość, która dzieje się, kiedy odmawia się szkół, pracy, możliwości całemu narodowi.

Podstawowa przyczyna przestępczości w sektorze arabskim jest złożona i wieloaspektowa, i odzwierciedla decyzje, trendy i normy rodzinne i kulturowe wewnątrz społeczności arabskiej – jak również politykę Jerozolimy.


Jednak obwinianie “wysiedlenia”, które zdarzyło się w czasie powstania Izraela, w 1948 roku, o wzrost przestępczości w ich społecznościach 73 lata później jest zaskakujące. Przy ponownym narodzeniu państwa żydowskiego cała populacja, zarówno Żydzi, jak nie-Żydzi, była biedna, a wielu Żydów w kraju dopiero co przybyło po ucieczce przed prześladowaniami, czystkami etnicznymi i ludobójstwem w Europie, ze świata arabskiego i innych części świata – a wielu z nich straciło wszystkie pieniądze i cały dobytek. Ci żydowscy uchodźcy także musieli “zacząć wszystko od nowa”.  


Ponadto generalne twierdzenie, że fala przestępstw jest wynikiem “odmawiania” przez Izrael “szkół, pracy, możliwości” arabskim Izraelczykom, jest nie tylko sprzeczne z faktami i niezgodne z poglądami i doświadczeniami większości arabskich obywateli, ale sugeruje niemal spiskowe myślenie.   


Bardziej pomocnym podejściem do problemu przestępczości w głównie arabskich miastach w Izraelu byłoby zakładanie arabskiej sprawczości.


Na przykład, McKernan pisze, że “Sieci zorganizowanej przestępczości są głęboko zakorzenione w arabskim społeczeństwie, które zwraca się do szefów gangów o pożyczki, kiedy izraelskie banki ich odmawiają”. Wnioskiem, jaki mają wyciągnąć czytelnicy “Guardiana”, jest, że żydowskie banki odmawiają Arabom pożyczek z powodu dyskryminacji.


Niemniej, jednym podawanych powodów, dla których wielu Arabów otrzymuje odmowę pożyczki z banku, jest to, że ta społeczność tradycyjnie unika używania kart kredytowych, polegając zamiast tego na gotówce. To znaczy, że Arabowie rzadziej mają historię kredytową, jakiej banki używają, by zdecydować o spełnieniu warunków udzielenia pożyczki. Tak więc jednym rozwiązaniem tego konkretnego problem, opartym na arabskiej sprawczości – która odrzuca fatalizm powiedzenia kobiety, którą McKenan postanowiła zapytać, że „system jest ustawiony przeciwko nam” – mogłoby być promowanie używania kart kredytowych w tej społeczności.


Oczywiście nic z tego nie sugeruje, że rząd Izraela nie powinien prowadzić zdecydowanej polityki szukania rozwiązań dla plagi przestępczości, jaka dręczy arabskich obywateli państwa, a tylko, że jak cytowaliśmy na początku, traktowanie arabskich Izraelczyków jako wiecznych, biernych ofiar izraelskiego rasizmu, pozbawionych jakiejkolwiek sprawczości, jest nie tylko błędne, ale przyczynia się do pogorszenia istniejącego problemu.


Guardian sticks to ‘passive victim’ narrative in story on Arab crime

CAMERA UK, 22 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk