Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 04:03

« Poprzedni Następny »


„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości


Adam Levick 2022-04-16

Broń skonfiskowana arabskim handlarzom bronią w Tel Awiwie w listopadzie 2021.  (Źródło: Times of Israel, Yossi Aloni/Flash90)
Broń skonfiskowana arabskim handlarzom bronią w Tel Awiwie w listopadzie 2021.  (Źródło: Times of Israel, Yossi Aloni/Flash90)

wywiadzie dla hebrajskiej strony internetowej “Times of Israel”, Molly Malekar, dyrektorka Amnesty International Israel, ostro skrytykowała swoją macierzystą organizację za raport oskarżający Izrael o stosowanie apartheidu wobec arabskich obywateli Izraela. Chociaż polecamy przeczytanie całego artykułu, ten fragment szczególnie zwrócił naszą uwagę:  

Malekar…krytykowała postawę Amnesty wobec arabskich Izraelczyków, których raport nazywa Palestyńczykami.


“Są traktowani jako wieczne, bierne ofiary apartheidu pozbawione wszelkich praw i sprawczości
– powiedziała – Amnesty zamienia ich w ofiary, w obiekty. To nie jest ani prawdziwe, ani pomocne.


Tendencja rozmaitych NGO i większości mediów traktowania Palestyńczyków i arabskich obywateli Izraela jako jedynie biernych ofiar – co służy rażącym wypaczeniom rzeczywistości, w jakiej żyją zarówno Żydzi, jak Arabowie w tym kraju – jest dynamiką, którą wielokrotnie dokumentowaliśmy.


Ta odmowa sprawczości arabskim obywatelom Izraela była widoczna w artykule Bethan McKernan w „Guardianie” o wpływie przemocy gangów w arabskich społecznościach Izraela („The police don’t care”: gun violence engulfs Israel’s Arab community, 21 lutego).


Tytuł zaczyna się cytatem z pierwszego zdania artykułu: “Policji nie obchodzi, co zdarza się Palestyńczykom, więc [gangi] wiedzą, że mogą zabijać dzieci, które bawią się, i nic się nie zdarzy” –  co jest słowami krewnego arabskiego dziecka zabitego przez zabłąkaną kulę, które było, jak wyjaśnia McKernan, „pierwszą ofiarą w 2022 roku epidemii przemocy, jak ogarnęła arabską społeczność Izraela".  


Chociaż McKernan później przyznaje, że nowy rząd “jako centralną obietnicę dla społeczeństwa przyjął walkę z przestępczością w arabskiej społeczności”, nie wyjaśnia, że te sprawy były od wielu lat przedmiotem politycznej debaty i znacznego nagłośnienia w mediach oraz że inwestuje się w te społeczności znaczące państwowe zasoby. Pominęła także fakt, że związane z posiadaniem broni aresztowania – i konfiskata nielegalnej broni, z której wiele dociera do kraju przez Jordanię – przez izraelską policję znacząco zwiększyły się w sektorze arabskim.


McKernan w następującym akapicie kontynuuje wzmocnienie pożądanej przez nią narracji, że problemy przed jakimi stoją izraelscy Arabowie są w ostatecznym rachunku winą Żydów:

Około 20% z 9 milionów populacji Izraela identyfikuje się jako Arabowie, obejmując Beduinów i Druzów, jak również muzułmańskich i chrześcijańskich Palestyńczyków. Teoretycznie mają oni te same prawa obywatelskie i polityczne, jak żydowscy obywatele; w praktyce, te społeczności spotykają się z poważną, zinstytucjonalizowaną dyskryminacją.

Jednak istnienie rozmaitych form dyskryminacji wobec mniejszości w demokratycznym kraju – czy jest to Izrael, Wielka Brytania, czy USA – nie znaczy, że ich prawa polityczne i obywatelskie są tylko „teoretyczne”. Prawa zapewniające równość w każdym z tych krajów mogą być niedoskonale egzekwowane, niemniej dalekie od “zinstytucjonalizowanych” praktyk dyskryminacyjnych. Faktem jest, że wielu z tych, którzy twierdzą, że istnieje prawna kodyfikacja rasizmu wobec Arabów w Izraelu, opierają swoje twierdzenie na beznadziejnie błędnym prawnie i moralnie rozumowaniu.


Ponadto fakt, że najnowszy indeks demokracji tygodnika “The Economist” umieścił demokrację Izraela powyżej nawet Stanów Zjednoczonych – nadając niemal najwyższą możliwą ilość punktów za „proces wyborczy i pluralizm” – jest tylko jednym z wskaźników tego, że Izrael jest solidną demokracją liberalną. W rzeczywistości, raport “Economist” pokazał, że Izrael podczas pandemii poszedł wbrew globalnemu trendowi “bezprecedensowego ograniczania swobód obywatelskich wśród rozwiniętych demokracji”.


Następnie, po przytoczeniu dalszych, rozdzierających serce przykładów wpływu przemocy gangów i zrobieniu aluzji do przemocy domowej i ofiar tak zwanych “zabójstw honorowych” w społecznościach arabskich, McKernan bezkrytycznie cytuje następującą wypowiedź:

Większość społeczności była bardzo dotknięta w 1948 roku [po wojnie rozpoczętej przez kraje arabskie po utworzeniu Izraela]. Ludzie byli wysiedleni, wpędzeni w biedę. Musieli zaczynać od nowa, więc oczywiście jest przestępczość”  powiedziała Fida Sz’hade, członkini rady miejskiej Lod i jedna z wielu arabskich kobiet w całym Izraelu, które pomagają organizować rodziny ofiar w głośne, nowe, polityczne lobby o nazwie Matki za Życiem.


Tym, co dzieje się dzisiaj, to rzeczywistość, która dzieje się, kiedy odmawia się szkół, pracy, możliwości całemu narodowi.

Podstawowa przyczyna przestępczości w sektorze arabskim jest złożona i wieloaspektowa, i odzwierciedla decyzje, trendy i normy rodzinne i kulturowe wewnątrz społeczności arabskiej – jak również politykę Jerozolimy.


Jednak obwinianie “wysiedlenia”, które zdarzyło się w czasie powstania Izraela, w 1948 roku, o wzrost przestępczości w ich społecznościach 73 lata później jest zaskakujące. Przy ponownym narodzeniu państwa żydowskiego cała populacja, zarówno Żydzi, jak nie-Żydzi, była biedna, a wielu Żydów w kraju dopiero co przybyło po ucieczce przed prześladowaniami, czystkami etnicznymi i ludobójstwem w Europie, ze świata arabskiego i innych części świata – a wielu z nich straciło wszystkie pieniądze i cały dobytek. Ci żydowscy uchodźcy także musieli “zacząć wszystko od nowa”.  


Ponadto generalne twierdzenie, że fala przestępstw jest wynikiem “odmawiania” przez Izrael “szkół, pracy, możliwości” arabskim Izraelczykom, jest nie tylko sprzeczne z faktami i niezgodne z poglądami i doświadczeniami większości arabskich obywateli, ale sugeruje niemal spiskowe myślenie.   


Bardziej pomocnym podejściem do problemu przestępczości w głównie arabskich miastach w Izraelu byłoby zakładanie arabskiej sprawczości.


Na przykład, McKernan pisze, że “Sieci zorganizowanej przestępczości są głęboko zakorzenione w arabskim społeczeństwie, które zwraca się do szefów gangów o pożyczki, kiedy izraelskie banki ich odmawiają”. Wnioskiem, jaki mają wyciągnąć czytelnicy “Guardiana”, jest, że żydowskie banki odmawiają Arabom pożyczek z powodu dyskryminacji.


Niemniej, jednym podawanych powodów, dla których wielu Arabów otrzymuje odmowę pożyczki z banku, jest to, że ta społeczność tradycyjnie unika używania kart kredytowych, polegając zamiast tego na gotówce. To znaczy, że Arabowie rzadziej mają historię kredytową, jakiej banki używają, by zdecydować o spełnieniu warunków udzielenia pożyczki. Tak więc jednym rozwiązaniem tego konkretnego problem, opartym na arabskiej sprawczości – która odrzuca fatalizm powiedzenia kobiety, którą McKenan postanowiła zapytać, że „system jest ustawiony przeciwko nam” – mogłoby być promowanie używania kart kredytowych w tej społeczności.


Oczywiście nic z tego nie sugeruje, że rząd Izraela nie powinien prowadzić zdecydowanej polityki szukania rozwiązań dla plagi przestępczości, jaka dręczy arabskich obywateli państwa, a tylko, że jak cytowaliśmy na początku, traktowanie arabskich Izraelczyków jako wiecznych, biernych ofiar izraelskiego rasizmu, pozbawionych jakiejkolwiek sprawczości, jest nie tylko błędne, ale przyczynia się do pogorszenia istniejącego problemu.


Guardian sticks to ‘passive victim’ narrative in story on Arab crime

CAMERA UK, 22 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2150 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk