Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 04:23

« Poprzedni Następny »


200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu


Elder of Ziyon 2021-06-12


Grupa 200 dziennikarzy – w tym dziennikarze z “Washington Post” i “Los Angeles Times” - podpisała list z żądaniem, by organizacje informacyjne były jeszcze bardziej antyizraelskie niż już są.

 

List jest niemal cudaczny pod względem liczby kłamstw i bezczelnego ignorowania faktów:


Odkrywanie prawdy i rozliczaniepotężnych są podstawowymi zasadami dziennikarstwa.

 

Niemniej przez dziesięciolecia nasz przemysł informacyjny porzucał te wartości w doniesieniach o Izraelu i Palestynie. Zawiedliśmy naszą publiczność przedstawiając narrację, która przesłania podstawowe aspekty tej historii: militarną okupację Izraela i jego system apartheidu.


Wobec naszych czytelników i widzów – i wobec prawdy — mamy obowiązek natychmiastowej zmiany kursu i zakończenia tego trwającego od dziesięcioleci dziennikarskiego łamania etyki zawodowej.

Według tych ludzi, którzy rzekomo tak bardzo dbają o “odkrywanie prawdy”, Izrael jest winien apartheidu – i każdy, kto się z tym nie zgadza, jest syjonistycznym fanatykiem.

 

Arabska partia ma właśnie wejść do izraelskiego rządu. Arab pełnił obowiązki  prezydenta w Izraelu. Jednak przykłady, które całkowicie obalają koncepcję apartheidu, nie są “faktami” dla tych błaznów i nie zamierzają o nich mówić. Nie, oni, kiedy mówią “apartheid”, nie mają na myśli rzeczywistości, im chodzi o to, że muszą wypaczyć wszystkie fakty, by zyskać poparcie swojego stanowiska, i zignorują wszystko, co mu zaprzecza.

 

Krótko mówiąc, jest to dokładna odwrotność tego, co powinni robić dziennikarze.

 

Ten list jest doskonałym przykładem “dziennikarskiego łamania etyki zawodowej”, czemu kłamliwie zapewniają, że są przeciwni.

Weźmy, na przykład, język używany w niedawnych relacjach z dzielnicy Szejk Dżarrah we wschodniej Jerozolimie. Media często mówią o przymusowym wysiedleniu mieszkających tam Palestyńczyków – nielegalnym według prawa międzynarodowego i potencjalnej zbrodni wojennej – jako o “eksmisjach”.


Ten termin błędnie sugeruje “spór” o nieruchomość między właścicielem a lokatorami, co jest niepoprawnym przedstawieniem sytuacji. Narody Zjednoczone uważają wschodnią Jerozolimę za okupowane terytorium palestyńskie, co znaczy, że terytorialne roszczenia Izraela nie są uznawane. 

Przyjmijmy na chwilę, że ta część Jerozolimy jest okupowana. Czy to znaczy, że legalni właściciele nieruchomości nie mogą żądać czynszu? Ci tak zwani dziennikarze udają, że wydarzenia w Szejk Dżarrah to działania Izraela, który próbuje wygnać Arabów z ich domów, w rzeczywistości jednak rząd Izraela nie ma z tym nic wspólnego. To naprawdę jest spór o nieruchomość – jedna strona wykazała, już od dziesięcioleci, że jest legalnym właścicielem, a druga strona odmawia płacenia czynszu.   


To jest prawda, którą ci dziennikarze chcą przed wami ukryć.

Podczas ostatnich kilku dni ramadanu izraelskie siły zaatakowały kompleks meczetu Al-Aksa gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Dziennikarze nie nazywali tego “atakiem” ani “napadem” na Palestyńczyków, ale “starciem”, jak gdyby obie strony były równie winne i spowodowały eskalację.

Wikipedia, nawiązując do Haaretz i agencji informacyjnych, tak podsumowuje wydarzenia:

7 maja dużą liczbę policjantów wyprawiono na Wzgórze Świątynne, ponieważ około 70 tysięcy wiernych uczestniczyło w ostatnich w ramadan modłach piątkowych w Al-Aksa. Po wieczornych modlitwach grupa palestyńskich wiernych zaczęła rzucać zgromadzonymi uprzednio kamieniami i innymi obiektami w izraelskich policjantów. Policjanci odpowiedzieli granatami ogłuszającymi, wrzuconymi do kompleksu meczetu.

Dziennikarze, którzy twierdzą, że chcą relacjonować prawdę, kłamią.

Kiedy Izrael zaatakował Gazę, media przedstawiły to jako konflikt dwóch równych sobie, ignorując całkowitą asymetrię siły. Pod pozorem obiektywności, o rakietach wystrzelonych na Izrael – które spowodowały znacząco mniejsze szkody niż izraelskie naloty – relacjonowano równie obficie, jak o Izraelu, który atakował instytucje medyczne i zrównywał z ziemią całe budynki mieszkalne, zaciemniając niemal jednostronną skalę przemocy i zniszczenia.  

A więc 4300 rakiet nie są warte informowania o nich? Miliony Izraelczyków zmuszonych do ucieczki do schronów nie są wiadomością? Tutaj mamy dziennikarzy, którzy nie tylko mówią, że powinno być więcej relacji z Gazy – a było – ale że powinno być jeszcze mniej niż było relacji o izraelskim cierpieniu!

 

Jest także drobny fakt, który ci dziennikarze chcą ukryć: to Hamas rozpoczął wojnę. Ogłosili nieco wcześniej, że zamierzają ostrzelać rakietami Jerozolimę, a potem to zrobili. Sugerowanie, że o tym nie powinno się mówić , jest prawdziwym złamaniem etyki dziennikarskiej.

Straty w ludziach spowodowane przez izraelskie bombardowanie są bezdyskusyjne: setki zabitych, ponad 65 z nich to dzieci. Podczas gdy nie kwestionowano wypowiedzi izraelskich przedstawicieli, którzy uzasadniali zabijanie cywilów, palestyńscy cywile byli przesłuchiwani na okoliczność ich człowieczeństwa: dziennikarze pytali, czy popierają przemoc lub rakiety Hamasu.

Nie kwestionowano twierdzeń ministerstwa zdrowia Hamasu ani twierdzeń NGO z Gazy, że zabici byli cywilami lub że zostali zabici przez izraelskie pociski, podczas gdy w rzeczywistości zabiły ich rakiety Hamasu. Ci dziennikarze jednak popierają to.

 

Warto obejrzeć podlinkowany przykład Palestyńczyków “przesłuchiwanych na okoliczność ich człowieczeństwa”. Richard Engel daje dwóm młodym kobietom z Gazy okazję powiedzenia, co chcą, bez najmniejszej próby kwestionowania tego, co mówią i te Palestynki istotnie popierają ostrzeliwanie izraelskich miast rakietami i mogą to właśnie powiedzieć. Ten wywiad jest tak pro-gazański jak to możliwe.

 

Niepokojące jest to, że relacjonowanie zanika, kiedy Izraelczycy zatrzymują naloty. Palestyńczyków ignoruje się w tak zwanych czasach “pokoju” mimo ataków i innych wrogich aspektów życia pod okupacją, które trwają po zawieszeniu broni.

To jest całkowicie fałszywe. Reportaż Richarda Engela jest z 25 maja, wiele dni po zawieszeniu broni. Zachodni reporterzy, którzy nie mogli wjechać do Gazy podczas walk, tłumnie udali się tam, gdy tylko mogli i potem przekazali setki artykułów.  

Jako dziennikarzom powierzono nam niezmiernie ważną misję w wolnych i demokratycznych społeczeństwach, moc informowania ludzi i kierowania narodową konwersacją, od rodzinnego obiadu do Kapitolu.

 

Wzywamy dziennikarzy, by powiedzieli pełną, umocowaną w kontekście prawdę bez obaw ani specjalnych względów, by uznali, że zasłanianie ucisku Palestyńczyków przez Izrael jest łamaniem standardów obiektywności ich zawodu. 

 

Mamy obowiązek – święty obowiązek – poprawnego przedstawiania spraw. Za każdym razem, kiedy nie informujemy o prawdzie, zawodzimy naszą publiczność, nasz cel, a w ostatecznym rachunku, naród palestyński.

Co jest właściwie zadaniem dziennikarza – obiektywne mówienie prawdy, czemu ci ludzie wyraźnie przeciwstawiają się, czy “kierowanie narodową konwersacją” i popieranie narodu palestyńskiego? Te dwa cele są wzajem sprzeczne i jest oczywiste, którą z tych dwóch konkurujących wartości ci ludzie uważają za ważniejszą.

 

Ten list powinien wystarczyć, by poinformować wszystkie przyzwoite media, że ci, którzy go podpisali, nie mają żadnej zdolności obiektywnego patrzenia na sprawy i widzą dziennikarstwo jako krucjatę i misję propagandową. 

 

Dlaczego jakakolwiek organizacja informacyjna chce zatrudniać ludzi, którzy świadomie kłamią i którzy otwarcie opowiadają się za szerzeniem kłamstw?

 

200 journalists on the record supporting lying about Israel. Why are they still employed?

Elder of Ziyon, 10 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon

Amerykański bloger pokazujący antysemityzm w mediach amerykańskich, jak również informujący o sprawach Bliskiego Wschodu.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk