Prawda

Niedziela, 1 sierpnia 2021 - 12:59

« Poprzedni Następny »


200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu


Elder of Ziyon 2021-06-12


Grupa 200 dziennikarzy – w tym dziennikarze z “Washington Post” i “Los Angeles Times” - podpisała list z żądaniem, by organizacje informacyjne były jeszcze bardziej antyizraelskie niż już są.

 

List jest niemal cudaczny pod względem liczby kłamstw i bezczelnego ignorowania faktów:


Odkrywanie prawdy i rozliczaniepotężnych są podstawowymi zasadami dziennikarstwa.

 

Niemniej przez dziesięciolecia nasz przemysł informacyjny porzucał te wartości w doniesieniach o Izraelu i Palestynie. Zawiedliśmy naszą publiczność przedstawiając narrację, która przesłania podstawowe aspekty tej historii: militarną okupację Izraela i jego system apartheidu.


Wobec naszych czytelników i widzów – i wobec prawdy — mamy obowiązek natychmiastowej zmiany kursu i zakończenia tego trwającego od dziesięcioleci dziennikarskiego łamania etyki zawodowej.

Według tych ludzi, którzy rzekomo tak bardzo dbają o “odkrywanie prawdy”, Izrael jest winien apartheidu – i każdy, kto się z tym nie zgadza, jest syjonistycznym fanatykiem.

 

Arabska partia ma właśnie wejść do izraelskiego rządu. Arab pełnił obowiązki  prezydenta w Izraelu. Jednak przykłady, które całkowicie obalają koncepcję apartheidu, nie są “faktami” dla tych błaznów i nie zamierzają o nich mówić. Nie, oni, kiedy mówią “apartheid”, nie mają na myśli rzeczywistości, im chodzi o to, że muszą wypaczyć wszystkie fakty, by zyskać poparcie swojego stanowiska, i zignorują wszystko, co mu zaprzecza.

 

Krótko mówiąc, jest to dokładna odwrotność tego, co powinni robić dziennikarze.

 

Ten list jest doskonałym przykładem “dziennikarskiego łamania etyki zawodowej”, czemu kłamliwie zapewniają, że są przeciwni.

Weźmy, na przykład, język używany w niedawnych relacjach z dzielnicy Szejk Dżarrah we wschodniej Jerozolimie. Media często mówią o przymusowym wysiedleniu mieszkających tam Palestyńczyków – nielegalnym według prawa międzynarodowego i potencjalnej zbrodni wojennej – jako o “eksmisjach”.


Ten termin błędnie sugeruje “spór” o nieruchomość między właścicielem a lokatorami, co jest niepoprawnym przedstawieniem sytuacji. Narody Zjednoczone uważają wschodnią Jerozolimę za okupowane terytorium palestyńskie, co znaczy, że terytorialne roszczenia Izraela nie są uznawane. 

Przyjmijmy na chwilę, że ta część Jerozolimy jest okupowana. Czy to znaczy, że legalni właściciele nieruchomości nie mogą żądać czynszu? Ci tak zwani dziennikarze udają, że wydarzenia w Szejk Dżarrah to działania Izraela, który próbuje wygnać Arabów z ich domów, w rzeczywistości jednak rząd Izraela nie ma z tym nic wspólnego. To naprawdę jest spór o nieruchomość – jedna strona wykazała, już od dziesięcioleci, że jest legalnym właścicielem, a druga strona odmawia płacenia czynszu.   


To jest prawda, którą ci dziennikarze chcą przed wami ukryć.

Podczas ostatnich kilku dni ramadanu izraelskie siły zaatakowały kompleks meczetu Al-Aksa gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Dziennikarze nie nazywali tego “atakiem” ani “napadem” na Palestyńczyków, ale “starciem”, jak gdyby obie strony były równie winne i spowodowały eskalację.

Wikipedia, nawiązując do Haaretz i agencji informacyjnych, tak podsumowuje wydarzenia:

7 maja dużą liczbę policjantów wyprawiono na Wzgórze Świątynne, ponieważ około 70 tysięcy wiernych uczestniczyło w ostatnich w ramadan modłach piątkowych w Al-Aksa. Po wieczornych modlitwach grupa palestyńskich wiernych zaczęła rzucać zgromadzonymi uprzednio kamieniami i innymi obiektami w izraelskich policjantów. Policjanci odpowiedzieli granatami ogłuszającymi, wrzuconymi do kompleksu meczetu.

Dziennikarze, którzy twierdzą, że chcą relacjonować prawdę, kłamią.

Kiedy Izrael zaatakował Gazę, media przedstawiły to jako konflikt dwóch równych sobie, ignorując całkowitą asymetrię siły. Pod pozorem obiektywności, o rakietach wystrzelonych na Izrael – które spowodowały znacząco mniejsze szkody niż izraelskie naloty – relacjonowano równie obficie, jak o Izraelu, który atakował instytucje medyczne i zrównywał z ziemią całe budynki mieszkalne, zaciemniając niemal jednostronną skalę przemocy i zniszczenia.  

A więc 4300 rakiet nie są warte informowania o nich? Miliony Izraelczyków zmuszonych do ucieczki do schronów nie są wiadomością? Tutaj mamy dziennikarzy, którzy nie tylko mówią, że powinno być więcej relacji z Gazy – a było – ale że powinno być jeszcze mniej niż było relacji o izraelskim cierpieniu!

 

Jest także drobny fakt, który ci dziennikarze chcą ukryć: to Hamas rozpoczął wojnę. Ogłosili nieco wcześniej, że zamierzają ostrzelać rakietami Jerozolimę, a potem to zrobili. Sugerowanie, że o tym nie powinno się mówić , jest prawdziwym złamaniem etyki dziennikarskiej.

Straty w ludziach spowodowane przez izraelskie bombardowanie są bezdyskusyjne: setki zabitych, ponad 65 z nich to dzieci. Podczas gdy nie kwestionowano wypowiedzi izraelskich przedstawicieli, którzy uzasadniali zabijanie cywilów, palestyńscy cywile byli przesłuchiwani na okoliczność ich człowieczeństwa: dziennikarze pytali, czy popierają przemoc lub rakiety Hamasu.

Nie kwestionowano twierdzeń ministerstwa zdrowia Hamasu ani twierdzeń NGO z Gazy, że zabici byli cywilami lub że zostali zabici przez izraelskie pociski, podczas gdy w rzeczywistości zabiły ich rakiety Hamasu. Ci dziennikarze jednak popierają to.

 

Warto obejrzeć podlinkowany przykład Palestyńczyków “przesłuchiwanych na okoliczność ich człowieczeństwa”. Richard Engel daje dwóm młodym kobietom z Gazy okazję powiedzenia, co chcą, bez najmniejszej próby kwestionowania tego, co mówią i te Palestynki istotnie popierają ostrzeliwanie izraelskich miast rakietami i mogą to właśnie powiedzieć. Ten wywiad jest tak pro-gazański jak to możliwe.

 

Niepokojące jest to, że relacjonowanie zanika, kiedy Izraelczycy zatrzymują naloty. Palestyńczyków ignoruje się w tak zwanych czasach “pokoju” mimo ataków i innych wrogich aspektów życia pod okupacją, które trwają po zawieszeniu broni.

To jest całkowicie fałszywe. Reportaż Richarda Engela jest z 25 maja, wiele dni po zawieszeniu broni. Zachodni reporterzy, którzy nie mogli wjechać do Gazy podczas walk, tłumnie udali się tam, gdy tylko mogli i potem przekazali setki artykułów.  

Jako dziennikarzom powierzono nam niezmiernie ważną misję w wolnych i demokratycznych społeczeństwach, moc informowania ludzi i kierowania narodową konwersacją, od rodzinnego obiadu do Kapitolu.

 

Wzywamy dziennikarzy, by powiedzieli pełną, umocowaną w kontekście prawdę bez obaw ani specjalnych względów, by uznali, że zasłanianie ucisku Palestyńczyków przez Izrael jest łamaniem standardów obiektywności ich zawodu. 

 

Mamy obowiązek – święty obowiązek – poprawnego przedstawiania spraw. Za każdym razem, kiedy nie informujemy o prawdzie, zawodzimy naszą publiczność, nasz cel, a w ostatecznym rachunku, naród palestyński.

Co jest właściwie zadaniem dziennikarza – obiektywne mówienie prawdy, czemu ci ludzie wyraźnie przeciwstawiają się, czy “kierowanie narodową konwersacją” i popieranie narodu palestyńskiego? Te dwa cele są wzajem sprzeczne i jest oczywiste, którą z tych dwóch konkurujących wartości ci ludzie uważają za ważniejszą.

 

Ten list powinien wystarczyć, by poinformować wszystkie przyzwoite media, że ci, którzy go podpisali, nie mają żadnej zdolności obiektywnego patrzenia na sprawy i widzą dziennikarstwo jako krucjatę i misję propagandową. 

 

Dlaczego jakakolwiek organizacja informacyjna chce zatrudniać ludzi, którzy świadomie kłamią i którzy otwarcie opowiadają się za szerzeniem kłamstw?

 

200 journalists on the record supporting lying about Israel. Why are they still employed?

Elder of Ziyon, 10 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon

Amerykański bloger pokazujący antysemityzm w mediach amerykańskich, jak również informujący o sprawach Bliskiego Wschodu.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1870 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk