Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 05:16

« Poprzedni Następny »


Kandydaci do Nagrody za Hucpę


Liat Collins 2021-06-14

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, niesiony podczas wizyty w Ain el Hilweh, palestyńskim obozie w Libanie we wrześniu 2020 roku.(zdjęcie: AZIZ TAHER/REUTERS)

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, niesiony podczas wizyty w Ain el Hilweh, palestyńskim obozie w Libanie we wrześniu 2020 roku.

(zdjęcie: AZIZ TAHER/REUTERS)Często rozważałam, czy nie ogłosić okazjonalnej “Nagrody za Wyjątkową Hucpę”, ale jest tak bogaty wybór, że trudno byłoby zdecydować, kto ma zająć najwyższe miejsce na podium. Być może, zamiast robić to tylko okazjonalnie, powinnam zamienić to w regularne wydarzenie. Jak często powinno się to odbywać? Co trzy miesiące – jak obowiązkowa dyskusja Rady Bezpieczeństwa ONZ o Izraelu (i tylko o Izraelu). Lub może powinnam ogłosić, że będzie to doroczne wydarzenie – dla uczczenia decyzji Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych z 27 maja, by stworzyć permanentną “Komisję dochodzeniową” w sprawie działań Izraela po bezczelności jaką Izrael okazał broniąc się w Operacji Strażnik Murów w zeszłym miesiącu.

Mogłabym ograniczyć to do momentów tuż po regularnym gradzie rakiet odpalanych przez Hamas z Gazy, kiedy najgłośniej skarżą się, że są ofiarami. Potrzebowałabym więcej niż to, na co pozwalają ograniczenia cotygodniowych artykułów, gdybym miała włączyć każdy akt ekoterroryzmu, takie jak balony zapalające, które w każdym tygodniu przelatują nad granicą i podpalają zachodnią część zalesionej pustyni Negew.

 

Klasyczna definicja hucpy, jak ją sformułował Leo Rosten, brzmi: “Ta cecha, jaką reprezentuje człowiek, który zabił swoją matkę i ojca i jako okoliczność łagodzącą przywołuje przed sądem to, że jest sierotą”.

 

Faworytem do Nagrody za Hucpę musi być przywódca Hamasu, Ismail Hanija. Stanowi on właściwie osobną kategorię, jest poza konkurencją. Mogłabym mu nawet dać nagrodę za osiągnięcia całego życia. Kiedy w zeszłym tygodniu natrafiłam na informacje, że jego 17-letnia siostrzenica jest leczona od ponad miesiąca w szpitalu Ichilov w Tel Awiwie, części Centrum Medycznego Sourasky Medical Center, musiałam to przeczytać dwa razy.

 

Sprawdziłam datę doniesienia w N12 Ohada Hemo, który pierwszy podał tę informację, żeby upewnić się, że patrzę na coś z tego roku. Następnie uszczypnęłam się, żeby być pewna, że nie śnię. 

 

Nie był to produkt mojej wyobraźni. Była to powtórka z wojny z Gazą w 2014 roku. Hemo napisał, że nastolatka była hospitalizowana podczas Operacji Strażnik Murów w zeszłym miesiącu. Podczas gdy ponad 4000 rakiet i pocisków moździerzowych spadało na Izrael z Gazy dzięki naszej uprzejmości wobec Haniji i jego przyjaciół, przeszczepiano jej szpik kostny w Tel Awiwie.  

 

Próba ratowania życia siostrzenicy masowego mordercy, podczas gdy on nadal próbuje cię zabić, zamienia przysięgę Hipokratesa w groteskę. Oczywiście, nastolatka nie ponosi winy za czyny swojego wujka, ale dostarczyciele terroryzmu nie powinni spodziewać się, że ich rodziny będą korzystać z medycznej turystyki.

 

Nawiasem mówiąc, podczas tej miniwojny byłam w kontakcie z zaprzyjaźnionym lekarzem, który mieszka w Aszkelonie. W pewnym momencie powiedział mi, że nie może wyjść z domu i dotrzeć do szpitala, by leczyć pacjentów – a i tak pacjenci byli podobnie jak on uwięzieni w swoich domach z powodu ciężkiego ognia rakietowego. 

 

A jak już jesteśmy przy temacie uwięzienia, to chciałam powiedzieć tylko, że jest absurdum leczenie krewnej przywódcy Hamasu w izraelskim szpitalu, podczas gdy Hamas trzyma w uwięzieniu w Gazie dwóch izraelskich cywilów, w tym chorego umysłowo Averę Mengistu, który przeszedł granicę ponad sześć lat temu i nie widziano go od tego czasu. Nie widział go nawet Czerwony Krzyż. Hamas przetrzymuje także ciała dwóch zabitych żołnierzy IDF, których ciała porwano w 2014 roku podczas Operacji Ochronny Brzeg. I pamiętajcie, zabito ich i porwano ich ciała przez tunel terroru podczas zawieszenia broni wynegocjowanego pod auspicjami ONZ.  

 

Szczypanie się, by sprawdzić czy to rzeczywistość, nie bolało tak bardzo jak sama rzeczywistość. Przeżywaliśmy już to wszystko wcześniej. W listopadzie 2014 roku, kilka miesięcy po zakończeniu Operacji Ochronny Brzeg (chociaż ostrzeliwanie rakietami i ataki terrorystyczne trwały nadal) dowiedziałam się, że córka i wnuczka Haniji także niedawno otrzymały najlepsze możliwe leczenie w centrum medycznym w Tel Awiwie, a jego teściowa była leczona w Jerozolimie, w szpitalu  Augusty Victorii; siostra wysokiego rangą funkcjonariusza Hamasu, Moussy Abu Marzouka, otrzymała terapię na raka w Izraelu, a Amina, żona przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, miała u nas operację kolana. Główny palestyński negocjator, Saeb Erekat, zmarł na COVID-19 w zeszłym roku, po przeniesieniu go w krytycznym stanie do Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie, gdzie dokonano wszystkiego, co w ludzkiej mocy, by go tylko uratować.

 

Przez cały ten czas, podczas gdy przywódcy Hamasu i Autonomii Palestyńskiej szukali medycznej pomocy dla swoich bliskich w izraelskich szpitalach, ich zwolennicy na całym globie wzywali do bojkotu Izraela – wezwania, które stały się jeszcze bardziej złowrogie podczas ostatniej miniwojny.

 

Dla spotęgowania hucpy Hamasu Jahja Sinwar, przywódca tej terrorystycznej organizacji w Gazie, napomknął w tym tygodniu, że chce zwolnienia 1111 więźniów z izraelskich więzień w zamian za dwóch izraelskich cywilów i zwłoki dwóch żołnierzy.

 

Powiedzmy to wyraźnie, Gaza nie użyje zwolnionych więźniów, by w magiczny sposób zamienić Gazę w nową Australię. Kiedy Izrael całkowicie wycofał się ze Strefy Gazy w 2005 roku Palestyńczycy nie optowali za modelem sukcesu Singapuru. Hamas nie ukrywa, że woli model Państwa Islamskiego.   

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma bardzo dużą szansę na wygranie Nagrody za Wyjątkową Hucpę. Kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ co trzy miesiące wysłuchuje raportu o działaniach Izraela, jest to sposób nieustannego podtrzymywania wizerunku Izraela jako agresora (nie ofiary) na porządku dnia i w opinii publicznej.    

 

27 maja Norweg, Tor Wennesland, specjalny koordynator ONZ procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, powiedział temu forum:

 

“W końcu, to brak przysłowiowego ‘światła na końcu tunelu’ – politycznego horyzontu – po dziesięcioleciach konfliktu jest tym, co zabija nadzieję i dostarcza przestrzeni dla tych, których nie interesuje trwały pokój.  

 

Tylko przez negocjacje, które zakończą okupację i stworzą realne rozwiązanie w postaci dwóch państw na bazie rezolucji ONZ, międzynarodowego prawa i wzajemnego zrozumienia, z Jerozolimą jako stolicą obu państw, możemy mieć nadzieję na doprowadzenie do definitywnego końca tych bezsensownych i kosztownych cykli przemocy”.

 

To nie jest tylko hucpa. To są niebezpieczne pobożne życzenia. Hamas przysiągł, że zniszczy Izrael. Nie będzie pokoju na świecie, jeśli islamistyczna organizacja terrorystyczna (nich niebiosa bronią) dostanie kontrolę nad Jerozolimą lub choćby częścią Jerozolimy. Oczekiwanie nagród za wystrzelenie rakiet na Święte Miasto jest czymś więcej niż tylko bezczelnością. Przysłowiowe “światło w tunelu” jest w tym wypadku tunelem terroru.

 

Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych także ma permanentny punkt porządku obrad (punkt 7), by monitorować “sytuację praw człowieka w Palestynie i innych okupowanych terytoriach arabskich”. (Izraelczycy albo nie są uważani za ludzi, albo nie mają praw.) 27 maja, na specjalnej sesji, Rada zagłosowała w stosunku 24-9, by stale prowadzić dochodzenie wobec Izraela w sprawie zbrodni wojennych i wezwała do embargo na broń dla żydowskiego państwa. Dochodzenie zacznie się od wydarzeń z 13 kwietnia, by włączyć sprawę dzielnicy Jerozolimy, Szejk Dżarrah, gdzie kilka palestyńskich rodzin stoi przed groźbą eksmisji za odmowę płacenia czynszu żydowskiemu właścicielowi nieruchomości, jak również starcia na Wzgórzu Świątynnym, gdzie arabscy uczestnicy rozruchów rzucali kamieniami i koktajlami mołotowa na izraelską policję, która odpowiedziała metodami powszechnie stosowanymi podczas kontroli rozruchów.  

 

Hillel Neuer z UN Watch zwrócił się do specjalnej sesji pod przewodnictwem Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet, mówiąc:

 

“Stworzono Organizację Narodów Zjednoczonych, by zapobiegać wojnom. Niemniej dzisiejsza jednostronna sesja i dochodzenia ze z góry ustalonym wynikiem, jakie proponuje, osiągnie odwrotność – ponieważ one właśnie są celem tej wojny…

 

Pani Przewodnicząca, czy ONZ nie ma za zadanie obronę ofiar terroryzmu i rasizmu?”

 

Odchodzący prezydent, Reuven Rivlin, wydał oświadczenie na temat decyzji Rady Praw Człowieka ONZ:

 

“Świat stanął na głowie. Zamiast usłyszenia wolnego świata, wyraźnie potępiającego  terrorystyczną organizację Hamas i jej przywódców, Rada Praw Człowieka podejmuje niewytłumaczalną decyzję przeciwko izraelskim obywatelom, którzy byli pod zbrodniczym ogniem tysięcy pocisków wystrzelonych na niewinnych cywilów”.  

 

W marcu tego roku Międzynarodowy Trybunał Karny otworzył formalne śledztwo w sprawie działań Izraela w Operacji Ochronny Brzeg w 2014 roku. Izrael leczy Gazńczyków w izraelskich szpitalach i dostarcza im elektryczność i humanitarną pomoc także, kiedy jest pod atakiem rakietowym z Gazy. W zamian, obok napaści zbrojnej, otrzymuje potępienia i wojnę prawną.

 

Słowo “hucpa” wydaje się zbyt słabe.

 

Chutzpah Prize contenders

Jerusalem Post, 3 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk