Prawda

Środa, 22 wrzesnia 2021 - 23:39

« Poprzedni Następny »


Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów


Sheri Oz 2021-06-01

Graffiti na barierze chroniącej przed palestyńskimi terrorystami.
Graffiti na barierze chroniącej przed palestyńskimi terrorystami.

Jako emerytowana terapeutka ze specjalnością stanów pourazowych nie mogę zignorować słów palestyńskiej Arabki w promocyjnym wideo, zapraszającym do uczestnictwa 15 maja w ceremonii upamiętnienia Dnia Nakby (o czym wcześniej pisałam już tutaj). Arabska działaczka mówiła:

 

Bo nadal jesteśmy schwytani w naszej roli ofiar


Palestyńscy Arabowie twierdzą, że są ofiarami Izraela w wyniku tego, że wygraliśmy wojnę, której otwarcie głoszonym celem była eksterminacja Żydów w 1948 roku. To stało się ich Nakbą, katastrofą, czyli straszliwym upokorzeniem przez nas, bowiem dhimmi Żydzi zwyciężyli militarnie potężną arabską Ummah. To jest nie do zniesienia. Próbują więc wszelkimi możliwymi sposobami odzyskać swój honor – najpierw przy pomocy wojen, ostrzeliwaniem rakietami i terroryzmu. Obecnie próbują podstępem skłonić nas, byśmy uwierzyli, że tak naprawdę to oni chcą z nami pokoju, chcą być naszymi partnerami i podobnie mówią wszystkie tak zwane NGO pokojowej koegzystencji, hojnie wspierane europejskimi funduszami.


A co to ma wspólnego z palestyńskimi Arabami jako ofiarami Izraela?


Przede wszystkim chcę wyraźnie powiedzieć, że nie popieram olimpiad cierpiętnictwa. Nie zajmuję się w tym artykule kwestią tego, kto jest czyją ofiarą. Jest to tylko rozważenie twierdzenia, że palestyńscy Arabowie są wiecznymi ofiarami izraelskiego okupanta. Moja stronniczość oczywiście zabarwi zastosowanie mojej klinicznej ekspertyzy do sprawy palestyńskiej martyrologii i przedstawiam tutaj moje myśli, żeby pokazać naturę tej dyskusji.  


Możemy najpierw spojrzeć na sytuacje, w których prześladowanie ofiary nie jest kwestionowane: maltretowana żona lub maltretowane, wykorzystywane dziecko. Nikt nie chce, by maltretowana żona lub dziecko były schwytane w ich rolach ofiary. W rzeczywistości my, terapeuci, mówimy naszym klientom, że najlepszą zemstą na sprawcach, którzy ich maltretowali, jest życie dobrym życiem. Rodzaj powiedzenia „spadaj na drzewo!” i zagranie na nosie sprawcy, niezależnie od tego, czy udało się uzyskać sprawiedliwość w sądzie, czy nie.


W terapeutycznych działaniach ważna jest pomoc w ucieczce spod kontroli sprawcy fizycznego, seksualnego lub emocjonalnego maltretowania. I nie polega to na proponowaniu  kuszenia losu, drażnienia głodnego lwa ani szczypania demona, który nawet nie patrzy w twoją stronę. Innymi słowy, wysadzanie się w powietrze w izraelskiej restauracji, żeby zabić rodziny, które właśnie zamawiają pizzę, nie jest czymś, co polecałby ofierze terapeuta. Wysyłanie zapalających latawców i rakiet z Gazy do Izraela, kiedy Izraelczycy uprawiają swoje pola, jadą do pracy lub siadają do posiłku, nie jest czymś, co polecałby ofierze terapeuta. Podchodzenie do przejścia granicznego między Autonomią Palestyńską a Izraelem wymachując nożem, lub kierowanie pędzącego samochodu na żołnierzy także nie jest czymś, co sugerowałby ofierze terapeuta. Jest to odwrotność budowania nowego życia po maltretowaniu.


W końcu, nawet JEŚLI (a jest to wielkie „jeśli”) – palestyńscy Arabowie byli ofiarami izraelskiej okupacji, to po podpisaniu przez Arafata Porozumień z Oslo w 1995 roku nie mogą twierdzić, że są okupowani. Oslo pozwoliło na utworzenie AP, dając palestyńskim Arabom z Judei i Samarii panowanie na Obszarach A i B nad wszystkim poza sprawami bezpieczeństwa, które zagroziłyby Izraelowi, i Izrael usunął wszystkich Żydów z Gazy w 2005 roku, przekazując klucze arabskim mieszkańcom. Można to porównać do ofiary maltretowania, która znalazła bezpieczne mieszkanie, oddzielnie od sprawcy. Ofiary przemocy domowej, czy to nieletni, czy dorośli, otrzymują w takiej sytuacji pomoc w zorganizowaniu własnego życia, niezależnego od byłego prześladowcy. I otrzymują pomoc w zrozumieniu, że fantazje o zemście (lub rzeczywiste akty zemsty) trzymają ofiary związane ze sprawcą równie niezawodnie, jak gdyby nadal żyły pod dachem sprawcy.   

 

Zastanawia także użycie zwrotu “nasza rola ofiar” Dlaczego rola? Nigdy nie słyszałam człowieka w stanie pourazowym, który mówi, że jest schwytany w rolę ofiary. Słyszałam jak mówili, że chcą przestać “być ofiarą”, a nie “być w roli ofiary”. „Rola” sugeruje  scenariusz, przedstawienie, odegranie roli, coś, co się przyjmuje. Innymi słowy, “rola” sugeruje stronę czynną raczej niż bierną. Można wejść w rolę. A to, oczywiście, sugeruje, że można także z niej wyjść.


Dlaczego styl mówienia jest bardzo ważny?


Ponieważ człowiek po przeżyciu traumy powiedziałby: Chcę przestać czuć się jak ofiara. Albo: Chcę przestać zachowywać się jak ofiara. I to oznacza odzyskanie kontroli nad sobą, posiadanie sprawczości, przyjęcie odpowiedzialności za własne życie przez zrobienie czegoś inaczej: „Przestanę być ofiarą niezależnie od tego, co zrobisz lub co powiesz” To wymaga olbrzymiej pracy psychologicznej i nie jest „rolą”, z której łatwo wyjść.  


Oczywiście, przyjęcie odpowiedzialności za siebie jest jedynie rozsądne po tym, jak ofiara znajdzie się w bezpiecznym miejscu. Porozumienia z Oslo i wycofanie Izraela z Gazy można z tym porównać – dostarczenie bezpiecznego miejsca, w którym palestyńscy Arabowie mogą zająć się własnymi potrzebami, zbudować zdrowe społeczeństwo, żyć w godności i dobrobycie. Z pewnością wszystkie fundusze dostarczone przez społeczność międzynarodową powinny były dostarczyć finansowych zasobów, by to umożliwić. Jednak…


Palestyńczycy nie uważają, że są w bezpiecznym miejscu. Ich bezpiecznym miejscem jest to, co obecnie jest państwem Izrael. Pamiętajcie, ich Nakba datuje się na 1948 rok, nie na 1967. Kiedy mówią, że Izrael okupuje palestyńskie ziemie, mają na myśli CAŁY IZRAEL, a nie tylko Judeę & Samarię i Gazę. Ci, którzy wierzą, że Palestyńczycy chcą rozwiązania w postaci dwóch państw w granicach z 1967 roku, zwyczajnie ich nie słuchają. Ile razy muszą krzyczeć “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”, zanim ludzie uwierzą im na słowo?


Przy takiej rzeczywistości są zdecydowani walczyć z Izraelem aż do upadku Izraela. Samo  istnienie państwa żydowskiego upokarza ich i użyją wszelkich możliwych środków, by wymazać żydowską suwerenność.  


I teraz “rola ofiary” ma sens: przyjęcie przez Palestyńczyków roli ofiary służy określonemu celowi. Przez odgrywanie ofiary poruszają czułą strunę w sercu Żyda, którego poczucie winy motywuje do zmiany – w odróżnieniu od arabskiej kultury honoru, w którym motywacja do zmiany przychodzi z potrzeby uśmierzenia upokorzenia przez pozbycie się źródła tego upokorzenia. Przez odgrywanie roli ofiary strasznego Żyda palestyński Arab przeciąga na swoją stronę członków międzynarodowej społeczności, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii i chcą być widziani jako dobrzy ludzie, którzy popierają słabszego.


Jeśli celem Palestyńczyków działających w palestyńsko-izraelskich NGO mówiących o koegzystencji naprawdę jest życie w pokoju, gdzie z jednej strony będzie odnoszący sukcesy, arabski, suwerenny, polityczny byt, a z drugiej Izrael, to nie mają żadnej potrzeby odgrywania roli ofiary. Dawno temu mogli użyć olbrzymich zasobów przysyłanych im z innych krajów do zbudowania infrastruktury, ulepszenia swoich systemów zdrowia, edukacji i opieki społecznej i zapewnienia zatrudnienia swojej populacji. To byłaby paralela do celu klinicznej pracy z ofiarami maltretowania: życie dobrym życiem. 


Jeśli jednak celem palestyńsko-izraelskich NGO mówiących o koegzystencji jest zniszczenie  Izraela i odwrócenie przyczyny ich upokorzenia - Nakby z 1948 roku - to ich “rola ofiary” jest cyniczną sztuczką do delegitymizowania żydowskiego państwa do takiego stopnia, że jeśli któregoś dnia miałoby im się udać pokonanie Izraela, reszta świata będzie tylko ziewać.  


Tak więc, jeśli palestyńscy Arabowie są ofiarami, to twierdzę, że są ofiarami własnej, opartej na honorze kultury i to trzyma ich w pułapce, a nie my. Wydaje się, że wiele państw członkowskich wielkiej arabskiej Ummah zaczęło to dostrzegać i zawierają porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem, idąc naprzód na Bliskim Wschodzie do przyszłości z nowymi możliwościami. Czego potrzeba by palestyńscy Arabowie do nich dołączyli?  

 

A Trauma Therapist on the Ongoing Victim Status of the Palestinian Arabs

Israel Diaries, 6 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Sheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors

 

Sheri Oz prowadzi blog Israel  Diaries.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk