Prawda

Czwartek, 24 czerwca 2021 - 18:33

« Poprzedni Następny »


Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów


Sheri Oz 2021-06-01

Graffiti na barierze chroniącej przed palestyńskimi terrorystami.
Graffiti na barierze chroniącej przed palestyńskimi terrorystami.

Jako emerytowana terapeutka ze specjalnością stanów pourazowych nie mogę zignorować słów palestyńskiej Arabki w promocyjnym wideo, zapraszającym do uczestnictwa 15 maja w ceremonii upamiętnienia Dnia Nakby (o czym wcześniej pisałam już tutaj). Arabska działaczka mówiła:

 

Bo nadal jesteśmy schwytani w naszej roli ofiar


Palestyńscy Arabowie twierdzą, że są ofiarami Izraela w wyniku tego, że wygraliśmy wojnę, której otwarcie głoszonym celem była eksterminacja Żydów w 1948 roku. To stało się ich Nakbą, katastrofą, czyli straszliwym upokorzeniem przez nas, bowiem dhimmi Żydzi zwyciężyli militarnie potężną arabską Ummah. To jest nie do zniesienia. Próbują więc wszelkimi możliwymi sposobami odzyskać swój honor – najpierw przy pomocy wojen, ostrzeliwaniem rakietami i terroryzmu. Obecnie próbują podstępem skłonić nas, byśmy uwierzyli, że tak naprawdę to oni chcą z nami pokoju, chcą być naszymi partnerami i podobnie mówią wszystkie tak zwane NGO pokojowej koegzystencji, hojnie wspierane europejskimi funduszami.


A co to ma wspólnego z palestyńskimi Arabami jako ofiarami Izraela?


Przede wszystkim chcę wyraźnie powiedzieć, że nie popieram olimpiad cierpiętnictwa. Nie zajmuję się w tym artykule kwestią tego, kto jest czyją ofiarą. Jest to tylko rozważenie twierdzenia, że palestyńscy Arabowie są wiecznymi ofiarami izraelskiego okupanta. Moja stronniczość oczywiście zabarwi zastosowanie mojej klinicznej ekspertyzy do sprawy palestyńskiej martyrologii i przedstawiam tutaj moje myśli, żeby pokazać naturę tej dyskusji.  


Możemy najpierw spojrzeć na sytuacje, w których prześladowanie ofiary nie jest kwestionowane: maltretowana żona lub maltretowane, wykorzystywane dziecko. Nikt nie chce, by maltretowana żona lub dziecko były schwytane w ich rolach ofiary. W rzeczywistości my, terapeuci, mówimy naszym klientom, że najlepszą zemstą na sprawcach, którzy ich maltretowali, jest życie dobrym życiem. Rodzaj powiedzenia „spadaj na drzewo!” i zagranie na nosie sprawcy, niezależnie od tego, czy udało się uzyskać sprawiedliwość w sądzie, czy nie.


W terapeutycznych działaniach ważna jest pomoc w ucieczce spod kontroli sprawcy fizycznego, seksualnego lub emocjonalnego maltretowania. I nie polega to na proponowaniu  kuszenia losu, drażnienia głodnego lwa ani szczypania demona, który nawet nie patrzy w twoją stronę. Innymi słowy, wysadzanie się w powietrze w izraelskiej restauracji, żeby zabić rodziny, które właśnie zamawiają pizzę, nie jest czymś, co polecałby ofierze terapeuta. Wysyłanie zapalających latawców i rakiet z Gazy do Izraela, kiedy Izraelczycy uprawiają swoje pola, jadą do pracy lub siadają do posiłku, nie jest czymś, co polecałby ofierze terapeuta. Podchodzenie do przejścia granicznego między Autonomią Palestyńską a Izraelem wymachując nożem, lub kierowanie pędzącego samochodu na żołnierzy także nie jest czymś, co sugerowałby ofierze terapeuta. Jest to odwrotność budowania nowego życia po maltretowaniu.


W końcu, nawet JEŚLI (a jest to wielkie „jeśli”) – palestyńscy Arabowie byli ofiarami izraelskiej okupacji, to po podpisaniu przez Arafata Porozumień z Oslo w 1995 roku nie mogą twierdzić, że są okupowani. Oslo pozwoliło na utworzenie AP, dając palestyńskim Arabom z Judei i Samarii panowanie na Obszarach A i B nad wszystkim poza sprawami bezpieczeństwa, które zagroziłyby Izraelowi, i Izrael usunął wszystkich Żydów z Gazy w 2005 roku, przekazując klucze arabskim mieszkańcom. Można to porównać do ofiary maltretowania, która znalazła bezpieczne mieszkanie, oddzielnie od sprawcy. Ofiary przemocy domowej, czy to nieletni, czy dorośli, otrzymują w takiej sytuacji pomoc w zorganizowaniu własnego życia, niezależnego od byłego prześladowcy. I otrzymują pomoc w zrozumieniu, że fantazje o zemście (lub rzeczywiste akty zemsty) trzymają ofiary związane ze sprawcą równie niezawodnie, jak gdyby nadal żyły pod dachem sprawcy.   

 

Zastanawia także użycie zwrotu “nasza rola ofiar” Dlaczego rola? Nigdy nie słyszałam człowieka w stanie pourazowym, który mówi, że jest schwytany w rolę ofiary. Słyszałam jak mówili, że chcą przestać “być ofiarą”, a nie “być w roli ofiary”. „Rola” sugeruje  scenariusz, przedstawienie, odegranie roli, coś, co się przyjmuje. Innymi słowy, “rola” sugeruje stronę czynną raczej niż bierną. Można wejść w rolę. A to, oczywiście, sugeruje, że można także z niej wyjść.


Dlaczego styl mówienia jest bardzo ważny?


Ponieważ człowiek po przeżyciu traumy powiedziałby: Chcę przestać czuć się jak ofiara. Albo: Chcę przestać zachowywać się jak ofiara. I to oznacza odzyskanie kontroli nad sobą, posiadanie sprawczości, przyjęcie odpowiedzialności za własne życie przez zrobienie czegoś inaczej: „Przestanę być ofiarą niezależnie od tego, co zrobisz lub co powiesz” To wymaga olbrzymiej pracy psychologicznej i nie jest „rolą”, z której łatwo wyjść.  


Oczywiście, przyjęcie odpowiedzialności za siebie jest jedynie rozsądne po tym, jak ofiara znajdzie się w bezpiecznym miejscu. Porozumienia z Oslo i wycofanie Izraela z Gazy można z tym porównać – dostarczenie bezpiecznego miejsca, w którym palestyńscy Arabowie mogą zająć się własnymi potrzebami, zbudować zdrowe społeczeństwo, żyć w godności i dobrobycie. Z pewnością wszystkie fundusze dostarczone przez społeczność międzynarodową powinny były dostarczyć finansowych zasobów, by to umożliwić. Jednak…


Palestyńczycy nie uważają, że są w bezpiecznym miejscu. Ich bezpiecznym miejscem jest to, co obecnie jest państwem Izrael. Pamiętajcie, ich Nakba datuje się na 1948 rok, nie na 1967. Kiedy mówią, że Izrael okupuje palestyńskie ziemie, mają na myśli CAŁY IZRAEL, a nie tylko Judeę & Samarię i Gazę. Ci, którzy wierzą, że Palestyńczycy chcą rozwiązania w postaci dwóch państw w granicach z 1967 roku, zwyczajnie ich nie słuchają. Ile razy muszą krzyczeć “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”, zanim ludzie uwierzą im na słowo?


Przy takiej rzeczywistości są zdecydowani walczyć z Izraelem aż do upadku Izraela. Samo  istnienie państwa żydowskiego upokarza ich i użyją wszelkich możliwych środków, by wymazać żydowską suwerenność.  


I teraz “rola ofiary” ma sens: przyjęcie przez Palestyńczyków roli ofiary służy określonemu celowi. Przez odgrywanie ofiary poruszają czułą strunę w sercu Żyda, którego poczucie winy motywuje do zmiany – w odróżnieniu od arabskiej kultury honoru, w którym motywacja do zmiany przychodzi z potrzeby uśmierzenia upokorzenia przez pozbycie się źródła tego upokorzenia. Przez odgrywanie roli ofiary strasznego Żyda palestyński Arab przeciąga na swoją stronę członków międzynarodowej społeczności, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii i chcą być widziani jako dobrzy ludzie, którzy popierają słabszego.


Jeśli celem Palestyńczyków działających w palestyńsko-izraelskich NGO mówiących o koegzystencji naprawdę jest życie w pokoju, gdzie z jednej strony będzie odnoszący sukcesy, arabski, suwerenny, polityczny byt, a z drugiej Izrael, to nie mają żadnej potrzeby odgrywania roli ofiary. Dawno temu mogli użyć olbrzymich zasobów przysyłanych im z innych krajów do zbudowania infrastruktury, ulepszenia swoich systemów zdrowia, edukacji i opieki społecznej i zapewnienia zatrudnienia swojej populacji. To byłaby paralela do celu klinicznej pracy z ofiarami maltretowania: życie dobrym życiem. 


Jeśli jednak celem palestyńsko-izraelskich NGO mówiących o koegzystencji jest zniszczenie  Izraela i odwrócenie przyczyny ich upokorzenia - Nakby z 1948 roku - to ich “rola ofiary” jest cyniczną sztuczką do delegitymizowania żydowskiego państwa do takiego stopnia, że jeśli któregoś dnia miałoby im się udać pokonanie Izraela, reszta świata będzie tylko ziewać.  


Tak więc, jeśli palestyńscy Arabowie są ofiarami, to twierdzę, że są ofiarami własnej, opartej na honorze kultury i to trzyma ich w pułapce, a nie my. Wydaje się, że wiele państw członkowskich wielkiej arabskiej Ummah zaczęło to dostrzegać i zawierają porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem, idąc naprzód na Bliskim Wschodzie do przyszłości z nowymi możliwościami. Czego potrzeba by palestyńscy Arabowie do nich dołączyli?  

 

A Trauma Therapist on the Ongoing Victim Status of the Palestinian Arabs

Israel Diaries, 6 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Sheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors

 

Sheri Oz prowadzi blog Israel  Diaries.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 897 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk