Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:36

« Poprzedni Następny »


Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu


Elder of Ziyon 2021-01-28

Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau
Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau

Wiele razy omawialiśmy znakomitą definicję antysemityzmu sformułowaną przez IHRA i chwaliliśmy niedawny poradnik opublikowany przez UE jako najlepiej wyjaśniający, jak ta definicja może być używana w praktyce.

W 2013 roku IHRA sformułował także roboczą definicję negacji i wypaczania Holocaustu.

 

Część o “wypaczaniu” brzmi:

Wypaczanie Holocaustu odnosi się, między innymi, do:

 

Świadomych starań usprawiedliwienia lub minimalizowania wpływu Holocaustu lub jego głównych elementów, włącznie z kolaborantami i sojusznikami nazistowskich Niemiec;  

 

Rażące zmniejszanie liczby ofiar Holocaustu, sprzeczne z godnymi zaufania źródłami;

 

Próby obwiniania Żydów za spowodowanie ludobójstwa narodu żydowskiego;  

 

Wypowiedzi, które przedstawiają Holocaust jako pozytywne wydarzenie historyczne. Te wypowiedzi nie są zaprzeczaniem Holocaustu, ale są z nim ściśle związane jako radykalna postać antysemityzmu. Mogą sugerować, że Holocaust nie posunął się wystarczająco daleko, by osiągnąć swój cel “Ostatecznego Rozwiązania kwestii żydowskiej”;  

 

Próby zamazania odpowiedzialności za założenie obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, zaprojektowanych i kierowanych przez nazistowskie Niemcy, przez obwinianie innych narodów lub grup etnicznych.  

Niedawno IHRA opublikował poradnik, Recognizing and Countering Holocaust Distortion: Recommendations for Policy and Decision Makers [Rozpoznawanie i przeciwdziałanie wypaczeniom Holocaustu: rekomendacje dla polityków i decydentów], by pomóc w stosowaniu tych zasad.

 

To jest niezmiernie ważna praca. 

 

W odróżnieniu jednak od roboczej definicji antysemityzmu IHRA, robocza definicja wypaczania Holocaustu ignoruje jedną z najbardziej rozpowszechnionych form tego wypaczania, jakie widzimy dzisiaj: inwersję Holocaustu.  

 

Lesley Klaff opisuje inwersję Holocaustu:

To, co jest nazywane “inwersją Holocaustu”, dotyczy odwrócenia rzeczywistości (Izraelczycy są przedstawiani jako “nowi” naziści, a Palestyńczycy jako “nowi” Żydzi) i odwrócenia moralności (Holocaust jest przedstawiany jako moralna lekcja dla Żydów lub wręcz moralne oskarżenie Żydów). Co więcej: ci, którzy sprzeciwiają się tym odwróceniom, dowiadują się, że działają w złej wierze i chodzi im tylko o odpieranie krytyki Izraela. Krótko mówiąc, Holocaust, wydarzenie poprawnie określone przez Dana Dinera jako “załamanie się cywilizacji”, zorganizowane przez reżim, który, jak napisał filozof  Leo Strauss, „nie miał żadnej innej, wyraźnej zasady poza morderczą nienawiścią do Żydów”, jest teraz używany instrumentalnie jako środek do wyrażenia wrogości wobec ojczyzny Żydów. Coraz częściej słychać, że “ofiary stały się sprawcami”. To jest Inwersja Holocaustu.

To odrażające porównanie Izraela do nazistowskich Niemiec, tak rozpowszechnione wśród antysemickiej lewicy, zostało zignorowane przez IHRA w roboczej definicji wypaczania Holocaustu, a także w rozszerzonych przykładach podanych w nowym poradniku. 

 

W poradniku opis najbliższy tym praktykom znajdujemy w poniższym akapicie: 

Używanie obrazów i języka związanych z Holocaustem do politycznych, ideologicznych lub komercyjnych celów, niezwiązanych z tą historią, na forach online i offline.

Odnosi się to do porównywania do Holokaustu rzeczy takich jak rzeź zwierząt zabijanych na żywność lub aborcje. Choć te porównania są obrzydliwe, motywy leżące za inwersją Holocaustu bardzo różnią się od tego typu wypaczania Holocaustu. Ludzie, którzy czynią takie porównania, mówią, że Holocaust i izraelskie działania są ściśle związane – że Żydzi nauczyli się okrucieństwa od nazistów i teraz stosują je wobec Palestyńczyków, co jednak bardzo różni się od retorycznych, bałamutnych porównań takich lub innych wydarzeń do Holocaustu.

 

Co znaczy, że ten oczywisty przykład wypaczenia Holocaustu przez Carlosa Latuffa nie jest objęty roboczą definicją IHRA?

 Nie możemy wiedzieć z pewnością, dlaczego IHRA wykluczył te odrażające i antysemickie wypaczenia Holocaustu, ale wydaje się to być świadomym pominięciem zrobionym z przyczyn politycznych.  

 

Wszystkie przykłady wypaczenia Holocaustu podane przez IHRA są typowe dla prawicy, podczas gdy inwersja Holocaustu przychodzi niemal wyłącznie z lewej strony.

 

Najbardziej niepokojące jest to, że źródłem tego pominięcia mogą być same Niemcy.

 

Niemiecki minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, daje nieco tła na temat powstawania tego nowego poradnika w artykule dla CNN:

Jako obecny przewodniczący International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA)Niemcy chcą popchnąć walkę przeciwko takim niebezpiecznym kłamstwom, wypaczeniom faktów i trywializacji Holocaustu także na poziomie globalnym. Dlatego zainicjowaliśmy Globalną Grupę Roboczą Przeciwko Wypaczeniom Holocaustu, by wraz z naszymi partnerami bronić tych uniwersalnych wartości. W tym tygodniu czołowi badacze międzynarodowi przedstawili nam swoje rekomendacje w sprawie przeciwstawiania się wypaczeniom Holocaustu. Wskazują one, że istnieje pilna potrzeba działania.

 

Obecna cyfrowa natura antysemityzmu oznacza, że nie zna on granic. Dlatego, obecnie bardziej niż kiedykolwiek, musimy zwalczać go globalnie w skoordynowany sposób. Może nie zawsze być łatwo przeciągnąć granicę między wolnością słowa a mową nienawiści, między ignorancją, a świadomym wypaczeniem faktów.


Jako pierwszy krok ważne jest więc dla nas i dla naszych globalnych partnerów stworzenie wspólnego rozumienia tego, co uważamy za wypaczenie Holocaustu oraz tego, jak to zwalczać. Pracujemy nad tym razem z naszymi partnerami w IHRA, Unią Europejską, UNESCO, ONZ, Radą Europy i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE). Jednak, krajowe władze muszą także być częścią tego wysiłku. Niedawne badania pokazują jak już dzisiaj prawicowi terroryści i zwolennicy teorii spiskowych tworzą sieci online. Nasze władze bezpieczeństwa muszą przeciwstawić się im w jeszcze ściślejszej koordynacji.

Maas mówi także, że "antysemityzm nie zniknął. Nieustannie zmienia kształt”, co jest dobrym opisem antysemityzmu lewicy, który obejmuje robocza definicja antysemityzmu IHRA. Niemniej, jedynym przykładem, jak podaje Maas, jest przykład antysemityzmu przychodzącego z prawa – mimo że dominujący rodzaj wypaczeń Holocaustu w naszych czasach pochodzi niemal wyłącznie z szeregów lewicy.

Wydaje się, że grupa IHRA, która od lat pracowała nad tym projektem, została przechwycona  przez grupy polityczne, by wykluczyć najgorszy rodzaj wypaczenia Holocaustu, który możemy oglądać codziennie.    

 

Cały moralny autorytet IHRA pochodzi z tego, że ma być ponad taką polityką. Kiedy wygląda na to, że świadomie wyklucza inwersję Holocaustu z definicji wypaczeń Holocaustu, traci część wiarygodności – co z kolei osłabia jego doskonałą pracę.

 

Ten poradnik powinien zostać błyskawicznie poszerzony o inwersję Holocaustu jako znaczący przykład nowoczesnego wypaczenia Holocaustu.

 

The IHRA does not include Holocaust inversion (saying Israel is acting like Nazis) in its definition of Holocaust distortion. Why the hell not?

Elder of Ziyon, 25 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. SPD Marek Eyal 2021-01-28


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk