Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 13:45

« Poprzedni Następny »


Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką


Daled Amos 2021-01-27


Oskarżanie Izraela przez B'Tselem o apartheid ma głębokie korzenie. Zaczęło się to dawno temu od cynicznej uwagi ówczesnej dyrektorki Jessiki Montell w wywiadzie z 2003 roku:


"Uważam, że słowo apartheid jest użyteczne do mobilizowania ludzi z powodu jego siły emocjonalnej."


aprobatą wspomniała, że palestyńscy Arabowie nazywają izraelską barierę bezpieczeństwa „murem apartheidu”.


Taki cynizm wydaje się rozpowszechniony w B'Tselem --

 

1.)  W 2019 roku, B'Tselem zatrudniła Simone Zimmerman na stanowisko dyrektora w USA. Zimmerman jest jedną z założycielek IfNotNow, grupy, która unika zajmowania się prawem Izraela do istnienia:

 

Nie zajmujemy stanowiska w sprawie BDS, syjonizmu ani kwestii państwowości.

W 2016 roku Zimmerman została wyrzucona z pracy w kampanii prezydenckiej Bernie Sandersa za wypełniony przekleństwami atak na Netanjahu, jaki zamieściła na Facebooku.

 

B'Tselem najwyraźniej uważała, że dobrze pasuje do pozostałych pracowników  --

 

2.)  Odpowiedzialna za promocję międzynarodową B'Tselem, Sarit Michaeli, odpowiedziała na artykuł w “Ha’aretz o palestyńskimi psychologu, który powiedział, że ponad jedna trzecia dzieci w Gazie jest wykorzystywana seksualnie, tweetując, że jest to wina Izraela:


[Dwa miliony ludzi jest od dziesięciolecia zamkniętych w wielkim więzieniu i zbaczają z drogi, kto by w to uwierzył?]
[Dwa miliony ludzi jest od dziesięciolecia zamkniętych w wielkim więzieniu i zbaczają z drogi, kto by w to uwierzył?]

3.)  W 2014 roku reżyser teatralny i dziennikarz, Tuvia Tenenbom, opublikował książkę Catch the Jew. W książce napisał o swojej rozmowie z człowiekiem zbierającym materiały dla B’Tselem, Atefem Abu Rubem, który był przewodnikiem grupy cudzoziemców odwiedzających Jad Waszem i który powiedział Tenenbomowi, że Holocaust jest "kłamstwem, nie wierzę w to”.

 

B'Tselem początkowo broniła Abu Ruba, który twierdził, że te słowa powiedział ktoś inny. W końcu jednak B'Tselem zwolniła Abu Ruba.

 

4.)  W 2011 roku fotografka B'Tselem, Nariman al-Tamimi, dostarczyła wideo pokazujące rzekomo jak izraelska policja aresztowała 11-letniego chłopca za rzucanie kamieniami i umyślnie wpakowała go do samochodu policyjnego bez jego matki.  

 

W rzeczywistości Nariman al-Tamimi zainscenizowała tę sytuację:

Staranne obejrzenie klipu (z dialogiem po hebrajsku i po arabsku) ujawnia, że zdarzyło się coś całkowicie odwrotnego; policjant poprosił matkę, by towarzyszyła dziecku. Na wideo, w minucie 2:07, jeden z policjantów mówi do matki: “Chodź, chodź, wsiadaj”. Policjant pyta jednego ze stojących obok ludzi: “Czy to jest jego matka?” Kiedy człowiek odpowiada twierdząco, policjant powtarza: “Wsiądź z nim” (chłopcem). Drzwi się dla niej otwierają i ma wsiąść do pojazdu w tym samym momencie, kiedy policjant mówi “wsiądź do samochodu”, ale wtedy (2:27) Palestyńczyk w czarnej kurtce odciąga matkę od samochodu. Po tym, jak policjant zamyka drzwi pojazdu, kobieta w różowej bluzce popycha matkę ku pojazdowi i matka zaczyna walić pięściami w drzwi – scena rozdzierająca serce.

5.)  W kwietniu 2010 roku członkini personelu B'Tselem, Lizi Sagie, złożyła rezygnację po wywartych na nią naciskach z powodu wypowiedzi na jej osobistym blogu – włącznie z: “Dzień Pamięci IDF jest pornograficznym cyrkiem gloryfikowania żałoby i uciszania głosów”, “Izrael popełnia największe potworności ludzkości…  Izrael dowodzi swojego oddania nazistowskim wartościom… Izrael eksploatuje Holocaust, by zbierać międzynarodowe korzyści”.

 

6.)  8 stycznia 2016 roku izraelski program dziennikarstwa śledczego, “Uvda” (Fakt) poinformował, że pracownik B’Tselem, Nasser Nawaja, spiskował z Ezrą Nawim, radykalnym aktywistą z NGO “Ta’ajusz”, by usidlić Palestyńczyka, który był zainteresowany sprzedażą Żydom ziemi na Zachodnim Brzegu. Zrobili to wiedząc, że sprzedaż ziemi Żydom jest nielegalna według palestyńskiego prawa i karana śmiercią, nie wspominając o torturach, które prawdopodobnie poprzedzą śmierć.

 

Reakcja B'Tselem?

Odpowiadając na program oświadczeniem na swojej stronie Facebooka, B’Tselem powiedziała, że choć jest przeciwna torturom i egzekucjom, doniesienie do AP o Palestyńczykach zainteresowanych sprzedażą ziemi Izraelczykom “było jedynym legalnym działaniem”.  

Kiedy B’Tselem broniła Nassera Nawaja na swojej stronie Facebook, dodała do tego zdęcie z określeniem Uvdah jako "Uvdah do wynajęcia"To jest interesujące oskarżenie, biorąc pod uwagę fakt, że B'Tselem otrzymuje większość finansowania spoza Izraela.

 

NGO Monitor informuje, że w latach 2012-2019, wśród darczyńców B'tselem byli: Unia Europejska, Szwecja, Szwajcaria, Dania, Holandia, Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, USA i Niemcy – a według dorocznych raportów dary z zagranicy stanowiły 64,7% wszystkich donacji w latach 2012-2016.

 

Istnieje powód, dla którego większość finansowania B'Tselem pochodzi spoza Izraela.

 

W 2016 roku w kontekście wspomnianego wyżej reportażu Uvda o pracowniku B’Tselem, który pomógł usidlić palestyńskiego Araba, Shmuel Rosner napisał, że "B’Tselem jest organizacją, której wielu Izraelczyków nie lubi i mają powód do nielubienia jej". 

 

Rosner wyjaśnia:

Dlaczego aktywiści praw człowieka używają tak niemoralnych metod? Wielu z nich robi to z powodu gniewu i z powodu strachu. Są gniewni na kraj, że odmawia zaakceptowania ich politycznego przepisu dla Izraela. Boją się, że ich wieloletnia działalność będzie daremna, bo kraj idzie w kierunku, z jakim się nie zgadzają.

Im bardziej są gniewni, tym bardziej są zatrwożeni – i tym bardziej tracą hamulce. Zwracają się więc do niemoralnych metod, zwracają się do innych krajów o poparcie, jakiego nie potrafią zdobyć wśród Izraelczyków i zwracają się do języka, który robi z Izraela karykaturę – faszystowskie państwo, państwo apartheidu, czarny charakter wśród narodów. Mówią, że działają z miłości do Izraela – i niektórzy z pewnością robią to – ale czas i frustracje spowodowały, że u niektórych zamieniła się w nienawiść. A nienawiść powoduje, że tracimy zdolność rozróżniania między dobrem i złem, akceptowalnym i nieakceptowalnym, pożytecznym i szkodliwym.

Mówiąc o rzucaniu wyzwisk przez aktywistów praw człowieka – a szczególnie B’Tselem - B'Tselem niedawno opublikowała raport spełniający marzenie Montell o spożytkowaniu słowa Apartheid  „do mobilizowania ludzi z powodu jego siły emocjonalnej”.

 

Media zachodnie rzuciły się na okazję szerzenia informacji o tym raporcie, a niektóre opisywały B’Tselem jako “czołową organizację praw człowieka” – właśnie taki wzmacniający zastrzyk, jakiego B’Tselem potrzebowała.


Tamar Sternhal z CAMERA zadaje jednak dokuczliwe pytanie: Czy B'Tselem jest “czołową organizacją praw człowieka” w Izraelu?

Postęp w poprawie sytuacji praw człowieka w Izraelu i na Zachodnim Brzegu jest prawniczą walką prowadzoną w Knesecie i sądach, a w ostatnich latach B’Tselem miała zero obecności, aktywności i osiągnięć w tych dziedzinach. Wiele mówi fakt, że w 2019 Activity Report B’Tselem nie wspomina żadnego działania podjętego w Knesecie lub sądach… Na poziomie międzynarodowym walki o prawa człowieka bitwy toczą się w Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie i także tam B’Tselem jest nieobecna.

Co pozostaje?


Media społecznościowe.

 

To z pewnością utrzyma B'Tselem w wiadomościach – ale te zagraniczne rządy niekoniecznie muszą uznać, że otrzymują dość za wpłacane na B'Tselem pieniądze.

Jeśli te zagraniczne rządy naprawdę są zainteresowane zmianą, zrobiłyby lepiej wspierając Stowarzyszenie Praw Obywatelskich w Izraelu i Gorącą Linie Pracowników. Sternthal wylicza ich działania – i osiągnięcia.

 

Powód ich sukcesu może mieć coś wspólnego z faktem, że wśród swojego personelu mają prawników.

B'Tselem ich nie ma.

 

Media mogły zauważyć niedorzeczność, że ludzie nie będący prawnikami wypowiadają się w sprawie prawnej definicji Apartheidu.

 

The Seventh Eye poinformował, że choć izraelskie media opublikowały artykułyo niedawnym raporcie B'Tselem, było to w angielskojęzycznych gazetach – nie w gazetach po hebrajsku.  Cytował Roya Yellina z B'Tselem, który zapytał “Haaretz”, dlaczego omawiał raport B’Tselem o apartheidzie po angielsku, ale nie po hebrajsku:

 


[Iris, możesz dowiedzieć się od Haaretz, dlaczego zdecydowali nie pisać o tej wiadomości. Powiedzieli B’Tselem, że nie sądzą, iż to jest wiadomość.]
[Iris, możesz dowiedzieć się od Haaretz, dlaczego zdecydowali nie pisać o tej wiadomości. Powiedzieli B’Tselem, że nie sądzą, iż to jest wiadomość.]

Najwyraźniej, próba B'Tselem wywierania jakiegokolwiek wpływu w Izraelu nadal kończy się porażką.

 

Czy zagraniczni inwestorzy zauważą to?

 

B'tselem's Struggle For Relevance Continues To End In Failure

Elder of Ziyon, 21 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk