Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:11

« Poprzedni Następny »


Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką


Daled Amos 2021-01-27


Oskarżanie Izraela przez B'Tselem o apartheid ma głębokie korzenie. Zaczęło się to dawno temu od cynicznej uwagi ówczesnej dyrektorki Jessiki Montell w wywiadzie z 2003 roku:


"Uważam, że słowo apartheid jest użyteczne do mobilizowania ludzi z powodu jego siły emocjonalnej."


aprobatą wspomniała, że palestyńscy Arabowie nazywają izraelską barierę bezpieczeństwa „murem apartheidu”.


Taki cynizm wydaje się rozpowszechniony w B'Tselem --

 

1.)  W 2019 roku, B'Tselem zatrudniła Simone Zimmerman na stanowisko dyrektora w USA. Zimmerman jest jedną z założycielek IfNotNow, grupy, która unika zajmowania się prawem Izraela do istnienia:

 

Nie zajmujemy stanowiska w sprawie BDS, syjonizmu ani kwestii państwowości.

W 2016 roku Zimmerman została wyrzucona z pracy w kampanii prezydenckiej Bernie Sandersa za wypełniony przekleństwami atak na Netanjahu, jaki zamieściła na Facebooku.

 

B'Tselem najwyraźniej uważała, że dobrze pasuje do pozostałych pracowników  --

 

2.)  Odpowiedzialna za promocję międzynarodową B'Tselem, Sarit Michaeli, odpowiedziała na artykuł w “Ha’aretz o palestyńskimi psychologu, który powiedział, że ponad jedna trzecia dzieci w Gazie jest wykorzystywana seksualnie, tweetując, że jest to wina Izraela:


[Dwa miliony ludzi jest od dziesięciolecia zamkniętych w wielkim więzieniu i zbaczają z drogi, kto by w to uwierzył?]
[Dwa miliony ludzi jest od dziesięciolecia zamkniętych w wielkim więzieniu i zbaczają z drogi, kto by w to uwierzył?]

3.)  W 2014 roku reżyser teatralny i dziennikarz, Tuvia Tenenbom, opublikował książkę Catch the Jew. W książce napisał o swojej rozmowie z człowiekiem zbierającym materiały dla B’Tselem, Atefem Abu Rubem, który był przewodnikiem grupy cudzoziemców odwiedzających Jad Waszem i który powiedział Tenenbomowi, że Holocaust jest "kłamstwem, nie wierzę w to”.

 

B'Tselem początkowo broniła Abu Ruba, który twierdził, że te słowa powiedział ktoś inny. W końcu jednak B'Tselem zwolniła Abu Ruba.

 

4.)  W 2011 roku fotografka B'Tselem, Nariman al-Tamimi, dostarczyła wideo pokazujące rzekomo jak izraelska policja aresztowała 11-letniego chłopca za rzucanie kamieniami i umyślnie wpakowała go do samochodu policyjnego bez jego matki.  

 

W rzeczywistości Nariman al-Tamimi zainscenizowała tę sytuację:

Staranne obejrzenie klipu (z dialogiem po hebrajsku i po arabsku) ujawnia, że zdarzyło się coś całkowicie odwrotnego; policjant poprosił matkę, by towarzyszyła dziecku. Na wideo, w minucie 2:07, jeden z policjantów mówi do matki: “Chodź, chodź, wsiadaj”. Policjant pyta jednego ze stojących obok ludzi: “Czy to jest jego matka?” Kiedy człowiek odpowiada twierdząco, policjant powtarza: “Wsiądź z nim” (chłopcem). Drzwi się dla niej otwierają i ma wsiąść do pojazdu w tym samym momencie, kiedy policjant mówi “wsiądź do samochodu”, ale wtedy (2:27) Palestyńczyk w czarnej kurtce odciąga matkę od samochodu. Po tym, jak policjant zamyka drzwi pojazdu, kobieta w różowej bluzce popycha matkę ku pojazdowi i matka zaczyna walić pięściami w drzwi – scena rozdzierająca serce.

5.)  W kwietniu 2010 roku członkini personelu B'Tselem, Lizi Sagie, złożyła rezygnację po wywartych na nią naciskach z powodu wypowiedzi na jej osobistym blogu – włącznie z: “Dzień Pamięci IDF jest pornograficznym cyrkiem gloryfikowania żałoby i uciszania głosów”, “Izrael popełnia największe potworności ludzkości…  Izrael dowodzi swojego oddania nazistowskim wartościom… Izrael eksploatuje Holocaust, by zbierać międzynarodowe korzyści”.

 

6.)  8 stycznia 2016 roku izraelski program dziennikarstwa śledczego, “Uvda” (Fakt) poinformował, że pracownik B’Tselem, Nasser Nawaja, spiskował z Ezrą Nawim, radykalnym aktywistą z NGO “Ta’ajusz”, by usidlić Palestyńczyka, który był zainteresowany sprzedażą Żydom ziemi na Zachodnim Brzegu. Zrobili to wiedząc, że sprzedaż ziemi Żydom jest nielegalna według palestyńskiego prawa i karana śmiercią, nie wspominając o torturach, które prawdopodobnie poprzedzą śmierć.

 

Reakcja B'Tselem?

Odpowiadając na program oświadczeniem na swojej stronie Facebooka, B’Tselem powiedziała, że choć jest przeciwna torturom i egzekucjom, doniesienie do AP o Palestyńczykach zainteresowanych sprzedażą ziemi Izraelczykom “było jedynym legalnym działaniem”.  

Kiedy B’Tselem broniła Nassera Nawaja na swojej stronie Facebook, dodała do tego zdęcie z określeniem Uvdah jako "Uvdah do wynajęcia"To jest interesujące oskarżenie, biorąc pod uwagę fakt, że B'Tselem otrzymuje większość finansowania spoza Izraela.

 

NGO Monitor informuje, że w latach 2012-2019, wśród darczyńców B'tselem byli: Unia Europejska, Szwecja, Szwajcaria, Dania, Holandia, Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, USA i Niemcy – a według dorocznych raportów dary z zagranicy stanowiły 64,7% wszystkich donacji w latach 2012-2016.

 

Istnieje powód, dla którego większość finansowania B'Tselem pochodzi spoza Izraela.

 

W 2016 roku w kontekście wspomnianego wyżej reportażu Uvda o pracowniku B’Tselem, który pomógł usidlić palestyńskiego Araba, Shmuel Rosner napisał, że "B’Tselem jest organizacją, której wielu Izraelczyków nie lubi i mają powód do nielubienia jej". 

 

Rosner wyjaśnia:

Dlaczego aktywiści praw człowieka używają tak niemoralnych metod? Wielu z nich robi to z powodu gniewu i z powodu strachu. Są gniewni na kraj, że odmawia zaakceptowania ich politycznego przepisu dla Izraela. Boją się, że ich wieloletnia działalność będzie daremna, bo kraj idzie w kierunku, z jakim się nie zgadzają.

Im bardziej są gniewni, tym bardziej są zatrwożeni – i tym bardziej tracą hamulce. Zwracają się więc do niemoralnych metod, zwracają się do innych krajów o poparcie, jakiego nie potrafią zdobyć wśród Izraelczyków i zwracają się do języka, który robi z Izraela karykaturę – faszystowskie państwo, państwo apartheidu, czarny charakter wśród narodów. Mówią, że działają z miłości do Izraela – i niektórzy z pewnością robią to – ale czas i frustracje spowodowały, że u niektórych zamieniła się w nienawiść. A nienawiść powoduje, że tracimy zdolność rozróżniania między dobrem i złem, akceptowalnym i nieakceptowalnym, pożytecznym i szkodliwym.

Mówiąc o rzucaniu wyzwisk przez aktywistów praw człowieka – a szczególnie B’Tselem - B'Tselem niedawno opublikowała raport spełniający marzenie Montell o spożytkowaniu słowa Apartheid  „do mobilizowania ludzi z powodu jego siły emocjonalnej”.

 

Media zachodnie rzuciły się na okazję szerzenia informacji o tym raporcie, a niektóre opisywały B’Tselem jako “czołową organizację praw człowieka” – właśnie taki wzmacniający zastrzyk, jakiego B’Tselem potrzebowała.


Tamar Sternhal z CAMERA zadaje jednak dokuczliwe pytanie: Czy B'Tselem jest “czołową organizacją praw człowieka” w Izraelu?

Postęp w poprawie sytuacji praw człowieka w Izraelu i na Zachodnim Brzegu jest prawniczą walką prowadzoną w Knesecie i sądach, a w ostatnich latach B’Tselem miała zero obecności, aktywności i osiągnięć w tych dziedzinach. Wiele mówi fakt, że w 2019 Activity Report B’Tselem nie wspomina żadnego działania podjętego w Knesecie lub sądach… Na poziomie międzynarodowym walki o prawa człowieka bitwy toczą się w Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie i także tam B’Tselem jest nieobecna.

Co pozostaje?


Media społecznościowe.

 

To z pewnością utrzyma B'Tselem w wiadomościach – ale te zagraniczne rządy niekoniecznie muszą uznać, że otrzymują dość za wpłacane na B'Tselem pieniądze.

Jeśli te zagraniczne rządy naprawdę są zainteresowane zmianą, zrobiłyby lepiej wspierając Stowarzyszenie Praw Obywatelskich w Izraelu i Gorącą Linie Pracowników. Sternthal wylicza ich działania – i osiągnięcia.

 

Powód ich sukcesu może mieć coś wspólnego z faktem, że wśród swojego personelu mają prawników.

B'Tselem ich nie ma.

 

Media mogły zauważyć niedorzeczność, że ludzie nie będący prawnikami wypowiadają się w sprawie prawnej definicji Apartheidu.

 

The Seventh Eye poinformował, że choć izraelskie media opublikowały artykułyo niedawnym raporcie B'Tselem, było to w angielskojęzycznych gazetach – nie w gazetach po hebrajsku.  Cytował Roya Yellina z B'Tselem, który zapytał “Haaretz”, dlaczego omawiał raport B’Tselem o apartheidzie po angielsku, ale nie po hebrajsku:

 


[Iris, możesz dowiedzieć się od Haaretz, dlaczego zdecydowali nie pisać o tej wiadomości. Powiedzieli B’Tselem, że nie sądzą, iż to jest wiadomość.]
[Iris, możesz dowiedzieć się od Haaretz, dlaczego zdecydowali nie pisać o tej wiadomości. Powiedzieli B’Tselem, że nie sądzą, iż to jest wiadomość.]

Najwyraźniej, próba B'Tselem wywierania jakiegokolwiek wpływu w Izraelu nadal kończy się porażką.

 

Czy zagraniczni inwestorzy zauważą to?

 

B'tselem's Struggle For Relevance Continues To End In Failure

Elder of Ziyon, 21 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk