Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:58

« Poprzedni Następny »


Powrót masakry, której nie było


Victor Rosenthal 2023-02-21

<span>Żołnierz izraelski podczas operacji w Dżenin w 2002 roku. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)</span>
Żołnierz izraelski podczas operacji w Dżenin w 2002 roku. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Antyżydowskie kłamstwa nigdy nie umierają. Ani też nie blakną. Bez względu na to, jak często okazują się fałszywe, wracają, by podżegać do nienawiści i motywować do mordów. Krwawe oszczerstwa przeciwko Żydom można znaleźć zarówno w dawnej historii, jak i w stosunkowo świeżej, na przykład w Kijowie w 1912 roku. Inspirujące pogromy Protokoły mędrców Syjonu, sfałszowany dokument, rzekome protokoły ze spotkania Żydów, którzy spiskowali w celu promowania wojny i rewolucji na całym świecie, stworzone na przełomie XIX i XX wieku i całkowicie obalone w latach dwudziestych XX wieku, to nadal bestseller w krajach muzułmańskich – a dziesiątki wersji można również dostać w Stanach Zjednoczonych.

Dziś punkt ciężkości antysemityzmu przeniósł się do Izraela, chociaż stare formy nienawiści do Żydów nadal regularnie pojawiają się w Europie i Ameryce Północnej. Istnieją więc współczesne krwawe oszczerstwa, takie jak doniesienia medialne o rzekomym zastrzeleniu 12-letniego Mohammada Duraha, przykład tego, co Richard Landes nazwał „śmiercionośnym dziennikarstwem”.

 

Jedną z najbardziej zgubnych i uporczywych śmiercionośnych narracji jest mit o masakrze w Dżenin. W kwietniu 2002 r. IDF wkroczyło do obozu dla uchodźców w Dżeninie w pogoni za terrorystami, którzy dokonali licznych ataków w Izraelu, w tym masakry podczas Paschalnego Sederu w Netanji, w której zamordowano 30 Izraelczyków. Po 10-dniowej bitwie o każdy dom zginęło 23 żołnierzy IDF, a także (według późniejszego śledztwa ONZ) 52 Palestyńczyków, z których większość była bojownikami z różnych frakcji palestyńskich. Nawet notorycznie antyizraelskie organizacje Human Rights Watch i Amnesty International przyznały w końcu, że nie doszło do masakry (choć oskarżały IDF o różne zbrodnie wojenne).

 

Media, naukowcy i politycy prześcigali się w szale przesady i potępienia. James Petras, socjolog związany z (moją alma mater!) Binghamton University, porównał bitwę do likwidacji warszawskiego gettaReporter Phil Reeves z brytyjskiego „Independent” napisał serię artykułów, w których oskarżył Izrael o „potworną zbrodnię wojenną” z „setkami ciał pogrzebanych pod gruzami”. Saeb Erekat z Autonomii Palestyńskiej powiedział CNN, że „liczba [zmasakrowanych] nie jest mniejsza niż 500”, a jego słowa powtarzano w wszystkich mediach.

 

Jednym z najbardziej wpływowych nośników mitu o masakrze był „dokument” arabsko-izraelskiego aktora/reżysera Mohammada Bakriego zatytułowany „Jenin, Jenin”. Bakri udał się do Dżenin kilka tygodni po bitwie i przeprowadził wywiady z Palestyńczykami, którzy raczyli go relacjami o okrucieństwach popełnionych przez IDF. Nie przeprowadzał wywiadów z nikim związanym z IDF, ani nie próbował potwierdzać palestyńskich zeznań, ponieważ, jak powiedział, chciał przedstawić palestyński punkt widzenia.

 

Film był dobrze zrobiony i przekonujący, ale większość jego treści była po prostu nieprawdziwa lub mocno przesadzona. Dr David Zangen, lekarz IDF, który był obecny podczas bitwy, napisał odpowiedź zatytułowaną „Siedem kłamstw o Dżenin”, w której obalił kilka bardziej znanych historii o okrucieństwach. Jeden z nich dotyczy skrzydła szpitalnego, które rzekomo zostało zniszczone przez izraelskie bombardowania. Zangen zwraca uwagę, że skrzydło nigdy nie istniało, a żołnierze IDF starannie chronili szpital oraz jego zapasy wody, elektryczności i tlenu. Zauważa również, że:

 

Na zdjęciach zrobionych na miejscu w centrum Dżeninu zniszczenia wydają się znacznie większe niż były w rzeczywistości, a zdjęcia męczenników i hasła dżihadu – obecne w czasie operacji wojskowej IDF – zniknęły z ścian domów. Film systematycznie i wielokrotnie wykorzystuje zdjęcia czołgów zrobione w innych miejscach, sztucznie umieszczając je obok zdjęć palestyńskich dzieci.

 

Joshua Mitnick z gazety „Star-Ledger” w Newark przeprowadził wywiad z Bakrim i opisał technikę, której użył do stworzenia „dokumentu” wydarzeń, które nie miały miejsca:

 

Film jest także próbą zobrazowania zarzutów o egzekucje uliczne na podstawie plotek, które krążyły wśród mieszkańców obozu. Bakri połączył ze sobą materiał wideo nakręcony podczas ofensywy, w którym izraelski czołg [a dokładniej transporter opancerzony – vr] wydaje się przejeżdżać grupę palestyńskich więźniów. Bakri powiedział, że nie ma dowodów na to, że incydent kiedykolwiek miał miejsce, ale próbował zademonstrować Palestyńczykom, co symbolizuje izraelski czołg. [!]

 

Biorąc to wszystko pod uwagę, niezwykłe jest to, że rzekomo poważna publikacja, taka jak żydowski magazyn „Forward”, opublikowała artykuł, który uwiarygodnił film. Ale właśnie to zrobiła, publikując pean Miry Fox na cześć „dziennikarstwa” Bakriego. Być może umieszczenie artykułu w kategorii „Kultura” ma zwolnić ją z obowiązku zauważenia, że film jest zaciekle manipulującą propagandą i jest pełen kłamstw, ale i tak szokuje, gdy autorka  pisze:

 

Izrael twierdził, że zabił około 50 Palestyńczyków, z których większość była odpowiedzialna za zamachy bombowe na autobusy i ataki terrorystyczne, w których zginęły setki Izraelczyków, podczas gdy Palestyńczycy twierdzili, że zginęło blisko 500 osób, w większości cywilów.

 

Oczywiście nie wspomina, że nawet wrogie Izraelowi ONZ i organizacje pozarządowe przyznały,że liczby izraelskie były poprawne! Albo kiedy powtarza niepotwierdzone historie o okrucieństwach, opowiadane przez Palestyńczyków, które pojawiły się w filmie. Fox pisze:

 

Jednak dzisiaj, gdy media społecznościowe dały każdemu platformę do opowiadania osobistych historii, historie w „Jenin, Jenin” wydają się niemal zwyczajne. Teraz każdy ma aparat w kieszeni i może uchwycić przemoc w miarę jej rozwoju, w przeciwieństwie do filmu Bakriego, który ograniczał się do robienia zdjęć gruzom.

 

Czy nie zauważyła oszukańczego montażu, łączenia ujęć czołgów ze zdjęciami dzieci, które nadawały filmowi tyle siły?

 

Prawdopodobnie nie. Jest jasne, po której stronie leżą jej sympatie:

 

Podczas gdy walka Palestyńczyków może być modna w Internecie, zmiany w świecie rzeczywistym nie są tak szybkie. Palestyńczycy nadal żyją pod okupacją, a wojskowa potęga Izraela wciąż znacznie przewyższa palestyńskich powstańców. Jednym z powodów, dla których filmy Palestyńczyków biegnących ulicą, rzucających kamieniami w czołgi lub przymusowo wypędzanych z domów są tak powszechne w Internecie, jest to, że są tak powszechne w życiu.

 

Nie mam pojęcia, kim jest Mira Fox, ale wiem, że redaktorem naczelnym „Forward” jest Jodi Rudoren, doświadczona dziennikarka, która przez kilka lat była szefową biura „New York Timesa” w Jerozolimie i z pewnością zna fakty dotyczące masakry, która nigdy się nie wydarzyła. Decyzja o publikacji tego ataku na Izrael i IDF było co najmniej błędem w sztuce redakcyjnej.

 

Czy „Forward” opublikuje sprostowanie? Poczekam.

 

The “Forward” Brings Back the Massacre That Never Happened

8 lutego 2023

Tłumaczenie, Małgorzata Koraszewska


* Victor Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk