Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:17

« Poprzedni Następny »


MEMRI

Lekarz, który postanawia zostać ludzka bombą


2014-09-14

Al Anzi z pasem samobójcy, z nożem używanym przez ISIS i starsze zdjęcie, kiedy pracował jako lekarz.
Al Anzi z pasem samobójcy, z nożem używanym przez ISIS i starsze zdjęcie, kiedy pracował jako lekarz.

Szybka ekspansja Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS) w Iraku oraz fakt, że wielu jego wojowników jest Saudyjczykami, wywołują narastające obawy w Arabii Saudyjskiej, że ta organizacja ekstremistyczna może rozprzestrzenić się w królestwie. Wiele komentarzy wywołał oficjalny komunikat IS o Faisalu bin Szamanie Al-Anzim, 25-letnim lekarzu saudyjskim, który dołączył do organizacji i który 11 lipca 2014 r. dokonał samochodowego zamachu samobójczego na punkt kontrolny Peszmergi w Kirkuku w północnym Iraku, zabijając i raniąc około 30 osób[1]. Do chwili ogłoszenia tej wiadomości rodzina Al-Anziego zaprzeczała doniesieniom, że był on wojownikiem IS i twierdziła, że został zabity pracując w klinice IS. Reagując na fotografię zamieszczoną poniżej, która pokazuje go, jak wymachuje sztyletem używanym przez ISIS, jego brat wyjaśniał, że czasami nosił broń dla obrony osobistej, kiedy podróżował przez strefy walk[2].

Sprawa Al-Anziego wywołała ogromne  oburzenie w prasie saudyjskiej. Publicyści pytali, jak lekarz, który ma ratować życie i leczyć ludzi niezależnie od ich wyznania, rasy lub płci, mógł porzucić swoje powołanie i zostać zamachowcem-samobójcą w szeregach organizacji takiej jak ISIS, której wartości są diametralnie sprzeczne z wartościami jego zawodu. Podkreślili także, że korzenie tego zjawiska znajdują się w instytucjach społeczeństwa saudyjskiego, od systemu edukacji i stosunków w rodzinie począwszy, na urzędnikach państwowych i oficerach armii skończywszy. Publicyści wzywali Saudyjczyków oraz muzułmanów w innych  krajach, by przebudzili się i zaczęli monitorować to zjawisko, a niektórzy proponowali zrewidowanie całej ideologicznej i moralnej podstawy państwa saudyjskiego.

Poniżej podajemy fragmenty niektórych artykułów:


Liberalna publicystka Halima Muzaffar: Co spowodowało, że lekarz odrzucił swoje człowieczeństwo i stał się zbrodniarzem?


W artykule w saudyjskiej gazecie rządowej “Al-Watan” liberalna publicystka saudyjska Halima Muzaffar wezwała do reformy saudyjskich instytucji edukacyjnych i społecznych w świetle historii Al-Anziego. Napisała: „Al-Anzi porzucił pracę i ojczyznę i postanowił przystąpić do ISIS, ponieważ wierzył w dżihad poprzez terroryzm. Wywołuje to pytanie, dlaczego lekarz, jak on, albo inżynier lub nauczyciel, wpadają na tak zbrodnicze tory i akceptują myśl o zabijaniu niewinnych ludzi na podstawie twierdzenia, że są oni niewiernymi?! Jak można wyprać mózgi ludziom takim jak on, mimo edukacji, jaką otrzymali, która miała podnieść świadomość i umożliwić im rozróżnianie dobra od zła?! Czy może istnieć większy błąd niż akceptowanie koncepcji zabicia niewinnej osoby, która nie zrobiła ci żadnej krzywdy, tylko dlatego, że należy do innej religii lub sekty religijnej?! Co spowodowało, że ten lekarz odrzucił swoje człowieczeństwo i stał się zbrodniarzem?!


Zidentyfikowanie zgniłych idei, które umożliwiają przystąpienie do ISIS, wymaga bardziej intensywnych badań. To zjawisko wskazuje niewątpliwie na to, że nasz system edukacyjny jest niezdolny do podniesienia świadomości uczniów, co znaczy, że musimy zrewidować formy nauczania. Odpowiedzialność za to nie spoczywa jednak wyłącznie na systemie edukacji, ale na wszystkich instytucjach społecznych, które kształtują świadomość społeczeństwa. Dlatego musimy przebudować cały system ideologiczno-moralny we wszystkich instytucjach na poziomie religijnym, edukacyjnym, medycznym i medialnym."[3]


Publicysta “Al-Sharq Al-Awsat”: Faisal był "Doktorem Śmierci"


W wychodzącej w Londynie gazecie saudyjskiej “Al-Sharq Al-Awsat”, publicysta Mishari Al-Zaidi porównał Al-Anziego do innych lekarzy w historii, którzy zdradzili swój zawód i dokonywali nikczemnych czynów. Wezwał saudyjskie instytucje publiczne do położenia kresu „epidemii” młodzieży przystępującej do ISIS oraz muzułmanów na całym świecie do działania na rzecz zakończenia zjawiska.  


"'Doktor Śmierci'  jest przezwiskiem dla lekarza, który porzuca swoją praktykę, by zabijać i walczyć w wojnie domowej i w wojnach fanatycznego terroryzmu. Najnowszym lekarzem, który zarobił na ten przydomek, jest saudyjski lekarz Faisal Al-Anzi, który porzucił swoją klinikę i opiekę nad pacjentami, żeby  przystąpić do morderców z ISIS w Iraku. Jego najnowsze zdjęcie, opublikowane przez Alarabiya.net, pokazuje go uśmiechniętego i dzierżącego słynny nóż ISIS.


Wielu było ‘Doktorów Śmierci’ w historii starożytnej i nowożytnej. Ale do najsłynniejszych w XX wieku należał austriacki nazista, doktor Aribert_Heim , który zmarł w Kairze w 1992 r., po latach ukrywania się i uciekania przed międzynarodowym pościgiem… Mówią, że w Kairze używał imienia Tareq i że zarobił na przydomek Doktora Śmierci eksperymentami na więźniach w nazistowskich obozach koncentracyjnych – eksperymentami, których sam opis wstrząsnąłby kamień… Przeprowadzał dziesiątki eksperymentów bez znieczulenia, uśmiercał wstrzykując m. in. benzynę w serca pacjentów.


Faisal nie jest jedynym lekarzem, który porzucił pracę opatrywania ran i zwrócił się ku zadawaniu ran. Przed nim był serbski lekarz i poeta Radowan Karadic – przestępca wojenny, który dowodził barbarzyńską milicją serbską przeciwko muzułmanom bośniackim, który zdradził medycynę i poezję, został zbrodniarzem wojennym i unikał odpowiedzialności karnej aż do aresztowania w 2008 r. Dzisiaj najsłynniejszym Doktorem Śmierci i Terroru jest chirurg i przywódca Al-Kaidy, Ajman Al-Zawahiri… Czy istnieje jakiś bardziej znany symbol destrukcji, spustoszenia, zabijania, zamachów bombowych, szerzenia nienawiści, konfliktów i niszczenia stabilności i bezpieczeństwa społeczności muzułmańskich niż on?! Tak, oczywiście, przewyższył go Ibrahim Awwad, alias Abu Bakr Al-Baghdadi – kalif ISIS – także doktor, chociaż nie lekarz.


Ta kultura nienawiści jest spustoszeniem, które kaleczy duszę, jest chorobą, która zabija sumienie i uczucia – i nikt, wielki lub mały, wykształcony lub ignorant, kto poddaje się tej kulturze nienawiści i jej urojonych konwencji, nie może się z niej wyzwolić. Ten dyskurs wciąga każdego – czy to lekarza, poetę, inżyniera, weterynarza, księgowego czy oficera. Wszystko to są zawody najbardziej znanych przywódców Al-Kaidy i stosujących przemoc grup fundamentalistycznych.


Moim zdaniem jest zasadnicze dla rządów i instytucji użyteczności publicznej, takich jak szpitale i uniwersytety, a szczególnie wojsko, otwarcie oczu i przebudzenie się, by zauważyć każdą oznakę, choćby najmniejszą, zafascynowania ideami ISIS u któregokolwiek z pracowników – który mógłby stać się źródłem zatrucia innych i powodować rozsiewanie goryczy i śmierci. Ta epidemia oznacza, że musimy ogłosić stan wyjątkowy – od domu poprzez miejsca pracy i ulice.


W ostatecznym rachunku Faisal Al-Anzi jest ofiarą tego dyskursu, a równocześnie jest środkiem, poprzez który on działa. Jest zarówno uciskającym, jak i uciskanym. To będzie się zdarzało tak długo aż wszystkie te społeczności muzułmańskie rozwiążą najgorsze problemy tego pełnego wojny i nienawiści stulecia"[4].


Publicysta „Al-Jazirah”: Jak lekarz zostaje zamachowcem-samobójcą?


Nasser Al-Sarami, publicysta prorządowej gazety saudyjskiej “Al-Jazirah”, krytykował ekstremizm muzułmański, który wpaja młodzieży ideę, iż supremacja zostanie odzyskana przez islamską ummah przez wysadzanie ludzi w powietrze i przez nienawiść: „Są tu dwa interesujące aspekty: Pierwszy dotyczy jakości szkolenia otrzymywanego przez saudyjskich lekarzy, a drugim jest decyzja konkretnych osób o przystąpieniu do organizacji tej natury, a wreszcie pytanie, jak ktoś, kto jest lekarzem staje się zamachowcem-samobójcą, ludzką bombą, która kończy życie własne i innych? Ta skrajna ścieżka jest niezmiernie niebezpieczna – a kiedy raz wkradnie się do umysłu, swoim naciskiem emocjonalnym pomieszanym z marzeniem o odrodzonym kalifacie islamskim w jego dawnej formie, które  zawsze wzbudzało emocje u wielu i zawsze będzie je wzbudzać, niszczy całkowicie każde możliwe środowisko moralne i naukowe.


Głównym problemem, który nieustannie powraca, jest żądanie przywrócenia historycznej supremacji islamu i karmienie marzenia o przywróceniu zwycięstwa i chwały muzułmańskiej ummah, przez wysadzanie ludzi w powietrze i przez szerzenie krwawej ideologii nienawiści"[5].


Przypisy:

[1] Alarabiya.net, 14 lipca; Twitter.com/kirkuk_ISIS5, 6 sierpnia, 2014.

[2] Alwatanvoice.com, 22 lipca 2014.

[3] Al-Watan (Saudi Arabia), 15 lipca, 2014.

[4] Al-Sharq Al-Awsat (Londyn), 22 lipca 2014.

[5] Al-Jazirah (Arabia Saudyjska), 12 sierpnia 2014.

Tłumaczenie: Małgorzata Korszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. niekontrolowana ekspansja islamu Mieczysławski 2014-09-14


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk