Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 13:19

« Poprzedni Następny »


Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską


Seth J. Frantzman 2021-06-13


Jednym z niezwykłych wyników niedawnej wojny Hamasu z Izraelem było użycie terminologii, która ilustruje szerszy cel stworzenia warunków usprawiedliwiających “opór” Hamasu oraz twierdzenie, że Izrael jest państwem „osadniczym”. Ta terminologia, podobnie jak to hasło “od rzeki do morza”, które łączy zwolenników Hamasu ze skrajnej lewicy i skrajnej prawicy, ma na celu zapewnianie, że Izrael powinien być zniszczony jako kraj. Jest to nieustająca próba społeczności międzynarodowej podważenia prawa Izraela do istnienia jako państwo od jego pierwszych dni.  

W żadnym innym miejscu na świecie międzynarodowa społeczność nie pracowała tak usilnie, by próbować podkopać fundamenty uznanego na forum międzynarodowym państwa. Warto tu spojrzeć na szerszy kontekst. Na przykład, kiedy w 1948 roku powstał Izrael, natychmiast zaatakowało go kilka innych państw. Była to nielegalna inwazja i atak na państwo, którego utworzenie popierały Narody Zjednoczone. Kiedy Izrael pokonał te kraje, natychmiastową reakcją społeczności międzynarodowej nie była pomoc w osiągnięciu pokoju i pomocy dla uchodźców, którzy uciekli, ale stworzenie sytuacji, w której zakwestionowano granice Izraela, żeby stworzyć warunki uzasadniające wojnę przeciwko Izraelowi.


Były “porozumienia o zawieszeniu broni”, które z samej swojej natury oznaczały, że wojna nie skończyła się, a tylko przerwano ją na jakiś czas. Równocześnie, setki tysięcy Arabów, którzy uciekli z terenu walk, znaleźli się w obozach dla uchodźców i stworzono dla nich narrację, że wkrótce wrócą do swoich domów. To “prawo powrotu”, którego nie stosuje się do żadnych innych uchodźców na świecie (a przecież były ich setki milionów w ostatnim stuleciu), zostało stworzone, by zmusić Izrael do przyjęcia uchodźców. Jeśli Izrael tego nie zrobi, międzynarodowe instytucje będą tworzyć liczne grupy wspierające uchodźców tak długo, aż jednak powrócą.


Następnie zaczął się terroryzm przeciwko Izraelowi, ale nie było żadnego potępienia go przez ONZ ani przez kraje goszczące „walkę zbrojną” przeciwko Izraelowi, co sprowokowało wojny w 1956, 1982 i w innych latach. Izrael był obiektem nielegalnej blokady militarnej w tym czasie i nie był uznany jako państwo przez większość państw w regionie.


Kiedy to zawiodło jako środek do zniszczenia Izraela, następnym krokiem było uzbrojenie Egiptu, Syrii i innych krajów, by walczyły z Izraelem. Te same kraje, które zbroiły te państwa, twierdziły także, że “konflikt” i rozwiązanie go, rozwiąże wszystkie problemy regionu, ale masowego wysyłania broni do regionu na niekończące się wojny z Izraelem nie uważano za problem. Potępiano obronne działania Izraela, włącznie z rajdem na iracki reaktor jądrowy w 1981 roku, reaktor dostarczony przez Francję. Zamiast nie dopuszczać do tego, by kraje takie jak Irak mogły budować potencjalne zagrożenie egzystencjalne dla Izraela, zachęcano je do tego.  


Równocześnie palestyńskie organizacje “wyzwolenia”, które przysięgły ponownie zdobyć cały Izrael, otrzymywały pochwały w ONZ, podczas gdy Izrael był rutynowo i jednostronnie krytykowany i miał zakaz udziału w różnych regionalnych organach, był izolowany, a jego ruch narodowy nazwano “rasistowskim”. Kraje w regionie zachęcano, by używały wymówki walki z Izraelem, by powstrzymywać demokratyzację, dławić dysydentów i mniejszości, rozwijać i importować broń i rozpoczynać kolejne wojny. Przy każdej okazji każdy ekstremistyczny reżim od Iranu do Egiptu Nassera – mógł używać wymówki „Izrael” jako podpory. Najbardziej cudaczne uwagi reżimu Saddama, strzelanie Scudami w Izrael w 1991 roku, wypowiedzi Iranu o Izraelu – wszystko to przechodzi bez słowa potępienia w międzynarodowej społeczności.


Nadzwyczajne jest to, że przy każdej okazji międzynarodowa społeczność nie odgrywała pozytywnej roli w staraniach o osiągnięcie pokoju. Zamiast tego, kiedy odbywały się rozmowy pokojowe, umyślnie układano przeszkody na torach, by je wykoleić. Zawsze mówiono, że “uchodźcy” i “prawo powrotu” będą ostatnimi punktami na porządku dnia, co gwarantowało porażkę. I że Jerozolima musi zostać podzielona. Tymczasem wszystko, co obchodziło Izrael, było zawsze starannie usuwane z międzynarodowej agendy. Kraje takie jak Iran mogły atakować Żydów w Ameryce Południowej, terroryści atakowali Izraelczyków na Olimpiadzie, Hamasowi było wolno produkować i nielegalnie gromadzić rakiety, tak samo jak Hezbollahowi. Za każdym razem była wymówka, dlaczego jak długo te grupy atakują tylko Izrael, ich nielegalny arsenał może rosnąć. Nawet nie oczekuje się, że będą wybory w Autonomii Palestyńskiej. Do niedawna godzono się na trzymanie Izraela poza CENTCOM i regionalnymi organami, by ugłaskać regionalne państwa.


Absurdalna obsesja na punkcie Izraela w ONZ doprowadziła wszystko do wypaczenia, byle tylko atakować Izrael, od Światowej Organizacji Zdrowia do grup praw kobiet i praw człowieka. Każdą regułę, która stosuje się do każdego kraju na świecie, wypaczano, by wytknąć Izrael palcami. A teraz grupy praw człowieka zrobiły to samo w sprawie oskarżeń o “apartheid”. Nie ma nic wspólnego między systemem politycznym Izraela a apartheidem, ale definicję trzeba było zmienić tylko po to, żeby móc atakować Izrael. Określenie “osadnicze państwo” zmieniono z jego pierwotnego znaczenia, odnoszącego się do państw Nowego Świata, by zastosować je do Izraela, kraju, który nie składa się z „osadników”. Rzekome rozwiązanie w postaci “dwóch państw” odrzucono na bok na rzecz tego, co antyizraelskie głosy nazywają “jednym państwem” i “od rzeki do morza”. Oskarżenie, że cały Izrael jest “apartheidem” ma służyć sojuszowi Hamasu i postępowej lewicy przeciwko Izraelowi. Nie ma znaczenia, co robi Izrael – sama obrona Żelazną Kopułą jest obecnie uważana za powód do atakowania go. Podobnie, użycie terminu “osadniczy” do opisania Izraela, że daje mu to mniej praw, choć liczne państwa w Ameryce i innych miejscach zostały stworzone przez “osadników”. Tylko w sprawie Izraela migranci i uchodźcy są nazywani “osadnikami”.    


Także kiedy Izrael zrobił to, czego chciała od niego międzynarodowa społeczność i wycofał się z Gazy, ta sama społeczność zapewniła, że chaotyczne wybory w Autonomii Palestyńskiej zapewnią przejęcie Gazy przez Hamas. A następnie twierdzą, że Izrael nadal “okupuje” Gazę, którą Izrael opuścił. Mówią, że Hamas ma “prawo oporu wobec okupacji” i do atakowania Izraela rakietami, a jeśli Izrael zakłada blokadę Hamasu, to jest to dowód „okupacji”.   Podobnie, chociaż Izrael opuścił Liban w 2000 roku, Hezbollahowi wolno twierdzić, że musi trzymać swój olbrzymi arsenał, by “opierać się” Izraelowi, ponieważ Izrael “okupuje” Liban, choć tego nie robi. To pokazuje, że niezależnie od tego, jak bardzo Izrael wycofuje się, “okupacja” nigdy nie skończy się i potrzeba „oporu” nigdy nie skończy się. Obecnie doktryna brzmi “jedno państwo” i “dwunarodowe państwo”. W żadnym wypadku międzynarodowe organizacje nie powiedzą, że nie będą finansować palestyńskich grup, które używają map z całym terytorium jako ich terytorium i bez Izraela. Używa się też określeń takich jak “Arabowie 48” i “ziemia 48”, żeby zaprzeczyć istnieniu Izraela. Żaden inny kraj nie jest poddany czemuś takiemu. Nikt nie mówi, że Indie są “ziemią 48”.


Tylko Izrael jest poddany odmowie jego uznawania przez wiele krajów, często w oparciu o nienawiść religijną. Także po zakończeniu zimnej wojny i zakończeniu innych sporów nie było nacisku międzynarodowej społeczności na uznanie Izraela. To jest konflikt, który zaczął się w 1948 roku i którego wielu w międzynarodowej społeczności zawsze będzie używać. Reżim Iranu używa tego konfliktu jako wymówki do szerzenia chaosu w regionie i zbrojenia pozaprawnych grup. Dlaczego Iran grozi Izraelowi? Tego pytania nigdy się nie zadaje. Dlaczego ten reżim może ciągle używać sprawy palestyńskiej, by grozić? Żaden inny kraj nie przyjmuje losowo sprawy z bardzo daleka, by grozić zniszczeniem innego kraju. Na przykład, można oskarżyć Birmę o uciskanie Rohingjów, ale Iran ani Turcja nie grożą zniszczeniem tego kraju. Grożą tylko zniszczeniem Izraela.


Międzynarodowa społeczność nie zrobiła niczego, by próbować zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie i zapobiec gromadzeniu rakiet przez Hezbollah, powstrzymać bezczelny program nuklearny Iranu i wiele innych rzeczy. Jak długo te kraje mówią, że “zniszczą” Izrael, zostawia się je w spokoju. Jeśli grożą innemu krajowi, pociąga się je do odpowiedzialności. Nawet żydowską historię usuwa się schludnie, kiedy UNESCO ogłasza, że Hebron jest dziedzictwem narodowym, ale celowo skupia się na okresie Mameluków i Osmanów, żeby usunąć potrzebę wspomnienia żydowskiego dziedzictwa w Hebronie. Cała historia świata zmieniona tylko po to, żeby zignorować żydowskie prawa i rolę w historycznym Izraelu.


Tu nie chodzi o palestyńskie prawa i państwo. Z powodu natury sporu, głoszenia “od rzeki do morza” na zachodnich uniwersytetach, chodzi tu o etniczną czystkę Izraela. Jest to jedyne państwo na świecie, które zachodni, lewicowi progresiści będą starali się etnicznie oczyścić z jego zróżnicowanej populacji. Jest to jedyne państwo, o którym mówią, że musi zapewnić pełne i równe prawa „wszystkim swoim obywatelom” i zmienić swoją flagę i hymn, ale żadne inne państwo na Bliskim Wschodzie nie musi tego zrobić. Jest to jedyne państwo, na które można wystrzelić ponad 4000 rakiet i nie spotka się to z potępieniem (lub choćby wspomnieniem) Hamasu. Jest to jedyne państwo, którego wojna powoduje olbrzymie zagrożenie atakami na Żydów na całym świecie dokonanymi przez tych samych ludzi, którzy twierdzą, że „antysyjonizm” nie jest antysemityzmem. To jest rzeczywistość po wojnie Hamasu.


How the International Community Sought to Create an Endless Israel-Palestinian war

Sethfrantzman.com, 30 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Google Trends wbrew intuicji. Marek Eyal 2021-06-13


Brunatna fala

Znalezionych 1086 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk