Prawda

Piątek, 9 czerwca 2023 - 12:16

« Poprzedni Następny »


Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi


Hugh Fitzgerald 2021-09-14

Premier rządu \
Premier rządu "państwa Palestyna" Mohammad Shtayyeh.  

Pod koniec sierpnia i na początku września Izrael robił, co mógł, by ułatwić życie Palestyńczyków zarówno w Gazie, jak i na terytoriach pod rządami Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu. Najpierw rozszerzył strefę połowów ryb Gazy do 15 mil morskich – najwięcej od roku 2007.


Następnie Izrael ogłosił, że będzie można wwozić więcej towarów i materiałów budowlanych do Gazy z Izraela przez przejście Kerem Shalom. Szczególnie godna uwagi była decyzja Izraela pozwolenia na wwóz towarów “podwójnego użytku”, takich jak cement, który można użyć do cywilnych celów, do odbudowy Gazy po 11-dniowej wojnie, ale można także użyć do budowy fundamentów wyrzutni rakietowych i umocnień artyleryjskich, a także – co jeszcze bardziej niepokojące – do odbudowania rozległej sieci podziemnych tuneli (z których około 100 kilometrów zburzyło izraelskie lotnictwo w maju), co umożliwi Hamasowi przemieszczanie terrorystów i broni podziemnym „Metrem”, bez wiedzy Izraela.


W dodatku Izrael obiecał dostarczyć Gazie dodatkowych pięć milionów metrów sześciennych wody.


Izrael zgodził się na wydanie dodatkowym pięciu tysiącom pracowników z Gazy na pozwolenie wjazdu do Izraela, by pomóc złagodzić bezrobocie w Gazie.


Wreszcie, Izrael współpracuje z Katarem, by umożliwić dystrybucję 10 milionów dolarów bezpośrednio do 100 tysięcy najuboższych rodzin w Gazie, które to pieniądze Katar, częściowo za namową Izraela, zobowiązał się przysyłać co miesiąc.


Można by pomyśleć, że wszystkie te ustępstwa spowodują, że Hamas uspokoi się. Byłoby to jednak błędne. Hamas odpowiedział wysłaniem podpalających balonów na Izrael, gdzie znowu powodują one pożary pól uprawnych i lasów. Hamas wystrzelił także rakiety na Izrael. Raz jeszcze zaczął marsze pod hasłem “wielkiego marszu powrotu” – które są pełnymi przemocy rozruchami – i oznacza to powrót do tego, co było w latach 2018 i 2019. Obecnie co wieczór tysiące Palestyńczyków znowu maszeruje ku izraelskiej granicy, skąd rzucają kamienie i ładunki wybuchowe, szczególnie koktajle Mołotowa, na izraelskich żołnierzy, którzy bronią płotu granicznego przed możliwym przedarciem się Palestyńczyków do Izraela. Izraelczycy używają środków do zatrzymywania tłumów – gazu łzawiącego, gumowych kul, ogłuszających granatów, używając ostrej amunicji tylko wtedy, kiedy granica jest zagrożona natychmiastowym przedarciem się i żołnierze są w poważnym niebezpieczeństwie. Podczas jednego z niedawnych rozruchów żołnierz został postrzelony w głowę i następnie zmarł z odniesionych ran.


Zgarnąwszy jednostronne ustępstwa Izraela jako coś im należnego, Hamas odpowiedział groźbą “dalszej eskalacji” – więcej rakiet wystrzelonych na Izrael, więcej balonów zapalających wysłanych na Izrael, więcej rozruchów przy granicy. Hamas mógłby przyjąć inną drogę i odpowiedzieć na te ustępstwa przez ogłoszenie gotowości do przestrzegania zawieszenia broni. Interpretuje jednak te ustępstwa jako oznakę słabości, którą trzeba wykorzystać; im więcej Izrael daje, tym więcej Hamas żąda. Obecnie wzywa do „dalszych ustępstw” ze strony Izraela; przypuszczalnie chodzi im o jeszcze większe poluzowanie restrykcji na import towarów „podwójnego użytku”, więcej pozwoleń na pracę dla Palestyńczyków z Gazy i więcej uprzednio zabronionych towarów wpuszczanych do Gazy.


Co jednak z “umiarkowaną” Autonomią Palestyńską? Jej zachowanie jest podobne do zachowania Hamasu. Podobnie jak Hamas zgarnia wszystkie ustępstwa oferowane przez Izrael bez odczuwania jakiejkolwiek potrzeby wzajemności. Nie grozi jednak przemocą tak, jak to robi Hamas; zamiast tego zajmuje się dyplomatycznymi napaściami na żydowskie państwo. Podczas spotkania Gantz-Abbas w Ramallah pod koniec sierpnia, minister obrony Benny Gantz zobowiązał się do dostarczenia AP pożyczki w wysokości 155 milionów dolarów, których to pieniędzy AP rozpaczliwie potrzebuje. Zgodził się także pozwolić 16 tysiącom pracowników z Zachodniego Brzegu na wjazd do Izraela.   


W reakcji najpierw premier AP, Mohammed Sztajjeh, na spotkaniu z delegacją amerykańskich Kongresmenów w Ramallah wezwał ich, by pospieszyli się i otworzyli ponownie “konsulat dla Palestyńczyków” w Jerozolimie, który zamknęła administracja Trumpa. Amerykanie powiedzieli, że poczekają z otwarciem konsulatu do listopada do czasu, kiedy izraelski rząd uchwali budżet, ponieważ nie chcą zrobić niczego, co “zdestabilizowałoby” istniejąca koalicję i spowodowało upadek rządu z możliwością powrotu Netanjahu do władzy. Sztajjeh niepokoi się, że w nadchodzących miesiącach Izrael będzie w stanie zmobilizować swoich zwolenników w Waszyngtonie, by przekonali administrację Bidena, by nie spełniała obietnicy ponownego otwarcia konsulatu. Sztajjech chce, by był to fakt dokonany i to szybko.


Potem Mahmoud Abbas, po zgarnięciu 155 milionów dolarów pożyczki od Izraela nadal nalegał na kontynuację polityki “płaca za morderstwo”, która nagradza już dokonane akty terroryzmu i zachęca do kolejnych w przyszłości. A jako znak, że pozostaje nieprzejednany w wrogości do żydowskiego państwa, Abbas ponowił wezwanie do Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC), by przyspieszył dochodzenie w sprawie “zbrodni” Izraela, popełnionych rzekomo wobec Palestyńczyków, włącznie ze zbrodnią budowania osiedli na ziemi, która została przeznaczona na przyszłe państwo żydowskie przez Mandat Palestyński, gdzie wzywa się do „zasiedlenia ziemi przez Żydów” (Artykuł 6). Abbas chce postawić Izrael na ławie oskarżonych przed ICC i chce skazania go za nieistniejące „zbrodnie” wobec palestyńskich Arabów. Kiedy zaś ICC dotrze do decyzji, minister obrony Benny Gantz może być wśród izraelskich przywódców, którzy będą wówczas obiektem możliwych sankcji – ten sam Benny Gantz, który był tak chętny z ofertami pomocy dla AP Mahmoida Abbasa, z dużą pożyczką i 16 tysiącami pozwoleń na pracę, kiedy spotkali się w Ramallah.


Po trzecie, podczas spotkania w Kairze z generałem Al-Sissim i jordańskim królem Abdullahem, Abbas nalegał na nich, by podpisali wspólną deklarację. Mianowicie: że jakiekolwiek negocjacje AP z Izraelem powinny odbywać się nie pod egidą Stanów Zjednoczonych, uznanych za zbyt przyjazne wobec Izraela, ale Kwartetu – ONZ, Unii Europejskiej, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Dwóch członków Kwartetu – ONZ i Rosja – są zdecydowanie antyizralscy i propalestyńscy, podczas gdy trzeci członek, Unia Europejska, przechyla się przeciwko Izraelowi, twierdząc uparcie, że żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu są “nielegalne” i potępiając Izrael za działania obronne w czterech wojnach z Hamasem, gdzie mimo najlepszych starań Izraela, pewni cywile zostali zabici i ranni. W Kwartecie można liczyć tylko na Stany Zjednoczone, by okazały choć odrobinę obiektywności i uczciwości wobec żydowskiego państwa. Naleganie Abbasa, by zastąpić Stany Zjednoczone Kwartetem jest kolejnym dowodem jego pragnienia grania znaczonymi kartami i jego złej woli wobec żydowskiego państwa.


Zarówno Hamas, jak AP, każde na swój sposób, odpowiedzieli na ustępstwa Izraela (dużą pożyczkę, pozwolenia na pracę zarówno dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, jak ze Strefy Gazy) niewdzięcznością i zniewagami. Morałem tej opowieści – często słyszanym – jest po prostu to: jeśli chodzi o ustępstwa Izraela wobec Palestyńczyków, żaden dobry uczynek nie uchodzi bez kary.

 

Israel Tries to lighten Burden of Palestinians In Gaza and the West Bank, Receives Only Contumely In Return

Jihad Watch, 8 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1258 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzenie


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk