Prawda

Poniedziałek, 25 października 2021 - 14:42

« Poprzedni Następny »


Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi


Hugh Fitzgerald 2021-09-14

Premier rządu \
Premier rządu "państwa Palestyna" Mohammad Shtayyeh.  

Pod koniec sierpnia i na początku września Izrael robił, co mógł, by ułatwić życie Palestyńczyków zarówno w Gazie, jak i na terytoriach pod rządami Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu. Najpierw rozszerzył strefę połowów ryb Gazy do 15 mil morskich – najwięcej od roku 2007.


Następnie Izrael ogłosił, że będzie można wwozić więcej towarów i materiałów budowlanych do Gazy z Izraela przez przejście Kerem Shalom. Szczególnie godna uwagi była decyzja Izraela pozwolenia na wwóz towarów “podwójnego użytku”, takich jak cement, który można użyć do cywilnych celów, do odbudowy Gazy po 11-dniowej wojnie, ale można także użyć do budowy fundamentów wyrzutni rakietowych i umocnień artyleryjskich, a także – co jeszcze bardziej niepokojące – do odbudowania rozległej sieci podziemnych tuneli (z których około 100 kilometrów zburzyło izraelskie lotnictwo w maju), co umożliwi Hamasowi przemieszczanie terrorystów i broni podziemnym „Metrem”, bez wiedzy Izraela.


W dodatku Izrael obiecał dostarczyć Gazie dodatkowych pięć milionów metrów sześciennych wody.


Izrael zgodził się na wydanie dodatkowym pięciu tysiącom pracowników z Gazy na pozwolenie wjazdu do Izraela, by pomóc złagodzić bezrobocie w Gazie.


Wreszcie, Izrael współpracuje z Katarem, by umożliwić dystrybucję 10 milionów dolarów bezpośrednio do 100 tysięcy najuboższych rodzin w Gazie, które to pieniądze Katar, częściowo za namową Izraela, zobowiązał się przysyłać co miesiąc.


Można by pomyśleć, że wszystkie te ustępstwa spowodują, że Hamas uspokoi się. Byłoby to jednak błędne. Hamas odpowiedział wysłaniem podpalających balonów na Izrael, gdzie znowu powodują one pożary pól uprawnych i lasów. Hamas wystrzelił także rakiety na Izrael. Raz jeszcze zaczął marsze pod hasłem “wielkiego marszu powrotu” – które są pełnymi przemocy rozruchami – i oznacza to powrót do tego, co było w latach 2018 i 2019. Obecnie co wieczór tysiące Palestyńczyków znowu maszeruje ku izraelskiej granicy, skąd rzucają kamienie i ładunki wybuchowe, szczególnie koktajle Mołotowa, na izraelskich żołnierzy, którzy bronią płotu granicznego przed możliwym przedarciem się Palestyńczyków do Izraela. Izraelczycy używają środków do zatrzymywania tłumów – gazu łzawiącego, gumowych kul, ogłuszających granatów, używając ostrej amunicji tylko wtedy, kiedy granica jest zagrożona natychmiastowym przedarciem się i żołnierze są w poważnym niebezpieczeństwie. Podczas jednego z niedawnych rozruchów żołnierz został postrzelony w głowę i następnie zmarł z odniesionych ran.


Zgarnąwszy jednostronne ustępstwa Izraela jako coś im należnego, Hamas odpowiedział groźbą “dalszej eskalacji” – więcej rakiet wystrzelonych na Izrael, więcej balonów zapalających wysłanych na Izrael, więcej rozruchów przy granicy. Hamas mógłby przyjąć inną drogę i odpowiedzieć na te ustępstwa przez ogłoszenie gotowości do przestrzegania zawieszenia broni. Interpretuje jednak te ustępstwa jako oznakę słabości, którą trzeba wykorzystać; im więcej Izrael daje, tym więcej Hamas żąda. Obecnie wzywa do „dalszych ustępstw” ze strony Izraela; przypuszczalnie chodzi im o jeszcze większe poluzowanie restrykcji na import towarów „podwójnego użytku”, więcej pozwoleń na pracę dla Palestyńczyków z Gazy i więcej uprzednio zabronionych towarów wpuszczanych do Gazy.


Co jednak z “umiarkowaną” Autonomią Palestyńską? Jej zachowanie jest podobne do zachowania Hamasu. Podobnie jak Hamas zgarnia wszystkie ustępstwa oferowane przez Izrael bez odczuwania jakiejkolwiek potrzeby wzajemności. Nie grozi jednak przemocą tak, jak to robi Hamas; zamiast tego zajmuje się dyplomatycznymi napaściami na żydowskie państwo. Podczas spotkania Gantz-Abbas w Ramallah pod koniec sierpnia, minister obrony Benny Gantz zobowiązał się do dostarczenia AP pożyczki w wysokości 155 milionów dolarów, których to pieniędzy AP rozpaczliwie potrzebuje. Zgodził się także pozwolić 16 tysiącom pracowników z Zachodniego Brzegu na wjazd do Izraela.   


W reakcji najpierw premier AP, Mohammed Sztajjeh, na spotkaniu z delegacją amerykańskich Kongresmenów w Ramallah wezwał ich, by pospieszyli się i otworzyli ponownie “konsulat dla Palestyńczyków” w Jerozolimie, który zamknęła administracja Trumpa. Amerykanie powiedzieli, że poczekają z otwarciem konsulatu do listopada do czasu, kiedy izraelski rząd uchwali budżet, ponieważ nie chcą zrobić niczego, co “zdestabilizowałoby” istniejąca koalicję i spowodowało upadek rządu z możliwością powrotu Netanjahu do władzy. Sztajjeh niepokoi się, że w nadchodzących miesiącach Izrael będzie w stanie zmobilizować swoich zwolenników w Waszyngtonie, by przekonali administrację Bidena, by nie spełniała obietnicy ponownego otwarcia konsulatu. Sztajjech chce, by był to fakt dokonany i to szybko.


Potem Mahmoud Abbas, po zgarnięciu 155 milionów dolarów pożyczki od Izraela nadal nalegał na kontynuację polityki “płaca za morderstwo”, która nagradza już dokonane akty terroryzmu i zachęca do kolejnych w przyszłości. A jako znak, że pozostaje nieprzejednany w wrogości do żydowskiego państwa, Abbas ponowił wezwanie do Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC), by przyspieszył dochodzenie w sprawie “zbrodni” Izraela, popełnionych rzekomo wobec Palestyńczyków, włącznie ze zbrodnią budowania osiedli na ziemi, która została przeznaczona na przyszłe państwo żydowskie przez Mandat Palestyński, gdzie wzywa się do „zasiedlenia ziemi przez Żydów” (Artykuł 6). Abbas chce postawić Izrael na ławie oskarżonych przed ICC i chce skazania go za nieistniejące „zbrodnie” wobec palestyńskich Arabów. Kiedy zaś ICC dotrze do decyzji, minister obrony Benny Gantz może być wśród izraelskich przywódców, którzy będą wówczas obiektem możliwych sankcji – ten sam Benny Gantz, który był tak chętny z ofertami pomocy dla AP Mahmoida Abbasa, z dużą pożyczką i 16 tysiącami pozwoleń na pracę, kiedy spotkali się w Ramallah.


Po trzecie, podczas spotkania w Kairze z generałem Al-Sissim i jordańskim królem Abdullahem, Abbas nalegał na nich, by podpisali wspólną deklarację. Mianowicie: że jakiekolwiek negocjacje AP z Izraelem powinny odbywać się nie pod egidą Stanów Zjednoczonych, uznanych za zbyt przyjazne wobec Izraela, ale Kwartetu – ONZ, Unii Europejskiej, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Dwóch członków Kwartetu – ONZ i Rosja – są zdecydowanie antyizralscy i propalestyńscy, podczas gdy trzeci członek, Unia Europejska, przechyla się przeciwko Izraelowi, twierdząc uparcie, że żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu są “nielegalne” i potępiając Izrael za działania obronne w czterech wojnach z Hamasem, gdzie mimo najlepszych starań Izraela, pewni cywile zostali zabici i ranni. W Kwartecie można liczyć tylko na Stany Zjednoczone, by okazały choć odrobinę obiektywności i uczciwości wobec żydowskiego państwa. Naleganie Abbasa, by zastąpić Stany Zjednoczone Kwartetem jest kolejnym dowodem jego pragnienia grania znaczonymi kartami i jego złej woli wobec żydowskiego państwa.


Zarówno Hamas, jak AP, każde na swój sposób, odpowiedzieli na ustępstwa Izraela (dużą pożyczkę, pozwolenia na pracę zarówno dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, jak ze Strefy Gazy) niewdzięcznością i zniewagami. Morałem tej opowieści – często słyszanym – jest po prostu to: jeśli chodzi o ustępstwa Izraela wobec Palestyńczyków, żaden dobry uczynek nie uchodzi bez kary.

 

Israel Tries to lighten Burden of Palestinians In Gaza and the West Bank, Receives Only Contumely In Return

Jihad Watch, 8 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk