Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 20:54

« Poprzedni Następny »


Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych


Steven Stalinsky 2020-04-19

Eisenhower w obozie koncentracyjnym Ordhruf, 15 kwietnia 1945 roku; wypowiedź Eisenhowera u wejścia do U.S. Holocaust Memorial Museum.
Eisenhower w obozie koncentracyjnym Ordhruf, 15 kwietnia 1945 roku; wypowiedź Eisenhowera u wejścia do U.S. Holocaust Memorial Museum.

U wejścia do Hali Pamięci Muzeum Holocaustu w USA wisi tablica z cytatem z wypowiedzi generała Dwighta D. Eisenhowera, Naczelnego Dowódcy Alianckich Sił Zbrojnych, z obozu koncentracyjnego w Ohrdruf z 15 kwietnia 1945 r., w którym ostrzegał:


"Rzeczy, które widziałem, są nie do opisania. Wizualne dowody i ustne świadectwa głodzenia, okrucieństwa i bestialstwa były tak przemożne… Umyślnie pojechałem tam, by móc przekazać o tych rzeczach świadectwo z pierwszej ręki, jeśli kiedykolwiek w przyszłości rozwinie się tendencja do zarzutów, że te oskarżenia są propagandą”.  


Jutro mija 75 lat od dnia, kiedy generał Eisenhower wypowiedział te słowa. Jego słów o propagandzie można użyć do opisania szalejącego antysemityzmu i negowania Holocaustu, jakie znajdują teraz żyzny grunt on-line. Jom HaSzoah – Dzień Pamięci o Holocauście – obchodzimy 20 kwietnia, ale wydarzenia ostatnich dwóch lat i to, co dzieje się codziennie na całym świecie, są przypominaniem dzisiejszego, bezprecedensowego antysemityzmu. Często tym, co stanowi siłę napędową tych ataków, jest podżeganie do nienawiści on-line. Minister propagandy Hitlera, Joseph Goebbels "polubiłby" dzisiejsze media społecznościowe – a on sam miałby wielu obserwujących.


Tak samo jak nie można wyobrazić sobie rozwoju ruchu globalnego dżihadu bez Internetu, to samo można powiedzieć o obecnym rozwoju i szerzeniu się antysemityzmu. Główne wyszukiwarki i platformy mediów społecznościowych, zarówno te o ustalonej pozycji i z głównego nurtu, jak nowe i mało znane, odgrywają ważną rolę w szerzeniu nienawiści i podżeganiu do przemocy przeciwko Żydom. Google, Facebook, Twitter, YouTubeTelegramInstagram – nie wspominając drugorzędnych sieci, znanych z goszczenia antysemickich treści – wszystkie są winne.


Te firmy są pod naciskami, by wprowadzić zmiany w różnych sprawach, od treści terrorystycznych aż do rosyjskiego ingerowania w wybory innych krajów i rozmaitego rodzaju "fake news", ale trzeba je także naciskać, by znalazły rozwiązanie dla antysemityzmu, któremu udostępniają swoje platformy. To z pewnością odnosi się do olbrzymiej ilości antysemityzmu wszędzie w mediach społecznościowych związanego z koronawirusem.


Na wspomnianych powyżej platformach neonaziści i grupy zwolenników białej supremacji używają obecnie pandemii jako okazji szerzenia nienawiści do Żydów i innych mniejszości, szczególnie Chińczyków – coś, co robią również dżihadyści. Coraz większa liczba tych grup i ich zwolenników spekuluje obecnie, że pandemia jest  mistyfikacją; jedni mówią, że globalny kryzys zdrowotny sfabrykowany jest przez Żydów, i to oni biorą udział w cyberatakach, takich jak włamywanie się do spotkań on-line synagog i organizacji żydowskich. To naświetla rosnącą zależność krajowych terrorystów od cyberprzestrzeni – obok hakerstwa, szyfrowania, zbierania funduszy w kryptowalucie i rozszerzania werbunku.    


Używają także pandemii, by szerzyć strach on-line i, co najbardziej niepokojące, wzywają do umyślnego zarażania Żydów wirusem w realnym świecie. On-line odbywają się rozległe nawoływania uczestników, którzy są zakażeni i chcą działać jako broń biologiczna. Dyskutuje się o miejscach do zainfekowania, między innymi o supermarketach i szpitalach. Polecane jest także odwiedzanie synagog i kaszel prosto w twarze rabinów.  


Olbrzymia i nieustannie rosnąca ilość antysemityzmu on-line, która stanowi siłę napędową dla zwolenników białej supremacji i krajowych grup terrorystycznych dorównuje olbrzymiej ilości treści dżihadystycznych on-line, które odegrały bezpośrednią rolę w szybkim wzroście ISIS. W 2014 roku rozprowadzane na Twitterze i YouTube wideo ISIS, na którym pokazywano obcinanie głowy amerykańskiemu dziennikarzowi Jamesowi Foleyowi, w końcu skłoniło te firmy do działania. Podobnie, ataki w Pittsburghu i Poway, które były związane z mediami społecznościowymi, powinny spowodować, że te platformy wreszcie zajmą się antysemityzmem on-line – ale jak dotąd tego nie zrobiły. 


Te platformy obejmują 8chan, gdzie zamachowiec z Powayzamachowiec z meczetu w Christchurch i zamachowiec z Walmart w El Paso zamieścili swoje manifesty; Gab, gdzie zamachowiec z Pittsburghu zamieszczał ostrzeżenia przed atakiem, oraz Facebook, gdzie zamachowiec z Christchurch transmitował na żywo. Choć 8chan zniknął po strzelaninie w El Paso, powrócił teraz jako 8kun.


Podobnie jak nowoczesny „Der Stürmer”, nazistowska publikacja propagandowa, te aplikacje i sieci on-line szerzą antysemickie treści, poczynając od starych, takich jak oszczerstwo o rytuale krwi i Protokołów mędrców Syjonu do nowych teorii spiskowych. Goszczą konta znanych antysemitów i negacjonistów Holocaustu, włącznie z Davidem Duke i grupami takimi jak Ku Klux Klan i wieloma innymi, które mogą nie być powszechnie znane, ale mają duże wpływy w grupach zwolenników białej supremacji i krajowego terroryzmu. Ich wideo, audio i książki, nie wspominając rzeczywistej propagandy i memorabiliów ery nazistowskiej, są także łatwo dostępne w Amazonie.


Tysiące wideo Hitlera, filmów z nazistowskich Niemiec i innych treści nazistowskich, włącznie z numerami samego „Der Stürmer” są dzielone, lubiane tweetowane i przekazywane dalej na tych platformach.


Równocześnie wszędzie jest nowszy materiał, taki jak jawne wezwania do atakowania i zabijania Żydów, włącznie z przewodnikami do "polowań" i wymienianiem nazwisk konkretnych Żydów do doxxing,[udostępniania w internecie danych o danej osobie zebranych z rozmaitych źródeł. przyp. tłum.] przemocy, a nawet zabijania. Niedawno informowano, że na jednym z kanałów Telegramu podejrzani neonaziści podają listy Żydów i używają przeciwko nim retoryki przemocy, takiej jak „Powinniśmy zabić wszystkich tych Żydów. Kto jest ze mną?”  


Antysemici w mediach społecznościowych używają także innych, wyrafinowanych metod, włącznie z botami, do ułatwienia sobie zadań, a także, podszywając się pod nazwiska znanych ortodoksyjnych rabinów i innych żydowskich przywódców on-line, tworzą fałszywe konta Twittera i innych mediów, by propagować zjadliwie antysemickie treści. Anonimowy użytkownik 4chan wyjaśniał: "Musimy tworzyć wielki ruch fałszywych żydowskich profili na Facebooku, Twitterze, itd." w celu uniknięcia cenzury firm mediów społecznościowych i szerzenia teorii spiskowych o żydowskim udziale w niewolnictwie, globalnej ekonomii, środkach masowego przekazu i przemyśle pornograficznym.


Antysemickie grupy, które wcześniej dogorywały, teraz zyskały nowe życie; stara wyświechtana propaganda zdobywa nowych wyznawców; i społeczność nienawiści on-line rośnie wykładniczo. Ta działalność on-line jest kolejnym przypomnieniem, że te firmy – i Kongres – nadal nie zajmują się kwestią powstrzymania grup nienawiści przed tak swobodnym używaniem platform mediów społecznościowych. Od lat już niektórzy członkowie Kongresu bezskutecznie próbowali uporać się z tym problem bez żadnego prawdziwego skutku. Firmy mediów społecznościowych muszą przedstawić własne standardy do uporania się z antysemityzmem. Muszą zaprowadzić rewolucyjną zmianę – zanim ich platformy zainicjują jeszcze więcej ataków. Nie powinno się czekać na kolejny zamach, taki jak na Tree of Life, by dokonano jakiegoś rzeczywistego postępu.  

 

MEMRI Daily Brief No. 213, 14 kwietnia 2020

 Tłumacznie: Małgorzata Koraszewska

 

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI (Middle East Media Research Institute), który z pomocą swojego Domestic Terrorist Threat Monitor (DTTM) Project, pracuje z Kongresem i firmami mediów społecznościowych nad sposobami zwalczania antysemityzmu on-line.

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk