Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:27

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Turcja przytula Hamas?


Khaled Abu Toameh 2020-04-23

Przywódca Hamasu Hanija z prezydentem Turcji Erdoganem (zdjęcie a 2012 roku.)
Przywódca Hamasu Hanija z prezydentem Turcji Erdoganem (zdjęcie a 2012 roku.)

Znajdujący się poza Gazą przywódcy Hamasu rozpaczliwie poszukują kraju, który by ich przygarnął. Według najnowszego raportu, jest jeden kraj, który gotów jest ich gościć - Turcja.


Dwóch przywódców Hamasu, Ismail Hanija oraz Saleh Arouri, już postanowiło osiąść w Turcji, najwyraźniej po otrzymaniu zielonego światła ze strony tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Trzech innych ludzi z kierownictwa Hamasu, Zaher Jabareen, Musa Abu Marzouk oraz Nizar Awadallah, również przeniosło się z Kataru i Libanu do Turcji.


Oczekuje się, że znajdująca się jeszcze w Gazie żona Haniji oraz jego dzieci niebawem dojadą do niego do Turcji. 


Hanija wyjechał z Gazy w grudniu 2019 roku, podobno otrzymał od Egiptu  zakaz powrotu do rządzonej przez Hamas enklawy, gdzie mieszkają dwa miliony Palestyńczyków. Źródła arabskie sugerują, że Hanija wypadł z łask Egiptu, łamiąc swoją obietnicę, iż nie odwiedzi Iranu, którą miał złożyć, kiedy opuszczał Gazę wyjeżdżając przez przejście w Rafah na granicy z Egiptem.     

Wkrótce po opuszczeniu Gazy Hanija pojechał jednak do Iranu, gdzie uczestniczył w pogrzebie Kasema Sulejmaniego, byłego komendanta Sił Kuds, który został 3 stycznia 2020 zabity w Bagdadzie w amerykańskim ataku rakietami z dronów. Sulejmani, którego Stany Zjednoczone od 2005 roku uznawały za terrorystę, był uznawany za zbrodniarza przez USA i Unię Europejską.   


W przemówieniu na pogrzebie Sulejmaniego w Teheranie, Hanija, który stoi na czele „biura politycznego” Hamasu, powiedział: "Oświadczam, że opór w Palestynie będzie kontynuowany, że nie osłabnie, ani się nie wycofa”. Wychwalał irańskiego dowódcę wojskowego jako „męczennika Al-Kuds (Jerozolimy), który z wielkim poświęceniem wspomagał Palestynę i opór”.   


Wizyta Haniji w Iranie oraz jego antyizraelska działalność i ataki terrorystyczne rozwścieczyły Egipt, który ciężko pracował, żeby osiągnąć długoterminowe zawieszenie broni między Hamasem w Gazie a Izraelem. Egipcjanie są również najwyraźniej wściekli na Iran za ich ciągłe militarne i wojskowe poparcie dla Hamasu i Palestyńskiego Dżihadu, dwóch głównych graczy w Gazie.  


Kraje arabskie, które wcześniej gościły przywódców Hamasu i pozwalały im na zakładanie baz, których Hamas używał do przygotowywania ataków terrorystycznych na Izrael, teraz jak się wydaje, odwróciły się plecami do Hamasu.   


W 2011, przywódcy Hamasu zostali wydaleni z Syrii po tym jak odmówili poparcia prezydenta Assada w jego konflikcie z syryjską opozycją. Syryjczycy od tego czasu odrzucają żądania popierającego Hamas Iranu i Hezbollahu, by przywrócić dobre stosunki z przywództwem Hamasu.


Katar, Liban i Sudan podobno ograniczyli swoje związki z Hamasem, jak się wydaje w obawie przed oskarżeniami o wspieranie palestyńskich grup terrorystycznych dążących do eliminacji Izraela.


Arabia Saudyjska poszła jeszcze dalej, stawiając dziesiątki palestyńskich i jordańskich aktywistów przed sądem pod zarzutem popierania Hamasu. Co najmniej 68 Palestyńczyków i Jordańczyków stanęło w tym królestwie przed "specjalnym sądem antyterrorystycznym". Podejrzani byli aresztowani przez saudyjskie siły bezpieczeństwa w kwietniu 2019 roku. Wśród aresztowanych był mający osiemdziesiąt jeden lat Mohammed al-Chudari, wieloletni rezydent w Arabii Saudyjskiej, który wcześniej był oficjalnym przedstawicielem Hamasu w tym kraju.


Arouri, inny przedstawiciel kierownictwa Hamasu, który ma dołączyć do Haniji w Turcji, jest ścigany przez Izrael i przez Stany Zjednoczone za swój udział w zamachach terrorystycznych. W 2018 roku amerykański Departament Stanu oferował nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego identyfikacji i lokalizacji. Arouri jest zastępcą przewodniczącego „biura politycznego” Hamasu. 


Według Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center, Arouri jest główną postacią w łączności między Hamasem i Iranem oraz Hezbollahem. Jest również zaangażowany w budowanie i kierowanie infrastrukturą terrorystyczną Hamasu na Zachodnim Brzegu. W 2014 roku Arouri, który w ubiegłych latach  kursował między Libanem i Turcją, oświadczył, że Hamas przyjmuje na siebie odpowiedzialność za porwanie i zamordowanie na Zachodnim Brzegu, 12 czerwca 2014 roku, trzech izraelskich nastolatków.   


Według źródeł Hamasu, w 2015 roku Arouri opuścił Turcję, w związku z nadzwyczajną presją na tureckie władze Stanów Zjednoczonych i Izraela. „Samodzielnie postanowił wyjechać z Turcji, której nie chciał sprawiać kłopotów w obliczu ogromnych nacisków z Izraela i USA” – donosiły te źródła.      


W ostatnich miesiącach Hanija regularnie odwiedzał Turcję, gdzie jest ciepło przyjmowany przez Erdogana i innych ważnych tureckich polityków.


W ubiegłym miesiącu Hanija powiedział, że aczkolwiek Hamas ma „strategiczne związki” z Iranem, zachowuje również związki z Turcją i z wieloma innymi krajami. „Potrzebujemy Arabów i muzułmanów by nas popierali przeciwko Umowie Stulecia” wyjaśniał, mając na myśli przedstawiony niedawno plan pokojowy prezydenta Trumpa dla Bliskiego Wschodu. "Wszystkie palestyńskie frakcje są upoważnione do zachowania swojej strategii. Hamas wierzy, że Palestyna jest od rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego] i nie uzna Izraela.”   


Gotowość Erdogana goszczenia kierownictwa Hamasu związana jest najprawdopodobniej z jego długotrwałym poparciem dla Bractwa Muzułmańskiego.


Związki
 Erdogana z Bractwem Muzułmańskim sięgają lat 70., kiedy był jednym z zaufanych uczniów Necmettina Erbakana, ojca tureckiego islamizmu.


Lorenzo Vidino, dyrektor programu badań nad ekstremizmem na George Washington University, podkreśla, że od czerwca 2013 roku, kiedy odsunięto od władzy prezydenta Egiptu Mohammeda Morsiego, rządzącego z ramienia Bractwa Muzułmańskiego, Erdogan dostarczał schronienia „prześladowanym” członkom tego ruchu.


Strona internetowa Ahval zwraca uwagę na fakt, że wśród dziesiątków członków Bractwa Muzułmańskiego przebywających dziś na emigracji w Turcji, znajdują się najbardziej znaczące i najbardziej wpływowe postaci tego ruchu. „Ci przywódcy Bractwa Muzułmańskiego oraz ich rodziny, żyją w komforcie, pod osłoną administracji Erdogana”  - czytamy na tej stronie.    


Hamas jest odgałęzieniem Bractwa Muzułmańskiego, nie dziwi zatem gotowość Erdogana goszczenia jego przywódców w Turcji. Jak się wydaje, Erdogan próbuje pomóc Bractwu rozszerzyć swoje wpływy w regionie, przyjmując na siebie rolę duchowego przywódcy tego ruchu.       


Jeśli doniesienia na temat gotowości stałego goszczenia przywódców Hamasu w Turcji są prawdziwe, zmieni to Erdogana w duchowego przywódcę terrorystycznej organizacji dążącej do zniszczenia Izraela i zastąpienia go Islamskim państwem.    


Zobaczymy teraz czy międzynarodowa społeczność (w tym kraje arabskie takie jak Egipt i Arabia Saudyjska), zażąda od Turcji, aby zdystansowała się od Hamasu.    


Zwrot Hamasu w kierunku Turcji może oznaczać, że ta grupa terrorystyczna będzie nadal podejmowała ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi, ale tym razem pod czułą opieką administracji Erdogana.


Why is Turkey Embracing Hamas?

Gatestone Institute, 17 kwietnia 2020r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk