Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:33

« Poprzedni Następny »


Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy


Jonathan S. Tobin 2020-04-16

Członkowie zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, rozpryskują środek dezynfekcyjny na ulicach Rafah we wschodniej Strefie Gazy 26 marca 2020 roku podczas kampanii mającej na celu spowolnienie szerzenia się nowego koronawirusa. Zdjęcie:  Abed Rahim Khatib/Flash90
Członkowie zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Kuds, rozpryskują środek dezynfekcyjny na ulicach Rafah we wschodniej Strefie Gazy 26 marca 2020 roku podczas kampanii mającej na celu spowolnienie szerzenia się nowego koronawirusa. Zdjęcie:  Abed Rahim Khatib/Flash90

Współpraca w sprawie koronawirusa między Izraelem a Palestyńczykami była zachęcająca. Zarówno AP, jak Hamas powrócili jednak do swojego zwykłego podżegania przeciwko Żydom.

 

Dwa tygodnie temu zdarzyło się coś bardzo niezwykłego. Organizacja Narodów Zjednoczonych chwaliła Izrael. Powodem tego niezwykłego odejścia od ogólnej reguły izraelożerstwa tego organu światowego była współpraca między Izraelem a Autonomią Palestyńską w walce z pandemią koronawirusa. Pod koniec marca sekretarz generalny ONZ, António Guterres, chwalił obie strony konfliktu za to, że odłożyły na bok swoje animozje w wysiłku zminimalizowania szerzenia się wirusa między Izraelem a terytoriami.


Wiele może się jednak zmienić przez dwa tygodnie. Stojąc przed tymi samymi przytłaczającymi wyzwaniami, jakie konfundują wszystkich innych rządzących na świecie, Palestyńczycy postanowili, że łatwiej jest winić ich stałego kozła ofiarnego niż uczciwie zajmować się pandemią. Premier Autonomii Palestyńskiej, Mohammed Sztajjeh, twierdził, że „izraelscy żołnierze próbują szerzyć wirusa na klamkach [palestyńskich] samochodów”.  


Izraelski Channel 12 poinformował, że jest to tylko najnowszy w całej serii niedawnych aktów podżegania ze strony AP w reakcji na szerzenie się wirusa. Zamiast przyznać, że pandemia jest medycznym problemem, który wykracza poza konflikt, AP robi to, co zawsze robiła, kiedy stawała przez problemem, który podważa jej wiarygodność:  zmienia temat rozmowy na rzekomą okropność Izraela. Obecnie także Ministerstwo Zdrowia AP jako przyczynę wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa podaje „państwo okupacyjne”.  

 

Byłoby to żałosne w każdych okolicznościach, ale jest szczególnie niepokojące, kiedy ludzie umierają. Zamiast zająć się trudnym do leczenia wirusem, zdolnym do opierania się nawet wysiłkom rządów, które szybko zrozumiały niebezpieczeństwo i przedsięwzięły ostre środki, by go zatrzymać – jak to było w Izraelu – tak zwani „umiarkowani” politycy palestyńscy wolą szerzyć antysemickie oszczerstwa. 


Mimo miliardów dolarów pomocy finansowej i humanitarnej, jakie płynęły i płyną do zarówno rządzonego przez Fatah Zachodniego Brzegu, jak rządzonej przez Hamas Strefy Gazy, medyczna infrastruktura na obu tych obszarach jest w fatalnym stanie. AP i jej przywódca,  Mahmoud Abbas, wyprowadzili wiele z tych pieniędzy pomocowych do własnych kieszeni. Hamas wydaje pieniądze, które idą do Gazy, na wzmacnianie swoich możliwości popełniania aktów terroru.


Kiedy nawet bez porównania lepszy system opieki zdrowotnej Izraela jest napięty do granic możliwości, perspektywa wirusa szerzącego się na terytoriach jest przerażająca. Ponieważ jednak palestyńska polityka zawsze polegała na podżeganiu przeciwko Żydom i Izraelowi z niewielką lub żadną uwagą zwróconą na zarządzanie, Fatah i Hamas reagują na tę katastrofę zdrowia publicznego przez stosowanie swoich standardowych, hiperbolicznych kłamstw o izraelskiej perfidii.


Problem polega na tym, że obecnie, kiedy gospodarka żydowskiego państwa jest zamknięta i cały kraj ma zakaz wychodzenia podczas Paschy, Palestyńczycy, którzy pracowali w Izraelu, zaczęli powracać do domów. Podobnie jak każda grupa, która nie pozostaje na miejscu podczas pandemii, niektórzy z tych migrantów prawdopodobnie przenoszą ze sobą wirusa.


Izrael, aby ułatwić walkę z wirusem, ofiarował AP szkolenia i zestawy do testowania oraz przekazał 25 milionów dolarów z pieniędzy - zatrzymanych i nie przekazanych rządowi Fatahu z powodu jego wspierania terroryzmu. Niestety, ani Izrael, ani AP nie mają wystarczająco dużo zestawów, by przeprowadzać testy wszystkich tych powracających pracowników. Wracający Palestyńczycy powinni otrzymywać instrukcje, by sami się izolowali, ale jest to prawdopodobnie niemożliwe z powodu ich osobistej sytuacji. Wszystko, co AP robi z tym problemem, to spryskiwanie ich odzieży i pieniędzy alkoholem przed wysłaniem ich do domów, gdzie, niestety, niektórzy z nich zarażą swoje rodziny i sąsiadów.


Podczas gdy Fatah podobno próbował narzucić społeczne dystansowanie się, nie tylko tolerował, ale był odpowiedzialny za naruszanie zakazu publicznych zgromadzeń między innymi organizując masowe zgromadzenie w Dżeninie, by powitać terrorystę, którego wypuszczono z izraelskiego więzienia.  

 

Wszystko to jest tragiczne, ale z pewnością nie jest to wina Izraela.


Sytuacja wymaga współpracy dla złagodzenia wpływu choroby i spowodowała, że niektórzy wzywają do wysłania Palestyńczykom większych sum pomocowych i zakończenia międzynarodowej blokady terrorystycznej enklawy w Gazie. Ponieważ jednak jedynym sposobem, w jaki AP i Hamas potrafią reagować na problemy, jest bluzganie stekiem obelg wobec Izraela, nie jest zaskakujące, że twierdzą, że wszystkie ich problemy są jakiegoś rodzaju żydowskim spiskiem. Podczas gdy gdzie indziej antysemickie teorie spiskowe, pichcone przez oszołomów i żydożerców z marginesów, szerzą się w Internecie, różnica w tym wypadku polega na tym, że władze palestyńskie same rozgrywają antysemicką kartę.  


Tak jak w Izraelu i w każdym innym kraju, wielu indywidualnych Palestyńczyków działa, by pomóc innym. Jeszcze inni próbują przez Internet rozmawiać z Izraelczykami, by wyjaśnić nieporozumienia i znaleźć to co wspólne. To właśnie zdarzyło się z Gazie, gdzie, jak donosił „New York Times”, mała grupa Palestyńczyków spotkała się, by rozmawiać o wirusie i innych sprawach z Izraelczykami na wideokonferencji przez Zoom. To można by uznać za narodziny ruchu pokojowego, odpowiadającego jednemu w tych ruchów, które od dziesięcioleci istnieją w Izraelu, ale są podważane i niweczone przez palestyński terror i odrzucenie. 

 

Jednak los Ramiego Arana, organizatora tych rozmów z Izraelczykami przez Zoom, był równie przewidywalny, jak smutny. Nie widziano go ponownie, od chwili aresztowania przez agentów Hamasu. Ani „New York Times”, ani inne media, które mają pozwolenie na działanie w Gazie, nie wiedzą, ilu innych uczestników tych rozmów spotkał podobny los.  

 

Przy całej tragedii pandemii, powinna ona pomóc przekonać więcej ludzi, by wznieśli się ponad bezsensowną nienawiść. Ale w wypadku tych, którzy rządzą Palestyńczykami, kryzys koronawirusa był jak zwykle propagandowym biznesem, z antysemickimi oszczerstwami krwi i represjami wobec inaczej myślących. Ci Amerykanie, którzy uważają, że sytuacja zobowiązuje nas do udzielania większej pomocy tym rządzącym, by mogli ją zdefraudować i zużyć na co innego, powinni to zauważyć. 


A pandemic anti-Semitism ceasefire? Not a chance

JNS.org, 13 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pasuje jak pięść do nosa kuba 2020-04-16


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk