Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:55

« Poprzedni Następny »


”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu


Adam Levick 2020-04-24

Dwóch paramedyków modli się koło ambulansu American Friends of Magen Adom (AFMDA) w #TelAviv, Żyd z Ber Szewy zwrócony ku Jerozolimie, a muzułmański Arab z Rahat zwrócony ku Mekce (Zdjęcie z Twittera: Shiraz Hassan #PhotooftheDay)
Dwóch paramedyków modli się koło ambulansu American Friends of Magen Adom (AFMDA) w #TelAviv, Żyd z Ber Szewy zwrócony ku Jerozolimie, a muzułmański Arab z Rahat zwrócony ku Mekce (Zdjęcie z Twittera: Shiraz Hassan #PhotooftheDay)

Artykuł z 17 kwietnia w „Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o Izraelu w samym tytule: The Arab medics battling coronavirus in Israel’s segregated society.


Sam artykuł, został wysłany z Hajfy, z miasta, które jest chyba najbardziej udanym modelem żydowsko-arabskiej koegzystencji w Izraelu. Poczynając od tytułu ten artykuł próbuje sprzedać narrację o izraelskim rasizmie, wypaczając dowody, by znaczyły coś odwrotnego niż pokazują.  


Spójrzmy najpierw na poniższy akapit z artykułu napisanego przez jerozolimskiego korespondenta FT, Mehula Srivastavę:


Arabowie stanowią tylko jedną piątą populacji Izraela, ale połowę farmaceutów tego kraju, jedną czwartą jego pielęgniarek i niemal jedną piątą jego lekarzy, według Centralnego Biura Statystyki. W kilku największych szpitalach w kraju arabscy lekarze stoją na czele dużych oddziałów, a wiodącym wirusologiem kraju jest Arab.

Dziennikarz następnie próbuje podważyć te imponujące fakty, które wskazują na szanse i osiągnięcia Arabów w społeczeństwie izraelskim. W następującym zdaniu pisze:

Arabowie są nieproporcjonalnie reprezentowani w medycznej społeczności, ponieważ zdobycie profesjonalnych kwalifikacji jest jedynym sposobem odparcia politycznej marginalizacji, mówią arabscy lekarze.  

Dziennikarz przedstawia to uogólnienie o osobistych motywacjach Arabów w zawodach medycznych, mimo że, jak się wydaje, rozmawiał tylko z garstką lekarzy. Ponadto raport szanowanego (lewicowego) Izraelskiego Instytutu Demokracji podawał inne wyjaśnienie tego wyboru zawodu wśród tak wielu Atabów:

wybór młodych Arabów… zawodów medycznych jest wyrazem ich pragnienia pełniejszej integracji w społeczeństwie izraelskim, odgrywania w nim znaczącej roli i zajmowania odpowiedzialnych stanowisk. To nie jest praca dla ludzi, którzy dbają tylko o siebie i swoją społeczność, ale wymaga uczestnictwa i wkładu do całego społeczeństwa.  

Fundamentalnym elementem antyizraelskiego uprzedzenia jest to, że kiedy możliwe są alternatywne wyjaśnienia jakiegoś zjawiska, wybór pada na to, które jest najmniej przyjazne wobec Izraela.

Reporter podaje następnie cytat, by podeprzeć pożądaną narrację:

W Kafra Kara, arabskim mieście na południe od Hajfy, gdzie jest tak wiele ludzi o zawodach medycznych, że mieszkańcy nazywają je miastem lekarzy, Dżameel Mohsen był bardzo krytyczny. “Jako Arabowie, inne prace mamy zamknięte, więc zostajemy lekarzami” – powiedział zdejmując warstwę za warstwą odzieży ochronnej po zorganizowaniu oddziału COVID-19 w Ośrodku Medycznym Hillel, gdzie jest dyrektorem ds. chorób zakaźnych. 

Twierdzenie tego arabskiego lekarza, że jakieś zawody są ”zamknięte” dla arabskich obywateli Izraela, jest wierutnym kłamstwem, którego reporter nie zakwestionował. Jest aż nadmiar dowodów w ostatnich latach pokazujących niewiarygodny wręcz sukces izraelskich Arabów w rozmaitych wysoko płatnych i prestiżowych sektorach, takich jak high-tech i uniwersytety.


Dziennikarz następnie twierdzi, że „mimo oświadczeń pana Netanjahu i jego prawicowych sojuszników politycznych, że Arabowie ignorują wskazówki zdrowotne, w żadnym z dużych miast arabskich, także w gęsto zaludnionych dzielnicach wschodniej Jerozolimy, nie było dużych ognisk choroby”.


To nie jest prawdą, jak informował „Times of Israel” :

Bnei Brak nadal jest dużą społecznością z najwyższym wskaźnikiem infekcji, a po nim, na drugim miejscu jest arabski-izraelska społeczność Deir al-Asad. W piątek komisja ministerialna ogłosiła Deir al-Asad i Bi’ina „częściowo zamkniętymi  obszarami” z powodu wybuchu tam koronawirusa.

Trudno jest obecnie odpowiedzieć na pytanie o to, czy arabskie społeczności „ignorują wskazówki zdrowotne” w sprawie koronawirusa, ponieważ w momencie pisania tego artykułu, Ministerstwo Zdrowia i Centrala Rządów Lokalnych jeszcze nie opublikowały danych z większych miast arabskich.


Dalej w artykule czytamy:

Ale Osama Tanousognisty 34-letniego pediatra, który cytuje indyjską lewicową pisarkę [i zwolenniczkę BDS] Arundhati Roy jako inspirację… uważa, że nagłe wyniesienie arabskich lekarzy do roli narodowych zbawców, nie wprowadzi nowej równości do społeczności arabskich. Zamiast tego, powiedział, będzie używane do usprawiedliwiania trwających nadal uprzedzeń. „Izrael ma sposób celebrowania dobrych arabskich lekarzy, a równocześnie dyskryminowania wszystkich innych Arabów, tak więc lekarze stają się ambasadorami izraelskiego systemu koegzystencji” – powiedział, nawiązując do lawiny niedawnych artykułów w izraelskich gazetach, wychwalających arabskich medyków. “Ma to robić wrażenie, że teraz, kiedy masz arabskich lekarzy ratujących żydowskie życie i pomagających Izraelowi w czasach narodowego kryzysu, pora przestać być rasistą – a jest to bardzo śliska i niebezpieczna koncepcja”.

Ten cytat jest odpowiednikiem intelektualnie nieuczciwego oskarżenia o „pinkwashing”, używanego przez aktywistów BDS w próbie zdyskredytowania postawy Izraela wobec praw ludzi LGBT. W tej wersji tego intelektualnie niepoważnego argumentu, Izrael cynicznie podkreśla sukcesy Arabów w dziedzinie medycyny, żeby wybielić dyskryminację, jaka ich spotyka. Ponadto „Financial Times” nie ujawnia, że ten „ognisty” arabski pediatra jest aktywistą Al-Szabaka, radykalnej NGO, która używa retoryki obejmującej oskarżenia o “czystkę etniczną”, “apartheid” i “ludobójstwo” przeciwko Izraelowi i która sprzeciwia się istnieniu państwa żydowskiego.  


Więcej dowodów świadczących o radykalizmie Tanousa znajdujemy w ostatnim akapicie artykułu:

Dla pana Tanous, pediatry, kontakty między Arabami i Izraelczykami zawsze są polityczne. „To jest tylko inny poziom, na jakim musimy się sprawdzić – powiedział. – Dowieść, że możemy dostać się do szkoły medycznej, dowieść, że możemy być częścią narodowego wysiłku walki z epidemią, tylko po to, by można było przyznać nam równość z naszymi okupantami”.

Fakt, że Tanous, mający wszystkie prawa obywatel Izraela, określa innych Arabów z mającymi wszystkie prawa obywatelstwem jako żyjących pod „okupacją” jest dobrą ilustracją tego, jak przez odwoływanie się do radykalnych głosów z marginesu „Financial Times” zamazuje to, że izraelski system opieki zdrowotnej, jak to przyznają nawet publicyści  New Israel Fund i Haaretz, służy jako „model koegzystencji” w regionie.


Służy także sprzedaży łagodnej wersji oszczerstwa o apartheidzie, który każdy, kto zna codzienne życie w Izraelu, natychmiast odrzuca jako nowoczesny, polityczny odpowiednik prastarego uprzedzenia.  

 

Financial Times peddles lie of “segregated” Israel

UK Media Watch, 19 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "UK Media Watch" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach "Comment is Free" strony internetowej "Guardiana" i "Observera".

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk