Prawda

Środa, 22 wrzesnia 2021 - 22:32

« Poprzedni Następny »


Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi


Vic Rosenthal 2021-05-14

Antysemicka ulotka z Andrejem Juszczinskim wydrukowana w Kijowie w 1915 roku. (Źródło: Wikipedia)
Antysemicka ulotka z Andrejem Juszczinskim wydrukowana w Kijowie w 1915 roku. (Źródło: Wikipedia)

Rok 1912 nie był tak dawno temu. Dwoje spośród moich dziadków, których blisko poznałem wiele lat później, byli wówczas jeszcze młodzi. Tego właśnie roku wyemigrowali ze Strefy Osiedlenia na Ukrainie i przybyli do Nowego Jorku, żeby rozpocząć życie, które, jak mieli nadzieję, będzie wolne od antysemickich prześladowań. 


To był rok procesu Menachema Mendel Beilisa w Kijowie, niedaleko od miejsca, gdzie mieszkali moi dziadkowie.


Beilis, jak być może wiecie, był Żydem, którego antysemiccy urzędnicy wybrali na kozła ofiarnego, bo chcieli uwolnić niekompetentny rząd cara Mikołaja II od odpowiedzialności za ekonomiczne i społeczne problemy przez rozkręcenie spirali nienawiści do Żydów. Wykorzystali zamordowanie 13-letniego chłopca, Andrieja Juszczinskiego, by oskarżyć Beilisa o porwanie chłopca i upuszczenie jego krwi dla celów rytualnych. Proces wzbudził międzynarodowe zainteresowanie – przecież był to już XX wiek! – i przeciwstawiano antysemickie „autorytety” znanym rabinom i znawcom Talmudu, którzy rozumieli, że cały Am Yisrael był na ławie oskarżonych, a nie tylko nieszczęsny Beilis.

 

Rosyjski policjant, detektyw Nikołaj Krasowski (który w rezultacie stracił pracę) odkrył prawdziwych morderców Juszczinskiego, gang kierowany przez kobietę o nazwisku Wiera Czeberiak, której syn był przyjacielem Juszczinskiego i powiedział mu o przestępczej działalności swojej matki. Beilis miał mocne alibi -  ludzie widzieli go w pracy w czasie morderstwa. Raport patologa pokazywał, że krew nie została upuszczona, niemniej proces odbył się w październiku-listopadzie 1912 roku.


Choć przysięgli zostali specjalnie dobrani, prokuratura i jej świadkowie spartaczyli sprawę i przy wielu okazjach wychodzili na głupców. Jeden “ekspert” judaizmu, katolicki ksiądz o nazwisku Justinas Pranaitis, który napisał antysemicką książkę o Talmudzie, zapytany „Kim była Baba Basra i czym się zajmowała?’ odpowiedział, że nie wie, kim była, co wywołało śmiech Żydów na sali sądowej, którzy wiedzieli, że Bava Batra jest jednym z traktatów Talmudu.

 

W końcu – po dwóch latach w więzieniu i trwającym miesiącami procesie – Beilis został uniewinniony. Jednak podzielona ława przysięgłych poszła na kompromis, ogłaszając werdykt: istotnie, było to krwawe morderstwo rytualne, ale musiał go dokonać jakiś inny Żyd.  


Dlaczego opowiadam tę historię? Ponieważ przez ponad sto lat nic nie zmieniło się, poza oskarżonym.


Oskarżenia o mord rytualny
 stawiano Żydom od czasów Średniowiecza. Nadal krążą w krajach arabskich, a także w dzisiejszej Rosji. Carscy urzędnicy, którzy zaaranżowali sprawę Beilisa, zrobili to, by podburzyć masy rosyjskiego imperium przeciwko Żydom. Chcieli obwinić ich za własne porażki, a także zdyskredytować różne postępowe i lewicowe ruchy przez kojarzenie ich z Żydami. Mieli nadzieję na wywołanie fali pogromów, które wyczerpią ruchy działające przeciwko monarchii przez skierowanie ich na bezpieczny cel.

 

Dzisiaj większość społeczności żydowskich poza USA i Izraelem skurczyła się do mikroskopijnych rozmiarów i choć jest wiele antysemickiej agitacji, ich autorami są na ogół marginalne postaci. Nie ma oficjalnej sankcji władz, jaką miała rosyjska nienawiść do Żydów w 1912 roku. Równocześnie jednak wybrano nowego kozła ofiarnego i tego kozła oskarżają oficjalne i quasi-oficjalne organy społeczności międzynarodowej o zbrodnie gorsze niż mord rytualny, o wszechobejmujące zbrodnie przeciwko ludzkości. Oskarżonym nie jest dłużej Żyd, ale żydowskie państwo; podobieństw między oskarżeniami jest jednak mnóstwo.

 

Oskarżenia są sfingowane, a czasami nawet same rzekome zbrodnie są starannie przykrojone do tego konkretnego oskarżonego. Na przykład, w niedawnym raporcie Human Rights Watch, Izrael jest oskarżony o “zbrodnię apartheidu” mimo tego, że nic, co Izrael zrobił w konflikcie z Palestyńczykami nie ma najmniejszego podobieństwa do rzeczywistego apartheidu. Izrael jest często oskarżany o “osadniczy kolonializm”, chociaż nie daje się znaleźć żadnej kolonizującej metropolii (macierzystego kraju), a Żydzi żyli w Ziemi Izraela od czasów biblijnych. Czasami są tam echa oryginalnego oszczerstwa o rytuale krwi, jak kiedy IDF zostaje fałszywie oskarżona o umyślne zabijanie palestyńskich dzieci.  

 

Wynajduje się “świadków” i “ekspertów”, często z podobnymi kwalifikacjami jak kwalifikacje Justinasa Pranaitisa, by świadczyli przeciwko Izraelowi. Nie daje się znaleźć realnych dowodów zbrodni, ale to nie jest ważne, ponieważ celem procesu nie jest ustalenie winy, którą najpierw insynuują media i międzynarodowe organizacje (które następnie wydają wyrok), ale podżeganie opinii publicznej przeciwko Izraelowi. Dlaczego jednak tego chcą?


W arabskim i szerszym, muzułmańskim świecie, odwracanie gniewu i niezadowolenia niespokojnej populacji od jej kleptokratycznych władców i kierowanie go na Izrael i naród żydowski jest wypróbowaną od dziesięcioleci polityką, w istocie, praktykowaną od 1948 roku. Na przykład, potrzeba “oporu” wobec nieistniejącego izraelskiego ekspansjonizmu, utrzymuje Hezbollah i dostarcza przykrywki dla prawdziwego ekspansjonizmu i agresji Iranu.


Europejskie motywacje skazania Izraela za rzekome zbrodnie przeciwko ludzkości są różnorodne. Pragnąc dobrych stosunków z zasobnymi w surowce naturalne krajami trzeciego świata, które Europa wcześniej skolonizowała i eksploatowała, Europa atakuje Izrael, dzięki czemu równocześnie obłaskawia skorumpowanych przywódców, pod których kontrolą znajdują się te surowce, i uśmierza własne poczucie winy za swoje zachowanie w czasach kolonialnych. Przez oskarżanie Żydów w Izraelu o zachowywanie się jak naziści, mogą się rozgrzeszyć za niemal powszechną współpracę z rzeczywistymi, ludobójczymi nazistami. Przez okazywanie swoich antyizraelskich bona fides, politycy konkurują o poparcie imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu, których zaprosili, by zrekompensować demograficzny spadek ich rdzennych populacji.

 

Do niedawna Ameryka była mniej bezpośrednio zaangażowana w ten proceder; ostatnio jednak powstały rozmaite organizacje poświęcone demonizacji i delegitymizacji Izraela, Otrzymują one fundusze z wielu źródeł, włącznie z Iranem, krajami arabskimi, Turcją i międzynarodowymi, lewicowymi organizacjami dobroczynnymi, takimi jak Open Society Foundations George’a Sorosa, Rockefeller Brothers Fund i innymi. Pracują nad uczynieniem “Izraela” synonimem rasizmu i ucisku mniejszości, co jest absolutnie najgorętszym tematem w dzisiejszej Ameryce. Jest także w USA rosnąca populacja Arabów i muzułmanów, która daje antyizraelskim ruchom zarówno wkład finansowy, jak wspiera je swoimi wpływami politycznymi.   


W dniach Beilisa część zachodniej inteligencji i mediów była przerażona atawistyczną nienawiścią, cynicznie użytą przez elity Imperium Rosyjskiego. Dzisiaj jednak świat akademicki i media pierwsze dały się przeciągnąć na stronę tych, którzy pragną uczynić pariasa z państwa żydowskiego, i obecnie stoją na czele kampanii przeciwko Izraelowi. Dosłownie miliardy petrodolarów poszły na tworzenie całych wydziałów na zachodnich  uniwersytetach, które praktycznie są niemal wyłącznie fabrykami antyizraelskiej propagandy.  


Nade wszystko, ta światowa epidemia mizosyjonizmu – irracjonalnej, skrajnej, obsesyjnej nienawiści do Izraela – padła na żyzny grunt. Jest niemal tak, jakby nienawiści do Żydów, obłożonej tabu i tłumionej od czasu Holocaustu, nie można było dłużej powstrzymać i jakby musiała wybuchnąć w jakiejś postaci, jak stworzenie z filmu Alien. Oszczerstwo o rytuale krwi, które przez stulecia pochłonęło niezliczone żydowskie ofiary, jest najwyraźniej żywe i czuje się świetnie.

 

Today’s Blood Libel

9 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 953 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk