Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 04:58

« Poprzedni Następny »


Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi


Vic Rosenthal 2021-05-14

Antysemicka ulotka z Andrejem Juszczinskim wydrukowana w Kijowie w 1915 roku. (Źródło: Wikipedia)
Antysemicka ulotka z Andrejem Juszczinskim wydrukowana w Kijowie w 1915 roku. (Źródło: Wikipedia)

Rok 1912 nie był tak dawno temu. Dwoje spośród moich dziadków, których blisko poznałem wiele lat później, byli wówczas jeszcze młodzi. Tego właśnie roku wyemigrowali ze Strefy Osiedlenia na Ukrainie i przybyli do Nowego Jorku, żeby rozpocząć życie, które, jak mieli nadzieję, będzie wolne od antysemickich prześladowań. 


To był rok procesu Menachema Mendel Beilisa w Kijowie, niedaleko od miejsca, gdzie mieszkali moi dziadkowie.


Beilis, jak być może wiecie, był Żydem, którego antysemiccy urzędnicy wybrali na kozła ofiarnego, bo chcieli uwolnić niekompetentny rząd cara Mikołaja II od odpowiedzialności za ekonomiczne i społeczne problemy przez rozkręcenie spirali nienawiści do Żydów. Wykorzystali zamordowanie 13-letniego chłopca, Andrieja Juszczinskiego, by oskarżyć Beilisa o porwanie chłopca i upuszczenie jego krwi dla celów rytualnych. Proces wzbudził międzynarodowe zainteresowanie – przecież był to już XX wiek! – i przeciwstawiano antysemickie „autorytety” znanym rabinom i znawcom Talmudu, którzy rozumieli, że cały Am Yisrael był na ławie oskarżonych, a nie tylko nieszczęsny Beilis.

 

Rosyjski policjant, detektyw Nikołaj Krasowski (który w rezultacie stracił pracę) odkrył prawdziwych morderców Juszczinskiego, gang kierowany przez kobietę o nazwisku Wiera Czeberiak, której syn był przyjacielem Juszczinskiego i powiedział mu o przestępczej działalności swojej matki. Beilis miał mocne alibi -  ludzie widzieli go w pracy w czasie morderstwa. Raport patologa pokazywał, że krew nie została upuszczona, niemniej proces odbył się w październiku-listopadzie 1912 roku.


Choć przysięgli zostali specjalnie dobrani, prokuratura i jej świadkowie spartaczyli sprawę i przy wielu okazjach wychodzili na głupców. Jeden “ekspert” judaizmu, katolicki ksiądz o nazwisku Justinas Pranaitis, który napisał antysemicką książkę o Talmudzie, zapytany „Kim była Baba Basra i czym się zajmowała?’ odpowiedział, że nie wie, kim była, co wywołało śmiech Żydów na sali sądowej, którzy wiedzieli, że Bava Batra jest jednym z traktatów Talmudu.

 

W końcu – po dwóch latach w więzieniu i trwającym miesiącami procesie – Beilis został uniewinniony. Jednak podzielona ława przysięgłych poszła na kompromis, ogłaszając werdykt: istotnie, było to krwawe morderstwo rytualne, ale musiał go dokonać jakiś inny Żyd.  


Dlaczego opowiadam tę historię? Ponieważ przez ponad sto lat nic nie zmieniło się, poza oskarżonym.


Oskarżenia o mord rytualny
 stawiano Żydom od czasów Średniowiecza. Nadal krążą w krajach arabskich, a także w dzisiejszej Rosji. Carscy urzędnicy, którzy zaaranżowali sprawę Beilisa, zrobili to, by podburzyć masy rosyjskiego imperium przeciwko Żydom. Chcieli obwinić ich za własne porażki, a także zdyskredytować różne postępowe i lewicowe ruchy przez kojarzenie ich z Żydami. Mieli nadzieję na wywołanie fali pogromów, które wyczerpią ruchy działające przeciwko monarchii przez skierowanie ich na bezpieczny cel.

 

Dzisiaj większość społeczności żydowskich poza USA i Izraelem skurczyła się do mikroskopijnych rozmiarów i choć jest wiele antysemickiej agitacji, ich autorami są na ogół marginalne postaci. Nie ma oficjalnej sankcji władz, jaką miała rosyjska nienawiść do Żydów w 1912 roku. Równocześnie jednak wybrano nowego kozła ofiarnego i tego kozła oskarżają oficjalne i quasi-oficjalne organy społeczności międzynarodowej o zbrodnie gorsze niż mord rytualny, o wszechobejmujące zbrodnie przeciwko ludzkości. Oskarżonym nie jest dłużej Żyd, ale żydowskie państwo; podobieństw między oskarżeniami jest jednak mnóstwo.

 

Oskarżenia są sfingowane, a czasami nawet same rzekome zbrodnie są starannie przykrojone do tego konkretnego oskarżonego. Na przykład, w niedawnym raporcie Human Rights Watch, Izrael jest oskarżony o “zbrodnię apartheidu” mimo tego, że nic, co Izrael zrobił w konflikcie z Palestyńczykami nie ma najmniejszego podobieństwa do rzeczywistego apartheidu. Izrael jest często oskarżany o “osadniczy kolonializm”, chociaż nie daje się znaleźć żadnej kolonizującej metropolii (macierzystego kraju), a Żydzi żyli w Ziemi Izraela od czasów biblijnych. Czasami są tam echa oryginalnego oszczerstwa o rytuale krwi, jak kiedy IDF zostaje fałszywie oskarżona o umyślne zabijanie palestyńskich dzieci.  

 

Wynajduje się “świadków” i “ekspertów”, często z podobnymi kwalifikacjami jak kwalifikacje Justinasa Pranaitisa, by świadczyli przeciwko Izraelowi. Nie daje się znaleźć realnych dowodów zbrodni, ale to nie jest ważne, ponieważ celem procesu nie jest ustalenie winy, którą najpierw insynuują media i międzynarodowe organizacje (które następnie wydają wyrok), ale podżeganie opinii publicznej przeciwko Izraelowi. Dlaczego jednak tego chcą?


W arabskim i szerszym, muzułmańskim świecie, odwracanie gniewu i niezadowolenia niespokojnej populacji od jej kleptokratycznych władców i kierowanie go na Izrael i naród żydowski jest wypróbowaną od dziesięcioleci polityką, w istocie, praktykowaną od 1948 roku. Na przykład, potrzeba “oporu” wobec nieistniejącego izraelskiego ekspansjonizmu, utrzymuje Hezbollah i dostarcza przykrywki dla prawdziwego ekspansjonizmu i agresji Iranu.


Europejskie motywacje skazania Izraela za rzekome zbrodnie przeciwko ludzkości są różnorodne. Pragnąc dobrych stosunków z zasobnymi w surowce naturalne krajami trzeciego świata, które Europa wcześniej skolonizowała i eksploatowała, Europa atakuje Izrael, dzięki czemu równocześnie obłaskawia skorumpowanych przywódców, pod których kontrolą znajdują się te surowce, i uśmierza własne poczucie winy za swoje zachowanie w czasach kolonialnych. Przez oskarżanie Żydów w Izraelu o zachowywanie się jak naziści, mogą się rozgrzeszyć za niemal powszechną współpracę z rzeczywistymi, ludobójczymi nazistami. Przez okazywanie swoich antyizraelskich bona fides, politycy konkurują o poparcie imigrantów pochodzących z Bliskiego Wschodu, których zaprosili, by zrekompensować demograficzny spadek ich rdzennych populacji.

 

Do niedawna Ameryka była mniej bezpośrednio zaangażowana w ten proceder; ostatnio jednak powstały rozmaite organizacje poświęcone demonizacji i delegitymizacji Izraela, Otrzymują one fundusze z wielu źródeł, włącznie z Iranem, krajami arabskimi, Turcją i międzynarodowymi, lewicowymi organizacjami dobroczynnymi, takimi jak Open Society Foundations George’a Sorosa, Rockefeller Brothers Fund i innymi. Pracują nad uczynieniem “Izraela” synonimem rasizmu i ucisku mniejszości, co jest absolutnie najgorętszym tematem w dzisiejszej Ameryce. Jest także w USA rosnąca populacja Arabów i muzułmanów, która daje antyizraelskim ruchom zarówno wkład finansowy, jak wspiera je swoimi wpływami politycznymi.   


W dniach Beilisa część zachodniej inteligencji i mediów była przerażona atawistyczną nienawiścią, cynicznie użytą przez elity Imperium Rosyjskiego. Dzisiaj jednak świat akademicki i media pierwsze dały się przeciągnąć na stronę tych, którzy pragną uczynić pariasa z państwa żydowskiego, i obecnie stoją na czele kampanii przeciwko Izraelowi. Dosłownie miliardy petrodolarów poszły na tworzenie całych wydziałów na zachodnich  uniwersytetach, które praktycznie są niemal wyłącznie fabrykami antyizraelskiej propagandy.  


Nade wszystko, ta światowa epidemia mizosyjonizmu – irracjonalnej, skrajnej, obsesyjnej nienawiści do Izraela – padła na żyzny grunt. Jest niemal tak, jakby nienawiści do Żydów, obłożonej tabu i tłumionej od czasu Holocaustu, nie można było dłużej powstrzymać i jakby musiała wybuchnąć w jakiejś postaci, jak stworzenie z filmu Alien. Oszczerstwo o rytuale krwi, które przez stulecia pochłonęło niezliczone żydowskie ofiary, jest najwyraźniej żywe i czuje się świetnie.

 

Today’s Blood Libel

9 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 886 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk