Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:10

« Poprzedni Następny »


Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?


Amir Taheri 2020-12-12

Na zdjęciu: Pogrzeb zabitego irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fachrizadeha, w Teheranie. (Zrzut z ekranu wideo)
Na zdjęciu: Pogrzeb zabitego irańskiego naukowca nuklearnego Mohsena Fachrizadeha, w Teheranie. (Zrzut z ekranu wideo)

Oddać to uderzenie, czy nie oddać?


To jest pytanie które od niemal tygodnia rozpala debatę w rządzących kręgach chomeinistów w Teheranie. Debatę wywołało zabicie Mohsena Fachrizadeha, zagadkowej postaci z najwyższych szeregów mrocznego establishmentu Teheranu.


Mimo powodzi nekrologów i relacji o tym wydarzeniu, nie jest całkiem jasne, kim był Fachrizadeh i co robił.


Oficjalna narracja zaczęła od przedstawiania go jako postaci wojskowej. Powiedziano nam, że był generałem brygady i nosił ten tytuł jako wiceminister obrony. Potem Minister Obrony, generał brygady Amir Hatami, przemawiał tak, jakby ledwie znał Fachrizadeha, choć wychwalał go za niewymienione „olbrzymie zasługi”. Następnie narracja skręciła na przedstawianie Fachrizadeha jako nuklearnego naukowca, a więc ofiarę wroga “który pragnie spowolnić postęp Iranu w pokojowym zastosowaniu nauki jądrowej”.  


Innymi słowy, Fachrizadeh dołączył do rosnącej listy irańskich naukowców nuklearnych zabitych przez nieznanych napastników w ciągu ostatnich 10 lat. Wtedy jednak Ali Akbar Salehi, człowiek, który stoi na czele Organizacji Energii Atomowej Iran (IEAO), wyjaśnił, że Fachrizadeh pracował nad równoległym projektem, niezwiązanym z głównym programem nuklearnym. Jeszcze bardziej intryguje to, że Salehi ujawnił, iż praca Fachrizadeha była związana z „obroną nuklearną”, a więc miała militarny aspekt. Następnie przyszła kolej na generała dywizji Husseina Salamiego, szefa Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC), który dodał swoja warstwę tajemniczości przez chwalenie „kluczowej roli”, jaką Fachrizadeh odgrywał w projekcie rakietowym Republiki Islamskiej. To jednak nie było wszystko. Islamski rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Chatibzadeh, dołożył własną warstwę przez twierdzenie, że Fachrizadeh był członkiem irańskiego zespołu negocjującego niesławne JCPOA (“nuklearną umowę” Obamy i ówczesnego sekretarza stanu, Johna Kerry’ego).


Wreszcie, może zdając sobie sprawę z tego że ta postać, przedstawiana jako “męczennik”, może nie wywoływać pożądanego poziomu sympatii, propagandyści reżimu zaczęli przedstawiać Fachrizadeha jako uczonego, poetę, filozofa i przewodnika moralnego. Upublicznili także taśmę wideo, na której przedstawia on wszechstronny plan pokonania COVID-19 i wyleczenia z niego chorych.


Czy Fachrizadeh był, czy nie był uczonym, naukowcem, żołnierzem, dyplomatą, filozofem i przewodnikiem moralnym, innymi słowami, człowiekiem renesansu, nie wiemy i może nigdy się nie dowiemy. Dwie sprawy są jednak jasne.


Pierwsza: Fachrizadeh był członkiem wewnętrznego kręgu “Najwyższego Przewodnika”, ajatollaha Alego Chameneiego, który stworzył paralelną strukturę rządową, rzeczywiście dzierżącą władzę, podczas gdy “wybrani” prezydenci i ich ministrowie tworzą fasadę, za którą znajduje się prawdziwa władza. W szeregu dziedzin “specjalnego zainteresowania” Chamenei polega niemal wyłącznie na starannie, osobiście wybranych i wypróbowanych współpracownikach. I tak, na przykład, jeśli chodzi o stosunki z Rosją, polega na byłym ministrze spraw zagranicznych, Ali-Akbarze Welajatim. Do stosunków z Chinami Chamenei wybrał byłego spikera islamskiego Madżlisu, Alego Ardeshir Laridżaniego. Stosunkami z arabskimi sąsiadami i Afganistanem zajmował się nieżyjący już generał Kasem Solejmani. (Nie jest jasne, czy następca Solejmaniego, generał brygady Esmail Kaani odziedziczył także tę funkcję.) Wydaje się, że stosunkami z Turcją i Pakistanem zajmuje się generał dywizji Muhammad Bakeri, szef sztabu islamskich sił zbrojnych. Wydaje się więc, że podczas gdy Salehi i inni kierowali cywilnymi aspektami programu nuklearnego, Fachrizadeh organizował część militarną.


Jeśli ta interpretacja jest poprawna, drugą sprawą, która staje się jasna, jest to, że Islamska Republika zawsze miała paralelny militarny program nuklearny, utrzymywany w tajemnicy nawet przed własnym oficjalnym rządem. Saleh mówi, że nie wiedział wiele o tym, co robił Fachrizadeh, ponieważ tego, co robił, „nie można było upublicznić, nawet w artykułach naukowych”.  


To niekoniecznie musi znaczyć, że Islamska Republika buduje w tajemnicy bombę. Nie mamy sposobu na zweryfikowanie tego. Możemy jednak wskazać, że paralelny projekt mógł mieć ograniczony cel zapewnienia postępu ku progowi - punktowi, w którym kraj ma wszystkie naukowe i przemysłowe środki do zbudowania bomby, ale powstrzymuje się przed jej wyprodukowaniem.


To jest jak zbudowanie kuchni i dostarczenie wszystkich składników potrzebnych do ugotowania zupy, ale czekanie z gotowaniem do czasu, kiedy chcesz zaprosić gości na obiad.


Taki scenariusz może także rozwiać częściowo tajemnice otaczające dziwaczny program pocisków balistycznych Republiki Islamskiej. Na przykład, dlaczego  ktokolwiek miałby wydawać olbrzymie sumy pieniędzy i czynić ogromne wysiłki, by budować pociski dalekiego zasięgu zdolne do przenoszenia nie więcej niż 75 kilogramów klasycznych materiałów wybuchowych, które spowodują niewielkie szkody jakiemukolwiek celowi? Jednak ten plan zaczyna mieć sens, jeśli ładunkiem jest głowica jądrowa. Dlatego Fachrizadeha przedstawiają jako człowieka, który odgrywał kluczową rolę zarówno w projekcie nuklearnym, jak projekcie pocisków balistycznych.


Wróćmy do pytania, które rozpoczynało ten artykuł. Teheran w tych dniach pełen jest głosów wzywających do “odwetu” i „ukarania” odpowiedzialnych za męczeństwo Fachrizadeha. Gazeta „Kayhan”, o której wiadomo, że odzwierciedla poglądy Chameneiego, wzywa nawet to ataku na pełną skalę na izraelski port Hajfa, nalegając na upewnienie się, że bardzo wielu mieszkańców zostanie zabitych. Inne głosy, szczególnie “chłopców Nowego Jorku” skupionych wokół prezydenta Hassana Rouhaniego, wzywa do powściągliwości, żeby nie narażać nadziei na wpuszczenie Amerykanów w maliny podczas rozmów z prezydentem-elektem Joe Bidenem. W rozmowach z prezydentem Barackiem Obamą Teheran był przygotowany na oferowanie ustępstw po stronie cywilnej nuklearnego projektu, ponieważ militarna strona projektu nie była nawet wspomniana. Obama nie zwracał również żadnej uwagi na program rakietowy Teheranu.


Mogę się mylić, ale zgaduję, że Teheran nie zrobi niczego, by choć o jeden stopień podnieść poziom napięć – co mogłoby utrudnić sprzedanie Amerykanom innego zestawu kitu.


Dwa fakty popierają ten pogląd.


Po pierwsze, USA nie są przedstawiane jako główny winowajca w zabiciu Fachrizadeha, jak to było po likwidacji Solejmaniego. Niektóre palce wskazały na Izrael, po czym nastąpiła obietnica odwetu. Mimo to krąży rywalizująca wersja oparta na twierdzeniu, że zbrodni mogły dokonać irańskie grupy opozycyjne, jak również wersja, że operacji nie przeprowadzili ludzie działający na miejscu, ale wszystko dokonało się przez zdalne kierowanie urządzenia.


Po drugie, Chamenei obiecał “ciężką zemstę” za śmierć Solejmaniego, ale tym razem nie przysiągł niczego poza „ściganiem i ukaraniem” sprawców. Kładzie nacisk na “kontynuację” pracy Fachrizadeha.


Innymi słowy, jak długo nie zatrzymał się nasz postęp ku “progowi”, możemy  robić dobrą minę do złej gry i znieść męczeństwo Fachrizadeha.


Is Teheran Building a Devil’s Kitchen?

Gatestone Institute, 6 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk