Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:22

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom


Bassam Tawil 2020-12-17

Stowarzyszenie Dziennikarzy Palestyńskich jest wściekłe, ponieważ dwóch izraelskich reporterów odwiedziło palestyńskie miasta Ramallah i Betlejem i pokazało w wiadomościach nocne życie tych miast, restauracje, hotele i kawiarnie, które kwitną mimo pandemii koronawirusa. Ten prawdziwy obraz jest sprzeczny z wieloletnią linią propagandową palestyńskiego kierownictwa: że Palestyńczycy “cierpią” z powodu trudności gospodarczych i dlatego świat musi nadal zaopatrywać ich w setki milionów dolarów rocznie. Na zdjęciu: Restauracja  w Ramallah (Zdjęcie: Nightlife in Palestine)
Stowarzyszenie Dziennikarzy Palestyńskich jest wściekłe, ponieważ dwóch izraelskich reporterów odwiedziło palestyńskie miasta Ramallah i Betlejem i pokazało w wiadomościach nocne życie tych miast, restauracje, hotele i kawiarnie, które kwitną mimo pandemii koronawirusa. Ten prawdziwy obraz jest sprzeczny z wieloletnią linią propagandową palestyńskiego kierownictwa: że Palestyńczycy “cierpią” z powodu trudności gospodarczych i dlatego świat musi nadal zaopatrywać ich w setki milionów dolarów rocznie. Na zdjęciu: Restauracja  w Ramallah (Zdjęcie: Nightlife in Palestine)

Podczas gdy arabscy dziennikarze z Zatoki odwiedzają Izrael i mówią, że nie mogą doczekać się na rozpoczęcie współpracy z izraelskimi kolegami, Palestyńczycy kontynuują podżeganie do nienawiści wobec izraelskich mediów i grożą izraelskim dziennikarzom.  


Podczas gdy Arabowie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Bahrajnie działają na rzecz normalizacji stosunków z Izraelem, Palestyńczycy nadal grożą każdemu, kto chce pokoju z Izraelem.  


Stowarzyszenie Dziennikarzy Palestyńskich (PIJ), grupa zdominowana przez ludzi lojalnych wobec prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, jest wściekłe, ponieważ dwóch izraelskich (żydowskich) korespondentów odwiedziło palestyńskie miasta Ramallah i Betlejem, gdzie rozmawiali z miejscowymi przedsiębiorcami.  


Izraelscy dziennikarze telewizyjni w ramach program o bujnym nocnym życiu Ramallah i Betlejem przeprowadzili wywiady z właścicielami restauracji, hoteli i kawiarni.  


Pokazali w reportażu, że mimo lockdownu i restrykcji narzuconych przez palestyński rząd, by ograniczyć szerzenie się pandemii koronawirusa, palestyńska gospodarka nadal kwitnie.


PIJ opisuje się jako “pozarządowa, profesjonalna organizacja o pluralistycznym i niezależnym charakterze, reprezentująca wszystkich palestyńskich dziennikarzy w Palestynie i za granicą”.


Jednak PIJ zaprzecza samo sobie przez oświadczenie, że “trzyma się  polityki, iż Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) jest jedynym legalnym przedstawicielem narodu palestyńskiego”.  Należy pamiętać, że Hamas i inne palestyńskie frakcje nie uznają OWP za “jedynego legalnego przedstawiciela narodu palestyńskiego”. To znaczy, że PIJ odmawia reprezentowania dziennikarzy, którzy nie są związani z OWP.


Niemniej, chociaż PIJ chwali się swoim "profesjonalizmem" i "niezależnością", nigdy nie ukrywa faktu, że jego zadeklarowaną polityką jest sprzeciw wobec wszelkich form normalizacji stosunków z Izraelem, szczególnie w mediach. Dlatego PIJ zakazuje palestyńskim dziennikarzom jakichkolwiek działań normalizacyjnych z Izraelczykami „w kraju i poza nim”.  


Ta organizacja palestyńskich dziennikarzy jest gniewna nie tylko dlatego że dwóch izraelskich reporterów odwiedziło Ramallah. Jest wzburzona, ponieważ reporterzy ośmielili się ujawnić niewygodną prawdę: Palestyńczycy mają się dobrze i mimo epidemii koronawirusa gospodarka w Ramallah kwitnie.


Ten prawdziwy obraz jest sprzeczny z wieloletnią linią propagandową palestyńskiego kierownictwa: że Palestyńczycy “cierpią” z powodu trudności gospodarczych i dlatego świat musi nadal zaopatrywać ich w setki milionów dolarów rocznie.


Co gorsza, ta organizacja palestyńskich dziennikarzy podżega także do ataków na izraelskich reporterów w sposób, który zagraża ich życiu. Oto, co jest w oświadczeniu PIJ:

"Syjonistyczny kanał [telewizyjny] nadał reportaż o rzeczywistości nocnego życia w Ramallah i Betlejem. Reportaż przygotowali dwaj korespondenci znani z absolutnej wrogości wobec narodu palestyńskiego i [palestyńskiej] sprawy narodowej. Ci reporterzy są znani z kłamania, fabrykowania i wypaczania faktów”.

PIJ nie ujawnia jednak tych rzekomych “kłamstw i fabrykacji”. Jedyne, co robi, to szkaluje tych dwóch reporterów, wyraźnie tylko dlatego, że są izraelskimi Żydami. PIJ następnie oskarża reporterów o “przybycie na palestyńskie terytoria jako okupanci, najczęściej pod ochroną okupacyjnej armii”. To jest fałszywe i niebezpieczne oskarżenie: izraelscy dziennikarze, którzy relacjonują o sprawach palestyńskich, nie odwiedzają palestyńskich miast eskortowani przez izraelskich żołnierzy.


Twierdząc
, że izraelscy dziennikarze wjeżdżają do palestyńskich miast pod ochroną izraelskiej armii, organizacja palestyńskich dziennikarzy mówi Palestyńczykom, że nie ma różnicy między izraelskim dziennikarzem a żołnierzem. Innymi słowy jest to bezpośrednie wezwanie Palestyńczyków do atakowania izraelskich reporterów, których zobaczą w palestyńskim mieście.  


PIJ grozi również Palestyńczykom, którzy rozmawiają z izraelskimi reporterami:  

"Wszelkie kontakty lub spotkania z okupacyjnymi mediami i dostarczanie im pomocy podczas ich wejścia na palestyńskie terytoria jest przestępstwem normalizacji i właściciele restauracji, kawiarni i hoteli, którzy pojawili się we wspomnianym reportażu, są winni przestępstwa normalizacji”.

Organizacja palestyńskich dziennikarzy mówi w rzeczywistości, że palestyńscy przedsiębiorcy, którzy rozmawiali z izraelskimi korespondentami, są zdrajcami, ponieważ zajmują się jakimś rodzajem normalizacji stosunków z Izraelem. Według tej logiki palestyńskich dziennikarzy, przedsiębiorcy są także zdrajcami, dlatego że ujawnili, że palestyńska gospodarka nie jest w tak złym stanie, jak twierdzą palestyńscy przywódcy i restauracje oraz kawiarnie są pełne ludzie.


Można się tylko zastanawiać, czy palestyńscy przedsiębiorcy, którzy pojawili się w izraelskiej telewizji, będą narażeni na rany lub śmierci w efekcie tych oskarżeń o kolaborację z izraelskim wrogiem i za zaprzeczenie fałszywej narracji palestyńskiego kierownictwa.


To nie jest pierwszy raz, kiedy Palestyńczycy grozili lub podżegali do przemocy wobec izraelskich dziennikarzy. Kilka miesięcy temu frakcja Abbasa, Fatah, w bezprecedensowym posunięciu opublikowała nazwiska i zdjęcia trzech izraelskich dziennikarzy, oskarżając ich o „podżeganie” przeciwko kierownictwu AP.  Fatah określił tych trzech dziennikarzy jako “izraelskich generałów wojny, udających ludzi mediów”.  


Ten rodzaj podżeganie jest równoznaczny z bezpośrednim wezwaniem Palestyńczyków do atakowania izraelskich dziennikarzy pod pretekstem, że są oni częścią izraelskiego establishmentu bezpieczeństwa. Dla palestyńskiego kierownictwa i jego dziennikarzy każdy reporter, który nie trzyma się oficjalnej palestyńskiej linii propagandowej i który odważa się  krytykować przywódców palestyńskich, jest "winny podżegania" i dlatego powinien być bojkotowany i ukarany. Jedynymi dziennikarzami, których palestyńskie kierownictwo toleruje, są ci, którzy nie kwestionują jego polityki i decyzji, i którzy nie zadają zawstydzających pytań.  


Grożąc izraelskim reporterom Palestyńczycy wysyłają także ostrzeżenie zachodnim korespondentom, którzy relacjonują o sprawach palestyńskich: albo poprzecie nasze stanowisko i będziecie papugować antyizraelską propagandę, albo nie jesteście tutaj mile widziani i wzbudzimy przemoc wobec was.


PIJ jest członkiem International Federation of Journalists (IFJ), globalnej federacji związków zawodowych dziennikarzy – największej na świecie. IFJ, która reprezentuje ponad 600 tysięcy pracowników mediów z 187 organizacji w 146 krajach, stwierdza, że “walczy o poprawę warunków pracy i praw dziennikarzy, włącznie z wolnością słowa”. Stwierdza także, że jej celem jest promowanie międzynarodowych działań w obronie wolności prasy i sprawiedliwości społecznej.


Ponieważ Palestyńczycy są stowarzyszeni z tą międzynarodową Federacją, powstaje pytanie: czy IFJ zgani palestyńskich dziennikarzy za podżeganie do przemocy i narażanie na niebezpieczeństwo życia przedstawicieli izraelskich mediów?


Ponadto: czy IFJ potępi Palestyńczyków za regularne groźby pod adresem izraelskich dziennikarzy? Byłoby cudem, gdyby to się zdarzyło. Międzynarodowe organizacje rzadko widzą cokolwiek złego po stronie palestyńskiej. Dla nich jedynym winnym jest Izrael. Milczenie IFJ i innych międzynarodowych organizacji mediów oraz grup praw człowieka jest po prostu zielonym światłem dla Palestyńczyków, by fizycznie atakowali kolejnego izraelskiego reportera, którego zobaczą na ulicach Betlejem lub Ramallah.


Palestinian Incitement Against Israeli Journalist

Gatestone Institute, 9 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk