Prawda

Środa, 4 października 2023 - 12:14

« Poprzedni Następny »


Biden rozbija złudzenia Izraela


Caroline Glick 2022-03-10

Rosyjski najazd na Ukrainę trwa, tymczasem w Wiedniu USA, we współpracy z Rosją i Chinami, przy wsparciu Niemiec i Wielkiej Brytanii zapinają ostatnie guziki umowy otwierającej Iranowi drogę do broni atomowej.
Rosyjski najazd na Ukrainę trwa, tymczasem w Wiedniu USA, we współpracy z Rosją i Chinami, przy wsparciu Niemiec i Wielkiej Brytanii zapinają ostatnie guziki umowy otwierającej Iranowi drogę do broni atomowej.

Przez dziesięciolecia wysocy rangą przedstawiciele izraelskiej obrony wydeptywali ścieżki do Pentagonu, Departamentu Stanu, CIA i Rady Bezpieczeństwa Narodowego z teczkami pełnymi dokumentów z rozstrzygającymi dowodami, że nuklearny program Iranu jest programem militarnym i że jego celem jest przekształcenie Islamskiej Republiki Iranu w państwo z bronią jądrową. Ci ludzie przybywali do Waszyngtonu przekonani, że nieodparte dowody, jakie dostarczają Amerykanom, zmuszą Waszyngton do porzucenia wieloletniego złudzenia, że można zawrzeć “wielką umowę” z fanatyczną islamską teokracją, której przywódcy wierzą, że siła Iranu zapowiada epokę globalnej dominacji szyitów.

Wszyscy ci izraelscy przedstawiciele prezentowali swoje niezbite dowody amerykańskim odpowiednikom. Większość wierzyła, że Amerykanie są otwarci na dostarczoną informację, i wyjeżdżali z Waszyngtonu przekonani, że Amerykanie wreszcie zrozumieli niebezpieczeństwo i zaczną działać na rzecz zablokowania Iranu, by nie mógł osiągnąć swoich złowieszczych celów. Przynajmniej przy jednej okazji ich wysiłki zostały nagrodzone.


W 2018 roku, po tym jak agencja wywiadowcza Mosad wykradła nuklearne archiwum Iranu z magazynu w Teheranie i przywiozła je do Izraela, szefowie Mosadu polecieli do Waszyngtonu, by podzielić się znaleziskiem z administracją Trumpa. Dokumenty dostarczyły niepodważalnego dowodu na poparcie izraelskich twierdzeń, że program nuklearny Iranu został rozpoczęty, był utrzymywany i rozwijany przez lata w celu stworzenia broni jądrowej. Ówczesny prezydent Donald Trump zareagował na rewelacje Izraela wycofaniem USA z Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania (JCPOA) z 2015 roku – umowy nuklearnej, jaką administracja Obamy zawarła z Iranem.

 

Umowa nuklearna z 2015 roku narzucała pewne ograniczenia na nuklearną działalność Iranu na krótki okres czasu. Jednak JCPOA pozwalała Iranowi na kontynuowanie badań i rozwoju w tej dziedzinie i w żaden sposób nie ograniczała rozwoju irańskiego programu rakiet i pocisków. Innymi słowy, umowa Baracka Obamy ograniczała to, co Iran mógł zrobić z nuklearnym potencjałem, jaki zdobył do 2015 roku, ale umożliwiała Iranowi niezmierne rozbudowanie tego potencjału w przyszłości.


We wczesnych latach JCPOA, Iran zbudował centryfugi drugiej generacji zdolne do wzbogacania uranu 10 razy szybciej niż mógł to robić w 2015 roku – i do znaczenie wyższego poziomu czystości. Iran zaczął rozmieszczać te nowe, zaawansowane centryfugi, gdy tylko były gotowe, także zanim Trump opuścił JCPOA i wznowił sankcje nuklearne, które administracja Obamy zawiesiła w 2015 roku.


Po porzuceniu JCPOA Trump i ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosili kampanię “maksymalnego nacisku” ostrych sankcji na reżim irański. Celem kampanii było zablokowanie reżimu, by nie mógł prowadzić wojny przeciwko swoim sąsiadom ani bezpośrednio, ani przez swoje marionetki, i w celu odstraszenia go od atakowania amerykańskich sił i aktywów w regionie.  

 

Strategia maksymalnego nacisku działała skutecznie do momentu, w którym Trump opuścił urząd. Gdyby administracja Bidena kontynuowała ją, reżim irański prawdopodobnie upadłby w tamtym roku wraz ze swoim programem nuklearnym. Zamiast jednak kontynuować politykę, która działała, prezydent Joe Biden przywrócił politykę Baracka Obamy ułatwiania Iranowi prowadzenia swojego program nuklearnego i regionalnej agresji przez orędowanie za przywróceniem amerykańskiego i irańskiego wypełniania warunków umowy z 2015 roku. 

 

Biden wyznaczył na swojego wysłannika na wznowione negocjacje nuklearne z Iranem Roberta Malleya, byłego negocjatora do rozmów nuklearnych administracji Obamy, który rozwinął silne związki z irańskim reżimem w czasie, kiedy przewodził Międzynarodowej Grupie Kryzysowej. Zarówno przed rozpoczęciem rozmów w Wiedniu, jak i od czasu, gdy rozpoczęły się, Biden w próbie przekonania Iranu, by zgodził się na umowę, zakończył egzekwowanie najistotniejszych sankcji narzuconych przez Trumpa na działania nuklearne Iranu. Zdjął jemeńską marionetkę Iranu, Huti, z formalnej listy Departamentu Stanu zagranicznych organizacji terrorystycznych. Biden przekonał też sojuszników USA, by odmrozili irańskie fundusze w ich bankach, zamrożone z powodu sponsorowania terroryzmu przez Iran, w nadziei pokazania ajatollahom, że ma dobre zamiary.

 

To doprowadza nas z powrotem do izraelskich oficerów, którzy przez ostatnich dwadzieścia lat przybywali do Waszyngtonu pokazując dowody złowrogich zamiarów i czynów Iranu. Za prezydentury Obamy ówczesny premier Benjamin Netanjahu był często samotnym głosem w izraelskich kręgach przywódczych ostrzegającym, że administracja Obamy nie ma zamiaru zablokowania Iranu przez staniem się mocarstwem nuklearnym. Przez osiem lat Netanjahu walczył z establishmentem obrony, którego przywódcy nadal wierzyli, że można ufać Amerykanom po obu stronach podziału politycznego, kiedy mówią, że nie pozwolą, by Iran stał się mocarstwem nuklearnym. 

 

W czerwcu zeszłego roku Netanjahu został odsunięty od władzy przez wąską koalicje małych partii od prawicy do skrajnej lewicy i Bractwa Muzułmańskiego. Obecny premier, Naftali Bennett, minister spraw zagranicznych Jair Lapid i minister obrony Benny Gantz objęli urząd obiecując, że nie będą publicznie krytykowali nuklearnej dyplomacji Bidena z Iranem, a nawet deklarowali poparcie dla ponownego porozumienia z mułłami. Izraelski establishment bezpieczeństwa, który od dawna sprzeciwiał się doktrynie Netanjahu głośnej, publicznej dyplomacji, uznał, że potwierdzono jego racje.


Przez ostatnich kilka miesięcy, kiedy rozmowy nuklearne przeciągały się w Wiedniu, gołębie kierownictwo Izraela dotrzymywało słowa. Sprzeciw w obliczu pogłosek o ustępstwach USA wyrażano uprzejmie i na ogół prywatnie. Wysocy rangą oficerowie armii i wywiadu nadal podróżowali do Waszyngtonu ze swoimi teczkami pełnymi dokumentów i wierzyli, że jest w ich mocy zmiana stanowiska USA przy stole negocjacyjnym w Wiedniu. Częste ostrzeżenia Netanjahu, że nie jest to czas na milczenie, zbywano jako majaczenia rozgoryczonego, odrzuconego przywódcy.


W ostatnią środę jednak, Gabriel Noronha, były specjalista ds. Iranu w Departamencie Stanu, opublikował na swoim koncie Twittera szczegóły ustępstw, na jakie już zgodził się Malley. Noronha napisał, że otrzymał te szczegóły o ustępstwach USA od swoich byłych kolegów w Departamencie Stanu i w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, jak również od delegacji Unii Europejskiej na rozmowy. Noronha napisał, że jego koledzy, z których wszyscy są “zawodowymi” pracownikami, a nie mianowanymi z klucza politycznego, “są tak zaniepokojeni ustępstwami uczynionymi przez Roba Malleya w Wiedniu, że pozwolili mi na opublikowanie pewnych szczegółów nadchodzącej umowy w nadziei, że Kongres powstrzyma kapitulację”.


Kapitulacja Malleya obejmuje zdjęcie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu z listy zagranicznych organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu i zakończenie sankcji wobec wysokich rangą organizatorów terroru w Iranie – włącznie z ludźmi odpowiedzialnymi za masakrę 241 żołnierzy piechoty morskiej USA w barakach w Bejrucie w 1983 roku i za zamach bombowy z 1994 roku na ośrodek żydowski w Buenos Aires, w którym zginęło 85 ludzi.  


Malley zgodził się zakończyć sankcje nałożone na 112 organizacji i ludzi związanych z irańskim dyktatorem Alim Chameneim, poprzez których Chamenei zgromadził olbrzymi majątek i organizował globalne sieci terroru i zakupu broni. Malley jest gotowy zakończyć sankcje na irańskie organizacje i ludzi, którzy brali udział w torturowaniu i mordowaniu irańskich cywilów.


W sumie, koledzy Noronhy powiedzieli, że Malley zgodził się na zniesienie sankcji, co dostarczy Iranowi natychmiastowy napływ gotówki w wysokości 90 miliardów dolarów, jak również dodatkowe 50-55 miliardów dolarów rocznie z zysków za ropę naftową i gaz.


Na froncie nuklearnym, poza kilkoma formalnościami, umowa Bidena umożliwi Iranowi ruszenie pełną parą naprzód z zaawansowanymi centryfugami i kontynuowanie biegu do nuklearnej mety. Wszystkie ograniczenia – których w zasadzie i tak nie da się wyegzekwować – będą zdjęte po dwu i pół roku. A program nuklearny Iranu, który stanowi materialne złamanie Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, którego Iran jest sygnatariuszem, zostanie zalegalizowany przez ONZ i rząd USA.


Wszystkie te ustępstwa gwarantują dwie konsekwencje. Pierwsza, Iran pójdzie na wojnę. Jak w niedawnym wywiadzie dla „Neesweeka” wyjaśniał pułkownik (w stanie spoczynku) armii USA, Joel Rayburn, który był wysłannikiem Trumpa w Syrii i sprawował szereg wysokich funkcji na Bliskim Wschodzie w Centralnym Dowództwie, Narodowej Radzie Bezpieczeństwa i Departamencie Stanu, przy wprowadzeniu w życie JCPOA w 2015 roku Iran otrzymał miliardy dolarów w efekcie złagodzenia sankcji. Użył tych funduszy, by rozszerzyć wojny przeciwko Izraelowi, przeciwko siłom USA rozlokowanym na Bliskim Wschodzie i przeciwko sąsiadom Iranu, sunnickim Arabom w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej. Iran walczył z różnymi wrogami zarówno bezpośrednio, jak przez swoich zastępców w Iraku, Jemenie, Syrii, Libanie i na palestyńskich terytoriach.


90 miliardów, które Malley i jego koledzy w administracji Bidena są teraz gotowi dać Iranowi, gwarantują, że Iran niezmiernie eskaluje agresję przeciwko tym krajom.


Drugą konsekwencją nowej umowy nuklearnej z Iranem będzie to, że Iran stanie się państwem uzbrojonym w broń jądrową, chyba że Izrael zaatakuje i zniszczy wystarczającą ilość nuklearnych instalacji Iranu, by znacząco obniżyć jego nuklearny potencjał.


I tak powracamy do grubych szych izraelskiego aparatu bezpieczeństwa. Najpotężniejszy wstrząs, jaki wywołały rewelacje Noronhy przechodzi przez dowództwo armii Izraela. Wojskowi przywódcy Izraela nie mogą już dłużej zaprzeczać prawdzie, że przez 20 lat posuwali się do niemal nadludzkich wysiłków, by tej prawdzie zaprzeczać. Okazuje się, że Netanjahu przez cały czas miał rację.


W walce między Iranem a Izraelem kraj z 90 milionami mieszkańców stoi przeciwko krajowi z 9 milionami; teokratyczny regionalny hegemon z wieloma cudzoziemskimi legionami stoi przeciwko liberalnej demokracji bez żadnych aspiracji do terytorialnych podbojów. A za administracji Bidena Stany Zjednoczone stoją po stronie Iranu.


Biden Shatters Israel’s Delusions

Nesweek, 7 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1323 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk