Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 22:32

« Poprzedni Następny »


Czas próby dla premiera i dla kraju


Liat Collins 2020-05-30

Premier Benjamin Netanjahu, w maseczce, stoi na sali sądowej okręgowego sądu w Jerozolimie podczas otwarcia jego procesu 24 maja. (zdjęcie: RONEN ZVULUN / REUTERS

Premier Benjamin Netanjahu, w maseczce, stoi na sali sądowej okręgowego sądu w Jerozolimie podczas otwarcia jego procesu 24 maja. (zdjęcie: RONEN ZVULUN / REUTERSNazywają to „Procesem Stulecia” – ja tego jednak nie robię. Biorąc pod uwagę to, że w styczniu 2020 roku nikt nie mógł przewidzieć, co w kilka tygodni później spadnie na świat wraz z nowym koronawirusem, nie zamierzam wdawać się w zabawy zgadywania co do reszty tego roku ani dziesięciolecia – nie mówiąc już o 100 latach. Chociaż pojawienie się urzędującego premiera w sądzie na procesie o oszustwo, nadużycie zaufania i korupcję przejdzie do izraelskiej historii – niezależnie od wyniku – prawdopodobnie będą w tym stuleciu większe wydarzenia.

 

Obecnie ważne jest pamiętanie o tym, że Benjamin Netanjahu – tak samo jak każdy inny obywatel – jest uważany za niewinnego dopóki nie zostanie uznany winnym przez sąd. A to nie znaczy sąd kapturowy.


Rządów prawa nie wzmacniają ani obóz „pro-Bibi”, ani „anty-Bibi”. Jeśli nie potrzeba sędziów, żeby ocenili dowody, wysłuchali świadków i rozważyli prawne opinie przed wydaniem wyroku, to przegrał nie tylko Netanjahu, ale przegrał cały kraj. Kiedy media działają jako policjant, sędzia i kat przed tak głośną sprawą, mówią, że nie ma potrzeby istnienia systemu sprawiedliwości. 

 

Przy takim szumie medialnym i społeczno-politycznych naciskach z lewicy i z prawicy, nie zazdroszczę sędziom. Jakikolwiek wyrok wydadzą, rozsierdzą jeden albo drugi obóz. Zbyt wielu ludzi już zdecydowało – winny lub niewinny – i czeka, by sąd zatwierdził ich opinię.   

 

Nikt nie może twierdzić, że Netanjahu chce pozostać na urzędzie dla łatwego życia, jakiekolwiek byłyby dodatkowe korzyści tego urzędu. Niewielu ludzi jest zdolnych do tak ciężkiej pracy jak Netanjahu – który właśnie zakończył trzy rundy wyborów, utrzymując równocześnie bezprecedensowe, międzynarodowe, dyplomatyczne kontakty, radząc sobie z wyższym poziomem zagrożenia bezpieczeństwa kraju, administrując kryzys koronawirusa i przygotowując się do swojego procesu. Kto jeszcze potrafiłby żonglować „Umową Stulecia” z „Procesem Stulecia”.  

 

Jak już pisałam wcześniej, Netanjahu zdecydowanie ma obsesję na punkcie mediów, ale jest to odwzajemnione. Niemniej trudno dostrzec, gdzie premier rzekomo kupił sobie dobrą prasę. Istotnie, wśród bardziej niepokojących aspektów tej sprawy są trzy, znane po hebrajsku jako “hon, iton, shilton” – pieniądze, media i władza polityczna.

 

Oskarżenia przeciwko Netanjahu były wyolbrzymiane, podczas gdy oskarżenia przeciwko wydawcy „Yediot Aharonot”, Arnonowi (Noni) Mozesowi były tuszowane i to nie tylko przez jego imperium medialne. Próba przeprowadzenia prawa przykrojonego specjalnie po to, by zamknąć „Israel Hayom” – jedyną w kraju dużą gazetę na ogół przychylną Netanjahu i głównego rywala „Yediot” – była atakiem na wolność prasy i demokrację, który zasługuje na więcej uwagi.

 

Lewica dała Netanjahu własny prezent – nie cygara i szampana, i z pewnością nie pozytywne głosy w prasie, ale dostatecznie dużo powodów, by premier mógł twierdzić, że jest raczej prześladowany niż podejrzany. Nacisk na prokuratora generalnego, Avichaia Mandelblita, by postawił Netanjahu w stan oskarżenia – który to nacisk obejmował wiece przed jego domem i synagogą – był olbrzymi. Członkowie brygady „anty-Bibi” dowiedli, że są równie zdolni do podżegania, nikczemnych sloganów i gestów, jak ich rywale na prawicy.  

 

W sprawie nieustannych przecieków ze śledztwa powinno się przeprowadzić osobne śledztwo. Kiedy dziennikarz telewizyjny może cytować słowo w słowo zeznania złożone na policji przez świadka państwowego, to nie jest to dziennikarska bomba – jest to świadectwo, że ktoś zajmujący się sprawą chce, by tekst zeznania rozszedł się daleko poza zamknięte drzwi. Nic dziwnego, że miłośnicy teorii spiskowych mają używanie. Sposób, w jaki przekonano niektórych świadków państwowych, by zwrócili się przeciwko swojemu byłemu szefowi, także budzi wątpliwości. Tak samo jak budzi wątpliwości wiarygodność zeznań, jakie złożyli, by uratować się przed poważniejszymi zarzutami.

 

Netanjahu nie dowiódł swojej niewinności, ale z pewnością pokazał odporność i wytrwałość. Wielu pamięta sposób, w jaki stare rządy partii Pracy zostały obalone w 1977 roku, kiedy ludzie głosowali nogami – powtarzając w drodze do urn wyborczych – mantrę “Mushchatim, nimastem” – „Nadojedli nam skorumpowani”. Nawet ci, którzy wierzyli, że w sprawach przeciwko Netanjahu będzie rozprawa sądowa, wątpili, by on sam przyszedł do sądu w obstawie ochrony jako urzędujący premier.   

 

Przez trzy kolejne wybory Netanjahu potrafił zdobyć wystarczająca liczbę głosów, by utrzymać swoją wysoką pozycję. Był to głos zaufania do Netanjahu – a dla niektórych, głos nieufności wobec systemu prawnego, który tak całym sercem przyjął filozofię sądowego aktywizmu promowanego przez byłego prezesa Sądu Najwyższego, Aharona Baraka. 

 

Izraelczycy lubią nawiązywać do Mivhan Buzaglo, Testu Buzaglo: zasady, że najwyższa osobistość w kraju i najzwyklejszy obywatel – hipotetyczny oskarżony Haim Buzaglo – mają być sądzeni według tych samych standardów sądowych. Sprawiedliwość nie tylko ma zostać dokonana, ale ma być widać, że jest dokonana.

 

Izrael miał wiele okazji przeprowadzanie tego testu. Fakt, że były prezydent, premier, minister finansów, minister spraw wewnętrznych, minister zdrowia, naczelny rabin, kilku bankierów i liczni burmistrzowie nie byli uważani za istoty ponad prawem, jest czymś, z czego można być dumnym, byłoby jednak większym źródłem dumy, gdyby nie było tak długiej listy publicznych osobistości, które trzeba było postawić przed sądem. Czy pojawienie się premiera w sali sądowej rzeczywiście oddaje krajowi sprawiedliwość?  

 

Z pewnością wydarzenia przed sądem i wewnątrz jerozolimskiego sądu okręgowego wyglądały jak ostateczna rozgrywka versus cyrk. Sędziowie nalegali, by premier przyszedł osobiście wysłuchać zarzutów przeciwko niemu – nie zaś wysyłał tylko prawnika, by go reprezentował. Przesłanie było jasne: pod żadnym względem nie traktujemy cię ulgowo.

 

Netanjahu postanowił, że skoro musi mieć swój dzień w sądzie, powinien on zacząć się od konferencji prasowej i był otoczony ministrami z Likudu i swoimi zwolennikami, kiedy krajowa i zagraniczna prasa skierowała na niego kamery. „Policja, prokuratura, prasa i lewica oraz prawny establishment połączyli się, by mnie obalić, ponieważ nie chcę ewakuować żydowskich społeczności w Judei i Samarii. Nie podoba im się, że nie jestem pudlem” – oświadczył Netanjahu. Nie pierwszy raz oskarżył oskarżycieli o próbę przeprowadzenia zamachu stanu.

 

Prawdopodobnie nie zyskało mu to sympatii trzech sędziów, rozpoczynających proces, w którym zadecydują o jego losie. Nie było to jednak skierowane do nich. To było polityczne oświadczenie premiera świadomego tego, że kolejna runda wyborów może mieć miejsce przed zakończeniem procesu. Kto potrafi przewidzieć, kiedy kraj ze swoim ciężkim i niezdarnym rządem jedności następnym razem pójdzie do urn wyborczych?

 

Mniej więcej połowa wyborców w kraju pokazała jasno w wyborach za wyborami, że chcą, by Netanjahu nadal przewodził krajowi. Jeśli zostanie skazany, uznają to za najgorszy rodzaj politycznego wyroku. Podnoszono pytania, czy w ogóle może być uczciwy proces przy tym całym szumie medialnym. Z drugiej strony, jeśli zostanie uniewinniony, druga połowa politycznej mapy kraju powie, że system sprawiedliwości ugiął się przed zastraszaniem przez Netanjahu. To jest sytuacja, w której są tylko przegrani. Jak napisał w tym tygodniu Herb Keinon z ”Jerusalem Post”: „niezależnie od wyniku procesu, kraj traci… Albo kraj traci wiarę w system polityczny, albo w system sprawiedliwości”.

 

Uważam, że jakiś rodzaj tak zwanego francuskiego prawa byłby dobrym pomysłem – ograniczając liczbę następujących po sobie kadencji dla premiera, ale dając mu immunitet przed śledztwami policyjnym i zarzutami prokuratorskimi podczas sprawowania urzędu. Tak samo, jak nikt nie jest ponad prawem, nikt na takim stanowisku nie uniknie takich lub innych zarzutów. 

 

To nie jest ”Proces Stulecia” i to nie jest nasza najlepsza godzina.

 

Trying times for the prime minister and country

Jerusalem Post, 27 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 226 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk