Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 19:42

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów


Judean Rose 2021-12-24

Albert Einstein wziął udział w pierwszej zbiórce pieniędzy na IPO goszcząc organizatorów w Waldorf Astoria w Nowym Jorku.
Albert Einstein wziął udział w pierwszej zbiórce pieniędzy na IPO goszcząc organizatorów w Waldorf Astoria w Nowym Jorku.

“Palestyna” jest ważnym tematem dla większości liberałów. Nie ma więc powodu sądzić, że inaczej jest z liberalnymi Żydami. Być może jest nawet ważniejsza i dlatego artykuł w najnowszym biuletynie American Friends of the Israel Philharmonic Orchestra (IPO), wzbudził moją ciekawość. “Świętujemy 85 lat wspaniałej muzyki!” głosił tytuł o IPO.

 

Mój mózg zobaczył liczbę “85” i wypluł “czyli przed powstaniem państwa”, czyli „przed powstaniem Izraela”. Dumałam sobie: „Jeśli IPO została założona w Izraelu przez powstaniem państwa, musiała nazywać się jakoś inaczej. ‘Palestyńska Orkiestra Filharmoniczna’?”


W biuletynie nie było żadnej wzmianki o zmianie nazwy i zaciekawiło mnie to. Nie tylko sprawa nazwy, ale historia IPO. Wszystko sprzed powstania państwa to moja działka. Ponadto pamiętałam coś o tym, że Filharmonię założył Bronisław Huberman, by ratować żydowskich muzyków z Holocaustu.  Ciekawe. Chciałam odświeżyć pamięć.


I, oczywiście, kiedy kliknęłam na biuletyn, żeby wejść na ich stronę, znalazłam chronologię z krótkim akapitem wstępnym, zatytułowanym: „Droga do nowej muzyki: historia powstania IPO”.


Akapit zaczyna się :

Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną założył w 1936 roku Bronisław Huberman, by ratować życie żydowskich muzyków w Europie przed Holocaustem.  

“Hmmm – pomyślałam. – W 1936 roku nie nazywałaby się “Izraelska”, więc musiała zostać założona pod jakąś inną nazwą”.

Poprawniej to zdanie powinno brzmieć: “W 1936 roku Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną założył jako [tutaj oryginalna nazwa] Bronisław Huberman…” itd.

Może jednak jestem przewrażliwiona, zbyt małostkowa. Burza w szklance wody.

Skończyłam czytanie wprowadzenia i przeszłam do chronologii. Jest wspomnienie o 1934 roku z prostą nazwą “Orkiestra”. Dalej jednak czytelnik otrzymuje informację, że:

Albert Einstein wziął udział w pierwszej zbiórce pieniędzy na IPO goszcząc organizatorów zbiórki w Waldorf Astoria w Nowym Jorku.

„No dobrze – pomyślałam. – Teraz to jest kompletny absurd. To ma być historia!”

Zmiana nazwy powinna być udokumentowana, także w prostej chronologii. Przejrzałam resztę chronologii i nie było jej. Przejrzałam resztę tej strony internetowej i nie było jej nadal. Ta strona internetowa została starannie oczyszczona z jakiegokolwiek wspomnienia nazwy “Palestyna”.

Po przeprowadzeniu niewielkich badań zrozumiałam, dlaczego. Biuletyn i strona internetowa, do jakiej mnie doprowadził, są produktami American Friends of the Israel Philharmonic Orchestra, mieszczącej się w Ameryce organizacji, która zbiera fundusze na IPO. Właśnie strona internetowa tego zbierającego fundusze działu odmawia powiedzenia słowa na „P”.  

Witryna internetowa samej IPO, informuje od razu w pierwszym zdaniu w dziale “Nasza historia”:

26 grudnia 1936 roku narodziła się Filharmonia Palestyny.

Nie wyglądało na zwykłe przeoczenie to, że American Friends of the IPO opuścili pierwotną nazwę, którą, jak się okazuje, nie było “Palestyńska Orkiestra Filharmoniczne”, ale “Filharmonia Palestyny”. Pominięcie musiało być zamierzone. Musiało chodzić o to, żeby nikogo nie urazić. AFIPO bardzo starało się nie używać słowa “Palestyna” w żydowskim kontekście. Musieli sądzić, że ich liberalni, żydowscy darczyńcy dostaliby apopleksji. O “Palestynie” musi się myśleć jako o czymś, co z mocy prawa należy do Arabów, a przeszłość trzeba wymazać.

Pomyślcie o tym w ten sposób: jeśli jest się liberałem, danie “Palestyńczykom” państwa w granicach Izraela jest częścią niezbywalnego credo sprawiedliwości społecznej i czymś absolutnie koniecznym. Tym bardziej dla liberalnych Żydów, którzy czują nieprzemożną, niemal patologiczną potrzebę stworzenia arabskiego państwa Palestyna na żydowskiej ziemi. Są zmuszeni do przedstawiania moralnej równoważności tam, gdzie ona nie istnieje: “My mamy państwo. Oni także zasługują na państwo” – twierdzą uparcie, gotowi poświęcić żydowską ziemię, aby ich wizerunek był  koszerny w oczach gojów.


<span>Pierwszy koncert 26 grudnia 1936 r. Dyrygent Arturo Toscanini (po lewej) ściska dłoń Bronisława Hubermana (zdjęcie z Central Zionist Archives).</span>
Pierwszy koncert 26 grudnia 1936 r. Dyrygent Arturo Toscanini (po lewej) ściska dłoń Bronisława Hubermana (zdjęcie z Central Zionist Archives).

Być może sądzą, że jeśli tylko będą wydawali się bezstronni w sprawie podziału ich/naszej ziemi, świat będzie wiedział, że są dobrymi Żydami. To byłaby dla nich ulga, bo zawsze czują ten wielki ciężar, to brzemię, które czyni z nich niewolników opinii publicznej. Zawsze rozważają: ile muszą protestować przeciwko Izraelowi – dać cokolwiek mamy – by usunąć to brzemię – w celu zdobycia akceptacji normatywnego, nieżydowskiego społeczeństwa?


Ich bolesne rozważania są jednak daremne. Brzemię zawsze pozostanie, ciążąc na ich ramionach, brzemię, które związuje ich z ich tożsamością Żydów. Nigdy nie zostanie zdjęte. Jeśli zapomną, że brzemię tam jest, goje im szybko przypomną.


A jak długo brzemię istnieje, związując ich z ich historią i samym centrum ich istoty, będą kupczyli koncepcją palestyńskiej państwowości jak cukierkami dla dzieci lub narkotykami dla narkomanów. Podsuwają tę koncepcję na półmisku, chociaż decyzja nie należy do nich, chociaż nie mają żadnego prawa rozdawać tego, co Bóg dał Dzieciom Izraela. Chociaż nie mają żadnego prawa pomniejszać tego, co jest suwerennym państwem Izrael. Niektórzy z nich, w głębi ducha, nadal o tym wiedzą. Chcą jednak po prostu być lubiani i akceptowani (biedactwa). Nawet jeśli oznacza to pomijanie lub wymazywanie prawdy.  


Bowiem wszyscy wiedzą, że Izrael przed powstaniem państwa był nazywany “Palestyną” i że o wszystkich instytucjach mówiło się “palestyńskie” to lub „palestyńskie” tamto. Dokument tożsamości wydany w Brytyjskim Mandacie mojemu kuzynowi, który służył w Palmachu, wymienia jego narodowość jako “Palestyńczyk”. Inny kuzyn pracował dla Anglo-Palestine Bank. “Jerusalem Post” nazywała się poprzednio “Palestine Post”.


Bilety wstępu do Palestyńskiej Filharmonii.
Bilety wstępu do Palestyńskiej Filharmonii.

Dzisiaj jednak nie wolno liberalnemu Żydowi mówić o tym, a w wypadku strony AFIPO, czytać o tym. Używanie słowa „Palestyna” w żydowskim kontekście przed powstaniem państwa mogłoby (uchowaj Boże) nadać legitymacji myśli, że Palestyna nigdy nie należała do Arabów, nigdy nie była państwem i z pewnością nigdy nie była arabskim państwem. To nie jest coś, na co chcą pozwolić liberalni Żydzi, a jeśli próbujesz pokazywać im fakty, odepchną cię. Nie chcą spotykać się z prawdą.


Fasada jest wszystkim. Cienka politura społecznej akceptacji nałożona na żydowską krew jest wszystkim, czego pragną, chociaż krew jest coraz bardziej rozcieńczona i zróżnicowana innymi liniami krwi, niesplamionymi przez tysiące lat historii udręki.  


Chcą być wolni. Wierzą, że są wolni.


Niemal mogą poczuć tego smak.

(To jest wspaniała przyprawa do wieprzowiny.)


The Thought of Jewish Palestine: Not for Artsy Jews (Judean Rose)

Elder of Ziyon, 15 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Judean Rose jest znaną izraelską blogerką. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Poniżej standardów Marek Eyal 2021-12-24


Syjonizm

Znalezionych 249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk