Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 00:33

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie


David Collier 2021-09-10

Kawalkada samochodów w północnym Londynie 16 maja 2021, z powtarzanym przez megafon sloganem: „Fack the Jews. Rape their daughters”. Zrzut z ekranu wideo.
Kawalkada samochodów w północnym Londynie 16 maja 2021, z powtarzanym przez megafon sloganem: „Fack the Jews. Rape their daughters”. Zrzut z ekranu wideo.

Wątpię, by wielu słyszało nazwisko Safiyya Shaikh. Była to kobieta nawrócona na islam, która chciała wysadzić Katedrę św. Pawła w Londynie, a potem zabić się w zamachu samobójczym gdzieś w pobliżu londyńskiego metra. Na szczęście służby wywiadowcze dotarły do niej wcześniej. Wiadomości BBC w owym czasie skupiały się na aspekcie “narkomanii”, który, podobnie jak wymówka możliwej “choroby psychicznej” odciąga uwagę od morderczej islamistycznej ideologii, która w rzeczywistości była siłą napędową planowanych zamachów.Shaikh uwięziono w trzy miesiące po tym, jak inny islamistyczny terrorysta, Khairi Saadallah, który wybrał na miejsce ataku park Reading, zamordował troje ludzi, ponieważ – jak informowała BBC – „cierpiał na epizody psychozy”. Dziennikarze posunęli się tak daleko, że już w tytule podali, iż zainteresowanie tego terrorysty islamskim dżihadem było tylko „przelotne”.Wydaje się, że tak samo jak BBC wypacza nagłówki i artykuły, by ukryć prawdziwe cele sił, które atakują Izrael, BBC chce także minimalizować zagrożenia ze strony radykalnego islamistycznego ekstremizmu, przed jakimi stoi brytyjskie społeczeństwo. Tym jednak, co jest ciekawe w tym artykule, nie jest błędna informacja BBC, ale raczej zamierzony cel Safiyyi Shaikh – którym była Katedra św. Pawła – jeden z najważniejszych i rozpoznawalnych chrześcijańskich obiektów w Wielkiej Brytanii.


Tuszowanie prześladowań


W lipcu miał miejsce atak terrorystyczny na chrześcijańską misjonarkę i nadal nie znaleziono islamisty, który próbował zamordować Hatun Tash. Muzułmańscy konwertyci na chrześcijaństwo zawsze są ulubionymi celami. Inny konwertyta, Nissar Hussain skończył w szpitalu po ataku islamistycznej zgrai. Budynki i własność kościelna także są od ponad dwudziestu lat obiektami ataków islamistów w Wielkiej Brytanii. Ponieważ metodą ataku często jest podpalenie, tożsamość atakujących zazwyczaj jest niepotwierdzona i skazana na domysły.  

 

Nie przydarza się to tylko chrześcijanom i konwertytom - Nur Dahri, dobrze znany muzułmanin, który jest także sojusznikiem brytyjskich Żydów (i moim osobistym przyjacielem) także wylądował w szpitalu po tym, jak został zaatakowany na ulicy na początku roku 2020. Jeśli jesteś „inny” lub masz inne zdanie, jesteś celem. Saqib Rehman i jego brat Wasiq zostali niedawno skazani na więzienie za stawanie na głowie przewróconego  przez nich geja.

 

Przywódcy brytyjskiego kościoła wezwali do działania, by ratować chrześcijan na świecie, ponieważ są „atakowani”. Raport rządu brytyjskiego informował, że poziom ataków jest tak wysoki, że na niektórych terenach można go nazwać „ludobójstwem”. Niewiele mediów głównego nurtu chce podejmować sprawę islamistycznego terroru za granicą – jeszcze mniej ma ochotę mówić o tym, co dzieje się na naszych ulicach. Ci, którzy to robią, zostają automatycznie napiętnowani jako „islamofobi”. Kiedy inni w mediach głównego nurtu są zmuszeni do wspomnienia o tym – jak na przykład BBC – nieodmiennie mówią nam, że atak był wynikiem narkomanii lub choroby psychicznej. Na ogół nie mówią także niczego zaniepokojeni przywódcy kościelni – z obawy, że będą kolejnym celem. Zastraszanie przez radykalnych islamistów brytyjskich jest tematem tabu.   

 

Jeśli twoją odpowiedzią na to wszystko jest, że powodem jest “Dewsbury”, „Bradford” lub „Luton” – (miasta zdominowane przez muzułmanów), popełniasz olbrzymi błąd. Okazujesz również rasizm niskich oczekiwań i oddajesz naszą muzułmańską populację ekstremistom, którzy dążą do zdobycia panowania nad nią. Jeśli pozostaje to bez reakcji w “Dewsbury” a nawet w “Speakers Corner”, będzie również brak reakcji w Leicester, Birmingham i Blackburn. Jak również w wielu częściach Londynu. Co wtedy?  


Usankcjonowane ataki na Żydów


Podczas gdy ataki na chrześcijan nadal dzieją się pod osłoną ciemności, ataki na Żydów mają miejsce w biały dzień. Ostatnio aresztowano mężczyznę po serii ataków na Żydów w Stamford Hill. Sposób działania tego człowieka był prosty. Podchodził do kogoś, po kim było widać, że jest Żydem i uderzał go pięścią.

 

Minęło zaledwie kilka miesięcy od czasu, kiedy konwój samochodów jeździł po żydowskiej dzielnicy wzywając do „gwałcenia” naszych córek. Media głównego nurtu odnotowały to, ponieważ sprawa była zbyt głośna. Obwiniono jednak paru ekstremistów, udając, że to nie był element szerszego problemu.

 

W tym samym czasie, kiedy te samochody przejeżdżały przez Północny Londyn, setki innych islamistów gromadziły się w miastach w całym Zjednoczonym Królestwie i skandowały hasła o masakrowaniu Żydów. Te akcje nie były relacjonowane nigdzie poza żydowskimi mediami. Setki islamistów maszerowały ulicami Wielkiej Brytanii, obiecując Żydom, że armia Mahometa wróci, by ich wyrżnąć – i ani jedno medium głównego nurtu nie mrugnęło okiem. To jest zbyt „realne”, by się tym zająć – a i tak zapewne myślą: „to tylko Żydzi”, to wszystko z powodu „Izraela”.

 

Zamiast zobaczyć, że Izrael jest nieustanie atakowany przez islamistów, ta pokrętna logika skłania ich do obwiniania Izraela za nienawiść skierowaną na ten kraj przez radykalny islam. Jest to klasyczny przykład odwróconej przyczynowości. Jest to część społecznej piramidy kłamstw zbudowanej, by powstrzymać ludzi w Wielkiej Brytanii przed zrozumieniem, co dzieje się w miejscach takich jak Dewsbury, Bradford i dziesiątkach innych miast. Usankcjonowali ataki na Żydów i oddali Żydów islamistom w nadziei, że islamiści nie przerzucą na nich swojej uwagi.  


Zamykają więc oczy na antyżydowskie działania jak długo odbywają się one pod palestyńską flagą i nie nawołują otwarcie do gwałcenia. “Palestynizm” jest wymówką, która pozwala radykalnym islamistom szaleć na naszych ulicach z ich morderczym skandowaniem. Mogą nawet otwarcie grozić Żydom, idąc obok brytyjskich policjantów i policja nie reaguje.

 

Tym, co widzieliśmy w tym roku, nie jest sam wzrost ekstremizmu (ekstremizm już jest), ale wzrost pewności siebie. A za to cała wina spoczywa na naszym rządzie, siłach bezpieczeństwa i policji.


Kiedy odwracasz wzrok, przestajesz o tym myśleć


Umar Haque był nauczycielem w prywatnej szkole przy meczecie Ripple Road w Barking. Uczył wiedzy o islamie. Był także sympatykiem ISIS i próbował wychować “armię dzieci”, by przypuściły równoczesne ataki terrorystyczne w całym Londynie. Częścią problem jest to, że zbyt długo czekamy zanim zostaje podjęte działanie. Czy potrzeba nauczyciela, który dosłownie uczy dzieci, jak detonować bomby, zanim powiemy „dość”?

 

Niedawna książka Eda Husaina, Among the Mosques: A Journey Across Muslim Britain, ujawnia nietolerancję i nienawiść głoszone przez islamskich ekstremistów w Zjednoczonym Królestwie. Jest to przerażająca lektura – ale przynajmniej wskazuje na przyczyny wzrostu publicznego ekstremizmu. Gdyby działał proces międzywyznaniowy, gdyby islamscy przywódcy mówili (i działali) przeciwko wzrostowi islamizmu i gdyby muzułmańska społeczność wspierała normalną edukację przez umiarkowane głosy – to nie działoby się to, co obecnie obserwujemy. Najwyraźniej jest coś niedobrego, a zaniechanie mówienia o tym – czy to ze strachu, czy z politycznej poprawności – tylko przyczynia się do wzrostu problemu.    

 

Prawda jest taka, że w całym kraju są ludzie, którzy swobodnie i publicznie szerzą nienawiść. Dobrym przykładem jest ta lekcja historii zaczerpnięta ze strony internetowej głównego meczetu w Rochdale:


1929 r. – Wybuchła wojna między Żydami i Palestyńczykami, w którą interweniowali Brytyjczycy i zabili 116 Palestyńczyków, i ranili 232.1935 r. – Męczeństwo szejka Izzudina Al-Kassama, który walczył przeciwko brytyjskiej okupacji Palestyny

1929 r. – Wybuchła wojna między Żydami i Palestyńczykami, w którą interweniowali Brytyjczycy i zabili 116 Palestyńczyków, i ranili 232.

1935 r. – Męczeństwo szejka Izzudina Al-Kassama, który walczył przeciwko brytyjskiej okupacji PalestynyNie było “wojny” 1929 roku – były antyżydowskie pogromy, masakry niewinnych żydowskich społeczności w Hebronie, Sfacie i Jerozolimie. Tutaj haniebnie zamienia się Arabów w ofiary. Wzmianka o 1935 roku jest także problematyczna. Izz ad-Din al-Kassam nie był Palestyńczykiem, był Syryjczykiem. Był islamistycznym terrorystą, który atakował żydowskich i brytyjskich cywilów. Hamas nawet nazwał jego imieniem swoje skrzydło militarne. Użycie słowa “męczeństwo” do określenia mordercy cywilów, jest niepokojące. Opis Mandatu jako “okupacji” jest co najmniej mylący. Na tej stronie internetowej jest także twierdzenie, że Żydzi nie są w rzeczywistości Żydami. Czy naprawdę tego meczety uczą muzułmanów w Wielkiej Brytanii? Nic dziwnego, że antysemityzm rośnie. To są kłamstwa zamieszane z jawną sympatią dla terrorystów, by radykalizować wiernych przeciwko Żydom. Dlaczego nikt o tym nie mówi?

 

I spójrzcie na to zdjęcie, zrobione latem tego roku. Grupę dzieci użyto jako część protestu – wszystkie trzymają napis „zabity przez Izrael”:Jakiego przesłania uczą się te dzieci?


Ten typ nieakceptowalnego zachowania ma miejsce niemal wszędzie. Organizacja „Kick Off” zajmuje się sportem. Ich plugawy post na Facebooku opowiada o “syjonistycznej okupacji” i popiera islamistyczną narrację organizacji “Friends of Al Aqsa”. Nikt na to nie zwrócił uwagi.“Kick off” twierdzi, że jest akredytowanym przy FA miejscem rozgrywek piłki nożnej. Z dumą informuje, że zdobył uznanie “Bradford Safeguarding Children Board” – co nasuwa poważne pytanie. Jak może organizacja, która publikuje upolitycznione, rasistowskie komunikaty, być uznana za miejsce nadające się dla dzieci?  


I ostatni przykład. Ten chłopiec w londyńskiej Whitechapel w 2021roku – trzyma islamistyczny czarny sztandar:To jednak uważa się za niegroźne i w porządku, ponieważ cała ta nienawiść jest skierowana tylko przeciwko Żydom.


Zastraszanie działa w atmosferze milczenia


Żydzi są atakowani na ulicach, chrześcijanie są atakowani w ciemności – jak dotąd. Gwałtownie rosną także przestępstwa nienawiści wobec Sikhów. Jeśli będziemy ignorować to, co się dzieje, będzie tylko gorzej. Wielu nie rozumie, że te ataki nie muszą być powszechne. W zastraszaniu chodzi o strach i poddanie się groźbie przemocy. To wystarcza, by ludzie byli posłuszni bez potrzeby nieustannego atakowania ich.

 

Nikt nie mówi o tym, bo wszyscy boją się i nikt nie wie, co robić. Nienawiść szerzy się na naszych ulicach pod sztandarami islamizmu. Także wśród dzieci. Może nie istnieć jasna odpowiedź, jak sobie z tym poradzić, ale z pewnością chowanie głowy w piasek i udawanie, że tego nie ma, nie jest odpowiedzią. Jedna rzecz jest pewna – jeśli nie staniecie z Żydami, kiedy narasta nienawiść przeciwko nim, chrześcijanie, Sikhowie i inni będą następni. Jeśli nie zabierzemy się za to razem, w końcu wszyscy padniemy.   


Teaching to hate – UK Islamist extremism grows in confidence

5 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Brytyjski bloger śledzący antysemityzm w brytyjskich mediach i organizacjach. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1065 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk