Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 03:46

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny


Blake Flayton 2021-03-27


“Nie dotykaj tego”. To jest zwrot, który często słyszę. Nie od tych, którzy nie zgadzają się ze mną i nie od moich rodziców, którzy chcą zapewnić, że będę bezpieczny na uczelni, ale od żydowskich profesjonalistów, których zadaniem jest chronienie takich studentów jak ja. 


Od kiedy “New York Times” opublikował mój artykuł o byciu żydowskim studentem i doświadczaniu antysemityzmu ze strony lewicowych kręgów na kampusie, miałem okazję pisania dla wielu redakcji i przemawiania w synagogach, klasach licealnych i w ośrodkach społeczności żydowskiej. Niektórzy z tych, którzy gościli te wystąpienia, dzwonili do mnie przedtem i używali wszechobecnego dziś zwrotu: „Nie dotykaj tego”. Ostrzegali mnie, bym unikał pewnych tematów. Nie chcieli, bym podkreślał, że antysemityzm jest jedną z kluczowych cech nowej lewicy. Zbyt często kiedy mówię o antysemityzmie z żydowskimi liberałami, takimi jak ja sam, zarówno na kampusie, jak poza nim, są przerażeni tym nowym i aż nazbyt popularnym trendem, ale niechętnie o tym mówią. Proszą mnie, bym nie mówił prawdy.  


"Nie dotykaj tego" oznacza zaprzestanie mówienia o nowym rodzaju sprawiedliwości społecznej, który wciska wszystkie jednostki w stopnie piramidy przywileju, ścisłą hierarchię tych, którzy są uciskani i którzy uciskają, tych, którzy mają dostęp do prawdy i sprawiedliwości, i tych, którym trzeba zamknąć usta. W tej ideologii  Żydzi, żydowska narodowość, żydowska kultura i żydowskie państwo są umieszczone na samym czubku piramidy przywilejów. Dlatego jest całkowicie akceptowalne demonizowanie tego wszystkiego, bo wygarniasz władzy prawdę, towarzyszu! Demontujesz niesprawiedliwy system. Jest akceptowalne, a w rzeczywistości zachęcane twierdzenie, że Izrael popełnia ludobójstwo na palestyńskich dzieciach, twierdzenie że proizraelscy studenci są jedynie pionkami „syjonistycznego lobby”, kabałą, która zalewa korytarze świata akademickiego pieniędzmi, by uciszyć profesorów. Jest całkowicie w porządku utrzymywanie, że judaizm jest tylko europejską religią, że Żydzi nie są narodem, nie są odrębnym ludem lub że są rdzennym ludem Polski. Te brednie nie tylko zapewniają ci miejsce w każdym progresywnym kręgu, ale może dadzą ci również umowę na książkę, nie wspominając już o miejscu w panelu Zoom Demokratycznych Socjalistów Ameryki. Ale zakwestionuj którekolwiek z nich? Chłopie, jesteś białym suprematystą. Idź i wykrzykuj Sieg Heil gdzie indziej.


W tym nowym porządku świata nikt nie dziwi się, kiedy większość studentów Tufts University głosuje za referendum winiącym Izrael za rasistowską przemoc policji w Stanach Zjednoczonych. W tym nowym porządku społecznym nie jest powodem do alarmu, kiedy izraelska restauracja w Portland w Oregonie zostaje zmuszona do usunięcia wszystkich wzmianek o Izraelu ze swoich menu i szyldów, ale i tak zostaje obsmarowana graffiti, które brzmią: „jedz gówno” i “falafel jest z Palestyny”.


W tym nowym porządku świata nikt nawet nie mrugnie, kiedy organizatorzy wiecu przeciwko policyjnej brutalności w Nowym Jorku mówią, że wiec jest „otwarty dla wszystkich poza glinami i syjonistami”.


W tym nowym porządku świata pierwszy projekt programu dla szkół w Kalifornii “Ethnic Studies Model Curriculum’ wylicza ruch Bojkot, Dywestycje i Sankcje jako krajowy ruch praw obywatelskich i definiuje naród żydowski w kategoriach kolonializmu i białości.


W tym nowym porządku świata profesor z University of Bristol może oskarżać swoich żydowskich studentów o to, że są pachołkami syjonistycznego spisku zawiązanego po to, by zamknąć usta lewicowym profesorom, i zdobywa poparcie setek “postępowych” kolegów z całego świata, włącznie z Noamem Chomskym i Judith Butler.


W tym nowym porządku świata człowiek może wejść do koszernego supermarketu w Michigan i szydzić z żydowskich klientów, każąc im  czytać “Free Palestine” na jego telefonie, zamieścić wideo z tego na Instagramie i otrzymać setki tysięcy „lajków” i komentarzy od pełnych uwielbienia fanów.


Z taką podstępną nienawiścią mają do czynienia na kampusach studenci tacy jak ja. Niemniej, odbierałem telefony od profesjonalistów, z załamującymi się głosami, zdenerwowanymi, że mogą zostać zawstydzeni na Twitterze przez studentów, jeśli użyję ich platformy do otwartego mówienia o tym, co rzeczywiście powoduje antysemityzm na ich uczelniach. To wszystko jest częścią rozpaczliwej potrzeby, by usiąść do stołu z tymi, którzy tytułują siebie bojownikami o sprawiedliwość. Dorośli błagają nas, byśmy z nimi rozmawiali, wyjaśnili im, co judaizm znaczy dla nas i dlaczego mamy związek z Izraelem. Głoszą “wspólnotę”, bo jedynym sposobem, byśmy zostali zaakceptowani, to tylko jeśli będą nas postrzegać jako uciskanych.  


Przykro mi. Jeśli Żyd zostaje nazwany na kampusie nazistą, czy rzeczywiście jest jego lub jej odpowiedzialnością zaproszenie rzucającego obelgę studenta na wspólne zjedzenie bajgla? Jeśli ktoś wyklucza mnie ze swojej organizacji, czy rzeczywiście jest moją odpowiedzialnością, jak to ktoś mi niedawno poradził: “zinternalizowania dróg, na jakie nie jestem otwarty i dążenia do bardziej intersekcjonalnego podejścia do dialogów o ucisku i władzy”? Co do diabła to w ogóle znaczy? Jaka inna społeczność mniejszościowa byłaby zmuszana do znoszenia takiej wypełnionej idiotycznym żargonem piekielnej sytuacji? Za każdym razem, kiedy Żydzi mówią o antysemityzmie, natychmiast mówi się nam, byśmy wzięli udział w korporacyjnym seminarium szkolącym o różnorodności, którego wnioskiem nieodmiennie jest, że to nasza wina za tworzenie tego całego dramatu.


A przecież dla wielu w żydowskiej społeczności jest to dająca się tolerować cena za prawo do miejsca przy stole. No cóż, ja nie chcę siedzieć przy tym stole. Nie chcę być nawet choćby w pobliżu tego stołu. Jestem zdecydowany wywrócić ten stół.


To jest duch Nowego Kongresu Syjonistycznego, organizacji założonej niedawno przez żydowskich studentów uniwersyteckich. Dziesięciolecia temu ruch żydowskich studentów, takich jak my, walczył o uwolnienie rosyjskich Żydów z duszącego uścisku komunistycznej hegemonii. Studencka Walka o Radzieckie Żydostwo walczyła przeciwko antysemickim atakom na żydowską duszę i szerzyła modlitwę “Uwolnij mój lud”, aż refuźnicy zostali w końcu wyzwoleni i pozwolono im na powrót do ojczyzny.


Chcemy na nowo rozpalić ten płomień. Chcemy zainspirować młodzież żydowską edukacją i dyskusją, zbudować dumę z ich syjonizmu, pielęgnować ich pasję do samostanowienia i bunt przeciwko siłom, które mówią nam, że te rzeczy trzeba wymienić za fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie chcemy dłużej być wpuszczani do przestrzeni, w której nas nie chcą. Chcemy własnej przestrzeni.


Nowy Kongres Syjonistyczny będzie edukował: będzie gościł cotygodniowe dyskusje o wszystkich kwestiach dotyczących Żydów na całym świecie; będzie promował książkę miesiąca dla członków do czytania i dyskutowania i będzie produkował podkasty, w których młodzi Żydzi będą rozmawiali z przywódcami naszej społeczności o złożoności naszego narodu. Nowy Kongres Syjonistyczny będzie miał oddziały na kampusach i będzie wysyłał mówców na uniwersytety, by mobilizować i inspirować żydowskich studentów, żeby byli działaczami i nauczycielami. Będziemy sponsorować debaty, wykłady, wieczory filmowe i podróże do Izraela. Będziemy orędować na rzecz narodu żydowskiego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale wszędzie na świecie i będziemy na czele walki przeciwko rezolucjom BDS i o przyjęcie definicji antysemityzmu według International Holocaust Remembrance Alliance oraz zwalczać nowe wcielenie teorii spiskowych sowieckiego stylu, które z maniakalną obsesją zajmują się syjonizmem i atakują tylko państwo żydowskie jako źródło wszelkiego ziemskiego zła.


Nie będę żebrał o odpadki w zamian za tolerancję. Stoję na ramionach tych, którzy zrozumieli, że samostanowienie jest jedynym rozwiązanie kwestii żydowskiej: Theodora Herzla, Goldy Meir i Natana Szaranskiego, który powiedział, że „kiedy Żydzi porzucają swoją tożsamość w pogoni za uniwersalną wolnością, kończą bez jednego i drugiego". Proszę bardzo, zapytajcie Żyda w Wielkiej Brytanii, jak wygląda antysemityzm udający równość i co dzieje się, kiedy pozostawia mu się swobodę działania.


Mój syjonizm zmusza mnie do budowania własnej przestrzeni, powiększania mojej społeczności i głośnego odrzucania każdego ruchu, który nakazuje mi poświęcenie części samego siebie, aby być „sprawiedliwym”. Nie próbuję dłużej przekonywać nikogo o moim człowieczeństwie, znam moje człowieczeństwo. Nie interesuje mnie wasza interpretacja mojej historii, znam moją historię.


Żydzi mają okropny zwyczaj myślenia że możemy przeczekać te burze nietolerancji przez staranne unikanie dramatyzowania lub nadmiernej reakcji, przez ugłaskiwanie naszych wrogów z nadzieją na zdobycie sojuszników podczas tego procesu. To się nigdy nie udaje. Jedynym sposobem przejścia przez ten okres naszej historii jest honorowanie Talmudu i zadanie raz jeszcze starożytnego pytania: “Jeśli ja nie będę dbał o siebie, to kto o mnie zadba?”

 

This story originally appeared in English in Tablet Magazine, at tabletmag.com, and is reprinted with permission.


A New Zionist Congress Is Born

Tablet Magazine, 16 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBlake Flayton

Studiuje na George Washington University, jest współzałożycielem New Zionist Congress, @newzionists on Twitter oraz @newzionistcongress na Instagramie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 225 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk