Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 13:40

« Poprzedni Następny »


Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej


Liat Collins 2021-02-12

Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene (Zdjęcie: wikipedia)
Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene (Zdjęcie: wikipedia)

Czułam się bardzo zagubiona w tym tygodniu. Całymi dniami moje konta mediów społecznościowych wypełniały komentarze o laserach z przestrzeni kosmicznej, a ja nie rozumiałam dowcipu. Potem, kiedy do mnie dotarło, zrozumiałam, że to nie jest śmieszne – chociaż humor jest tradycyjnym żydowskim mechanizmem obronnym. Post na Facebooku z listopada 2018 roku republikańskiej kongresmenki, Marjorie Taylor Greene (z czasu sprzed jej wyboru na urząd), wepchnął zwrot i hasztag “żydowskie lasery” do Twitteroprzestrzeni, cyberprzestrzeni i do publicznego dyskursu.

W tym poście, znalezionym przez Media Matters, Greene, która teraz jest debiutującą przedstawicielką Georgii, snuła teorię, że rodzina bankierska Rothschildów brała udział w rozpętaniu pożarów w Kalifornii, używając laserów z przestrzeni kosmicznej. Według jej  pokrętnego rozumowania, bankierzy Rothschildowie (a równie dobrze można to odczytać jako po prostu “Żydzi”) umyślnie powodowali pożary, by zgarnąć zyski z manipulacji akcjami na giełdzie w zmowie z Pacific Gas i Electric Company.

 

Greene, nie najjaśniej płonąca gwiazda, mogła z łatwością rozpalić paskudny incydent przez jej nieustanne, nienawistne teorie spiskowe.

 

Jej uwagi rozeszły się jak ogień na prerii, ale Greene odmówiła wycofania tych słów, nawet po tym, jak została za nie potępiona. Wśród tych, którzy ją potępili, była Republican Jewish Coalition, która wydała oświadczenie: “Jest ona daleko poza głównym nurtem partii Republikańskiej i RJC współpracuje ściśle z Republikańskim kierownictwem Izby Reprezentantów w sprawie następnych kroków”.

 

RJC ma prawo być zaniepokojona. Chociaż jednak Greene jest związana z popierającymi Trumpa zwolennikami teorii spiskowych, QAnon, i szerzyła wiele skandalicznych twierdzeń, dalece nie jest pierwszą osobą, która oskarża żydowską rodzinę bankierską o manipulowanie pogodą. Nie była nawet pierwsza w owym roku. W marcu 2018 roku członek Rady Waszyngtonu z ramienia partii Demokratycznej, Trayon White Sr., zamieścił wideo opadów śniegu na stolicę USA, w którym słychać jego głos, mówiący:

“Człowieku, właśnie zaczął padać śnieg, jakby znikąd, dziś rano, człowieku. Lepiej wszyscy uważajcie na tę kontrolę pogody, tę manipulację pogodą. A stolica nadal gada, że ‘Jesteśmy odpornym miastem’. I to jest model oparty na Rothschildach kontrolujących klimat, żeby tworzyć katastrofy naturalne, za które mogą płacić tym, co są właścicielami miasta. Bądźcie ostrożni”.

White później przeprosił, po wybuchu oburzenia, chociaż jest zupełnie inną sprawą, czy rzeczywiście zmienił zdanie. 

 

Jeśli oskarżenia o kontrolowanie pogody przychodzą zarówno ze skrajnej prawicy, jak skrajnej lewicy, nie czyni to, że wynik jest do przyjęcia. Przypomina mi to stary dowcip, że jeśli masz głowę w piecyku, a stopy w lodówce, gdzieś w okolicach pasa będziesz czuł właściwą temperaturę. 

 

Czasami myślę, że winienie Żydów – a szczególnie bogatych Rothschildów – jest jedną z niewielu rzeczy, które łączą ekstremistów z obu stron. Jest tak nie dlatego, że są swoimi biegunowymi przeciwnościami, ale dlatego, że jednoczą się za naszymi plecami w irracjonalnej nienawiści.

 

Rok 2018 musiał być dobrym rokiem dla spisków z Rothschildami: uczestnicząc w sponsorowanym przez ONZ seminarium w Moskwie we wrześniu owego roku, zostałam osobiście oskarżona przez palestyńskiego dziennikarza o to, że jestem częścią żydowskiego spisku kontrolowania światowych mediów i globalnej gospodarki. Najwyraźniej nie pomyślał, że gdybym miała wpływy w bankach i prasie, moje osobiste finanse i dzień pracy wyglądałyby zupełnie inaczej.

 

Powrót do starych spisków Marjorie Greene i Trayona White’a może być barwny, ale dalece nie są to jedyne krążące antysemickie teorie spiskowe. Chociaż te dwie  pochodzą z 2018 roku, nie można ich lekceważyć. Odzwierciedlają trwającą nienawiść – i krwawe oszczerstwa – które na przestrzeni stuleci kosztowały życie bardzo wielu ludzi. Właściwie, tylko przypomnienie ataku, w którym zginęło 11 ludzi w synagodze Tree of Life w Pittsburghu w październiku 2018 roku, powinno jasno pokazać, że mowa nienawiści może mieć zabójcze skutki. Rothschildowie nie kontrolują pogody, ale Żydzi są ofiarami klimatu nienawiści. 

 

Od początku pandemii COVID-19 w zeszłym roku, wszędzie wzrosła liczba przestępstw nienawiści i antysemickie ataki szerzą się jak pożary rzekomo wzniecone przez Rothschildów. Jest równym szaleństwem ignorowanie teorii spiskowych, jak szerzenie ich. 

 

Nienawidzę atmosfery nienawiści. Sceny w Izraelu w niedawnych dniach, kiedy tysiące członków ekstremistycznych, ultraortodoksyjnych (charedi) sekt, tłoczyło się bez masek w procesjach pogrzebowych ich duchowych przywódców, którzy zmarli na COVID-19, choć w bardzo zaawansowanym wieku, wywołały reakcje, które chwilami zakrawały na antysemityzm. 

 

Rabin Meszulam Dowid Sołowiejczyk, głowa Jesziwy Brisk w Jerozolimie i potomek znanej dynastii rabinicznej Sołowiejczyków, zmarł w wieku 99 lat 31 stycznia i około 10 tysięcy ludzi uczestniczyło w pogrzebie. Później, tego samego dnia około 8 tysięcy ludzi uczestniczyło w pogrzebie rabina Icchoka Scheinera, głowy Jesziwy Kamenic, który zmarł w wieku 98 lat.

 

Doprowadzał do wściekłości widok tych mas ludzi podczas lockdownu z powodu COVID, bez respektu dla własnego życia i dla życia innych, z których wielu w efekcie prawdopodobnie zaraziło się tą śmiertelną chorobą. W pierwszych dniach pandemii można było argumentować, że izolujące się społeczności - które nie mają Internetu ani mediów elektronicznych - nie były świadome niebezpieczeństwa takich zgromadzeń, ale przy szybującej w górę śmiertelności w Izraelu z wieloma ofiarami z ultraortodoksyjnego świata, tak już dłużej nie jest.  

 

Wielu ludzi potępiało policję za zaniechanie egzekwowania przepisów lockdownu i za zaniechanie rozproszenia zgromadzeń, ale funkcjonariusze policji słusznie zauważyli, że użycie zdecydowanych taktyk kontroli tłumów na ograniczonej przestrzeni mogło mieć śmiertelne konsekwencje. Dziwne jest to, że wielu z tych, którzy żądali surowszych działań policji przeciwko żałobnikom charedim, krytykowało egzekwowanie prawa, kiedy stosowano je wobec protestujących, którzy łamali warunki pozwoleń na demonstracje w pobliżu rezydencji premiera w Jerozolimie.    

 

Od początku restrykcji w Izraelu w marcu zeszłego roku nie umiem zrozumieć, dlaczego masowe demonstracje są dozwolone, podczas gdy tylko 10 ludzi ma prawo zgromadzić się w modlitwie, także na świeżym powietrzu.

 

Trudno narzekać na generalizacje bez generalizowania, ale kiedy widzę posty w mediach społecznościowych mówiące o „charedich” – wszystkich charedich – jako pasożytach, wzdragam się. Komentarze o tym, jak utraortodoksi nie powinni narzekać na trudności lockdownu, ponieważ wybrali posiadanie dużych rodzin, często w małych mieszkaniach, bez technologicznych środków uczestniczenia w lekcjach przez Zoom, są wyniosłe i pełne potępień.Sugerowanie, że brak mieszkań w kraju może wynikać z tempa wzrostu populacji charedich, było smutne – a przynamniej zasmuciło mnie – i czekałam tylko, że zaraz obwinią charedim en masse za globalne ocieplenie razem z resztą ich grzechów. Charedim są przecież najłatwiej identyfikowalnym rodzajem Żydów. Muszą być częścią spisku Rothschildów.

 

Skutkiem ubocznym nowego koronawirusa wydaje się być pogorszenie się społecznych podziałów: między lewicą i prawicą, religijnymi i niereligijnymi; i zamożnymi i niezamożnymi. Protekcjonalne traktowanie każdego, kto myśli lub działa inaczej niż ty, nie jest pomocne.

 

Nienawiść sama jest wirusem, który może mutować z zabójczymi konsekwencjami. Istnieje potrzeba rozważenia, jakie kroki należy podjąć, by nakłonić ekstremistów ponownie do poszanowania państwa, by tworzyć większą integrację w dzieleniu ciężaru podatników w miejscach pracy i albo wojskowej, albo narodowej służbie społecznej – który to ciężar obecnie ponosi coraz mniejszy odłam izraelskiego społeczeństwa. Takie kroki należy rozważyć racjonalnie i z szacunkiem, nie w porywie chwili i bez protekcjonalności i złośliwości.  

 

Trzeba ochłonąć i przestać podsycać płomienie. Lasery z przestrzeni kosmicznej nie rozpalają pożarów, podżegające słowa robią to. Skrajne warunki pogodowe są niszczące. Ditto atmosfera skrajnej nienawiści. 

 

Lost in space lasers controversy

Jerusalem Post, 4 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk