Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 20:38

« Poprzedni Następny »


Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej


Liat Collins 2021-02-12

Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene (Zdjęcie: wikipedia)
Republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene (Zdjęcie: wikipedia)

Czułam się bardzo zagubiona w tym tygodniu. Całymi dniami moje konta mediów społecznościowych wypełniały komentarze o laserach z przestrzeni kosmicznej, a ja nie rozumiałam dowcipu. Potem, kiedy do mnie dotarło, zrozumiałam, że to nie jest śmieszne – chociaż humor jest tradycyjnym żydowskim mechanizmem obronnym. Post na Facebooku z listopada 2018 roku republikańskiej kongresmenki, Marjorie Taylor Greene (z czasu sprzed jej wyboru na urząd), wepchnął zwrot i hasztag “żydowskie lasery” do Twitteroprzestrzeni, cyberprzestrzeni i do publicznego dyskursu.

W tym poście, znalezionym przez Media Matters, Greene, która teraz jest debiutującą przedstawicielką Georgii, snuła teorię, że rodzina bankierska Rothschildów brała udział w rozpętaniu pożarów w Kalifornii, używając laserów z przestrzeni kosmicznej. Według jej  pokrętnego rozumowania, bankierzy Rothschildowie (a równie dobrze można to odczytać jako po prostu “Żydzi”) umyślnie powodowali pożary, by zgarnąć zyski z manipulacji akcjami na giełdzie w zmowie z Pacific Gas i Electric Company.

 

Greene, nie najjaśniej płonąca gwiazda, mogła z łatwością rozpalić paskudny incydent przez jej nieustanne, nienawistne teorie spiskowe.

 

Jej uwagi rozeszły się jak ogień na prerii, ale Greene odmówiła wycofania tych słów, nawet po tym, jak została za nie potępiona. Wśród tych, którzy ją potępili, była Republican Jewish Coalition, która wydała oświadczenie: “Jest ona daleko poza głównym nurtem partii Republikańskiej i RJC współpracuje ściśle z Republikańskim kierownictwem Izby Reprezentantów w sprawie następnych kroków”.

 

RJC ma prawo być zaniepokojona. Chociaż jednak Greene jest związana z popierającymi Trumpa zwolennikami teorii spiskowych, QAnon, i szerzyła wiele skandalicznych twierdzeń, dalece nie jest pierwszą osobą, która oskarża żydowską rodzinę bankierską o manipulowanie pogodą. Nie była nawet pierwsza w owym roku. W marcu 2018 roku członek Rady Waszyngtonu z ramienia partii Demokratycznej, Trayon White Sr., zamieścił wideo opadów śniegu na stolicę USA, w którym słychać jego głos, mówiący:

“Człowieku, właśnie zaczął padać śnieg, jakby znikąd, dziś rano, człowieku. Lepiej wszyscy uważajcie na tę kontrolę pogody, tę manipulację pogodą. A stolica nadal gada, że ‘Jesteśmy odpornym miastem’. I to jest model oparty na Rothschildach kontrolujących klimat, żeby tworzyć katastrofy naturalne, za które mogą płacić tym, co są właścicielami miasta. Bądźcie ostrożni”.

White później przeprosił, po wybuchu oburzenia, chociaż jest zupełnie inną sprawą, czy rzeczywiście zmienił zdanie. 

 

Jeśli oskarżenia o kontrolowanie pogody przychodzą zarówno ze skrajnej prawicy, jak skrajnej lewicy, nie czyni to, że wynik jest do przyjęcia. Przypomina mi to stary dowcip, że jeśli masz głowę w piecyku, a stopy w lodówce, gdzieś w okolicach pasa będziesz czuł właściwą temperaturę. 

 

Czasami myślę, że winienie Żydów – a szczególnie bogatych Rothschildów – jest jedną z niewielu rzeczy, które łączą ekstremistów z obu stron. Jest tak nie dlatego, że są swoimi biegunowymi przeciwnościami, ale dlatego, że jednoczą się za naszymi plecami w irracjonalnej nienawiści.

 

Rok 2018 musiał być dobrym rokiem dla spisków z Rothschildami: uczestnicząc w sponsorowanym przez ONZ seminarium w Moskwie we wrześniu owego roku, zostałam osobiście oskarżona przez palestyńskiego dziennikarza o to, że jestem częścią żydowskiego spisku kontrolowania światowych mediów i globalnej gospodarki. Najwyraźniej nie pomyślał, że gdybym miała wpływy w bankach i prasie, moje osobiste finanse i dzień pracy wyglądałyby zupełnie inaczej.

 

Powrót do starych spisków Marjorie Greene i Trayona White’a może być barwny, ale dalece nie są to jedyne krążące antysemickie teorie spiskowe. Chociaż te dwie  pochodzą z 2018 roku, nie można ich lekceważyć. Odzwierciedlają trwającą nienawiść – i krwawe oszczerstwa – które na przestrzeni stuleci kosztowały życie bardzo wielu ludzi. Właściwie, tylko przypomnienie ataku, w którym zginęło 11 ludzi w synagodze Tree of Life w Pittsburghu w październiku 2018 roku, powinno jasno pokazać, że mowa nienawiści może mieć zabójcze skutki. Rothschildowie nie kontrolują pogody, ale Żydzi są ofiarami klimatu nienawiści. 

 

Od początku pandemii COVID-19 w zeszłym roku, wszędzie wzrosła liczba przestępstw nienawiści i antysemickie ataki szerzą się jak pożary rzekomo wzniecone przez Rothschildów. Jest równym szaleństwem ignorowanie teorii spiskowych, jak szerzenie ich. 

 

Nienawidzę atmosfery nienawiści. Sceny w Izraelu w niedawnych dniach, kiedy tysiące członków ekstremistycznych, ultraortodoksyjnych (charedi) sekt, tłoczyło się bez masek w procesjach pogrzebowych ich duchowych przywódców, którzy zmarli na COVID-19, choć w bardzo zaawansowanym wieku, wywołały reakcje, które chwilami zakrawały na antysemityzm. 

 

Rabin Meszulam Dowid Sołowiejczyk, głowa Jesziwy Brisk w Jerozolimie i potomek znanej dynastii rabinicznej Sołowiejczyków, zmarł w wieku 99 lat 31 stycznia i około 10 tysięcy ludzi uczestniczyło w pogrzebie. Później, tego samego dnia około 8 tysięcy ludzi uczestniczyło w pogrzebie rabina Icchoka Scheinera, głowy Jesziwy Kamenic, który zmarł w wieku 98 lat.

 

Doprowadzał do wściekłości widok tych mas ludzi podczas lockdownu z powodu COVID, bez respektu dla własnego życia i dla życia innych, z których wielu w efekcie prawdopodobnie zaraziło się tą śmiertelną chorobą. W pierwszych dniach pandemii można było argumentować, że izolujące się społeczności - które nie mają Internetu ani mediów elektronicznych - nie były świadome niebezpieczeństwa takich zgromadzeń, ale przy szybującej w górę śmiertelności w Izraelu z wieloma ofiarami z ultraortodoksyjnego świata, tak już dłużej nie jest.  

 

Wielu ludzi potępiało policję za zaniechanie egzekwowania przepisów lockdownu i za zaniechanie rozproszenia zgromadzeń, ale funkcjonariusze policji słusznie zauważyli, że użycie zdecydowanych taktyk kontroli tłumów na ograniczonej przestrzeni mogło mieć śmiertelne konsekwencje. Dziwne jest to, że wielu z tych, którzy żądali surowszych działań policji przeciwko żałobnikom charedim, krytykowało egzekwowanie prawa, kiedy stosowano je wobec protestujących, którzy łamali warunki pozwoleń na demonstracje w pobliżu rezydencji premiera w Jerozolimie.    

 

Od początku restrykcji w Izraelu w marcu zeszłego roku nie umiem zrozumieć, dlaczego masowe demonstracje są dozwolone, podczas gdy tylko 10 ludzi ma prawo zgromadzić się w modlitwie, także na świeżym powietrzu.

 

Trudno narzekać na generalizacje bez generalizowania, ale kiedy widzę posty w mediach społecznościowych mówiące o „charedich” – wszystkich charedich – jako pasożytach, wzdragam się. Komentarze o tym, jak utraortodoksi nie powinni narzekać na trudności lockdownu, ponieważ wybrali posiadanie dużych rodzin, często w małych mieszkaniach, bez technologicznych środków uczestniczenia w lekcjach przez Zoom, są wyniosłe i pełne potępień.Sugerowanie, że brak mieszkań w kraju może wynikać z tempa wzrostu populacji charedich, było smutne – a przynamniej zasmuciło mnie – i czekałam tylko, że zaraz obwinią charedim en masse za globalne ocieplenie razem z resztą ich grzechów. Charedim są przecież najłatwiej identyfikowalnym rodzajem Żydów. Muszą być częścią spisku Rothschildów.

 

Skutkiem ubocznym nowego koronawirusa wydaje się być pogorszenie się społecznych podziałów: między lewicą i prawicą, religijnymi i niereligijnymi; i zamożnymi i niezamożnymi. Protekcjonalne traktowanie każdego, kto myśli lub działa inaczej niż ty, nie jest pomocne.

 

Nienawiść sama jest wirusem, który może mutować z zabójczymi konsekwencjami. Istnieje potrzeba rozważenia, jakie kroki należy podjąć, by nakłonić ekstremistów ponownie do poszanowania państwa, by tworzyć większą integrację w dzieleniu ciężaru podatników w miejscach pracy i albo wojskowej, albo narodowej służbie społecznej – który to ciężar obecnie ponosi coraz mniejszy odłam izraelskiego społeczeństwa. Takie kroki należy rozważyć racjonalnie i z szacunkiem, nie w porywie chwili i bez protekcjonalności i złośliwości.  

 

Trzeba ochłonąć i przestać podsycać płomienie. Lasery z przestrzeni kosmicznej nie rozpalają pożarów, podżegające słowa robią to. Skrajne warunki pogodowe są niszczące. Ditto atmosfera skrajnej nienawiści. 

 

Lost in space lasers controversy

Jerusalem Post, 4 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk