Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 16:51

« Poprzedni Następny »


Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?


Judith Bergman 2022-02-24

J.K. Rowling, autorka serii książek o Harrym Potterze, została potępiona jako transfobka. Spadła na nią nie tylko burza obelg w mediach społecznościowych, ale także groźby śmierci za powiedzenie, że biologiczna płeć jest rzeczywista i że biologiczni mężczyźni nie powinni wchodzić do wyłącznie kobiecych miejsc natychmiast po oznajmieniu, że czują się kobietami. Na zdjęciu: JK Rowling
J.K. Rowling, autorka serii książek o Harrym Potterze, została potępiona jako transfobka. Spadła na nią nie tylko burza obelg w mediach społecznościowych, ale także groźby śmierci za powiedzenie, że biologiczna płeć jest rzeczywista i że biologiczni mężczyźni nie powinni wchodzić do wyłącznie kobiecych miejsc natychmiast po oznajmieniu, że czują się kobietami. Na zdjęciu: JK Rowling

Według niedawnego sondażu YouGov wolność słowa ma się bardzo kiepsko w Wielkiej Brytanii. Kiedy zapytano Brytyjczyków o priorytety, 43% powiedziało, że ochrona ludzi przed obraźliwą lub nienawistną mową powinna być priorytetem, podczas gdy tylko 38% uznało, że najważniejsza jest obrona wolności słowa. Na ogół mężczyźni i konserwatywni wyborcy bardziej troszczyli się o wolność słowa, podczas gdy kobiety, młodzież i głosujący na Partię Pracy bardziej troszczyli się o blokowanie obraźliwej i nienawistnej mowy.

Sondaż pokazuje także kwitnącą autocenzurę: 57% respondentów powiedziało, że były sytuacje, w których “powstrzymali się przed wyrażeniem politycznej lub społecznej opinii ze strachu przed osądem lub negatywną reakcją innych”. Według sondażu:

"W większości wypadków ci, którzy mają poglądy uznawane za ‘niepostępowe’, częściej unikają wyrażania swoich opinii. Na przykład, ci, którzy wierzą, że imigracja była na ogół złą rzeczą dla Wielkiej Brytanii… ci, którzy nie zgadzają się z twierdzeniem ‘transkobieta jest kobietą’, uważają, że często muszą powstrzymać słowa”.

W ostatnich latach było wiele przykładów skrajnego dławienia wolności słowa w Zjednoczonym Królestwie. Opinia, że biologiczna płeć człowieka ma pierwszeństwo przed “tożsamością gender” – że identyfikowanie się jako kobieta nie jest tym samym, co urodzenie się jako kobieta, lub że transkobiety konkurujące z kobietami w sportach jest niesprawiedliwe dla biologicznych kobiet – wywołują najbardziej zażarte ataki.  


Na przykład profesor Kathleen Stock z Sussex University musiała zrezygnować z pracy po potępieniu jej przez studentów jako "transfobki" i groźbach śmierci za jej poglądy o transgenderyzmie. Według jednego z doniesień:

Jak napisano, Stock była krytyczna. "Aspektem, który szczególnie ją zdumiewał, było twierdzenie, że przekonanie człowieka o jego psychicznej tożsamości, czy to kobiety, czy mężczyzny, jest ważniejsze niż faktyczna płeć przy urodzeniu – w niemałym stopniu z powodu wpływu, jaki takie kategorie mają w medycynie, sporcie, nauce, edukacji i itd.”

Stock postanowiła zrezygnować ze stanowiska po tym, jak jej związek wykładowców uniwersyteckich wysłał list wzywający administrację uniwersytetu do “zajęcia wyraźnej i ostrej postawy przeciwko transfobii w Sussex".


Jo Phoenix
, profesor kryminologii w Open University, zrezygnowała z pracy w grudniu po otrzymaniu obelg od kolegów i od uniwersytetu. Mówiła, między innymi drażliwymi sprawami, o “zamykaniu akademickiej debaty o kwestiach związanych z trans”, jak również wskazywała na problemy z umieszczaniem transkobiet w kobiecych więzieniach.


J.K. Rowling
, autorka serii książek o Harrym Potterze, także została potępiona jako transfobka. Spadła na nią nie tylko burza obelg w mediach społecznościowych, ale także groźby śmierci za powiedzenie, że biologiczna płeć jest rzeczywista i że biologiczni mężczyźni nie powinni wchodzić do wyłącznie kobiecych miejsc po prostu po ogłoszeniu, że czują się kobietami. W reakcji na ataki tweetowała:

"Jeśli płeć nie jest realna, to nie istnieje pociąg do tej samej płci. Jeśli płeć nie jest realna, to globalnie wymazuje się rzeczywistość żyjących kobiet. Znam i kocham ludzi trans, ale wymazywanie koncepcji płci usuwa możliwość sensownego mówienia o swoim życiu. Nie jest mową nienawiści mówienie prawdy”.

Wśród konsekwencji, jakie spotkały Rowling, było usunięcie jej nazwiska z nazwy szkoły podstawowej, ponieważ “poglądy Rowling w tej sprawie nie są zgodne z postawą i przekonaniami naszej szkoły – miejsca, gdzie ludzie mają swobodę bycia sobą"-  jak podaje BBC. Ale nie wolność słowa, jak widać.


Gillian Philip
, jest szkocką autorkę książek dla dzieci, jej wydawca usunął jej książki za zamieszczenie hashtagu  '#IStandWithJKRowling' na Twitterze. W artykule w “Daily Mail” napisała:

"W żaden sposób nie jestem transfobiczna, ale pomysł, że mężczyzna może po prostu ogłosić się kobietą, nienaruszony, bez operacji ani hormonów, i uzyskać dostęp do kobiecego więzienia albo oddziału szpitalnego, jest szaloną sytuacją, o której czasami chce mi się krzyczeć”.

Rosie Kay, znana brytyjska choreografka, zrezygnowała z prowadzenia zespołu tanecznego, który założyła w 2004 roku po oskarżeniu jej o transfobię za uwagi, które wygłosiła podczas prywatnego obiadu wydanego przez nią dla tancerzy z jej zespołu. Kay powiedziała, że "kobiety tracą prawa na rzecz mężczyzn, którzy identyfikują się jako kobiety, włącznie z prawem do jednopłciowych przestrzeni”. Odeszła po skargach złożonych przez tancerzy na nią i powiedziała, że doprowadziły do "niesprawiedliwego, mętnego i przerażającego procesu dochodzeniowego, który nadal trwa”. Według Kay:

"To był obiad w moim domu, gdzie zaatakowało mnie sześć osób. Wrogość kierowała się na mnie i trwała przez niemal cztery miesiące. Nie przepraszam za sprzeciw wobec tego traktowania… To nie jest skierowane przeciwko tancerzom, ale przeciwko toksycznej kulturze, która chce widzieć kobiety tracące możliwości zarobkowania za przekonanie, że płeć realnie istnieje”.

Jess de Wahls, artystka hafciarka, dowiedziała się, że jej prace wycofano ze sklepu z upominkami Royal Academy of Arts (RA) w czerwcu 2021 roku po skargach na jej blog pisany w 2019 roku. Napisała, że kobieta jest “dorosła samicą ludzkiego gatunku", a “nie tożsamością lub uczuciem”. Królewska Akademia opublikowała oświadczenie:

"RA jest oddana Równości, Różnorodności i Włączaniu, i nie popiera artystów, którzy działają sprzecznie z tymi wartościami. Chcemy powtórzyć, że stoimy razem ze społecznością LGBTQ+".

"Osiem osób złożyło skargi - powiedziała de Wahls gazecie Telegraph. – To jest absurdalne. RA powiedziała mi, że stoją razem ze społecznością LGBTQ, a ja powiedziałam: ‘Ja też”. Powiedziałam im, że jest szaleństwem nazywanie mnie ‘transfobką’ tylko dlatego, że rozumiem biologię”.  


"Kultura anulowania, to karanie, które jest wszędzie” - powiedziała Maureen Lipman, aktorka i artystka komediowa o świecie komedii. Wyraziła niepokój, że komedia jest w niebezpieczeństwie “wymazania”, ponieważ “komicy boją się, że publiczność obrazi się i… autocenzurują materiał jako środek ostrożności… Nie jest pewne, czy kiedykolwiek jeszcze będziemy wywoływać śmiech publiczności”.


Patrick West niedawno napisał w “Spectatorze”:

"Kilka tygodni temu zarówno Jack Whitehall, jak David Baddiel ostrzegali przed niebezpieczeństwem ‘kultury anulowania’. Jeden z komików wyrobił sobie nazwisko na drwinie z własnego, uprzywilejowanego pochodzenia; drugi pod koniec lat 1990. zyskał sławę jako antyrasistowski faworyt wśród nas, nastolatków i studentów – kiedy studenci byli zabawni… komedia jest zagrożona tą nową ortodoksją. To nie jest dowcip”.  

Dziennikarz i pisarz Peter Hitchens napisał w artykule dla „Daily Mail” 11 grudnia 2021 roku:

"Wolność słowa jest już martwa w Wielkiej Brytanii. Tyle tylko, że klasa pisząca jeszcze nie zdała sobie z tego sprawy. Nadal jest (chociaż bardzo ograniczona) swoboda powiedzenia kilku niekonformistycznych słów w niektórych gazetach i magazynach, i może na kilku uniwersytetach i w szkołach… dla większości ludzi prawdziwa wolność słowa przestała istnieć. Wyjdź poza granice dozwolonej myśli w szkole lub w miejscu pracy, a bardzo szybko będziesz potępiony i w poważnych kłopotach. W niektórych sprawach, takich jak kontrowersja o transpłciowości, jest dosłownie niemożliwe powiedzenie czegokolwiek bez ściągnięcia na siebie uwagi Policji Myśli.  


Dla milionów idea, że można bronić czyjegoś prawa do powiedzenia tego, z czym się nie zgadzasz, jest teraz problematyczna. Nie mają pojęcia, dlaczego ktokolwiek miałby to robić. Dla nich dyskusja jest zakończona, oni wygrali, a ci, którzy im się sprzeciwiają, są głupi i nie mają racji… Wszyscy oni wierzą, że posiadają prawdę, że są bardzo szlachetni i że ci, którzy wchodzą im w drogę, są źli i są w błędzie” .

Free Speechin the UK?

Gatestone Institute, 12 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2153 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk