Prawda

Wtorek, 19 października 2021 - 20:05

« Poprzedni Następny »


Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy


Liat Collins 2021-02-03

Senator Bernie SANDERS i jego słynne obecnie rękawiczki na inauguracji prezydenta USA, Joego Bidena 20 stycznia.(Zrzut z ekranu YouTube)

Senator Bernie SANDERS i jego słynne obecnie rękawiczki na inauguracji prezydenta USA, Joego Bidena 20 stycznia.

(Zrzut z ekranu YouTube)Jeden obraz z inauguracji prezydenta USA, Joego Bidena, i wiceprezydentki USA, Kamali Harris, wyróżnia się – i nie jest to zdjęcie ani Bidena, ani Harris. To były grube, robione na drutach rękawice senatora Bernie Sandersa, jak siedział z założonymi rękami, skrzyżowanymi nogami i całkowicie nieobecnym wyrazem twarzy. Wydawał się aż nazbyt izolowany społecznie nawet jak na standardy w czasach pandemii.

 

Musieliście to widzieć. Więcej niż raz. Jest wszędzie. Bernie i jego rękawiczki stały się wirusowym memem, który dawał zajęcie mediom społecznościowym na tydzień – niesłychanie długi okres jak na sieci społecznościowe. Obraz pasował do Twittera jak przysłowiowa rękawiczka i #BerniesMittens stał się najpopularniejszym hasztagiem.


“Gdzie jest Bernie?” stało się czymś w rodzaju obsesji wśród internautów. Po tym, jak stworzono specjalne aplikacje do umieszczania Sandersa w różnych miejscach, ten Demokratyczny senator z Vermontu – który sam chciał być prezydentem – podróżował wirtualnie po całym świecie. Zarobił sobie także na niezatarte miejsce w cyberprzestrzeni. Sądzę, że jest nie do wymazania, ale biorąc pod uwagę, że Twitter wymazał konto Donalda Trumpa z jego 88 milionami obserwujących, kiedy nadal był prezydentem, to kto wie.

 

Sanders pojawił się gościnnie w “Ostatniej Wieczerzy”  Leonardo da Vinci, na przedstawieniu Hamilton na Broadwayu i w Star Wars franchise. Telewizyjne serie Game of Thrones i Friends gościły go nieświadomie i zrzędliwie wyglądający 79-latek był naturalny w Muppet show jako jeden z dwóch gderliwych mężczyzn.

 

Przyjaciele dzielili się zdjęciami z bar micw, ślubów, spotkań w synagogach, pikników, wycieczek i z rodzinnych wakacji z epoki przed pandemią z Berniem klapniętym na krześle. Kiedy przyjaciółka przysłała mi zdjęcie swojego nowonarodzonego wnuka, spodziewałam się, że Berni pojawi się tuż za niemowlęciem w kołysce. Nie było go tam, ale będę go szukać na zdjęciach z brit mila.  

 

Co było w tym zdjęciu, co tak poruszyło media społecznościowe? No cóż, oczywiście, wyróżniało się. Większość celebrujących była ubrana stosownie do okazji. Komentatorzy mody, dla których był to bardzo zły rok, nagle mogli komentować barwne płaszcze noszone przez Pierwszą Damę, Jill Biden, wiceprezydentkę, Harris i byłą Pierwszą Damę, Michelle Obama.

 

Sanders tymczasem ubrał się tak, jak to ujął pewien mędrzec telewizyjny, jakby właśnie wyskoczył z domu, żeby nadać list na poczcie. Nawet z maską zakrywającą twarz było widać, że Sanders nie uśmiechał się. Wyglądał tak, jakby jeden z jego sekretarzy nalegał, by poszedł na inaugurację, ale nikt nie mógł zmusić go, by dobrze się bawił.

 

Zasługa za oryginalne zdjęcie należy się fotoreporterowi Brendanowi Smialowskiemu, który powiedział, że nie jest to zdjęcie, z którego jest jako fotograf szczególnie dumny. (Nieżyjący już David Rubinger powiedział mi kiedyś, że nie uważa, by jego słynne zdjęcie trzech żołnierzy przy wyzwolonej Ścianie Zachodniej w 1967 roku było najlepszym zdjęciem, jakie zrobił owego dnia.)

 

Nie zabrało wiele czasu odkrycie, że rękawiczki były podarunkiem dla Sandersa od Jen Ellis, nauczycielki w szkole podstawowej i jego zwolenniczki z Vermontu. Dała je senatorowi, kiedy nie udało mu się zdobycie prezydenckiej nominacji w 2016 roku. Ellis zalał potok próśb o podobne, ale nie podniosła rzuconej rękawicy.

 

W wywiadzie dla Jewish Insider nazywała je “swittens” [rękawiczki z jednym palcem to po angielsku “mittens”. przyp. tłum.], ponieważ są robione ze starych swetrów i wyściełane polarem z przetworzonego plastiku. Socjalista Sanders znalazł sposób zarobienia pieniędzy na różnych memach i sloganach i przeznacza te pieniądze na dobre cele: swetry i koszulki ze zdjęciem Sandersa sprzedaje się po 45 dolarów, a senator obiecał, że dochód pójdzie na Meals on Wheals i inne organizacje dobroczynne w Vermoncie.

 

Poza korzyściami dla szlachetnych organizacji dobroczynnych, były inne plusy przegranej Sandersa z Bidenem w ostatniej walce o prezydenturę: Sanders otacza się ultraprogresistami, a ja wolę by ci nie siedzieli w Białym Domu – i co zrobilibyśmy w zeszłym tygodniu bez rękawiczek Berniego, żeby nas oderwały od rzeczywistości? To było poręczne odwrócenie uwagi. 

 

Podczas gdy miliony ludzi były zajęte szukaniem Sandersa w globalnej grze “Gdzie jest Wally?” lub “Gdzie jest Waldo?” – i, a jakże, pojawił się również w wersji puzzla dla dzieci na Twitterze – w rzeczywistym świecie działy się palące sprawy.  

 

USA, jedyne dziś nominalnie supermocarstwo świata, nie jest jedynym społeczeństwem, które jest podzielone. Pandemia wydobyła z ludzi w globalnej wiosce to, co najlepsze, i to, co najgorsze.

 

Niestety, przywykliśmy do scen rozruchów w USA – zarówno lewicowych, jak prawicowych. jednak zdjęcia z Rotterdamu nie pasowały do obrazu flegmatycznych Holendrów. Byłoby mądrze obserwować, co dzieje się w Europie, kiedy stara się poradzić sobie z koronawirusem. Nawiasem mówiąc, Holandia idzie do wyborów na kilka dni zanim Izrael będzie miał swoje (kolejne) wybory w marcu.  

 

W Izraelu uwagę skupiły rozruchy w ekstremistycznych społecznościach ultraortodoksyjnych. Przemoc jest nie do usprawiedliwienia. Warto jednak zauważyć, że szef partii Nasz Dom Izrael, Avigdor Liberman – ten, który wzywał ludzi do używania zdrowego rozsądku i spotykania się, zamiast podporządkowywać się regulacjom w pierwszym lockdownie – oraz Ron Huldai, burmistrz Tel Awiwu i szef nowej Partii Izraelczyków – który ogłosił, że kulturalne instytucje jego miasta będą otwarte mimo zarządzenia Ministerstwa Zdrowia – byli wśród pierwszych, którzy oskarżyli wszystkich “charedim” za szerzenie choroby. (I ani słowa o demonstrantach, którzy nadal spotykają się en masse przed rezydencją premiera.)

 

Nawet rękawiczki Berniego nie byłyby w stanie ukryć ich wskazujących palców.

 

Nie po raz pierwszy podśpiewywałam piosenkę Toma Lehrera “National Brotherhood Week”:

 

 

 

“Oh, the white folks
Hate the black folks.
And the black folks,
Hate the white folks
To hate all but the right folks
Is an old established rule....

“Oh, the poor folks, hate the rich folks
And the rich folks hate the poor folks.
All of my folks hate all of your folks.
It’s American as apple pie...

“Oh the Protestants hate the Catholics,
And the Catholics hate the Protestants;
The Hindus hate the Muslims
And everyone hates the Jews.”

Zastanawiam się, czy znakomitemu satyrykowi, takiemu jak Lehrer, udałoby się ujść na sucho  szczypanie “przebudzonych” w dzisiejszym politycznie poprawnym świecie. I cokolwiek zdarzy się w USA, możecie być pewni, że polityczna poprawność powróciła z olbrzymią nawiązką w administracji po Trumpie. Niezależnie od rękawic Berniego Sandersa, to jest era jedwabnych rękawiczek, jeśli chodzi o wrażliwości.  

 

„Rusz się, uściśnij rękę komuś/ komuś, kogo nie cierpisz/możesz go tolerować jeśli spróbujesz”  - śpiewał Lehrer. Dzisiaj prawdopodobnie zostałby ostro zjechany za używanie terminologii, która nie jest neutralna genderowo i nie kłania się preferowanym zaimkom.

 

W pierwszych dniach miesiąca Nancy Pelosi, spikerka Izby Reprezentantów, uchwaliła nowe oficjalne wskazówki językowe dla Izby Reprezentantów USA, które pasują jak rękawiczka do jej partyjnie demokratycznego światopoglądu i prób zadowolenia progresistów. Słowa takie jak “on” i “ona” będą zastąpione przez “oni”, a więzy rodzinne będą mniej werbalnie wiążące, jako że “ojciec”, “matka”, “syn”, “córka”, “brat” i “siostra” zostały wymienione na „rodzic”, „dziecko” i „rodzeństwo”.  

 

Wskazówki językowe są zamierzone jako ruch ku inkluzywności, ale są inne określenia na to zjawisko – “kontrola myśli” jest między nimi.

 

Jest zimno na dworze. A kiedy rękawice zostają zdjęte lub kiedy prują się, nie będzie z tego ładnego zdjęcia ani memu godnego zapamiętania.


Beyond Bernie’s mittens and memes

Jerusalem Post, 28 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1936 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk