Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 06:06

« Poprzedni Następny »


Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą


Phyllis Chesler 2021-05-11

Rok 2021 już jest złym rokiem dla prawdomównych feministek.
Rok 2021 już jest złym rokiem dla prawdomównych feministek.

W marcu trzy odważne australijskie Aborygenki przyleciały do stolicy w Canberra, by zwrócić  uwagę na kwestię licznych napaści seksualnych i morderstw dokonanych przez rdzennych mężczyzn na rdzennych kobietach. Australijskie media odrzuciły je i obsypały obelgami. Media są bardziej otwarte dla białych kobiet, które demaskują mizoginistyczne przestępstwa białych mężczyzn niż na rdzenne kobiety demaskujące znacznie poważniejsze przestępstwa wobec rdzennych kobiet.

Jednak radykalne feministki zawsze stawiały wyzwanie mizoginii mężczyzn i ich żeńskich kolaborantek niezależnie od pochodzenia etnicznego i rasy. Australijska nauczycielka akademicka, autorka i wydawczyni, Renate Klein, opowiedziała mi o tle tej sprawy:

 

"W 1989 roku Women's Studies International Forum opublikowało artykuł dwóch autorek: Diane Bell i Naparulli Nelson pod tytułem Gwałt jest sprawą wszystkich. Artykuł powstał, ponieważ Naparulla Nelson, członkini Tradycyjnej Starszyzny, poprosiła swoją wieloletnią przyjaciółkę, Diane, by napisała o brutalnych gwałtach dokonywanych przez mężczyzn-Aborygenów na kobietach i nastoletnich dziewczynach, bo nikt inny tego nie zrobi. Wspólnie napisany artykuł wywołał burzę oburzenia na Diane, którą oskarżono o zawłaszczenie głosu Naparulli Nelson i szkalowanie czarnych mężczyzn”.

 

Według Klein, ktoś sfałszował nazwiska rdzennych kobiet w liście, który stwierdzał, że “autorki stoją u boku swoich czarnych braci, a demonizowanie ich jest częścią kolonializmu i rasizmu”. Bell jest oczerniana do dnia dzisiejszego.


Ta mentalność ponownie mignęła nam przed oczyma w lutym, kiedy „New York Times recenzował najnowszą książkę Ayaan Hirsi Ali. Recenzentka, Jill Filipovic, potępiła Hirsi Ali za "generalizowanie", "bigoterię" i "sianie strachu". Porównała przykłady przestępstw popełnionych przez muzułmańskich mężczyzn, jakie podała Hirsi Ali, do niebezpiecznie rasistowskich obaw amerykańskich przed „kolorowymi mężczyznami, którzy grożą cnotliwym białym kobietom”. Filipovic oskarżyła Hirsi Ali o bezpodstawne prezentowanie arabskich i afrykańskich wyznających islam mężczyzn jako „seksualnie agresywnych i nieopanowanych, patrzących na białe kobiety jako na ich pożądane ofiary”.  

 

Nie słyszałam o kulturowo podbudowanych wypadkach Afro-Amerykańskich, niemuzułmańskich mężczyzn, którzy w gromadach dochodzących czasem do tysiąca osób dokonują seksualnych napaści na kobiety w Ameryce, jak to działo się w Kairze; w Hassi Massoud, w Algierii; lub też zresztą w Kolonii i w Malmö. Zarówno w Kairze, jak w Hassi Messoud byli to muzułmańscy mężczyźni atakujący muzułmańskie kobiety. Tylko w Europie była to przemoc seksualna muzułmańskich mężczyzn wobec białych kobiet.

 

Filipovic patrzy na próby Hirsi Ali globalnego stosowania uniwersalnych standardów praw człowieka i na jej pragnienie, by mizoginistyczne przestępstwa na Zachodzie były ścigane według zachodniego prawa, jako na zagrożenie przyszłości męskich muzułmańskich imigrantów na Zachodzie. Jednak, jak Hirsi Ali i Asra Nomani napisały w 2017 roku w artykule w „New York Times”:

"Jeśli chodzi o różnicę płac, dostęp do aborcji i dyskryminację w miejscu pracy, progresiści mają wiele do powiedzenia. Nadal jednak czekamy na marsz przeciwko honorowym mordom, małżeństwom z dziećmi, poligamii, seksualnemu niewolnictwu i okaleczaniu genitaliów kobiecych… Jeśli uważa się biały, męski seksizm za nie do przyjęcia, z definicji powinno się także uważać wszelki męski seksizm za równie nie do przyjęcia. Usprawiedliwianie złego zachowania wobec kobiet kolorowych mężczyzn, imigrantów lub mężczyzn żyjących w nie-zachodnich społeczeństwach jest wyrazem bigoterii niskich oczekiwań”.

Przez 20 lat zachodni nauczyciele akademiccy, dziennikarze i politycy, na których wpłynęły Orientalizm Edwarda Saida, post-kolonializm, krytyczna teoria rasy i dekonstrukcjonizm, odmawiali dokumentowania przemocy wobec kobiet, jeśli sprawcami byli kolorowi mężczyźni.

 

Dla nich fakt, że kobiece ofiary (Hinduski, muzułmanki, Sikh) także są “kolorowe”, jest mniej istotny niż kolor skóry sprawców. Ponadto kiedy sprawcami są Arabowie i/lub muzułmanie, których kraje były skolonizowane przez biały Zachód – potrzeba chronienia ich najbardziej nawet barbarzyńskich zwyczajów, włącznie z honorowymi morderstwami, publicznym kamienowaniem, poligamią, purdah, okaleczaniem genitaliów kobiecych itd., jest szczególnie istotna.


W 1975 roku radykalne feministki, Diana E.H. Russell i Nicole Van Den Ven zorganizowały Trybunał Zbrodni Przeciwko Kobietom, gdzie ośmieliły się zająć właśnie takimi zwyczajami. Udział w nim brało ponad dwa tysiące kobiet z 40 krajów, zajmując się sprawami obejmującymi wymuszone macierzyństwo, przymusową sterylizację, przemoc seksualną, okaleczanie genitaliów kobiecych, przemoc w rodzinie i podwójny ucisk kobiet w trzecim świecie, włącznie z Aborygenkami.

 

W 1979 roku Fran Hosken opublikowała pionierską książkę o okaleczaniu genitaliów kobiecych. Wszystkie trzy autorki były białe i zdrowo im się dostało za ujawnianie takich praktyk lub za „praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą”.

 

Ja także od dawna dokumentowałam takie potworności, zaczynając od zwyczajów takich jak poligamia, segregacja kobiet w domu i zasłony, pod koniec lat 1960., zbiorowe gwałty bengalskich kobiet przez pakistańskich żołnierzy na początku lat 1970. Skupiłam się jednak bardziej intensywnie na takim mizoginistycznym barbarzyństwie od roku 2004.

 

Dlatego wycofywano zaproszenia na wykłady, byłam szkalowana i często „znikałam” z lewicowo-liberalnej historii feminizmu.

 

Doświadczyłam pierwszej niemal fizycznej agresji 8 lat temu, kiedy zapytano mnie, gdzie stoję w „sprawie kobiet Palestyny”.

 

W pytaniu chodziło o oczernienie Izraela przez wiązanie go z apartheidem. „Wbrew mitowi i propagandzie – powiedziałam – Izrael nie jest państwem apartheidu. Największym na świecie systemem praktykującym apartheid jest islam, który praktykuje zarówno apartheid płci, jak i apartheid religii”.


Tłum zebranych dostał szału. Zrównywali palestyńskich mężczyzn z afroamerykańskimi mężczyznami, przytaczali brutalność policji i amerykański rasizm.


W 2007 roku w artykule zatytułowanym White wars: Western feminisms and the “War on Terror [Białe wojny: zachodnie feministki i “wojna z terrorem”] kanadyjska nauczycielka akademicka, Sunera Thobani, potępiła na stronach feministycznego pisma trzy “rasowo lepsze” białe feministki za naszą kolaborację z "imperialną wyobraźnią” i z „kolonializmem”.  Szydziła z naszej rzekomej „rasowej paranoi”. Jej zdaniem, doświadczałyśmy naszej „imperialnej agresji jako rodzaju prześladowania”, które następnie pozwalało nam na uzasadnianie własnej agresji jako „samoobrony” (cokolwiek ten bełkot miał znaczyć). Odpowiedziałam w 2007 roku na stronach tego samego pisma.

"Etniczni Arabowie muzułmańscy w sposób ludobójczy masakrują czarnych afrykańskich muzułmanów, chrześcijan i animistów w Darfur. Muzułmanie wysadzają się wzajemnie w powietrze, kiedy modlą się w meczetach na całym Bliskim i Dalekim Wschodzie; muzułmańscy mężczyźni strzelają i obcinają głowy własnym intelektualistom i dysydentom w niewyobrażalnych liczbach…”

Oczywiście, trzy białe feministki, które zaatakowała Thobani, były Żydówkami; byłam jedną z nich.  


Yvonne Ridley jest Brytyjką, która w 2001 roku została porwana przez talibów, potem uwolniona, a następnie przeszła na islam i stała się żarliwą obrończynią „Palestyny”. W 2006 roku prowadziłam z nią debatę w Al-Hurrah. Nie przestawała krzyczeć na mnie, kiedy opisywała horror palestyńskiej krwi płynącej ulicami – a wszystko z rąk białych syjonistów. Absolutnie odmawiała przyznania istnienia korupcji w Autonomii Palestyńskiej, tortur, terroryzmu i narastającej przemocy wobec palestyńskich kobiet ze strony palestyńskiego kierownictwa i w palestyńskich rodzinach.

 

W 2004 roku Mohammed Bouyeri zamordował holenderskiego filmowca, Theo van Gogha po wyprodukowaniu przez Van Gogha "Submission", krótkiego filmu krytykującego traktowanie kobiet przez islam. Urodzona w Somalii Hirsi Ali napisała scenariusz i Bouyeri groził, że zabije ją także. Groźbę tę napisał w liście, który nożem przybił do piersi Van Gogha. Jakiś czas potem Hirsi Ali uciekła z Holandii. W 2007 roku Hirsi Ali opublikowała autobiografię Niewierna. Ujawniła brutalne realia życia muzułmańskich kobiet w Afryce. Żaden Program Women's Studies w Ameryce nie zaproponował jej stanowiska – zrobiły to dopiero konserwatywne think tanki.

 

W 2012 roku amerykańskie feministki rozpoczęły krucjatę przeciwko Hirsi Ali, nazywając ją „rasistką” i „islamofobką”, ponieważ ośmieliła się opuścić islam i ujawnić mizoginię wśród muzułmanów. Podobnie jak inni muzułmańscy i ex-muzułmańscy dysydenci, zarówno religijni, jak antyreligijni (Seyran AtesFarzana HassanSamia LabidiElham ManeaSoraya MireYasmine MohammedAsra NomaniRaheel Raza), Hirsi Ali także kwestionowała przyjęcie islamskich zasłon przez zachodnie feministki jako czegoś „wyzwalającego” lub jako rodzaj oporu wobec rasizmu.

 

Skąd bierze się to intelektualne szaleństwo? Co jest w stanie wytłumaczyć tę dezercję feministycznych zasad?


Oto częściowa odpowiedź.


Winne temu są fałszywe idee wychowanego w Egipcie chrześcijańskiego Araba, Edwarda Saida, o zachodnim "Orientalizmie" i ich szybkie przyjęcie przez “postępową kadrę akademicką”, która już wcześniej głęboko wierzyła we francuski dekonstrukcjonizm, marksizm i krytyczną teorię rasy. Prace Saida nie tylko radykalnie zatrzymały rozumienie globalnego ucisku kobiet; przekonał on wielu, że brązowi mężczyźni arabskiego pochodzenia, których kraje były kiedyś okupowane przez Imperium Osmańskie i przez Europę, są najbardziej ciemiężonymi ofiarami na świecie.

 

Ta złożona i zgubna narracja zdewastowała nasze zdroworozsądkowe rozumienie rzeczywistości i doprowadziła do kultowej wiary i uświęconych fantazji.


Odtąd wszyscy kolorowi mężczyźni są głównie widziani jako ofiary, także kiedy gwałcą, porywają, torturują lub wysadzają w powietrze ludzi wszystkich możliwych kolorów. A radykalne feministki wszystkich kolorów, ale szczególnie białe feministki, zostały potępione jako misjonarki, próbujące ratować "brązowe kobiety przed brązowymi mężczyznami".

 

Antykolonialna agitacja i propaganda zamknęła usta wielu feministkom, których misją jest – lub kiedyś było – ujawnianie przemocy wobec kobiet i opartego na płci ucisku.  

 

Practicing Feminism While White

IPT, 5 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1850 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk