Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 11:43

« Poprzedni Następny »


Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny


Phyllis Chesler 2023-12-04


25 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych zainicjowała coroczne Szesnaście Dni Globalnego Aktywizmu Przeciwko Przemocy ze względu na płeć wobec kobiet i dziewcząt. Potrwa to do 10 grudnia, czyli Dnia Praw Człowieka.


Feministki w ONZ to teoretycznie moi ludzie. Feministki kierują także organizacjami pozarządowymi, zajmują stanowiska w fundacjach, organizacjach praw człowieka, krajowych organizacjach kobiecych i wydziałach Badań Kobiet/Gender Studies, a także są znanymi komentatorkami w mediach. Przez całe osiem tygodni milczały na temat ludobójczych gwałtów na izraelskich kobietach, które miały miejsce 7 października.


Niektóre z tych kobiet prowadziły kiedyś odważną i zdecydowaną walkę z gwałtem, kazirodztwem i przemocą domową; wspierały ruch #MeToo; i przynajmniej wydały oświadczenia potępiające gwałty na kobietach w Bośni, Rwandzie, Sudanie i na Jazydkach porwanych przez ISIS.


Poparły także pogląd, że gwałt jest zbrodnią wojenną, przynajmniej w strefie działań wojennych.


Jednak te niegdyś wizjonerskie feministki nie tylko zdradziły izraelskie kobiety – zdradziły także kobiety kolorowe, które żyją pod prawem szariatu.


Większość z nich na ogół zachowuje milczenie w sprawie znormalizowanego złego traktowania muzułmańskich kobiet w krajach i społecznościach muzułmańskich. Nie organizowały kampanii mających na celu położenie kresu przymusowemu zasłanianiu twarzy, poligamii, małżeństwom dzieci, rutynowemu biciu dziewcząt i kobiet lub zabójstwom honorowym (kobietobójstwom) ani w krajach islamu, ani na Zachodzie.


Dlaczego? Chociaż ofiarami takich niesprawiedliwości są głównie kobiety kolorowe, zachodnie feministki są bardzo ostrożne w oskarżaniu o przestępstwa kolorowych mężczyzn, zwłaszcza tych, których kraje mogły być kiedyś skolonizowane. Obawiają się, że może to zostać odebrane jako „rasistowskie”. Lub „islamofobiczne”.


Co gorsza, niektóre feministki na Zachodzie w rzeczywistości gloryfikowały przymusowe noszenie islamskiej zasłony jako formę antykolonialnego oporu. Podczas Marszu Kobiet w Waszyngtonie niektóre kobiety uszyły hidżaby z amerykańskich flag. Na wielu antyizraelskich wiecach i marszach widzimy zarówno kobiety, jak i mężczyzn noszących palestyńskie kefije, by zasygnalizować swoje wsparcie – dla ucisku kobiet.


Czynią to nawet wtedy, gdy odważne dziewczęta i kobiety w Afganistanie i Iranie ryzykują życiem, aby mieć prawo do tego, aby państwo, mułłowie lub ich rodziny nie zmuszały ich do noszenia hidżabu, nikabu czy burki. Te kobiety i ich męscy sojusznicy przewodzili demonstracjom, za co były bite, aresztowane, gwałcone i mordowane.


Przeprowadziłam i opublikowałam cztery badania akademickie na temat zabójstw honorowych. Większość feministek akademickich na Zachodzie, w tym nasze ikony, nigdy nie zauważyła tych prac o kobietobójstwach. Niektóre ze moich wstępnych ustaleń przedstawiłam na konferencji G8 w Rzymie w 2008 r. oraz przed Sądem Najwyższym Nowego Jorku w 2010 r. Dzięki tej pracy uzyskałam również uprawnienia biegłej w sprawach, w których kobiety uciekające przed groźbą zabójstwa honorowego ubiegają się o azyl polityczny w Ameryce.


Moimi największymi zwolennikami oraz tymi, którzy faktycznie czytają, cytują i korzystają z tej pracy, są oczywiście kobiety i mężczyźni kolorowi mieszkający na arabskim Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej (Pakistan, Turcja, Afganistan, Indie itp.).


Kiedyś, dawno temu, przetrzymywano mnie w niewoli w Kabulu. Pojechałam tam dobrowolnie, ale niemądrze jako panna młoda i znalazłam się w pułapce X wieku bez paszportu pozwalającego na powrót do przyszłości.


Dlatego też, gdy moja przyjaciółka i koleżanka Mandy Sanghera – brytyjsko-indyjska działaczka na rzecz praw człowieka – zadzwoniła i zapytała, czy chcę współprzewodzić zespołowi wolontariuszy ratującemu kobiety z Afganistanu, powiedziałam: „Czekałam na tę okazję przez dziesięciolecia."


W 2021 r. nasz zespół uratował 400 afgańskich kobiet. Wzięłam osobistą odpowiedzialność za błyskotliwą młodą Afgankę, która obecnie kwitnie na studiach w Ameryce.


To jest siostrzeństwo! Kiedy Mandy dowiedziała się, że moja prezentacja na temat moich badań zabójstw honorowych została odwołana przez amerykańską szkołę prawniczą, szybko zwołała panel na ten temat na University College London, żebym mogła przedstawić wyniki moich badań. Powiedziała wówczas, że „nie może zaakceptować faktu, że tak ważna praca została tak bardzo zlekceważona”.


Dobra wiadomość: feminizm istnieje wśród społeczności kolorowych, w tym antyislamistów muzułmańskich, hinduskich i sikhijskich, zarówno na Zachodzie, jak i za granicą.


W rzeczywistości to głównie antyislamistyczne feministki muzułmańskie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, podnoszą alarm w imieniu muzułmańskich kobiet.


Podobnie jak Izraelki, one również są sfrustrowane i zdziwione milczeniem zachodnich feministek na temat islamskiego apartheidu płci. Miałam zaszczyt znać i pracować z wieloma z tych bohaterek.


W 2008 roku w Rzymie przedstawiłam swoje wstępne ustalenia na konferencji G8. Miałam zaszczyt nawiązać kontakt z grupą muzułmańskich feministek, zarówno religijnych, jak i świeckich, w związku z wieloma wspólnymi troskami. Powiedzały mi, że poczuły się „opuszczone” przez zachodnie feministki, które odmówiły zajęcia stanowiska w takich kwestiach, jak zabójstwa honorowe, przymusowe zasłanianie twarzy i podporządkowanie kobiet – aby nie zostały uznane za „rasistki” lub „islamofobki”. Wiele z tych kobiet nosiło hidżab (chusty na głowie) i wszystkie były nieustraszone, pełne energii i bajecznie feministyczne.


To właśnie tam po raz pierwszy spotkałam turecko-niemiecką prawniczkę feministyczną, a obecnie imamę Seyran Ates.


Praca Seyran na rzecz muzułmanek zaskarbiła jej nienawiść muzułmańskich islamistów (i islamistek). W 1984 r. została trzykrotnie postrzelona za udzielanie porad prawnych molestowanym muzułmańskim dziewczętom; jej klientka, 15-latka, została zamordowana. Seyran wyraziła konsternację faktem, że oprócz prześladowań ze strony muzułmańskich fundamentalistów, zachodni lewicowcy i feministki dyskredytują jej pracę. „Nazywają mnie rasistką i islamofobką – powiedziała – a jestem pobożną muzułmanką”.


Seyran nie jest sama. Są także Qanta Ahmed, Dalia Al-Aquidi, Ayaan Hirsi Ali, Soraya Deen, Manda Ervin,  Yasmine Mohammed, Asra Nomani i Raheel Raza.


Są także muzułmanie i byli muzułmanie, którzy opowiadają się za prawami kobiet w świecie muzułmańskim, tacy jak Ali Alyami, Bassem Eid, Zhudi Jasser, Khaled Abu Tomeh i Ibn Warraq.


Wszyscy oni piszą artykuły, publikują książki, pojawiają się w mediach. Proszę, obserwujcie ich. Mam zaszczyt znajdować się wśród nich jako jeden z członków założycieli Koalicji Clarity – Champions for Liberty Against The Reality of Islamist Tyranny.


Ta koalicja publicznie potępiła dżihad, a także atak terrorystyczny Hamasu na Izrael. Wszyscy bronią zachodniej cywilizacji i uniwersalnych, postoświeceniowych wartości.


Stoję z nimi. To są prawdziwe feministki i feminiści i za takich ich uznaję.


Dzisiejszy świat jak nigdy dotąd potrzebuje prawdziwego feminizmu. Politycznie poprawna, mająca obsesję na punkcie tożsamości wersja marksizmu nie wystarczy.


Link do oryginału: https://www.realclearpolitics.com/articles/2023/11/29/the_failure_of_western_feminism_when_its_most_needed_150123.html

Real Clear Politics, 29 listopada 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2554 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk