Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 20:37

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”


Khaled Abu Toameh 2021-02-08

Jeśli palestyńscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za spotkanie z Izraelczykami, jaka byłaby reakcja Palestyńczyków, gdyby zobaczyli swojego prezydenta i swoich polityków siadających do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej niewątpliwie zostaliby oskarżeni o zdradę, przestępstwo karane tam śmiercią. (Zdjęcie Abbasa z portalu Crescent z artykułu oskarżającego Abbasa, że jest marionetką USA i Izraela.)   

Jeśli palestyńscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za spotkanie z Izraelczykami, jaka byłaby reakcja Palestyńczyków, gdyby zobaczyli swojego prezydenta i swoich polityków siadających do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej niewątpliwie zostaliby oskarżeni o zdradę, przestępstwo karane tam śmiercią. (Zdjęcie Abbasa z portalu Crescent z artykułu oskarżającego Abbasa, że jest marionetką USA i Izraela.)   Jeśli administracja prezydenta Bidena zdoła ponownie ożywić proces pokojowy między Izraelem i Palestyńczykami, będzie musiała wziąć pod uwagę fakt, że arabska kampania przeciw normalizacji stosunków z Izraelem jest dziś równie agresywna jak w przeszłości.


Antynormalizacyjna kampania, prowadzona również przez samych Palestyńczyków, postrzega każdego, czy to palestyńskiego przywódcę lub negocjatora, czy z innego arabskiego kraju, jako zdrajcę.    


Dwa najnowsze przykłady tej trwającej od lat kampanii:


Szóstego stycznia 2021r. Związek Dziennikarzy Palestyńskich (PJS) - organizacja podporządkowana kierowanej przez Mahmouda Abbasa i rządzącej w AP partii Fatah, reprezentująca setki palestyńskich dziennikarzy - wydał ostrzeżenie przed próbami podejmowania przez członków jakichkolwiek działań normalizujących relacje z Izraelem.


To ostrzeżenie było odpowiedzią na informację, że Izraelskie Siły Obronne zaprosiły palestyńskich dziennikarzy na wiedokonferencję, na której miano poinformować o izraelskich krokach zmierzających do ograniczenia pandemii COVID-19.


Niektórzy dziennikarze palestyńscy, którzy otrzymali to zaproszenie, poinformowali o tym kierownictwo związku, które natychmiast wysłało ostrzeżenie do wszystkich swoich członków.     


Warto zwrócić uwagę na retorykę tego oświadczenia wydanego przez organizację, której kierownictwo składa się z najwierniejszych ludzi Abbasa:

"Związek całkowicie odrzucając tego rodzaju zaproszenia potwierdza, że tego rodzaju konferencje i spotkania, organizowane przez okupacyjną armię, są niebezpieczne, nawet jeśli dotyczą problemów zdrowia. Wszystkie takie spotkania, również te prowadzone przez media społecznościowe, prowadzą tylko do normalizacji z syjonistycznym tworem. Związek ostrzega przed tego rodzaju spotkaniami.”

Po pierwsze widzimy tu stwierdzenie, że nie ma znaczenia temat spotkania, nawet jeśli sprawa dotyczy pandemii. Związek jest przeciwny wszelkim spotkaniom z Izraelczykami, ponieważ oznaczałoby to normalizację stosunków z Izraelem. Jeśli dziennikarze tak zdecydowanie sprzeciwiają się współpracy Izraela i Autonomii w sprawach medycznych, dlaczego ten związek dziennikarzy pierwszego lutego nie potępił palestyńskiego kierownictwa za zaakceptowanie dostawy szczepionek z Izraela? Dlaczego jest akceptowalne przyjęcie szczepionek z Izraela, ale zakazuje się uczestnictwa w wideokonferencji na temat pandemii?  


Po drugie, to ostrzeżenie może być traktowane jako groźba skierowana do palestyńskich dziennikarzy, którzy chcą uczestniczyć w wideokonferencjach z Izraelczykami. Ta groźba ukrywa możliwość wyrzucenia ze związku lub znalezienia się na czarnej liście, co oznacza bojkotowanie przez kolegów i napiętnowanie jako zdrajców za samo pojawienie się razem z Izraelczyklami. W przeszłości ten związek wzywał do bojkotu izraelskich mediów i zakazywał swoim członkom uczestnictwa w jakichkolwiek konferencjach, w których uczestniczą Izraelczycy, również w Europie i w Stanach Zjednoczonych.            


Po trzecie, używając określenia “syjonistyczny twór” PJS sygnalizuje, że podobnie jak Hamas czy Iran, nie uznają istnienia Izraela. Do tego stopnia uważają samo słowo „Izrael” za anatemę, że nie są w stanie go z siebie wykrztusić.


Warto również zauważyć, że to ostrzeżenie PJS pokazuje jak niewiele różni Fatah i Hamas, szczególnie jeśli idzie o nazywanie Izraela “syjonistycznym tworem” i zakazywanie jakichkolwiek form normalizacji z Izraelem.  


W ubiegłym roku Hamas zaaresztował  kilkunastu palestyńskich aktywistów w Gazie pod zarzutem zdrady, ponieważ uczestniczyli w  "konferencji" online z Izraelczykami. Wyjaśniając powody tych aresztowań, kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdzało: "Prowadzenie z jakiegokolwiek powodu jakichkolwiek wspólnych działań i kontaktów z izraelską okupacją jest zbrodnią karaną prawem, jest zdradą palestyńskiego ludu i jego poświęceń”.    


Aczkolwiek od 14 lat są zaangażowani we wzajemne wściekłe zwalczanie się, Fatah Abbasa i Hamas podobnie odrzucają porozumienia o normalizacji podpisane w ubiegłym roku przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan i Maroko. Fatah i Hamas gotowe są odłożyć na bok mordercze waśnie, by razem przeciwstawić się każdej formie normalizacji stosunków z Izraelem, nie tylko przez Palestyńczyków, ale i przez jakiekolwiek kraje arabskie.        


Drugim przykładem żywotności antynormalizacyjnej kampanii były palestyńskie reakcje na niedawny wywiad izraelskiego Ministra Obrony Benny Gantza dla egipskiej telewizji Al-Ghad.


Egipska stacja telewizyjna została potępiona przez Palestyńczyków (i innych Arabów), za rzekome promowanie normalizacji z Izraelem przez sam fakt przeprowadzenia tego wywiadu. Wielu Palestyńczyków wzywało na Twitterze do bojkotu tej stacji, zarzucając jej “zdradę”.


Jeśli palestyński dziennikarz zostaje wyrzucony za spotkanie z Izraelczykami, a arabska stacja telewizyjna nie może nadawać wywiadów z Izraelczykiem, jaka byłaby palestyńska reakcja gdyby Abbas lub inny Palestyńczyk usiadł do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Palestyńskie przedstawicielstwo zostałoby bez wątpienia oskarżone o zdradę.      


Jeśli administracja prezydenta Bidena poważnie myśli o wznowieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, musi wziąć pod uwagę to, że te wezwania do bojkotu Izraela i zakazu normalizacji odstraszą każdego Palestyńczyka od siadania przy stole negocjacyjnym.      


Jak długo antyizraelskie kampanie szaleją wśród Palestyńczyków, Abbas i jego towarzystwo długo będą się zastanawiać zanim zgodzą się usiąść przy stole z Izraelczykami.


Ostatnią rzeczą, jakiej chce jakikolwiek palestyński polityk, to jest zarobienie na nalepkę zdrajcy w środowisku tak Fatahu, jak i Hamasu, które uważają to za zbrodnię karaną śmiercią. Jeśli z drugiej strony Abbas chciałby tego uniknąć, musiałby podjąć wysiłek zakończenia podżegania nienawiści do Izraela, podżegania, którego źródłem są w pierwszym rzędzie ci, którzy go  popierają.         


Palestinians: No to Normalization with the ‘Zionist entity’

Gatestone Institute, 3 lutego 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk