Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 13:39

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”


Khaled Abu Toameh 2021-02-08

Jeśli palestyńscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za spotkanie z Izraelczykami, jaka byłaby reakcja Palestyńczyków, gdyby zobaczyli swojego prezydenta i swoich polityków siadających do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej niewątpliwie zostaliby oskarżeni o zdradę, przestępstwo karane tam śmiercią. (Zdjęcie Abbasa z portalu Crescent z artykułu oskarżającego Abbasa, że jest marionetką USA i Izraela.)   

Jeśli palestyńscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za spotkanie z Izraelczykami, jaka byłaby reakcja Palestyńczyków, gdyby zobaczyli swojego prezydenta i swoich polityków siadających do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej niewątpliwie zostaliby oskarżeni o zdradę, przestępstwo karane tam śmiercią. (Zdjęcie Abbasa z portalu Crescent z artykułu oskarżającego Abbasa, że jest marionetką USA i Izraela.)   Jeśli administracja prezydenta Bidena zdoła ponownie ożywić proces pokojowy między Izraelem i Palestyńczykami, będzie musiała wziąć pod uwagę fakt, że arabska kampania przeciw normalizacji stosunków z Izraelem jest dziś równie agresywna jak w przeszłości.


Antynormalizacyjna kampania, prowadzona również przez samych Palestyńczyków, postrzega każdego, czy to palestyńskiego przywódcę lub negocjatora, czy z innego arabskiego kraju, jako zdrajcę.    


Dwa najnowsze przykłady tej trwającej od lat kampanii:


Szóstego stycznia 2021r. Związek Dziennikarzy Palestyńskich (PJS) - organizacja podporządkowana kierowanej przez Mahmouda Abbasa i rządzącej w AP partii Fatah, reprezentująca setki palestyńskich dziennikarzy - wydał ostrzeżenie przed próbami podejmowania przez członków jakichkolwiek działań normalizujących relacje z Izraelem.


To ostrzeżenie było odpowiedzią na informację, że Izraelskie Siły Obronne zaprosiły palestyńskich dziennikarzy na wiedokonferencję, na której miano poinformować o izraelskich krokach zmierzających do ograniczenia pandemii COVID-19.


Niektórzy dziennikarze palestyńscy, którzy otrzymali to zaproszenie, poinformowali o tym kierownictwo związku, które natychmiast wysłało ostrzeżenie do wszystkich swoich członków.     


Warto zwrócić uwagę na retorykę tego oświadczenia wydanego przez organizację, której kierownictwo składa się z najwierniejszych ludzi Abbasa:

"Związek całkowicie odrzucając tego rodzaju zaproszenia potwierdza, że tego rodzaju konferencje i spotkania, organizowane przez okupacyjną armię, są niebezpieczne, nawet jeśli dotyczą problemów zdrowia. Wszystkie takie spotkania, również te prowadzone przez media społecznościowe, prowadzą tylko do normalizacji z syjonistycznym tworem. Związek ostrzega przed tego rodzaju spotkaniami.”

Po pierwsze widzimy tu stwierdzenie, że nie ma znaczenia temat spotkania, nawet jeśli sprawa dotyczy pandemii. Związek jest przeciwny wszelkim spotkaniom z Izraelczykami, ponieważ oznaczałoby to normalizację stosunków z Izraelem. Jeśli dziennikarze tak zdecydowanie sprzeciwiają się współpracy Izraela i Autonomii w sprawach medycznych, dlaczego ten związek dziennikarzy pierwszego lutego nie potępił palestyńskiego kierownictwa za zaakceptowanie dostawy szczepionek z Izraela? Dlaczego jest akceptowalne przyjęcie szczepionek z Izraela, ale zakazuje się uczestnictwa w wideokonferencji na temat pandemii?  


Po drugie, to ostrzeżenie może być traktowane jako groźba skierowana do palestyńskich dziennikarzy, którzy chcą uczestniczyć w wideokonferencjach z Izraelczykami. Ta groźba ukrywa możliwość wyrzucenia ze związku lub znalezienia się na czarnej liście, co oznacza bojkotowanie przez kolegów i napiętnowanie jako zdrajców za samo pojawienie się razem z Izraelczyklami. W przeszłości ten związek wzywał do bojkotu izraelskich mediów i zakazywał swoim członkom uczestnictwa w jakichkolwiek konferencjach, w których uczestniczą Izraelczycy, również w Europie i w Stanach Zjednoczonych.            


Po trzecie, używając określenia “syjonistyczny twór” PJS sygnalizuje, że podobnie jak Hamas czy Iran, nie uznają istnienia Izraela. Do tego stopnia uważają samo słowo „Izrael” za anatemę, że nie są w stanie go z siebie wykrztusić.


Warto również zauważyć, że to ostrzeżenie PJS pokazuje jak niewiele różni Fatah i Hamas, szczególnie jeśli idzie o nazywanie Izraela “syjonistycznym tworem” i zakazywanie jakichkolwiek form normalizacji z Izraelem.  


W ubiegłym roku Hamas zaaresztował  kilkunastu palestyńskich aktywistów w Gazie pod zarzutem zdrady, ponieważ uczestniczyli w  "konferencji" online z Izraelczykami. Wyjaśniając powody tych aresztowań, kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdzało: "Prowadzenie z jakiegokolwiek powodu jakichkolwiek wspólnych działań i kontaktów z izraelską okupacją jest zbrodnią karaną prawem, jest zdradą palestyńskiego ludu i jego poświęceń”.    


Aczkolwiek od 14 lat są zaangażowani we wzajemne wściekłe zwalczanie się, Fatah Abbasa i Hamas podobnie odrzucają porozumienia o normalizacji podpisane w ubiegłym roku przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan i Maroko. Fatah i Hamas gotowe są odłożyć na bok mordercze waśnie, by razem przeciwstawić się każdej formie normalizacji stosunków z Izraelem, nie tylko przez Palestyńczyków, ale i przez jakiekolwiek kraje arabskie.        


Drugim przykładem żywotności antynormalizacyjnej kampanii były palestyńskie reakcje na niedawny wywiad izraelskiego Ministra Obrony Benny Gantza dla egipskiej telewizji Al-Ghad.


Egipska stacja telewizyjna została potępiona przez Palestyńczyków (i innych Arabów), za rzekome promowanie normalizacji z Izraelem przez sam fakt przeprowadzenia tego wywiadu. Wielu Palestyńczyków wzywało na Twitterze do bojkotu tej stacji, zarzucając jej “zdradę”.


Jeśli palestyński dziennikarz zostaje wyrzucony za spotkanie z Izraelczykami, a arabska stacja telewizyjna nie może nadawać wywiadów z Izraelczykiem, jaka byłaby palestyńska reakcja gdyby Abbas lub inny Palestyńczyk usiadł do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Palestyńskie przedstawicielstwo zostałoby bez wątpienia oskarżone o zdradę.      


Jeśli administracja prezydenta Bidena poważnie myśli o wznowieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, musi wziąć pod uwagę to, że te wezwania do bojkotu Izraela i zakazu normalizacji odstraszą każdego Palestyńczyka od siadania przy stole negocjacyjnym.      


Jak długo antyizraelskie kampanie szaleją wśród Palestyńczyków, Abbas i jego towarzystwo długo będą się zastanawiać zanim zgodzą się usiąść przy stole z Izraelczykami.


Ostatnią rzeczą, jakiej chce jakikolwiek palestyński polityk, to jest zarobienie na nalepkę zdrajcy w środowisku tak Fatahu, jak i Hamasu, które uważają to za zbrodnię karaną śmiercią. Jeśli z drugiej strony Abbas chciałby tego uniknąć, musiałby podjąć wysiłek zakończenia podżegania nienawiści do Izraela, podżegania, którego źródłem są w pierwszym rzędzie ci, którzy go  popierają.         


Palestinians: No to Normalization with the ‘Zionist entity’

Gatestone Institute, 3 lutego 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk