Prawda

Wtorek, 29 listopada 2022 - 01:45

« Poprzedni Następny »


Niech już UNRWA wreszcie umrze


Ruthie Blum 2022-06-29


Komisarz generalny UNRWA, Philippe Lazarini (drugi od lewej) przemawia na konferencji Komitetu Ad Hoc Zgromadzenia Ogólnego w sprawie zadeklarowania dobrowolnych datków na rzecz UNRWA. Po prawej jest sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. Zdjęcie: ONZ

 

Pomimo tego, że w czwartek udało się zebrać w Nowym Jorku 160 milionów dolarów, na konferencji Komitetu Ad Hoc Zgromadzenia Ogólnego ONZ, szef Agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) nie był zadowolony.


Próbując okazywać wdzięczność za niezasłużoną niespodziankę, komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini jednocześnie chwalił się „mocnym zaangażowaniem” społeczności międzynarodowej na rzecz jego organizacji i ubolewał, że obiecane fundusze są dalece niewystarczające, aby utrzymać UNRWA dłużej niż do końca roku.


Zwracając się do prasy w piątek, Lazzarini powiedział, że nawet przy zadeklarowanych sumach, UNRWA wciąż ma niedobór 100 milionów dolarów. Dodał, że jeśli nie „zamknie luki finansowej w ciągu najbliższych kilku miesięcy”, milionom Palestyńczyków zabraknie podstawowej opieki zdrowotnej, a ich dzieci zostaną pozbawione edukacji.

 

„Wkroczyliśmy w strefę niebezpieczeństwa”, stwierdził, poetycko opowiadając o wszystkich cudownych „niezbędnych” usługach, jakie UNRWA zapewnia uchodźcom palestyńskim, przy skromnym budżecie. Podkreślił, że UNRWA „jest niezbędna w życiu uchodźców palestyńskich” i przyczynia się do poczucia „stabilności”.


Kłopot w tym, że to fałsz.


Po pierwsze, słowo „uchodźca” w odniesieniu do Palestyńczyków jest mistyfikacją. Mówiąc ściślej, Palestyńczycy, których nazywa się uchodźcami, nie pasują do definicji przedstawionej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).


Według UNHCR „Uchodźcy to ludzie, którzy uciekli przed wojną, przemocą, konfliktem lub prześladowaniami i przekroczyli międzynarodową granicę, aby znaleźć bezpieczeństwo w innym kraju…” Konwencja dotycząca uchodźców z 1951 r. jest kluczowym dokumentem prawnym i definiuje uchodźcę następująco: „ktoś, kto nie może lub nie chce wrócić do kraju pochodzenia z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub poglądów politycznych”.

 

Zadaniem UNHCR jest „pomoc w dobrowolnej repatriacji [takich osób], lokalnej integracji lub przesiedleniu do kraju trzeciego”.


Natomiast UNRWA pomaga przywódcom w Gazie, Ramallah, Damaszku i Bejrucie w utrwalaniu, z powodów politycznych, tego, co nazywają palestyńskim „kryzysem uchodźczym”.


Po drugie, UNRWA – która została założona w grudniu 1949 r., by pomagać Arabom, którzy stracili domy w 1948 r. w wyniku arabskiego ataku na państwo żydowskie, czyli w czasie izraelskiej wojny o niepodległość – dalece nie jest organizacją „humanitarną”. Jest to raczej służąca własnym interesom organizacja pozarządowa, która wzmacnia martyrologię i radykalizm ludzi, których podobno ma wydobyć z tej sytuacji.

 

Istotnie, jest to organizacja, której kufry powinny przestać być zasilane a drzwi powinny były zostać zaryglowane dziesiątki lat temu. Ta organizacja na wiele sposobów wspiera terrorystów. Jednym z nich jest umożliwienie Fatahowi, Hamasowi i palestyńskiemu Islamskiemu Dżihadowi ukrywania broni pod i wewnątrz swoich szkół.


To doskonała podwójna ludzka tarcza: zapewnienie zabójcom Żydów miejsca do przechowywania rakiet i wystrzeliwania rakiet; i oskarżanie Izraela o atakowanie dzieci, gdy strzela do magazynów śmiercionośnych pocisków.


Kolejną korzyścią są antysemickie treści podręczników w tych szkołach, których nauczycielami są aktywiści palestyńscy, którzy otwarcie wzywają do przemocy wobec Izraelczyków. Tacy znamienici pedagodzy regularnie rozpowszechniają w mediach społecznościowych okrutne kłamstwa na temat państwa żydowskiego. Wśród ich wielu i różnorodnych oszczerstw są twierdzenia, że Izrael celowo zainfekował Palestyńczyków COVID-19.

 

Wielokrotne zapewnienia UNRWA, że będzie „badać” i „zajmować się” tymi nauczycielami, spełzły oczywiście na niczym.


To właśnie ta i inne skandaliczne praktyki skłoniły byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do wycofania środków z UNRWA, którą nazwał „nieodwracalnie wadliwą operacją”.


Niestety jego następca  nie zgadza się z tą oceną.

 

Wzmacnianie terroryzmu nie jest jednak jedynym pogwałceniem swojego mandatu, jakiego dopuściła się UNRWA. Nie, jego sprzeniewierzenie milionów dolarów amerykańskich i europejskich podatków i euro rozciąga się na mniej wzniosłe ideały niż ataki na Izrael.


Obciążający raport wewnętrzny ujawniony w lipcu 2019 r. przez Al Dżazirę i AFP  ujawnił, że ówczesny komisarz generalny UNRWA Pierre Krähenbühl i inni urzędnicy agencji angażowali się w „wykroczenia seksualne, nepotyzm, odwet, dyskryminację i inne nadużycia władzy dla korzyści osobistych, aby tłumić uzasadnione sprzeciwy i w inny sposób osiągać swoje osobiste cele”.

 

Jak na ironię, niechlubny biznes wyszedł na jaw, gdy odkryto, że Krähenbühl rozpoczął prywatną kampanię zbierania funduszy, wykorzystując biedną, starą, pozbawioną gotówki UNRWA jako stawkę. W rzeczywistości jednak zbierał pieniądze na opłacanie podróży w klasie biznesowej ze swoją kochanką, którą awansował do wymyślonej dla niej w 2015 roku posady – swojej „starszej doradczyni” – aby mogła mu towarzyszyć z pełnym komfortem. Nie jest jasne, co na ten temat miała do powiedzenia jego żona, ale pracownicy UNRWA nakłaniani do zaciskania pasa nie byli zbyt szczęśliwi.


Kilka miesięcy po upublicznieniu raportu, w listopadzie tego samego roku, Krähenbühl zrezygnował, obwiniając „brudną politykę”. A wewnętrzne śledztwo przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych (jakże uczciwą instytucję) doprowadziło następnie do wniosku, że zarzuty przeciwko niemu były niesprawiedliwe.


No cóż. Przynajmniej teraz mają Lazzariniego, który zajmuje się żebraniem dla nich.


A skoro o tym mowa, gdy w czwartek stał na podium Zgromadzenia Ogólnego, organizacja pozarządowa UN Watch opublikowała raport szczegółowo opisujący obecny antysemityzm nauczycieli UNRWA i poparcie dla terroryzmu przeciwko Izraelczykom. I to pomimo głoszenia „zerowej tolerancji” dla podżegania.


Według dyrektora wykonawczego UN Watch, Hillela Neuera, fakt, że ani jeden nauczyciel nie został zwolniony, oznacza, że kierownictwo UNRWA „należy uznać za współwinne”. Ma rację. Ale w takim razie kraje, które nadal przekazują fundusze temu żałosnemu ciału, również są współwinne.


Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ponura prognoza Lazzariniego się sprawdzi, a organizacja się rozpadnie, świat będzie lepszym miejscem. Upadek UNRWA jest spóźniony. Módlmy się o jej pogrzeb.

 

Let UNRWA die already

JNS Org, 26 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Ruthie Blum
jest publicystką „Jerusalem Post”. 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk