Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 14:12

« Poprzedni Następny »


Facebook – przestój i panika


Liat Collins 2021-10-09

Przed logo Facebooka, WhatsApp, Instagramu i  Messengera widać przerwane kable ethernetu na ilustracyjnym zdjęciu zrobionym w tym tygodniu(photo credit: DADO RUVIC/REUTERS) 

Przed logo Facebooka, WhatsApp, Instagramu i  Messengera widać przerwane kable ethernetu na ilustracyjnym zdjęciu zrobionym w tym tygodniu

(photo credit: DADO RUVIC/REUTERS)

 Podobnie jak miliardy ludzi na całym świecie, wzięłam w tym tygodniu krótką, niezaplanowaną przerwę od Facebooka. Lub, mówiąc ściślej, Facebook wziął sześciogodzinną przerwę od nas.

 

W poniedziałek lub wtorek (zależnie od twojej strefy czasu) całe imperium Facebooka w przedziwny sposób stanęło: żadnego Facebooka, WhatsApp, Instagramu ani Messengera. Firma obwiniała potem “błędną zmianę konfiguracji”. To nie brzmi pocieszająco. Big Tech jest właścicielem – i handluje – olbrzymią ilością osobistych danych. Niepokoi myśl, że ktoś mógł niedbale przerwać nasze wirtualne życie. Właściwie, wszystko o mediach społecznościowych wydaje się coraz bardziej niepokojące.


Przerwa w działaniu Facebooku pojawiła się w tym samym tygodniu, w którym była pracownica tego molocha, Frances Haugen, wysunęła oskarżenia, że firma świadomie ignorowała znaki ostrzegawcze, że polaryzuje społeczeństwo i powoduje inne społeczne bolączki, stawiając zysk przed pozytywnymi wartościami społecznymi.  

 

Nic z tego nie powinno być szokujące. Ostatnią rzeczą, na jaką Facebook zasługuje w tym tygodniu, jest powszechny emotikon z łapką w górę.  


Informacja o błędzie pojawia się, kiedy próbujesz otworzyć Facebook.com, kiedy ta megafirma pada wraz ze swoimi filiami, Whatsapp i Instagram, 4 października 2021 (credit: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)
Informacja o błędzie pojawia się, kiedy próbujesz otworzyć Facebook.com, kiedy ta megafirma pada wraz ze swoimi filiami, Whatsapp i Instagram, 4 października 2021 (credit: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Kiedy system padł, zachowałam się tak samo jak większość moich przyjaciół – rzeczywistych i wirtualnych przyjaciół. Najpierw kilkakrotnie sprawdziłam telefon i WiFi, zanim pomyślałam, by zobaczyć co mówi Google. Potem wysłałam esemesy do tych, którzy, moim zdaniem, powinni dowiedzieć się o sytuacji zanim zorientują się, że nie mogą kontaktować się w normalny sposób i wpadną w panikę.   

 

Trochę przypominało to paskudne uczucie, kiedy zapominam telefonu w domu i natychmiast chcę zadzwonić do wszystkich z mojej listy kontaktowej, żeby ich zawiadomić. To jest irracjonalne; ale też irracjonalna jest nasza zależność od telefonów komórkowych i systemów przesyłania komunikatów – do tego stopnia, że nie pamiętamy numerów telefonów naszych najbliższych, które kiedyś znaliśmy na pamięć.

 

Kiedy kontakt wreszcie powrócił, cieszyłam się memami i komentarzami, które szybko pojawiły się. Twitter, Telegram i TikTok przeżywały bonanzę kreatywności, kiedy platformy Facebooka nie działały. Komik Allen Strickland Williams (@TotallyAllen), na przykład, tweetował: “Raczej Social Notwork”, nawiązując do filmu The Social Network o Marku Zuckerbergu i powstaniu Facebooka. 

 

Postanowiłam obejrzeć inny film na Netflix: The Social Dilemma. Ten fabularyzowany film dokumentalny ujawnia najciemniejsze tajemnice mediów społecznościowych w bardziej przykuwający uwagę sposób niż świadectwo Haugen: jak potrafią one manipulować polityczną myślą i zachęcać użytkowników do pozostania online znacznie dłużej niż ludzie zamierzali i jak potrafią zniszczyć poczucie własnej wartości, czasami z tragicznymi konsekwencjami, szczególnie dla nastolatków. Fakt, że wszyscy chcemy być lubiani, pociąga za sobą koszty dla użytkowników, a równocześnie jest lukratywne dla firm Big Tech.

 

Przerwa w działaniu Facebooka dostarczyła mnóstwo czasu na rozważanie konsekwencji skoncentrowania tak wielkiej władzy w rękach tak niewielu. Dla mnie Messenger jest głównie sposobem kontaktowania się z rodziną rozrzuconą na trzech kontynentach, podczas gdy WhatsApp jest, między innymi, narzędziem pracy. 

 

Otrzeźwia przypomnienie sobie, że kiedy służyłam w armii, w domu nie mieliśmy nawet telefonu stacjonarnego, podczas gdy obecnie IDF polega w dużej mierze na WhatsApp. Być może przyszła pora, by armia skierowała swoje znaczące zdolności intelektualne na stworzenie niezależnego, bezpieczniejszego systemu łączności między dowódcami i żołnierzami.   

 

Załamanie się Facebooka było wystarczająco złe. Co stałoby się, gdyby padł Google, zabierając nasze książki telefoniczne, zdjęcia i hasła? I kto monitoruje wielkie imperium Google? Kto kontroluje YouTube? To nie jest przyjemny obraz. 

 

Jedno jest pewne: użytkownicy nie są klientami, są produktami. Nie ma czegoś takiego jak TMI (too much information – zbyt dużo informacji), kiedy chodzi o algorytmy, na których polegają media społecznościowe.  

Dlatego pozornie niewinne quizy, które wyglądają na zabawę, mają bardziej złowieszczy cel: “Nazwij twój zespół rockowy twoim ulubionym kolorem i napisz co ostatnio zjadłeś” – teraz możesz dostawać reklamy ubrań w danym kolorze i właśnie zdradziłaś inne dane o swoim guście i preferencjach stylu życia. Jesteśmy śledzeni i dobrowolnie zostawiamy ślady, które prowadzą prosto do nas.

 

A co z takimi pytaniami: “Co znalazłby włamywacz w twoim domu na szczycie lodówki?” Żaden włamywacz, który włamałby się do mojego domu i był w drodze do lodówki, nie dałby sobie rady z moim psem. Proszę bardzo – teraz cyberprzestrzeń i media społecznościowe mogą przesyłać mi większą liczbę reklam związanych z psami. Mój Facebook już jest zalany łzawymi wideo o ratowaniu zwierząt.  

 

A jest jeszcze złośliwa metoda oszustwa: “phishing” – próby odkrycia hasła i pytania o chronioną tożsamość: twój pierwszy samochód, pierwsze wakacje za granicą, nauczyciel z pierwszej klasy itd. Nawiasem mówiąc, quizy dotyczące zdjęć portretowych mogą ujawnić wiele biometrycznych danych o twoich rysach twarzy. Ty możesz nie wiedzieć, co zrobić z takimi danymi, ale ktoś wie.  

 

Brak prywatności nie jest tajemnicą. Wszystko, co mówisz, lub czym dzielisz się, jest w sieci. Tak jednak, jak nie chcesz, by złodziej buszował ci w kuchni, włamanie się do twoich danych zostawia ofiary z poczuciem pogwałcenia prywatności.  

 

Wielu przypomina o Wielkim Bracie George’a Orwella w kontekście smartfonów i mediów społecznościowych (chociaż dla młodszych pokoleń to podglądanie kojarzy się bardziej z telewizją Reality – inny społeczny problem – niż z dyktaturą).

 

Problem z Facebookiem przypomniał mi prorocze opowiadanie E.M. Forstera, The Machine Stops. Ta dystopijna powieść, opublikowana po raz pierwszy w 1909 roku, opowiada o ludziach, którzy stworzyli religię opartą na wszechmocnej, globalnej Machinie. Kiedy Aparat Naprawczy, odpowiedzialny za utrzymywanie działania Machiny, psuje się, efektem jest załamanie się podtrzymującego życie systemu świata, jaki znają.

 

Opowiadanie Forstera wskazuje na apokaliptyczne rezultaty pokładania wiary wyłącznie w technologii. Polecam, byście znaleźli czas na przeczytanie tej powieści: wiesz, że masz czas, jeśli potrafisz oderwać się na kilka godzin od platform mediów społecznościowych.

 

Firmy Big Tech rzucają olbrzymi cień na nasze życie. Mają niesłychaną władzę, która może być używana na pożytek lub na szkodę. Z jednej strony, pomagają nam w utrzymywaniu kontaktów z przyjaciółmi, rodziną i byłymi kolegami z klasy na całym globie. A kiedy system załamał się w tym tygodniu, jednym z poważnych problemów dla mnie było to, że nie mogłam sprawdzać stron zaginionych zwierząt domowych, które odwiedzam na Facebooku, czasami z sukcesem w niesieniu pomocy przywrócenia zaginionych psów, kotów i ptaków ich właścicielom. (To jest drugi powód kierowanych do mnie anonsów wideo.)

 

Z drugiej strony, firmy Big Tech używają algorytmów i sztucznej inteligencji do wpływania na sposób, w jaki miliardy ludzi otrzymują i postrzegają informację i wiadomości, i nie jest jasne kto sprawdza sprawdzaczy faktów. 

 

W 2019 roku, po silnych naciskach, Facebook i Twitter próbowały zabrać się za konta fake newsów, między innymi, żądając większej przejrzystości, co utrudniło tworzenie nowych stron lub kupowanie politycznych reklam bez informacji, kto je finansuje. Kiedy jednak główne platformy społecznościowe po prostu wymazały w styczniu konto byłego prezydenta, Donalda Trumpa, powinno to było wywołać alarm, niezależnie od tego, w jakiej „jaskini ech” głównie przebywasz. W końcu, kto ma ostateczne słowo w ustalaniu, co jest prawdziwe lub fałszywe, akceptowalne lub nie?  

 

Fake news i kłamstwa w mediach społecznościowych dodają obciążeń w epoce politycznej niestabilności w połączeniu z wpływem pandemii koronawirusa. Nie trzeba jednak mieć wewnętrznych informacji, jak pani Haugen, by zrozumieć, że są one dobre dla biznesu na platformach mediów społecznościowych. Im bardziej szalona sprawa, tym więcej wokół niej klikania i szumu i tym większe potencjalne zyski z reklam na tej stronie.

 

Jako ortodoksyjna Żydówka w każdy szabat mam 25-godzinną przerwę od wiadomości, mediów społecznościowych, telefonu, telewizji i radio. Radość rozkosznej ignorancji i realnego czasu z realnymi przyjaciółmi, rodziną i społecznością przeważają czynnik FOMO. FOMO - fear of missing out – strach, że coś mnie ominęło, jest kolejną bolączką powiększoną przez media społecznościowe.

 

Facebookowi przepalił się bezpiecznik i zostaliśmy pozostawieni samym sobie. Ta przerwa w dostawach powinna dać nam przerwę na myślenie.  

 

Facebook outage and outrage

Jerusalem Post, 7 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2377 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04
Żart niech się żartem odciska, a przed fejkami uczmy bronić się za młodu   Koraszewski   2023-04-01
Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk