Prawda

Poniedziałek, 23 maja 2022 - 03:27

« Poprzedni Następny »


Facebook – przestój i panika


Liat Collins 2021-10-09

Przed logo Facebooka, WhatsApp, Instagramu i  Messengera widać przerwane kable ethernetu na ilustracyjnym zdjęciu zrobionym w tym tygodniu(photo credit: DADO RUVIC/REUTERS) 

Przed logo Facebooka, WhatsApp, Instagramu i  Messengera widać przerwane kable ethernetu na ilustracyjnym zdjęciu zrobionym w tym tygodniu

(photo credit: DADO RUVIC/REUTERS)

 Podobnie jak miliardy ludzi na całym świecie, wzięłam w tym tygodniu krótką, niezaplanowaną przerwę od Facebooka. Lub, mówiąc ściślej, Facebook wziął sześciogodzinną przerwę od nas.

 

W poniedziałek lub wtorek (zależnie od twojej strefy czasu) całe imperium Facebooka w przedziwny sposób stanęło: żadnego Facebooka, WhatsApp, Instagramu ani Messengera. Firma obwiniała potem “błędną zmianę konfiguracji”. To nie brzmi pocieszająco. Big Tech jest właścicielem – i handluje – olbrzymią ilością osobistych danych. Niepokoi myśl, że ktoś mógł niedbale przerwać nasze wirtualne życie. Właściwie, wszystko o mediach społecznościowych wydaje się coraz bardziej niepokojące.


Przerwa w działaniu Facebooku pojawiła się w tym samym tygodniu, w którym była pracownica tego molocha, Frances Haugen, wysunęła oskarżenia, że firma świadomie ignorowała znaki ostrzegawcze, że polaryzuje społeczeństwo i powoduje inne społeczne bolączki, stawiając zysk przed pozytywnymi wartościami społecznymi.  

 

Nic z tego nie powinno być szokujące. Ostatnią rzeczą, na jaką Facebook zasługuje w tym tygodniu, jest powszechny emotikon z łapką w górę.  


Informacja o błędzie pojawia się, kiedy próbujesz otworzyć Facebook.com, kiedy ta megafirma pada wraz ze swoimi filiami, Whatsapp i Instagram, 4 października 2021 (credit: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)
Informacja o błędzie pojawia się, kiedy próbujesz otworzyć Facebook.com, kiedy ta megafirma pada wraz ze swoimi filiami, Whatsapp i Instagram, 4 października 2021 (credit: MARC ISRAEL SELLEM/THE JERUSALEM POST)

Kiedy system padł, zachowałam się tak samo jak większość moich przyjaciół – rzeczywistych i wirtualnych przyjaciół. Najpierw kilkakrotnie sprawdziłam telefon i WiFi, zanim pomyślałam, by zobaczyć co mówi Google. Potem wysłałam esemesy do tych, którzy, moim zdaniem, powinni dowiedzieć się o sytuacji zanim zorientują się, że nie mogą kontaktować się w normalny sposób i wpadną w panikę.   

 

Trochę przypominało to paskudne uczucie, kiedy zapominam telefonu w domu i natychmiast chcę zadzwonić do wszystkich z mojej listy kontaktowej, żeby ich zawiadomić. To jest irracjonalne; ale też irracjonalna jest nasza zależność od telefonów komórkowych i systemów przesyłania komunikatów – do tego stopnia, że nie pamiętamy numerów telefonów naszych najbliższych, które kiedyś znaliśmy na pamięć.

 

Kiedy kontakt wreszcie powrócił, cieszyłam się memami i komentarzami, które szybko pojawiły się. Twitter, Telegram i TikTok przeżywały bonanzę kreatywności, kiedy platformy Facebooka nie działały. Komik Allen Strickland Williams (@TotallyAllen), na przykład, tweetował: “Raczej Social Notwork”, nawiązując do filmu The Social Network o Marku Zuckerbergu i powstaniu Facebooka. 

 

Postanowiłam obejrzeć inny film na Netflix: The Social Dilemma. Ten fabularyzowany film dokumentalny ujawnia najciemniejsze tajemnice mediów społecznościowych w bardziej przykuwający uwagę sposób niż świadectwo Haugen: jak potrafią one manipulować polityczną myślą i zachęcać użytkowników do pozostania online znacznie dłużej niż ludzie zamierzali i jak potrafią zniszczyć poczucie własnej wartości, czasami z tragicznymi konsekwencjami, szczególnie dla nastolatków. Fakt, że wszyscy chcemy być lubiani, pociąga za sobą koszty dla użytkowników, a równocześnie jest lukratywne dla firm Big Tech.

 

Przerwa w działaniu Facebooka dostarczyła mnóstwo czasu na rozważanie konsekwencji skoncentrowania tak wielkiej władzy w rękach tak niewielu. Dla mnie Messenger jest głównie sposobem kontaktowania się z rodziną rozrzuconą na trzech kontynentach, podczas gdy WhatsApp jest, między innymi, narzędziem pracy. 

 

Otrzeźwia przypomnienie sobie, że kiedy służyłam w armii, w domu nie mieliśmy nawet telefonu stacjonarnego, podczas gdy obecnie IDF polega w dużej mierze na WhatsApp. Być może przyszła pora, by armia skierowała swoje znaczące zdolności intelektualne na stworzenie niezależnego, bezpieczniejszego systemu łączności między dowódcami i żołnierzami.   

 

Załamanie się Facebooka było wystarczająco złe. Co stałoby się, gdyby padł Google, zabierając nasze książki telefoniczne, zdjęcia i hasła? I kto monitoruje wielkie imperium Google? Kto kontroluje YouTube? To nie jest przyjemny obraz. 

 

Jedno jest pewne: użytkownicy nie są klientami, są produktami. Nie ma czegoś takiego jak TMI (too much information – zbyt dużo informacji), kiedy chodzi o algorytmy, na których polegają media społecznościowe.  

Dlatego pozornie niewinne quizy, które wyglądają na zabawę, mają bardziej złowieszczy cel: “Nazwij twój zespół rockowy twoim ulubionym kolorem i napisz co ostatnio zjadłeś” – teraz możesz dostawać reklamy ubrań w danym kolorze i właśnie zdradziłaś inne dane o swoim guście i preferencjach stylu życia. Jesteśmy śledzeni i dobrowolnie zostawiamy ślady, które prowadzą prosto do nas.

 

A co z takimi pytaniami: “Co znalazłby włamywacz w twoim domu na szczycie lodówki?” Żaden włamywacz, który włamałby się do mojego domu i był w drodze do lodówki, nie dałby sobie rady z moim psem. Proszę bardzo – teraz cyberprzestrzeń i media społecznościowe mogą przesyłać mi większą liczbę reklam związanych z psami. Mój Facebook już jest zalany łzawymi wideo o ratowaniu zwierząt.  

 

A jest jeszcze złośliwa metoda oszustwa: “phishing” – próby odkrycia hasła i pytania o chronioną tożsamość: twój pierwszy samochód, pierwsze wakacje za granicą, nauczyciel z pierwszej klasy itd. Nawiasem mówiąc, quizy dotyczące zdjęć portretowych mogą ujawnić wiele biometrycznych danych o twoich rysach twarzy. Ty możesz nie wiedzieć, co zrobić z takimi danymi, ale ktoś wie.  

 

Brak prywatności nie jest tajemnicą. Wszystko, co mówisz, lub czym dzielisz się, jest w sieci. Tak jednak, jak nie chcesz, by złodziej buszował ci w kuchni, włamanie się do twoich danych zostawia ofiary z poczuciem pogwałcenia prywatności.  

 

Wielu przypomina o Wielkim Bracie George’a Orwella w kontekście smartfonów i mediów społecznościowych (chociaż dla młodszych pokoleń to podglądanie kojarzy się bardziej z telewizją Reality – inny społeczny problem – niż z dyktaturą).

 

Problem z Facebookiem przypomniał mi prorocze opowiadanie E.M. Forstera, The Machine Stops. Ta dystopijna powieść, opublikowana po raz pierwszy w 1909 roku, opowiada o ludziach, którzy stworzyli religię opartą na wszechmocnej, globalnej Machinie. Kiedy Aparat Naprawczy, odpowiedzialny za utrzymywanie działania Machiny, psuje się, efektem jest załamanie się podtrzymującego życie systemu świata, jaki znają.

 

Opowiadanie Forstera wskazuje na apokaliptyczne rezultaty pokładania wiary wyłącznie w technologii. Polecam, byście znaleźli czas na przeczytanie tej powieści: wiesz, że masz czas, jeśli potrafisz oderwać się na kilka godzin od platform mediów społecznościowych.

 

Firmy Big Tech rzucają olbrzymi cień na nasze życie. Mają niesłychaną władzę, która może być używana na pożytek lub na szkodę. Z jednej strony, pomagają nam w utrzymywaniu kontaktów z przyjaciółmi, rodziną i byłymi kolegami z klasy na całym globie. A kiedy system załamał się w tym tygodniu, jednym z poważnych problemów dla mnie było to, że nie mogłam sprawdzać stron zaginionych zwierząt domowych, które odwiedzam na Facebooku, czasami z sukcesem w niesieniu pomocy przywrócenia zaginionych psów, kotów i ptaków ich właścicielom. (To jest drugi powód kierowanych do mnie anonsów wideo.)

 

Z drugiej strony, firmy Big Tech używają algorytmów i sztucznej inteligencji do wpływania na sposób, w jaki miliardy ludzi otrzymują i postrzegają informację i wiadomości, i nie jest jasne kto sprawdza sprawdzaczy faktów. 

 

W 2019 roku, po silnych naciskach, Facebook i Twitter próbowały zabrać się za konta fake newsów, między innymi, żądając większej przejrzystości, co utrudniło tworzenie nowych stron lub kupowanie politycznych reklam bez informacji, kto je finansuje. Kiedy jednak główne platformy społecznościowe po prostu wymazały w styczniu konto byłego prezydenta, Donalda Trumpa, powinno to było wywołać alarm, niezależnie od tego, w jakiej „jaskini ech” głównie przebywasz. W końcu, kto ma ostateczne słowo w ustalaniu, co jest prawdziwe lub fałszywe, akceptowalne lub nie?  

 

Fake news i kłamstwa w mediach społecznościowych dodają obciążeń w epoce politycznej niestabilności w połączeniu z wpływem pandemii koronawirusa. Nie trzeba jednak mieć wewnętrznych informacji, jak pani Haugen, by zrozumieć, że są one dobre dla biznesu na platformach mediów społecznościowych. Im bardziej szalona sprawa, tym więcej wokół niej klikania i szumu i tym większe potencjalne zyski z reklam na tej stronie.

 

Jako ortodoksyjna Żydówka w każdy szabat mam 25-godzinną przerwę od wiadomości, mediów społecznościowych, telefonu, telewizji i radio. Radość rozkosznej ignorancji i realnego czasu z realnymi przyjaciółmi, rodziną i społecznością przeważają czynnik FOMO. FOMO - fear of missing out – strach, że coś mnie ominęło, jest kolejną bolączką powiększoną przez media społecznościowe.

 

Facebookowi przepalił się bezpiecznik i zostaliśmy pozostawieni samym sobie. Ta przerwa w dostawach powinna dać nam przerwę na myślenie.  

 

Facebook outage and outrage

Jerusalem Post, 7 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2121 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16
Sprawa Ilyi Szapiro demaskuje podwójne rasistowskie standardy uniwersytetu Georgetown   Greenfield   2022-02-15
Intrygi na oddziale intensywnej opieki   Taheri   2022-02-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk