Prawda

Wtorek, 19 października 2021 - 21:02

« Poprzedni Następny »


Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?


Bassam Tawil 2021-02-01

Libańscy obywatele rozpoczęli kampanię online, która mówi, że mają prawo do zaszczepienia przed każdym cudzoziemcem, żyjącym w kraju. Określenie “cudzoziemiec” głównie odnosi się do setek tysięcy Palestyńczyków, którzy żyją od pokoleń w Libanie. Tymczasem Izrael zaszczepił więcej Palestyńczyków niż jakikolwiek kraj arabski. Credit: Pixabay/CC0 Public Domain.
Libańscy obywatele rozpoczęli kampanię online, która mówi, że mają prawo do zaszczepienia przed każdym cudzoziemcem, żyjącym w kraju. Określenie “cudzoziemiec” głównie odnosi się do setek tysięcy Palestyńczyków, którzy żyją od pokoleń w Libanie. Tymczasem Izrael zaszczepił więcej Palestyńczyków niż jakikolwiek kraj arabski. Credit: Pixabay/CC0 Public Domain.

Podczas gdy Izrael jest bezpodstawnie oskarżany przez międzynarodowe media i organizacje praw człowieka za “odmowę” szczepienia przeciwko COVID-19 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, nikt nie zwraca uwagi na to, co dzieje się w Libanie, kraju arabskim, który od dawna gości setki tysięcy Palestyńczyków, Syryjczyków i innych Arabów.


Po pierwsze, porozumienie izraelsko-palestyńskie z 1995 roku stanowi, że “władza i odpowiedzialność w dziedzinie zdrowia na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy będzie przekazana palestyńskiej stronie”.


Według porozumienia, "palestyńska strona będzie stosowała obecne standardy szczepień Palestyńczyków i ulepszy je według międzynarodowo przyjętych standardów oraz będzie kontynuowała szczepienie [palestyńskiej] populacji”.


Po drugie, władze palestyńskie powiedziały, że odmawiają przyjęcia szczepionki od Izraela i że palestyński rząd działa, by otrzymać szczepionki od Światowej Organizacji Zdrowia i firm na całym świecie.


Po trzecie, mimo palestyńskim zaprzeczeniom Izrael niedawno przyznał, że dał 100 dawek szczepionki Palestyńczykom z kolejną dostawą oczekiwaną wkrótce.  


Po czwarte, palestyński rząd oznajmił, że w ostatnich tygodniach podpisał porozumienie o zakupie szczepionek od czterech różnych firm.


Po piąte, Izrael ostatnio umożliwił dostawę do AP 5 tysięcy dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Palestyńczycy nie mieli trudności z importowaniem tej szczepionki i mówili, że wolą tak zrobić.


Po szóste, w rzeczywistości Izrael szczepi Palestyńczyków – tych, którzy mieszkają we wschodniej Jerozolimie i którzy jako posiadacze izraelskich kart tożsamości mają dostęp do tego samego systemu opieki zdrowotnej, co izraelscy obywatele. (Większość Palestyńczyków ze wschodniej Jerozolimy jest rezydentami, ale nie obywatelami Izraela.)


Wszystkie te fakty nie przekonały antyizraelskich dziennikarzy i organizacji na świecie, że palestyński rząd, a nie Izrael, jest odpowiedzialny za zdobycie szczepionek dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.


Izraelożercy podnoszą sprawę szczepionek nie dlatego, że troszczą się o Palestyńczyków, ale dlatego, że chcą zrzucić na Izrael odpowiedzialność za cierpienia Palestyńczyków, które – jak zwykle – są spowodowane przez palestyńskich przywódców.


Palestyńscy przywódcy mieli bardzo dużo czasu na poproszenie Izraela o pomoc w zdobyciu szczepionek. Zamiast zrobić to, oznajmili w maju 2020 roku, że postanowili zerwać wszystkie stosunki z Izraelem, by zaprotestować przeciwko polityce izraelskiego rządu w sprawie osiedli. Pod koniec 2020 roku Palestyńczycy wycofali się z tej decyzji i postanowili przywrócić stosunki z Izraelem. Zmarnowali cenny czas, który można było użyć na planowanie, jak zdobyć szczepionki dla Palestyńczyków.


Czy którykolwiek z tych izraelożerców zadał sobie trud zapytania palestyńskiego rządu, dlaczego był tak powolny w kontaktach z produkującymi szczepionki firmami? Czy naprawdę oczekują, że Izrael wyśle swoich żołnierzy do szpitali na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, by siłą dawać szczepionki Palestyńczykom?  


Podczas gdy w międzynarodowych mediach i na innych forach trwa debata o rzekomej odpowiedzialności Izraela za szczepienie Palestyńczyków, którzy nie są (i nie chcą być) izraelskimi obywatelami, izraelożercy nawet nie słyszeli o sporze, jaki wybuchł w Libanie w ostatnich dniach.  


Libańscy obywatele rozpoczęli kampanię online, która mówi, że mają prawo do zaszczepienia przed każdym cudzoziemcem, żyjącym w kraju. Określenie “cudzoziemiec” głównie odnosi się do setek tysięcy Palestyńczyków, którzy żyją w Libanie.


Kampania, którą Palestyńczycy i inni potępili jako "rasistowską" i "dyskryminującą", ewidentnie nie przyciągnęła uwagi wszystkich tych ludzi i organizacji, którzy rzucają fałszywe, oszczercze oskarżenia na Izrael. Nie obchodzi ich ta rasistowska kampania, ponieważ arabski kraj, a nie Izrael, dyskryminuje Arabów (Palestyńczyków).  


Hashtag
 na Twitterze: "Szczepionka najpierw dla Libańczyków” wywołał wśród Arabów mieszane reakcje.


"Libańska partia rządząca lobbuje przeciwko szczepieniu nie-Libańczyków w Libanie - napisał użytkownik Twittera, Wael Kaafarani. – Światowa Organizacja Zdrowia powinna być tego świadoma i skierować wsparcie do organizacji pozarządowych, takich jak Czerwony Krzyż w Libanie”.


Inny użytkownik mediów społecznościowych, Hani, napisał:

"To bardzo zabawne, że Libańczycy podróżują do Dubaju, by się zaszczepić, a ci, którzy mieszkają za granicą, otrzymują szczepionkę w kraju, w którym są, ale chcą odmówić tego każdemu człowiekowi o innym obywatelstwie we własnym kraju (Libanie)”.

Również potępiając wezwanie do dawania priorytetu Libańczykom, Marianne Hassoun skomentowała: "Ten hashtag jest uosobieniem małostkowości i rasizmu".


Kilku Libańczyków wystąpiło jednak w obronie kampanii.


"Jako Libańczycy mamy pełne prawo do zaszczepienia przed cudzoziemcami - napisał Amin Tohme na Twitterze. – To nie jest rasizm, ale to nazywa się patriotyzm”.


Inny Libańczyk, który podpisuje się jako “Libański lojalista”, napisał:

"To nie jest rasizm, a prosta logika. Jako libański podatnik mam pełne prawo przyjąć szczepionkę, za którą płacę, przed jakimkolwiek nie-libańskim obywatelem Moje pieniądze, libańskie pieniądze, sprowadziły tutaj tę szczepionkę. Nie pieniądze uchodźców”.

Demokratyczne Forum Palestyńskich Dziennikarzy w Libanie powiedziało, że „zaskoczyły” ich wezwania do ograniczenia szczepień do libańskich obywateli.

"Takie wezwania mogą pochodzić tylko od ignorantów, ludzi, którzy niczego nie rozumieją ze strategii ochrony zdrowia przyjętych dla powstrzymania pandemii koronawirusa… Ten rasizm szkodzi reputacji i wizerunkowi Libanu”.

Kampania nie stanowi zaskoczenia dla ludzi, którzy znają politykę i prawa apartheidu w Libanie wobec Palestyńczyków.


Według UNRWA, Palestyńczycy w Libanie nie mają wielu ważnych praw. Na przykład, Palestyńczycy nie mogą pracować w aż 39 zawodach i nie mogą posiadać nieruchomości. Palestyńscy uchodźcy, oficjalnie uważani w Libanie za “cudzoziemców”, nie mogą uzyskać libańskiego obywatelstwa [mimo, że większość z nich urodziła się w Libanie,  znaczna część ma rodziców urodzonych w Libanie, a także dziadków urodzonych w Libanie. przyp. tłum.]. Istnieją także wobec nich restrykcje w dostępie do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i edukacja.


Ci, którzy obecnie atakują Izrael za jego rzekomą odpowiedzialność za szczepienie Palestyńczyków żyjących pod panowaniem Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy, nie troszczą się o Palestyńczyków żyjących w Libanie. Nie obchodzą ich wezwania w Libanie, by nie dawać szczepionek „cudzoziemcom”, włącznie z Palestyńczykami i Syryjczykami.


W rzeczywistości Izrael zaszczepił więcej Palestyńczyków niż jakikolwiek kraj arabski. Tysiące Palestyńczyków z wschodniej Jerozolimy, których międzynarodowa społeczność nazywa Palestyńczykami, otrzymały szczepionkę w ostatnich kilku tygodniach.


Te same osoby i organizacje, które atakują Izrael, mówią o arabskich obywatelach i rezydentach wschodniej Jerozolimy jako Palestyńczykach. W sytuacji, w której dziesiątki tysięcy arabskich Izraelczyków i rezydentów we wschodniej Jerozolimie bez żadnych kłopotów otrzymało szczepionkę, znaczy to, że Izrael jest jedynym krajem, który jak dotąd faktycznie dał szczepionkę Palestyńczykom. 


Rząd Autonomii Palestyńskiej, który ma własny system opieki zdrowotnej, jak dotąd dał zero szczepionek swojej ludności na Zachodnim Brzegu. Hamas, który także ma własny system opieki zdrowotnej, jak dotąd dał zero szczepionek swojej ludności w Strefie Gazy.  


Wyraźnie Autonomia Palestyńska i Hamas są zbyt zajęci innymi sprawami – na przykład, podżeganiem i przeprowadzaniem zamachów terrorystycznych na Izraelczyków, włącznie z płaceniem rodzinom terrorystów za krwawe czyny ich krewnych – by skutecznie zajmować się opieką zdrowotną nad swoją ludnością. Zamiast tego siedzą i czekają na społeczność międzynarodową, by podarowała im szczepionki i nie robią poważnych starań o ich zakup.


Dołączyli do antyizraelskich dziennikarzy i organizacji w ignorowaniu medycznego apartheidu, na jaki wystawieni są Palestyńczycy w kraju arabskim: Libanie.  


Arab Medical Apartheid – Where Is the Outrage?

Gatestone Institute, 28 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1936 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk