Prawda

Środa, 25 maja 2022 - 00:04

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem


Andrzej Koraszewski 2021-09-24


Antysemityzm jest również nieszczęściem Żydów. Można powiedzieć, że dla nich jest większym nieszczęściem, bardziej groźnym, nieustannym śmiertelnym zagrożeniem, ze strony chrześcijan, muzułmanów, nazistów, komunistów i innych ludzi przekonanych o swojej wspaniałej moralnej wyższości. Antysemityzm jest naszym nieszczęściem. Wiele razy czytałem takie stwierdzenie, ale zawsze pisane przez byłych muzułmanów bądź muzułmańskich heretyków, nigdy przez Europejczyków, a już po niemiecku to takie stwierdzenie byłoby ogromnym nietaktem. Antisemitismus ist unser Unglück.

Wspaniała Bari Weiss raz jeszcze podjęła próbę zrozumienia, dlaczego właściwie świat nienawidzi Żydów. Zaczyna od piosenki Toma Lehrera National Brotherhood Week z lat 60. (ale popularnej w jej domu, kiedy dorastała) i pisze, że słowa "a wszyscy nienawidzą Żydów" nie brzmią dziś jak zabawna pointa satyrycznej piosenki, ale jak diagnoza postaw społecznych w XXI wieku.


Bari Weiss jest autorką napisanej dwa lata temu książki How to Fight Antisemitism i pisze, że te dwa lata bardzo wiele zmieniły. Żydzi w Ameryce przez długi czas po raz pierwszy w historii nie czuli się w zachodnim społeczeństwie dyskryminowani. Jej zdaniem amerykańskie żydowskie wakacje skończyły się 27 października 2018 roku, kiedy uzbrojony bandyta otworzył ogień do ludzi, którzy zebrali się na modlitwę w synagodze w Pittsburghu. Jak pisze od tamtego dnia amerykański antysemityzm przesiadł się z bryczki ciągniętej przez konia do szybkobieżnej kolei.


Nienawiść jest już wszędzie obecna, antysemickie wypowiedzi zostały zaakceptowane w Kongresie, na politycznych salonach, w redakcjach i na uniwersytetach, fizyczne napaści nie są już niczym nadzwyczajnym. To bardzo zła wiadomość nie tylko dla amerykańskich Żydów, ale i dla Ameryki.


Bari Weiss jest amerykańską Żydówką, ja jestem aryjskim Europejczykiem, więc chociaż mamy wspólny system wartości, widzimy to zjawisko z odmiennych perspektyw. Weiss przywołuje cytat z artykułu  Dary Horn:

“Od starożytnych czasów w każdym miejscu gdziekolwiek żyli, Żydzi reprezentowali walkę o wolność. Jak długo mogli funkcjonować w jakimś społeczeństwie, byli dowodem, że nie ma konieczności wierzenia w to, w co wierzą wszyscy inni, że ci, którzy nie zgadzają się ze swoimi sąsiadami mogą żyć, a nawet kwitnąć mimo wszystkich przeciwieństw losu.”

Bari Weis pisze dalej, że tam gdzie jest wolność, gdzie ceni się różnorodność, Żydzi są tolerowani. Swoboda myśli, wiary i słowa jest chroniona. Kiedy jednak te wolności postrzegane są jako zagrożenie, również Żydzi natychmiast postrzegani są jako zagrożenie. Dzisiejsze żądanie konformizmu w Ameryce pojawia się jej zdaniem z obu stron politycznego spektrum. I nie jest to nowe zjawisko.    


Lewica uważa, że walczy o równość i sprawiedliwość, że lepiej, żeby wszyscy mieli gorzej, niż żeby ktokolwiek miał mieć lepiej. (Od pół wieku prezentuję tę ideologię inaczej - lepiej być bez chleba, niż codziennie patrzeć jak się piekarz bogaci.)


Ta wzniosła potrzeba równości i sprawiedliwości prowadzi do silnej potrzeby demonizowania Żydów. Dla nich, pisze Weiss:

„syjonizm to nic innego jak osadniczy kolonializm; przedstawiciele rządu usprawiedliwiali mordowanie Żydów w Jersey City; żydowskie przedsiębiorstwa mogą być rabowane, bo są żydowskie i są twarzą kapitalizmu. Żydów wciska się w białą rasę, nasza historia jest unieważniana, tak, że każdy może z poważną miną twierdzić, że Holokaust to zaledwie porachunki między białymi albo że Anna Frank była  kolonizatorką.”

Teza o korelacji między swobodą wyznania i słowa, a rozkwitem społeczności żydowskich w danym społeczeństwie ma dość silne poparcie w historycznych faktach, niektórzy dowodzą, że istnieje również korelacja między rozwojem gospodarczym a tolerancją i akceptacją żydowskiej mniejszości, pojawia się tu jednak pytanie, dlaczego wzrost nacisków na konformizm religijny czy ideologiczny niemal zawsze prowadzi do gwałtownego wzrostu antysemityzmu?  


Możemy tu winić tradycję, ostatecznie wiadomo, że jeszcze przed wygnaniem z Izraela (niektórzy będą się upierali, że Żydów Rzymianie wygnali z Palestyny), Żydzi wzięli 30 srebrników za wydanie rzymskim żołnierzom Jezusa-Palestyńczyka, a na domiar złego, zamiast rozdać te pieniądze między ubogich, to zainwestowali je w piekarnię. (Nawiasem mówiąc  pomysł, żeby pieniądze raczej rozdawać niż inwestować, nawet jeśli nie był tak całkiem żydowski, to został przez Żydów spopularyzowany i to jeszcze zanim Palestyńczycy wymyślili chrześcijaństwo. Mnie się ten pomysł zdecydowanie nie podoba i proszę zatem nie mówić, że nigdy nie jestem krytyczny wobec Żydów).  


Podejrzewam jednak, że atrakcyjność antysemityzmu nie jest wyłącznie związana z chrześcijańską tradycją i wygodą sięgania po dobrze ugruntowany wzorzec Superinnego. Antysemityzm jest odwiecznym marzeniem łańcuchowego psa, żeby zagryźć listonosza.


Pamiętam przeczytane kiedyś zdanie, że „tłumacz jest listonoszem między cywilizacjami” (kojarzy mi się z Puszkinem, ale Google tego nie potwierdza). Wygnanych ze swoich ziem ludów było wiele. Ich pozostałości rozpływały się w innych kulturach i zostały po nich zaledwie trudne do zidentyfikowania ślady. Dlaczego Żydzi rozrzuceni po całym świecie zachowali swoją wiarę i język liturgii, dlaczego ich resztki nie rozpłynęły się w innych narodach? Siła religii czy raczej efekt odrzucenia? Co było główną przyczyną tego odrzucenia? Czy powodem mogła być pierwotna geopolityka?   


Izrael był korytarzem między cywilizacjami zrodzonymi w żyznym półksiężycu, gdzie narodziło się rolnictwo i pierwsze miasta, a doliną Nilu. Byli źródłem niewolników, ale często sojusznikami i pośrednikami. Czerpali z kultury babilońskiej i perskiej, z egipskiej, a potem greckiej. Ich religia pokazuje, do jakiego stopnia znali i czerpali z kultur sąsiadów.


Siłą tej religii wydaje mi się żydowska kłótliwość, wieczne spory z Bogiem, ale również, a może przede wszystkim zapożyczenie od Egipcjan powszechnej nauki chłopców, no i handel, czyli ciągłe liczenie, ważenie i nieustanne kalkulacje. Słabe ziemie, bez wielkich szans na plantacje i gospodarkę opartą na niewolnictwie. Silny handel i rzemiosło. Rzymianie wygnali mały naród indywidualistów, w którym było silne przywiązanie do własnego Boga, do  książek, liczenia i wiecznych sporów.  


Żydzi byli (i nadal są) listonoszami między cywilizacjami. Wypędzano ich i zabierali ze sobą znajomość innych kultur, znajomość języków, związki z innymi żydowskimi centrami. Byli najlepszym kandydatem na listonosza między cywilizacjami. To właśnie czasem czyniło ich zarówno atrakcyjnymi dla władców, jak i zagrożeniem dla strażników niezmienności zaścianka. Antysemityzm jest wrodzoną nienawiścią łańcuchowego psa do listonosza.

Ludzie trzymani na łańcuchu religii i tradycji nie mogli znieść inności zaglądającej na ich podwórko. Tę istotę antysemityzmu opisywało wielu ale bodaj najlepiej uchwyciła ją Joannne Greenberg w The King’s Persons, a dla świata muzułmańskiego Leo Uris w The Haj.


Akcja tej pierwszej książki opisuje pogrom Żydów w Yorku w XII wieku, a tej drugiej reakcje palestyńskich Arabów na przybycie żydowskich osadników w XX wieku. Czytane obok siebie doskonale pokazują do jakiego stopnia pojawienie się listonosza na podwórku doprowadza do rozpaczy psa uwiązanego na łańcuchu. (I w dwunastym wieku, i w dwudziestym pies był spuszczany z łańcucha i szczuty na listonosza, żeby uchronić własny światek przed zmianami, pozbyć się długów i odwrócić uwagę od tego, kto go źle karmi i bije kijem.)       


Ciekawe, że tylko muzułmańscy dysydenci mówią dziś często, głośno i wyraźnie, że antysemityzm jest ich nieszczęściem, że pozbycie się tej ciężkiej choroby jest warunkiem siły pozwalającej na rozwój.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2021-09-24


Notatki

Znalezionych 2122 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16
Sprawa Ilyi Szapiro demaskuje podwójne rasistowskie standardy uniwersytetu Georgetown   Greenfield   2022-02-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk