Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 05:15

« Poprzedni Następny »


Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą


Gerald M. Steinberg 2021-05-28

<span>Stronnicy Hamasu protestowali w zeszłym miesiącu w południowej Strefie Gazy przeciwko decyzji prezydenta Autonomii Palestyńskiej o odwołaniu zaplanowanych wyborów parlamentarnych.  </span>
Stronnicy Hamasu protestowali w zeszłym miesiącu w południowej Strefie Gazy przeciwko decyzji prezydenta Autonomii Palestyńskiej o odwołaniu zaplanowanych wyborów parlamentarnych.  

Niemal nikt nie mówi o olbrzymim arsenale rakiet i pocisków zgromadzonych przez lata i wystrzelonych przez Hamas i jego sojuszników, ani o pieniądzach, które na to poszły.


“Mają usta, ale nie mówią; mają oczy, ale nie widzą; mają uszy, ale nie słyszą”. (Psalm 115)


Kilka lat temu poproszono mnie, żebym spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielką jednej z największych organizacji charytatywnych po tym, jak ich dyrektor w Gazie został aresztowany za nadzór nad przekazaniem (kradzieżą) 50 milionów dolarów środków pomocowych na terrorystyczne projekty Hamasu. Ta przedstawicielka, której baza była na Cyprze, powiedziała mi, że towarzyszyła innym przedstawicielom NGO w regularnych wizytach u farmerów i odbywała podróże po wsiach w Gazie, żeby zobaczyć, czy pomoc była używana tak, jak to zostało uzgodnione. Kiedy zapytałem, skąd wiedziała, że pola uprawne nie były przykrywką dla podziemnej sieci tuneli, odparła, że widziała uczciwość na ich twarzach. Później jej organizacja twierdziła, że audytorzy nie znaleźli żadnych nieprawidłowości, jednak nie opublikowano żadnego raportu i rząd, który dotąd płacił tej organizacji, nie wznowił wypłat.

Ten incydent nie jest wyjątkowy. Przez wiele lat Gaza była główną lokalizacją dla armii międzynarodowych dostarczycieli środków pomocowych z przedstawicielami licznych agencji ONZ, NGO i humanitarnych agencji pomocowych oraz dyplomatów. Ich raporty i kampanie, wiernie powtarzane przez dziennikarzy, konsekwentnie przedstawiają tę zubożałą palestyńską enklawę jako znajdującą się na krawędzi katastrofy, zazwyczaj winiąc za to izraelską politykę, włącznie z blokadą lądową i morską. Cierpienia niewinnych dzieci są częstym wątkiem używanym w apelach o donacje, które przynoszą miliard dolarów rocznie.   

 

W odróżnieniu od tego niemal nikt nie mówi o olbrzymim arsenale rakiet i pocisków zgromadzonych przez lata i wystrzelonych przez Hamas i jego sojuszników i o koszcie tego przedsięwzięcia. W tym arsenale jest obecnie aż 30 tysięcy sztuk ofensywnej broni, której towarzyszą szybkostrzelne przeładowywalne wyrzutnie ukryte w podziemnych, betonowych tunelach, a także zestaw pocisków manewrujących opartych na chińskiej technologii, kierowane przez satelity GPS. Dla uniknięcia zajmowania się rzeczywistością, wielu komentatorów (co niedawno powtórzyli ludzie z przemysłu rozrywkowego, tacy jak John Oliver i Trevor Noah) zbywa te pociski jako prymitywne i nieszkodliwe fajerwerki.  

 

Nagle w poniedziałek wieczorem siedem z tych  “nieszkodliwych” pocisków odpalono na Jerozolimę, bo Hamas znowu postanowił, że może rozszerzyć przemoc. W ciągu kolejnych ośmiu dni wojny w izraelskie miasta i wsie wycelowano dodatkowych 3350 rakiet i pocisków, w tym na Tel Awiw. Przemysł za tym arsenałem ukryty w dziesiątkach kilometrów wzmocnionych betonem tuneli na 360 kilometrach kwadratowych Strefy Gazy (mniej niż połowa obszaru Nowego Jorku) stanowi główną ekonomiczną inwestycję w Gazie. Jak musi być oczywiste dla każdego, komu chciało się spojrzeć (lub posłuchać), zamiast używania ograniczonych zasobów dla ekonomicznego rozwoju i stworzenia prawdziwych miejsc pracy, Hamas skierował miliony pomocowych dolarów na zbudowanie olbrzymiej machiny wojennej.

 

W powodzi raportów, komunikatów prasowych i postów w mediach społecznościowych opublikowanych przez agencje ONZ i NGO, to wielkie przedsięwzięcie pozostaje bez wzmianki. Analiza wypowiedzi szefów UNRWA (unikatowej agendy ONZ stworzonej w 1949 roku pozornie dla pomocy palestyńskim uchodźcom), Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, Human Rights Watch, Amnesty International i innych NGO dobrze pokazuje to milczenie. Większość dziennikarzy, którzy „informują” o Gazie, ślepo poszła za nimi.

 

Byłoby błędem wyjaśnianie tego milczenia brakiem informacji o przemyśle rakietowym Gazy. Przez minionych 14 lat od czasu, kiedy pierwsze rakiety zaczęły uderzać wzdłuż granicy z Gazą, terroryzując tysiące ludzi, funkcjonariusze NGO i ONZ musieli ciężko pracować, by ignorować dowody i unikać wyciągania oczywistych wniosków.

 

Przez lata tę broń odpalano coraz częściej na Izrael pod hasłem “palestyńskiego oporu”. Pod koniec grudnia 2008 roku, a potem znowu w 2012 i 2014 roku ataki pocisków o większym zasięgu i bardziej śmiercionośnych oraz odpowiedzi Izraela siały śmierć i zniszczenie. Jednak oczy i uszy funkcjonariuszy NGO i ONZ odfiltrowywały to, czego nie chcieli widzieć i słyszeć. Pseudo-dochodzenia napisane przez antyizraelskich aktywistów i publikowane z imprimatur Rady Praw Człowieka ONZ (takie jak niesławny raport Goldstone’a z 2009 roku) kontynuowały ignorowanie palestyńskich rakiet.

 

Natomiast, kiedy Izrael próbował zniszczyć sieć podziemnych tuneli wzdłuż egipskiej granicy używanych do szmuglowania broni, Human Rights Watch fałszywie określił to jako pogwałcenie międzynarodowego prawa. To samo zdarzyło się, kiedy ograniczono prawa wypływania daleko w morze palestyńskich łodzi rybackich, by zapobiec dostarczaniu broni drogą morską. Równocześnie środki pomocowe znikały, a ślady prowadziły do linii produkcji rakiet, zaś cementu dostarczanego do budowania domów i innych obiektów cywilnych, używano to budowania przechodzących pod granicą tuneli terroru, a przedstawiciele agencji ONZ i organizacji pomocowych znowu odwracali głowy.

 

Kolejnym rządom Izraela nie udawało się skutecznie przeciwstawić agencjom ONZ, NGO, mediom i dyplomatom. Teraz jednak dla milionów obywateli, którzy są celem tych pocisków i są przez nie terroryzowani, czerwona linia została przekroczona i żądają końca lat bezkarności Hamasu i międzynarodowych organizacji zaangażowanych lub współwinnych tej trwającej agresji. Nadal nie wiadomo, jak zakończy się obecny konflikt [chwilowo zakończył się hudna, czyli przerwą nazywaną „zawieszeniem broni”, a mającą dać oddech terrorystom przed kolejną rundą - przyp. tłum.], ale nie wolno pozwolić na kontynuowanie polityki prowadzonej pod hasłem: „nie widzę zła, nie słyszę zła i nie mówię o zbrodniach”.

 

Gaza’s international protectors have eyes but do not see opinion

Jerusalem Post, 19 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Gerald Steinberg 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 962 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk