Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:05

« Poprzedni Następny »


BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata


Richard Landes 2021-01-23


Tradycyjne media, takie jak AP i Time, oraz nowsze, takie jak Voxco i raz przedstawiają szerszej publiczności ruch BDS (który oręduje na rzecz bojkotu Izraela). Często ma to postać ogólnej informacji (“co musisz wiedzieć”) i jest nieco przeformułownym komunikatem prasowym samej organizacji z odrobiną sprzeciwu z „drugiej strony”, który jest następnie minimalizowany. 


Niepoinformowani po przeczytaniu tych artykułów sądzą, że BDS jest grupą palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego, nieużywającą przemocy, NGO z sojusznikami, która broni palestyńskich praw i używa moralnego protestu w postaci bojkotu, by sprzeciwić się odbieraniu im tych praw przez Izrael. Nie próbuje zniszczyć Izraela, ale zmusić go do zachowywania uniwersalnie uznanych standardów moralnych. Syjoniści, którzy skarżą się na BDS jako na grupę antysemicką, próbują uciszyć uprawnioną krytykę, a i tak nie wszyscy Żydzi są syjonistami: progresywni Żydzi nie mają zastrzeżeń do BDS. Niektórzy się nawet przyłączają.


Następnie przychodzi spodziewany odpór ze strony syjonistów, którzy skarżą się, że to nie jest dziennikarstwo i że BDS nie jest obywatelską grupą. Po czym obalają twierdzenia BDS przypominając, że nie zaczęli tego Palestyńczycy w 2005 roku, zaczęło się to w 2001 roku na festiwalu nienawiści w Durban jako broń do zniszczenia Izraela; jest to forma prawnej i informacyjnej wojny próbująca zniszczyć Izrael; zachowuje się jak kult religijny; jest antyintelektualna; nie są ruchem propalestyńskim, są antyizraelscy; mają rozległe związki z otwarcie terrystycznymi grupami; są antysemiccy; używają fake news i dezinformacji, by wprowadzić ludzi w błąd; i wszędzie, gdzie są aktywni, wzrasta nienawiść do Żydów.


I tak to się powtarza, a obie strony wyciągają argumenty, które krążą od lat. Zarówno zwolennicy BDS, jak syjoniści wydają się mieć niewyczerpaną energię, wszyscy oskarżają  drugą stronę o wyrafinowane plany oszukania outsiderów.


Dlaczego miałoby nas to obchodzić?


Oto dlaczego.


To nie jest walka, która dzieje się w jakimś odległym kraju. To dzieje się tutaj, dzisiaj, w Ameryce i w Europie. To weszło do waszych domów. Czy wam się to podoba, czy nie, kiedy wasze dzieci pójdą na uczelnię, znajdą BDS wśród najbardziej wojowniczych i dominujących grup na kampusie. Kiedy pójdą na zajęcia lub wykłady, BDS będzie miało znaczący wpływ na to, co będą mogły przeczytać, wysłuchać lub dyskutować. Kiedy patrzycie na najbardziej radykalne głosy w dzisiejszej polityce amerykańskiej, znajdziecie BDS i wielu ich wyznawców w mediach społecznościowych, którzy pragną rozpocząć amerykańską intifadę (powstanie.) Kiedy patrzycie na najbardziej fundamentalne zmiany w programach amerykańskich liceów, znajdziecie narrację BDS. Czy więc wam się to podoba, czy nie, sprawa dotyczy was.


Przyznaję, jestem jednym z ich celów ataku: wychowany w Ameryce syjonista, który przeniósł się do Izraela. Chociaż jest prostą rzeczą zdemolowanie argumentów BDS, radzę nie tyle zwracać uwagę na to, co BDS mówi lub na jego wpływ na jego domniemany cel – Izrael – a bardziej na wpływ, jaki ma na wasze społeczeństwa.


BDS używa języka praw człowieka, by anulować prawa człowieka. Używa języka demokracji, by promować antydemokratyczną agendę. BDS używa nowoczesnych, liberalnych pojęć, by propagować bardzo nieliberalną postawę. A to, co BDS chce zrobić Izraelowi, jest tym, co chce zrobić wszystkim wolnym, demokratycznym społeczeństwom. 


BDS-owi nie chodzi o sprawiedliwość. Chodzi o wymazanie z mapy najbardziej liberalnego, wolnego społeczeństwa na Bliskim Wschodzie. Aby zrobić to skutecznie, musi apelować do liberalnych, demokratycznych społeczeństw z argumentami, których może i będzie używać przeciwko kulturom wystarczająco niemądrym, by reagowały na jego „moralną atrakcyjność”.  


Dlatego ma znaczenie to, że cel BDS - bojkotowanie izraelskich Żydów - jest praktycznie klonem nazistowskiego bojkotu niemieckich Żydów. Dlatego ma znaczenie to, że BDS twierdzi, iż Izrael jest winny czystki etnicznej, co jest tylko zasłoną dymną dla ich pragnienia oczyszczenia Bliskiego Wschodu z Żydów – lub relegowania ich do tego samego prawnie podrzędnego status, jaki mieli przez 1400 lat pod rządami islamu. 


Noura Erekat, amerykańska prawniczka palestyńskiego pochodzenia, twierdzi
: “Jeśli mówisz, że antysyjonizm jest antysemityzmem, to zasadniczo potępiasz wszystkich Palestyńczyków jako antysemitów, ponieważ postanowili istnieć”. Ważne jest zrozumienie tego, co mówi. Czy mówi, że wszystko, czego chcą Palestyńczycy, to istnieć, a syjoniści nazywają nawet to fundamentalne prawo człowieka antysemityzmem? Czy też mówi, że Palestyńczycy definiują swoje istnienie w kategoriach nie pozwolenia Żydom na posiadanie własnego państwa? Nie tylko istotna jest tu odpowiedź, ale ma dużo szersze znaczenie dla obywateli demokratycznych państw na całym świecie.    


Jeśli palestyńscy przywódcy definiują możliwość swojego istnienia jako likwidację jedynego państwa żydowskiego na planecie, jedynego w ostatnich dwóch tysiącleciach, to nie walczą o jakieś palestyńskie prawa, których respektowania żądają od Izraela. W rzeczywistości oferują podręcznikowy przykład strategii hipokryzji: żądają szacunku dla palestyńskich praw człowieka od tych, którym pragną odmówić tych praw.  


Każda sensowna i postępowa zmiana w historii miała u swojej podstawy odrzucenie oszukańczej, odwetowej, autorytarnej strategii. Jeśli BDS lub sprawa palestyńska zasługują na potępienie, to nie jest to za “pragnienie istnienia”, ale za utrzymywanie, że ich narodowe istnienie wymaga nieistnienia narodu żydowskiego. A jeśli BDS przedstawia tego rodzaju fałszywe moralnie twierdzenia, to jakie inne ekstremistyczne grupy pójdą ich śladem, jeśli będą wyglądali jak zwycięzcy?


Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyło nas doświadczenie dwóch tysięcy lat nienawiści do Żydów, to jest nią to, że ludzie, którzy poddali się urokowi tej nienawiści, nie mają się dobrze: przypomnijcie sobie XVI-wieczną Hiszpanię i świat arabski drugiej połowy XX wieku. Faktycznie, szerzenie nienawiści jest niezawodną receptą na społeczną porażkę, a im rozleglejsza nienawiść, tym większe szkody. Bo to, co zaczyna się od Żydów, nigdy nie kończy się na Żydach.


Kiedy przesuniemy uwagę na to, co BDS rzeczywiście robi, znajdujemy silne i spójne dziedzictwo. Rozpatrzmy, na przykład, świat uniwersytecki, gdzie ten ruch od dawna jest najżyczliwiej przyjmowany. Na kampusach BDS prowadzi nieustającą kampanię oczerniania i demonizacji, podkreślaną przez doroczną orgię dezinformacji i propagandy nazywaną “Israel Apartheid Week”. Odmawia udzielania głosu, czasami przemocą, każdemu, kto ośmiela się kwestionować ich dogmaty. Tymi technikami udało im się upolitycznić i spolaryzować zarówno kampusy, jak akademicką dyskusję, by uczynić zachodnie uniwersytety miejscami indoktrynacji zamiast uczenia się. W imię liberalnych wartości stworzyli głęboko nieliberalną pedagogikę.


Ich brakowi rzeczywistego sukcesu przeciwko Izraelowi dorównuje jedynie ich sukces we wrogiej okupacji zachodnich uniwersytetów i uczelni, z naciskiem na studentów, profesorów i administratorów, by albo dołączyli, albo milczeli. W wyniku, wydziały badań bliskowschodnich, często solidnie finansowane przez kraje arabskie, oferują problematyczne badania, jednostronne programy nauczania, pełne propagandy programy szkolne dla liceów i niemal bezużyteczne informacje i analizy o Bliskim Wschodzie i islamie


Wszędzie, gdzie BDS odnosi sukces, czy to na kampusie, czy w liceum, scena staje się głęboko wroga dla Żydów, tak studentów, jak i dla personelu nauczycielskiego. Nie jest to włączająca doskonałość; jest to wykluczająca miernota. Jeśli ten ruch odniesie sukces, nie tylko wyprodukuje więcej tendencyjnych, monotonnych i wprowadzających w błąd badań, ale także wygna główne źródła nowoczesnej i post-nowoczesnej myśli intelektuialnej. Rewolucja, porwana przez fanatyków, pożera własne dzieci, zaczynając od olbrzymiej większości Żydów, którzy są winni nowoczesnej zbrodni bycia syjonistami. 


BDS nie ogranicza się do kampusów. Ma wielkie wpływy w organizacjach “praw człowieka”. Wkracza do sal Kongresu i parlamentów świata. Kiedy BDS dominuje, jest nietolerancyjny wobec każdej innej opinii – oraz ludzi wyznających te opinie.


To jest bardzo niepokojący rozwój sytuacji. Ci, których niepokoi proto-faszyzm Trumpa, powinni zrozumieć, że ma on zaledwie ułamek tej „woli dominowania”, jaką znajdujemy u BDS i jego sojuszników. Kiedy tylko przywódcy używają języka liberalizmu, by deptać liberalne zasady, musicie zapytać siebie, czy wasze opinie umieszczają was na liście ich wrogów.


BDS is a threat to the entire free world

Elder of Ziyon, 7 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Allen Landes


Amerykański historyk, wykładowca na Boston University, dyrektor bostońskiego Center for Millennial Studies. Autor szeregu książek o średniowieczu i ruchach apokaliptycznych. Obserwator konfliktu na Bliskim Wschodzie (to on ukuł pojęcie „Pallywood” na wyprodukowane ze statystami filmy mające być „dowodami” przeciwko Izraelowi). Jest również autorem dwuczęściowej druzgoczącej analizy  tzw. „Raportu Goldstone’a”.    


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk