Prawda

Poniedziałek, 17 stycznia 2022 - 10:18

« Poprzedni Następny »


W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony


Hugh Fitzgerald 2021-07-28


Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony. Ajatollah Chamenei nakazał armii zdławienie trwających protestów w Ahwaz, stolicy Chuzestanu, irańskim ostanie (prowincji), gdzie produkuje się niemal całą ropę naftową kraju. Siła jednak nie zadziałała. Choć jak dotąd zabito kilku protestujących w Ahwaz, demonstranci, wściekli na reżim z wielu powodów, ale obecnie przede wszystkim z powodu braku wody w tym głównie arabskim ostanie, odmówili rozejścia się. Ajatollah Chamenei próbuje więc teraz innej taktyki, wyrażając zrozumienie i współczucie dla demonstrantów w nadziei, że miękka reakcja złagodzi gniew. Najnowsza informacja o protestach w Chuzestanie jest tutaj: Five dead during Iran water shortage protests, Khamenei comments, [Pięciu zabitych podczas protestów z powodu braku wody, Chamenei komentuje] Reuters, 23 lipca 2021:

Najwyższy przywódca, Ajatollah Ali Chamenei powiedział w piątek [22 lipca], że nie można winić Irańczyków, którzy protestują z powodu braku wody i wezwał urzędników do zajęcia się problemem wody.  


Uliczne protesty z powodu braku wody z dnia na dzień rozprzestrzeniły się z bogatego w ropę naftową Chuzestanu do sąsiedniej prowincji [Lorestan], gdzie zastrzelono jednego młodego człowieka i zraniono siedem osób, powiedział rzecznik policji, obwiniając „kontrrewolucjonistów”.  

Kiedy policja w Iranie twierdzi, że protestujących zabili “kontrrewolucjoniści”, wszyscy doskonale rozumieją, że strzelała policja.  

“Ludzie pokazali swoje niezadowolenie, ale nie możemy naprawdę obwiniać ludzi, ponieważ kwestia wody nie jest małą [sprawą], szczególnie w gorącym klimacie Chuzestanu” cytowała państwowa telewizja słowa Chameneiego o protestach.

Chamenei mógł zrobić tak, jak robił wielokrotnie wcześniej: wezwać armię, by zdławiła protest, aresztowała przywódców i wtrąciła ich do więzienia. Tym razem jednak przyznał, że nie należy ich winić. Istotnie jest problem wody. Najwyższy przywódca nadal jednak obwinia naturę: Iran doznaje najgorszej suszy od 50 lat. Nie mówi się o ludzkiej głupocie, o tym, że  złe zarządzanie i korupcja jego rządu przyczyniły się od katastrofalnego braku wody w Chuzestanie.   

Teraz, dzięki Bogu, wszystkie różne agencje rządowe i pozarządowe pracują (by rozwiązać wodny kryzys) i będą kontynuowały prace z całą powagą” – dodał Chamenei.

Jak potrafią te “różne agencje” rozwiązać kryzys wodny? Główną rzeczą, jaką może zrobić irański rząd, jest zakończenie polityki zabierania wody, jak jest w Chuzestanie, by kierować ją na inne obszary Iranu, gdzie żyją Persowie, a nie Arabowie. To faworyzowanie przez Islamską Republikę z grubsza 50% irańskiej populacji, która jest perska, kosztem pozostałych czterech dużych grup etnicznych – Arabów, Azerów, Kurdów i Beludżów – jest źródłem wielkiego niezadowolenia tych grup. Arabowie z Chuzestanu mają także inne powody do gniewu. Niemal cała ropa naftowa, jaką produkuje Iran, pochodzi z Chuzestanu; Arabowie żyją wśród tego bogactwa, widzą czarne złoto pompowane z ziemi i wywożone cysternami; są w pełni świadomi, że otrzymują bardzo niewiele z tego bogactwa, które ląduje w rękach rządu w Teheranie i jest wydawane głównie na uprzywilejowanych Persów i na militarne awantury za granicą.  

W czwartek wieczorem,  podczas ósmego wieczoru protestów, demonstranci w mieście Aligudarz w Lorestanie maszerowali, by dać wyraz poparcia dla protestujących w sąsiednim Chuzestanie. Nagrania wideo pokazują protestujących, którzy skandują hasła przeciwko Chameneiemu.

Chamenei musi być zaniepokojony. Nie tylko protesty w Ahwazie wśród Arabów nie zamierają, ale jeszcze rozszerzyły się na Lorestan, ostan graniczący na północy z Chuzestanem, gdzie maszerujący wykrzykiwali poparcie dla protestujących w Ahwazie. W Lorestanie dwie trzecie ludności stanowią Kurdowie, co znaczy, że podobnie jak w Ahwazie, jest to nie tylko wściekłość z powodu fatalnego zarządzania problemem wody, ale także etniczne urazy do dominujących Persów, co podsyca niedający się ugasić gniew.

Inne wideo z Aligudarz pokazywało dwóch młodych mężczyzn, którzy wyglądali na rannych….


Co najmniej jeden policjant i trzech młodych mężczyzn zostało zastrzelonych w poprzednim proteście. Urzędnicy obwiniali “rozruchy”, ale działacze powiedzieli w mediach społecznościowych, że protestujących zabiły siły bezpieczeństwa w Chuzestanie…

 


Ośmiu zabitych jak dotąd – do 22 lipca – w Chuzestanie i Lorestanie. Czy policja nadal będzie strzelać do demonstrantów, czy przeważy nowe “życzliwe i łagodne” podejście Chameneiego, przenikając aż do dołu, do sił bezpieczeństwa, które próbują opanować protestujących? Mogą odkryć, że Najwyższy Przywódca ma rację; pozwolenie protestującym na marsze i krzyczenie, aż ochrypną, jest najlepszym sposobem na uspokojenie fali gniewu. I choć etniczne pretensje Arabów w Chuzestanie i Kurdów w Lorestanie pozostaną, przynajmniej gniew z powodu suszy można trochę złagodzić. Wystarczy zatrzymać wodę, którą zabierano z Chuzestanu i Lorestanu i skierować ją ponownie na te wysuszone tereny. Kupi to Najwyższemu Przywódcy czas, podczas którego jego potworny reżim czeka niecierpliwie na kapitulację Amerykanów w sprawie umowy z Iranem, która przyniesie tak wiele setek miliardów dolarów Teheranowi, by ponownie kupić tymczasową lojalność niezadowolonych mniejszości w Iranie.


Obecnie Iran chwieje się na krawędzi ekonomicznej katastrofy, która na irańskiej ulicy przekłada się na polityczny gniew. Najwyższy Przywódca chwilowo się nie martwi. Zanim jego reżim upadnie kawaleria Bidena przyjdzie na ratunek złowrogiego reżimu, który ledwo trzyma się przy życiu w Teheranie. Czterej jeźdźcy apokalipsy - Biden, Blinken, Sullivan i Malley – zniosą te wyniszczające sankcje i dostarczą Iranowi nowych sił do niewolenia narodu.  


In Iran, the Supreme Leader is Worried

Jihad Watch, 26 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Hugh Fitzgerald
Publicysta Jihad Watch. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1003 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk