Prawda

Czwartek, 24 czerwca 2021 - 18:22

« Poprzedni Następny »


Umyj, wypłucz, powtórz wojnę


Liat Collins 2021-06-08

Wiec propalestyńskich demonstrantów w Londynie 22 maja.(zdęcie: TOBY MELVILLE/REUTERS)

Wiec propalestyńskich demonstrantów w Londynie 22 maja.

(zdęcie: TOBY MELVILLE/REUTERS)Jednym powtarzającym się przedstawieniem jest ponowny wzrost nienawiści do Żydów. Obwiniaj Izrael, obwiniaj wszystkich Żydów za wojnę, która rozpoczęła się, kiedy Hamas wystrzelił rakiety na izraelską stolicę.

Jestem entuzjastką recyklingu – ale nie, kiedy chodzi o wojny. 11-dniowa Operacja Strażnik Murów, kiedy Izrael odpowiedział na grad rakiet, który rozpoczął się siedmioma pociskami balistycznymi wycelowanymi w Jerozolimę 10 maja, wydawał się pod wieloma względami powtórzeniem poprzednich miniwojen, w których terroryści Hamasu atakowali izraelskich cywilów.

Olbrzymia ilość tego recyklingu obejmowała również to, w jaki sposób, Hamasowi udało się zamienić rzekomo humanitarną pomoc finansową Kataru i innych w śmiercionośną pomoc na infrastrukturę militarną. Udało mu się także zamienić miejscowe produkty w śmiercionośną broń. Następnym razem, kiedy ktoś zapyta, dlaczego Izrael zapobiega przekazywaniu pewnych metali i rur do Strefy Gazy, przypomnijcie im, że powodem, dla którego Izraelczycy robią to, jest fakt, że nie chcą, by zostały „zwrócone do nadawcy” w śmiercionośnej postaci.   

 

Podobnie, stało się oczywiste – raz jeszcze – że tony cementu dostarczonego do Gazy nie zostały użyte do budowania Gazy, ale do próby zburzenia Izraela. Infrastruktura tuneli terroru była tak szeroka, że uzyskała przydomek „Metro”. Terroryści Hamasu działali z bezpiecznego schronienia w tunelach – najbardziej złowrogiego systemu podziemnego ruchu, jaki kiedykolwiek istniał – podczas gdy skutecznie używali własnych cywilów jako ludzkiej tarczy na ziemi. To także była powtórka. W poprzednich rundach walk okazało się to tak skuteczną taktyką, że zamieniło się w strategię Hamasu. W ten sposób Izrael był potępiany, jeśli przypadkowo trafiał w palestyńskich cywilów i byłby skazany, gdyby nie próbował zatrzymać rakiet spadających gradem na izraelskie domy, szkoły i szpitale.    

 

Trzynaścioro ludzi zginęło w Izraelu w atakach rakietowych i moździerzowych z Gazy i jeden Żyd zmarł z pobicia przez arabski tłum w Lod. Pełne przemocy powstanie izraelskich Arabów doprowadziło niektórych do rozważania, jak musieli to odbierać Żydzi w 1929 roku, kiedy ich arabscy sąsiedzi rzucili się na nich w miejscach takich jak Hebron, dokonując masakr na długo przed powstaniem państwa, nie mówiąc już o wymówce „okupacji”. Z powodu wybranej chwili, święta Szawuot, przypomniał mi się Farhud, pogrom dokonany w Iraku 80 lat temu, w którym brutalnie zamordowano 180 Żydów. 

 

Zabierze dużo czasu odbudowanie zaufania, które zginęło w tym połączeniu ataków rakietowych z Gazy i rozruchów arabskich mieszkańców Izraela w tym miesiącu. Kiedy raz słyszałeś syreny ostrzegające przed nadlatującymi pociskami, ten dźwięk nigdy właściwie cię nie opuszcza. Z samej natury instruuje cię, byś schronił się w najbliższym bezpiecznym miejscu – schronie, pokoju o specjalnie wzmocnionych ścianach, na klatce schodowej lub leżąc na ziemi z rękami chroniącymi głowę.  

 

“Shelties” – unikatowo izraelski rodzaj selfie w schronie – pojawiły się ponownie, jak również powrócił czarny humor. „Nigdy nie oceniaj zbyt nisko inteligencji Hamasu, udało im się znaleźć miejsce parkingowe w Tel Awiwie” – brzmiał jeden z dowcipów. Nie wszystkie autoironiczne dowcipy były powtarzane z poprzednich wojen. Fakt, że Izrael wychodzi z pandemii koronawirusa przed resztą świata, prowadził do nowego materiału: popularny mem pokazywał Izraelczyków w schronie, sprawdzających, czy wszyscy są zaszczepieni; uczniowie w szkołach przesyłali sobie memy z rozkładem lekcji: “Zoom, zoom; boom, boom; zoom zoom.”

 

Profesjonalni satyrycy mieli używanie. Niestety, kilku najlepszych z nich robiło to kosztem Izraela. Koszmarnie jednostronna, na przykład, 10 minutowa tyrada przeciwko Izraelowi Johna Olivera była doskonałym przykładem niebezpieczeństwa polegania na artystach estradowych, by dostarczyli ci prawdziwych wiadomości. Jedynym pocieszeniem w diatrybie Olivera – który powoływał się na porównania z Hitlerem, brak symetrii i zawsze popularne oszczerstwo o apartheidzie – była znakomita odpowiedź Liora Schleiena. Schleien, który jest sypialnianym partnerem przywódczyni Partii Pracy, Merav Michaeli, i zazwyczaj zarabia na życie przez poszczekiwanie na izraelski rząd, a w szczególności na premiera Benjamina Netanjahu, miał kilka słów do powiedzenia Oliverowi. Mówiąc po angielsku z izraelskim akcentem, Schleien nie mógł oprzeć się przed odbiciem kilku piłek Olivera. “Tak, o to chodzi… Izraelczycy nie giną w wystarczających ilościach – ale próbujemy! - dowcipkował Schleien. – Ile izraelskich ofiar śmiertelnych zadowoli cię?”

 

Celebryci, którzy z bezpiecznej odległości wygłaszają sztampowe wypowiedzi o konflikcie, o którym niczego nie wiedzą, są częścią problemu. To jest moda. Stan umysłu, jeśli chodzi o państwo żydowskie. W wezwaniu o symetryczną walkę zatraca się wszelka równowaga. Co jest proporcjonalną reakcją? Hamas ( wspierana przez Iran gałąź Bractwa Muzułmańskiego)   jest uznany za terrorystyczną organizację nawet przez niektóre kraje ze świata arabskiego. Wystrzelił ponad 4300 rakiet na Izrael, a każda z nich jest zbrodnią wojenną. Czy mamy przestać biec do schronów, kiedy spadają rakiety, żeby zadowolić poczucie sprawiedliwości progresistów? Zostawić dziecko albo dwoje dzieci na zewnątrz, żeby radziły sobie same? Porzucić starców, popychających swoje balkoniki tak szybko, jak pozwala na to ich poziom adrenaliny?  

 

A może powinniśmy świadomie od czasu do czasu nie używać antyrakietowego systemu Żelaznej Kopuły? Były już przecież głosy, by zatrzymać dostawy jej ratujących życie pocisków przechwytujących. Żydowskie życie wydaje się nie liczyć tak bardzo jak życie innych, nawet czarne żydowskie życie, jak życie Avery Mengistu, chorego umysłowo, urodzonego w Etiopii Izraelczyka, który od ponad sześciu lat jest więźniem Hamasu.

 

Kolejną powtórką przedstawienia jest ponowny wzrost antyżydowskiej nienawiści w świecie. Obwiniaj Izrael, obwiniaj wszystkich Żydów za wojnę, która rozpoczęła się, kiedy Hamas wystrzelił rakiety na izraelską stolicę. Żydzi na całym świecie informują o antysemickich incydentach, od słownego zastraszania do fizycznych ataków.  

 

Kiedy propalestyńscy demonstranci podróżują w konwoju z brytyjskich Midlands do żydowskich, a także nieżydowskich dzielnic w Londynie i na Południu, wysyłają przesłanie. I nie jest ono subtelne. Hasła wykrzykiwane przez megafony brzmiały: “Pier***cie Żydów, gwałćcie ich córki!” Jakoś pochodzący z Wielkiej Brytanii John Oliver nie uważał, że warto o tym wspomnieć w jego skeczu. Może nawet Oliver rozumie, że to mało śmieszne. Nic dziwnego, że Żydzi w wolnych, demokratycznych krajach zastanawiają się dwa razy zanim nałożą coś, co identyfikuje ich jako Żydów. Wyobraźcie sobie tylko oburzenie, gdyby muzułmańskie kobiety były zbyt przestraszone, by nosić hidżaby na ulicach Londynu.  

 

Na masowych wiecach propalestyńskich demonstrantów były hasła takie jak: “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna!”. Co tłumaczy się jako “ziemia będzie Judenrein od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego”. Izrael powinien przestać istnieć. To jest wpisane w Kartę Hamasu i to jest wpisane w jego DNA.

 

Podobnie jak przy poprzednich konfliktach wątki na moich mediach społecznościowych i w mojej poczcie emailowej stały się mini-polami bitwy, część z wyrazami poparcia, a część ze słowami nienadającymi się do druku w przyzwoitej gazecie. 

 

Irlandzki kaznodzieja piszący z Londynu poinformował mnie, że będzie na wiecu w Londynie z transparentem, na którym będą słowa: “Hamas to mocarni bojownicy za sprawę palestyńską. Okazują wielką odwagę przeciwko potędze izraelskiej armii”. Najwyraźniej mamy różne definicje odwagi, zbrodni wojennych i użycia ludzkiej tarczy, by się za nią schować.

 

“Jezus ostatecznie rozwiąże palestyński problem, kiedy powróci do Jerozolimy” – poinformował mnie ten kaznodzieja. Jeśli sądzi, że Hamas, który ogłosił dżihad o zdobycie Jerozolimy, chce zobaczyć chrześcijan modlących się na Wzgórzu Świątynnym choć trochę bardziej niż chce widzieć tam Żydów, to zemści się to na nim. I na nas wszystkich. Spójrzcie na nienawiść i przemoc kryjące się za maskami kefiji na wiecach na całym globie i zrozumcie, że to, przeciwko czemu stoi Izrael teraz, jest zagrożeniem dla całego świata. 

 

Na szczęście część Żydów i zwolenników Izraela było gotowych przeciwstawić się zastraszaniu. Widok młodych ludzi owiniętych flagami Izraela z plakatami, na których był hasła takie jak „Uwolnić Gazę od Hamasu” i „Tak dla humusu, nie dla Hamasu”, był zachęcający. Żydowska duma i żydowski humor należą do naszej tajnej broni. Są lepsze niż cokolwiek, co przychodzi z arsenału Johna Olivera.

 

The wash, rinse, repeat war

Jerusalem Post, 27 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 897 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk