Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 22:11

« Poprzedni Następny »


Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami


Hugh Fitzgerald 2022-02-11


Nic nie zostaje opublikowane w Arabii Saudyjskiej bez zgody rządu. 23 stycznia gazeta “Okaz”, która jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych gazet w królestwie, opublikowała artykuł o tym dlaczego Arabia Saudyjska powinna zerwać z Palestyńczykami. Tekst znajduje się tutaj: “Popularna saudyjska gazeta mówi, że pora przestać popierać Palestyńczyków”, Elder of Ziyon, 23 stycznia 2022 roku:

…W niedzielę opublikowano artykuł Mohammeda Al Saeda zatytułowany Czy pora zerwać ze sprawą palestyńską? I jego odpowiedzią było stanowcze “tak”. Opisuje, jak Palestyńczycy byli przez ponad 30 lat politycznymi przeciwnikami Arabii Saudyjskiej.


W roku 1990 podczas największego wyzwania, jakie stało przed Arabią Saudyjską i krajami Zatoki Arabskiej po okupacji Kuwejtu przez Irak, nikogo nie zaskoczyło poparcie palestyńskiego przywództwa dla Saddama. Zarówno w Palestynie, jak w diasporze Palestyńczycy skandowali na cześć Saddama i żądali od niego, by zabijał Saudyjczyków i niszczył ich miasta zabronioną przez społeczność międzynarodową bronią. Hasła “[Broń] chemiczna, Saddam, od Chafdżi do Gammam” nadal rozbrzmiewa dzisiaj w pamięci Saudyjczyków.

Kiedy iracka armia Saddama najechała na Kuwejt, OWP i Jaser Arafat wydali oświadczenia popierające Irakijczyków. Ponad 400 tysięcy Palestyńczyków, którzy żyli w Kuwejcie, także stanęło po stronie najeźdźcy. To zachowanie rozwścieczyło Kuwejtczyków i kiedy Amerykanie wygnali Irakijczyków, Kuwejt wydalił 200 tysięcy tych, którzy pozostali w kraju – 200 tysięcy z różnych powodów już opuściło kraj podczas wojny i okupacji ze strachu przed prześladowaniem, z powodu braków żywności i lekarstw, trudności finansowych, obaw przed aresztowaniem lub maltretowaniem na posterunkach drogowych. Palestyńczycy w Kuwejcie i poza Kuwejtem nie tylko stanęli po stronie Saddama, ale organizowali demonstracje wzywające go, by zaatakował także Arabię Saudyjską.

Minęły 32 lata od inwazji na Kuwejt i Palestyńczycy raz za razem występowali przeciwko Saudyjczykom na demonstracjach, wiecach i paląc ich flagi, ostatnio na początku tego tygodnia w poparciu dla Hutich, kiedy żądali, by ta wspierana przez Iran grupa terrorystyczna zbombardowała saudyjskie miasta i cywilne cele. Minęły lata, ale Palestyńczycy nie zmienili się. Są na tej samej drodze, dokonują tych samych złych wyborów, mają te same pretensje i żale, które nie opuszczają starszych i dziedziczą je młodzi.   

Palestyńczycy konsekwentnie popierają Hutich (grupę wspieraną przez Iran) przeciwko Saudyjczykom w jemeńskiej wojnie domowej. Iran jest przecież najbardziej nieprzejednanym wrogiem Izraela i dostarcza broń i pieniądze dwóm grupom terrorystycznym – Hamasowi w Gazie i Hezbollahowi w Libanie – których ataki nękają żydowskie państwo. A im częściej Huti atakują saudyjskie cele – od 2015 roku było 4100 takich ataków – tym bardziej narasta gniew Saudyjczyków na Palestyńczyków za to poparcie ich wroga. Uważa się, że Palestyńczycy zdradzają swoich braci Arabów i sprzymierzają się z “Persami”, którzy jako szyici nawet nie są uważani przez wielu sunnitów, a już pewnością przez wahabitów, za prawdziwych muzułmanów. 

Moim zdaniem pora na zerwanie z palestyńską sprawą, bo Saudyjczycy jej nie spowodowali i nie ponoszą odpowiedzialności za wielkie zbrodnie, jakie Palestyńczycy popełnili wobec samych siebie, od zaniechania rozwiązania swoich podziałów do nie dokończenia Porozumień z Oslo z 1993 roku ….

Od 2007 roku, kiedy Hamas przejął Gazę zabijając ponad 100 członków Fatahu, raniąc 500 i wyganiając pozostałych wojowników Fatahu z Gazy, trwa wewnętrzna wojna między Hamasem a AP (której Fatah jest głównym składnikiem). Autor potępia niezdolność Palestyńczyków do “rozwiązania swoich podziałów”. Jeśli zaś chodzi o Palestyńczyków i “nie dokończenie Porozumień z Oslo z 1993 roku”, chodzi o to, że Palestyńczycy odmówili zaakceptowania – lub choćby dyskusji jako podstawy dalszych negocjacji – szczodrych ofert terytorialnych na niepodległe państwo, jakie przedstawił im Izrael. Zarówno w 2000 roku, kiedy Jaser Arafat zignorował propozycję Ehuda Baraka, jak i w 2008 roku, kiedy Mahmoud Abbas zignorował propozycję Ehuda Olmerta, i we wszystkich latach od tego czasu Palestyńczycy byli najgorszymi własnymi wrogami odmawiając dyskutowania o czymkolwiek mniej niż o całkowitym powrocie Izraela do granic zawieszenia broni z 1949 roku. To stworzyło sytuację patową i Autonomia Palestyńska nie znalazła się ani trochę bliżej celu jakim jest niepodległe państwo. 

Arabia Saudyjska dosyć wycierpiała dla Palestyńczyków, wiele za nich zapłaciła, na wiele przymykała oczy i ponosiła ciężary… Nie ma wroga, z którym by się nie sprzymierzyli. Po co i dla kogo mamy poświęcać nasze pieniądze, pozycję i sojusze polityczne?

Saudyjczycy od bardzo dawna finansowo wspierali Palestyńczyków. Od roku 2000 do 2020 dali Palestyńczykom 6,5 miliarda dolarów. AP przyjmuje pieniądze, nie okazuje żadnej wdzięczności i wyciąga ręce po więcej. Niemniej Palestyńczycy sprzymierzyli się w przeszłości z Saddamem Husajnem w jego inwazji na Kuwejt, sojusznika Saudyjczyków, a wielu Palestyńczyków w Kuwejcie radośnie witało najeźdźców; Palestyńczycy wzywali Saddama do przeprowadzenia ataków bronią chemiczną na Arabię Saudyjską. A teraz Palestyńczycy stanęli po stronie Iranu i Hutich w Jemenie, śmiertelnych wrogów Arabii Saudyjskiej, zapomniawszy, jak wiele zawdzięczają Saudyjczykom, dziesięciolecia finansowego i dyplomatycznego wsparcia.

Umyślnie trzymali się drogi, która stanowiła przeszkodę rozwoju krajów arabskich. Każdy kraj, który próbuje działać na rzecz przyszłości, jest powstrzymywany przez palestyńską sprawę i obarczony nią, i można zobaczyć to patrząc na Kair, Bagdad, Damaszek, Jordanię, Bejrut i każdy kraj, który podkopała sprawa palestyńska.

Do niedawna Palestyńczykom udawało się czynić ze swojej sprawy centralną sprawę krajów arabskich, powstrzymując je tym przed dawaniem priorytetu własnym, narodowym interesom. Porozumienia Abrahamowe położyły temu kres dla czterech państw arabskich. Nie pozwalają dłużej Palestyńczykom na wetowanie “normalizacji stosunków” z żydowskim państwem. Zamiast tego zawierają umowy z Izraelem o handlu, turystyce, technologii, rolnictwie i bezpieczeństwie, ignorując palestyńskie próby blokowania tego, co uważają za leżące w ich najlepszym interesie. A umowy warte 675 milionów dolarów, jakie tylko ZEA zawarły z firmami izraelskimi w pierwszym roku Porozumień Abrahamowych i z obietnicą dalszych umów, są dowodem, że mieli rację.   

Palestyńczycy muszą żyć z błędami swoich ojców i dziadów. Nie są wyzwolicielami, którzy poświęcili się dla swojego kraju, jak to zrobili Wietnamczycy, ani nie są wprawnymi politykami, którzy profesjonalnie i sprawiedliwie zawiadowali swoją sprawą, jak to zrobili Hindusi. Akceptowali niewłaściwe sojusze, zatrudniali się jako najemnicy i wykonawcy wszystkich sił, które łączyły się z ich psychiką i sposobem myślenia – od Bagdadu, partii Baas w Damaszku i nowych Persów w Teheranie i Saanie, do zaprowadzania polityki Mongołów w imię Ankary i Stambułu.

Palestyńczycy nie walczyli “o swoją ziemię” ale pozwolili państwom arabskim robić to za nich, nie szczędzić ludzi, pieniędzy i wyposażenia w trzech wielkich arabsko-izraelskich wojnach w 1948,1967 i 1973 roku. Zawierali “niewłaściwe sojusze” w przeszłości przez popieranie inwazję Saddama Husajna na Kuwejt i wzywanie go, by zaatakował Arabię Saudyjską. Zrobili to znowu przez poparcie Iranu i jego sojuszników w Jemenie – Hutich.  Sprzymierzyli się z partią Baas i dynastią Assada w Syrii, której dowodzona przez alawitów armia, wspierana przez szyicki Iran zmiażdżyła syryjską opozycję, która głównie składała się z sunnickich Arabów. A teraz Palestyńczycy, zarówno ci z Hamasu, jak i w Autonomii Palestyńskiej, popierają i są popierani przez Turków, przyrównywanych przez Saeda do Mongołów, którzy w 1258 roku zniszczyli kalifat Abbasydów w Bagdadzie. Saed widzi dzisiejszych Turków jako spadkobierców Osmanów, którzy rządzili Arabami przez 500 lat i potępia palestyński sojusz z neoosmańskim Erdoganem.  

Nie mówi, by objąć Izrael, ale w regionie, w którym ludzie myślą w kategoriach gry o sumie zerowej, to wydaje się jedynym logicznym wnioskiem.

Niczego nie publikuje się w Arabii Saudyjskiej bez aprobaty rządu. Ten artykuł w półoficjalnej gazecie “Okaz” z pewnością jest częścią świadomej kampanii przygotowującej saudyjską publiczność na decyzję Rijadu dołączenia do Porozumień Abrahamowych. Pierwszą częścią tej kampanii jest przypomnienie ludziom o niewdzięczności Palestyńczyków  wobec szczodrego saudyjskiego wsparcia, ich poparciu dla Saddama Husajna i wyrażonej przez nich w 1990 roku nadziei, że przejdzie od zdobycia Kuwejtu do ataku na Saudyjczyków, jak również ich żarliwego poparcia dla wspieranych przez Iran Hutich w Jemenie, którzy od 2015 roku zaatakowali Arabię Saudyjską 4100 pociskami i dronami. Ukazanie się tego artykułu z pewnością zaalarmowało Palestyńczyków; wiedzą, co robi saudyjski następca tronu ale obecnie nie mogą zrobić niczego, by ponownie zdobyć saudyjskie poparcie dla swojej sprawy. Saudyjczycy patrzyli zazdrośnie na wzajemne korzystne umowy zawieranie między firmami ZEA i Izraela. Zrozumieli, że Izrael, który zgodził się na dostarczanie broni Maroko i ZEA, mógłby także dostarczać jej Arabii Saudyjskiej. Rijad był zaszokowany tym, jak Amerykanie w panice porzucili Afganistan, a także zaalarmowani wycofaniem przez Bidena broni defensywnej, jaką USA miały w Arabii Saudyjskiej. Izraelska broń, szczególnie przeciwrakietowe systemy obronne, mogą być odpowiedzią na obecną potrzebę Saudyjczyków zastąpienia broni amerykańskiej. Zobaczymy, ile jeszcze antypalestyńskich artykułów ukaże się w prasie saudyjskiej w kolejnych tygodniach i miesiącach, a ich ukazanie się może być inicjowane przez następcę tronu. Jeśli reakcje społeczeństwa będą wystarczająco przychylne, piąty muzułmański członek Porozumień Abrahamowych będzie gotowy na zawarcie umowy.


Saudi Journalist On Cutting Ties to the Palestinians

Frontpage Mag., 31 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Hugh Fitzgerald

Publicysta Jihad Watch.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk