Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah


Chaim Lax 2023-08-02


Hezbollah jest jednym z największych zagrożeń zewnętrznych, przed jakimi stoi dziś Izrael.


Od momentu powstania tej szyickiej organizacji terrorystycznej w 1982 r. jej coraz mocniejsza pozycja w południowym Libanie stanowi ciągłe zagrożenie dla życia i dobrostanu zarówno izraelskich cywilów, jak i personelu bezpieczeństwa w północnym Izraelu.


W ciągu ostatnich 40 lat (a zwłaszcza od wycofania się Izraela z południowego Libanu w 2000 r.) zagrożenie ze strony Hezbollahu od czasu do czasu przeradzało się w pełnowymiarową przemoc między tą założoną przez Iran organizacją terrorystyczną a izraelskim wojskiem.


Najbardziej dramatycznym przykładem jest druga wojna libańska z 2006 r., kiedy grupa terrorystyczna porwała dwóch izraelskich rezerwistów i przez 34 dni kierowała bezprecedensowy zmasowany ostrzał rakietowy na społeczności północnego Izraela.


W latach 2006-2022 zagrożenie ze strony Hezbollahu na północy Izraela ograniczało się w dużej mierze do szowinistycznego pobrzękiwania szabelką i sporadycznych starć między izraelskimi żołnierzami a bojówkarzami Hezbollahu.


Jednak w ciągu ostatniego roku napięcia stopniowo rosły, ponieważ Hezbollah nadal eskaluje groźby wobec państwa żydowskiego, jednocześnie zwiększając akty agresji wzdłuż północnej granicy Izraela.


Tutaj przyjrzymy się, jak Hezbollah zaostrza napięcia z Izraelem, dlaczego robi to teraz i co może to oznaczać dla brutalnej konfrontacji w najbliższej przyszłości.

 


Od gróźb do rakiet: rosnąca agresja Hezbollahu wobec Izraela


Ciągła eskalacja na północnej granicy Izraela zaczęła się latem 2022 r., kiedy Izrael i Liban były zaangażowane w negocjacje z udziałem USA w sprawie spornych wód Morza Śródziemnego.


Podczas gorących rozmów Hezbollah nieustannie groził bezpieczeństwu Izraela, jeśli nie wstrzyma wydobycia gazu na Morzu Śródziemnym lub nie sceduje na Liban tego, czego ten żądał.


Na początku lipca 2022 roku Hezbollah poszedł o krok dalej, wysyłając trzy drony w kierunku jednostki pływającej przeznaczonej do wydobywania i przechowywania gazu na spornym polu gazowym Karish. Wszystkie trzy zostały zestrzelone przez siły izraelskie.


Umowa morska została ostatecznie podpisana przez Izrael i Liban w październiku 2022 r.


W połowie marca 2023 r. terrorysta przedostał się do Izraela z Libanu i podłożył bombę na skrzyżowaniu Megiddo, poważnie raniąc 21-letniego izraelskiego Araba. Terrorysta, później zidentyfikowany jako powiązany z Hezbollahem, został zabity przez izraelskie siły bezpieczeństwa, gdy próbował wrócić do Libanu.


Następnie, w kwietniu 2023 r., pośród eskalacji przemocy palestyńskiej na Zachodnim Brzegu [Judei i Samarii] i w Gazie, Hamas wystrzelił salwę ponad 30 rakiet z południowego Libanu na Izrael (największy atak rakietowy z Libanu na Izrael od wojny w 2006 r.)


Według analityków ten atak rakietowy został przeprowadzony przy milczącej aprobacie Hezbollahu, który traktuje południowy Liban jako własne królestwo.


W następnych dniach po ostrzale rakietowym w Bejrucie odbyło się kilka spotkań (w tym jedno w ambasadzie Iranu) między czołowymi przywódcami Hezbollahu i Hamasu. Rozmowy te koncentrowały się na rozszerzeniu współpracy między obiema grupami terrorystycznymi i omówieniu „gotowości osi oporu”, co odnosi się do koalicji wspieranych przez Iran organizacji w Libanie, na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w Syrii.W czerwcu 2023 roku zszokowani Izraelczycy dowiedzieli się, że terroryści z Hezbollahu od początku kwietnia mają małe obozowisko namiotowe na terytorium Izraela.


To obozowisko znajduje się pomiędzy Błękitną Linią (uznaną przez ONZ linią demarkacyjną między terytorium Izraela i Libanu) a północnym ogrodzeniem bezpieczeństwa Izraela, które znajduje się w całości na terytorium Izraela, na obszarze farm Góra Dow/Szebaa.Góra Dow jest częścią Wzgórz Golan, które zostały zdobyte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej. Mimo że Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła, że Izrael całkowicie wycofał się z terytorium Libanu w 2000 roku i uznaje górę za dawne terytorium Syrii, Hezbollah i Liban uważają ją za terytorium Libanu i wykorzystywali ją w przeszłości jako pretekst do wszczynania działań wojennych przeciwko Izraelowi.


Według analityków regionalnych, obozowisko Hezbollahu na terytorium Izraela jest bezczelną eskalacją, następnym krokiem po niedawnym utworzeniu przez grupę terrorystyczną licznych placówek wzdłuż błękitnej linii pod przykrywką organizacji ekologicznej.


Według doniesień, w ciągu ostatniego roku organizacja Green Without Borders, której celem jest ochrona terenów zielonych i sadzenie drzew w Libanie, utworzyła 27 placówek na granicy libańsko-izraelskiej (wyłącznie na terytorium Libanu).


Jednak według Izraela, Stanów Zjednoczonych i niektórych mieszkańców południowego Libanu organizacja ta jest w rzeczywistości przykrywką Hezbollahu, a jej placówki są wykorzystywane do inwigilacji północnego Izraela, a także utrudniania UNIFIL (siłom pokojowym ONZ) dostępu do obszarów przygranicznych, które mają być pod ich opieką.Odkąd informacja o istnieniu obozu Hezbollahu na terytorium Izraela dostała się do publicznej wiadomości w czerwcu, więcej uwagi poświęcono granicy izraelsko-libańskiej, co doprowadziło do wzmożonych napięć i starć między izraelskim personelem bezpieczeństwa a libańskimi demonstrantami, a także członkami Hezbollahu.


Napięcia te w dużej mierze koncentrowały się wokół wymiany przez Izrael przestarzałego ogrodzenia granicznego na bezpieczniejszą barierę i miały miejsce wokół obszarów przygranicznych Kfar Chouba i Ghajar.


W ciągu ostatniego miesiąca Hezbollah zachęcał libańskich demonstrantów do przekraczania granicy i rzucania kamieniami w personel IDF, którego zadaniem jest przygotowanie gruntu pod nową barierę. Z Libanu do Izraela strzelano także rakietami krótkiego zasięgu i IDF przepędziła trzech agentów Hezbollahu strzelając w powietrze, kiedy próbowali przełamać ogrodzenie graniczne.


Wraz z bombą na skrzyżowaniu Megiddo, aprobatą dla ataku rakietowego Hamasu z terytorium Libanu, rozbiciem obozu namiotowego i niedawnym wybuchem przemocy wzdłuż granicy, jasne jest, że Hezbollah w ciągu ostatniego roku celowo podsycał napięcia.Dlaczego teraz?: Zrozumienie niedawnego wzmożenia wrogości Hezbollahu wobec Izraela


Według ekspertów istnieje kilka czynników, które przyczyniły się do bezczelnego okazywania wrogości wobec Izraela przez Hezbollah w ciągu ostatniego roku.


Czynniki te obejmują:

  • Iran chce podsycić napięcia z Izraelem za pośrednictwem swoich zastępczych organizacji terrorystycznych w Libanie, Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.
  • Przekonanie, że z powodu wewnętrznych podziałów politycznych Izrael jest słaby i można to wykorzystać.
  • Przekonanie, że konflikt z Izraelem położy kres normalizacji między Izraelem a państwami arabskimi.
  • Zmniejszenie amerykańskich wpływów i kontroli na Bliskim Wschodzie.
  • Chęć zemsty na Izraelu za ciągłe zakłócanie działalności Iranu/Hezbollahu w Syrii.
  • Wraz z powrotem swoich bojówkarzy z wojny domowej w Syrii, Hezbollah stara się nagłośnić swoje „zasługi ruchu oporu”, a także poprawić swój publiczny wizerunek wśród ludności libańskiej.
  • Szef Hezbollahu, Hassan Nasrallah, uważa, że Izrael będzie próbował unikać otwartej wojny z grupą terrorystyczną, co pozwala mu na podjęcie większego ryzyka bez obawy przed reakcją na pełną skalę.
  • Hezbollah został ośmielony tym, co uważa za ustępstwo Izraela wobec żądań Libanu podczas negocjacji w sprawie granic morskich w 2022 roku. Teraz wierzy, że może zwiększyć swoją pozycję, grożąc wojną z powodu drobnych sporów terytorialnych.

 


Czy grozi wojna Hezbollahu z Izraelem?


Według izraelskich mediów, na wyższych szczeblach IDF toczy się debata na temat tego, czy wojna na dużą skalę z Hezbollahem jest nieunikniona w najbliższej przyszłości.


Dla przywódców wojskowych rosnąca nieustępliwość Hezbollahu wzdłuż północnej granicy jest dowodem na to, że przygotowuje się on do wojny z Izraelem, podczas gdy inni uważają, że akty agresji na małą skalę pokazują, że Hezbollah próbuje uniknąć wojny na pełną skalę.


Jeśli Izrael ostatecznie pójdzie na wojnę z Hezbollahem, będzie to na znacznie większą skalę niż jego niedawne konflikty z Hamasem i Islamskim Dżihadem w Gazie.


Z arsenałem 150 tysięcy rakiet wycelowanych w państwo żydowskie eksperci szacują, że Hezbollah mógłby bombardować północny Izrael nawet 4000 rakiet dziennie na początku konfliktu i utrzymywać dzienny ostrzał od 1500 do 2000 rakiet przez dłuższy okres czasu. To oznacza od 5 do 13 razy więcej rakiet niż wystrzelono na południowy Izrael podczas konfliktu z Islamskim Dżihadem w Strefie Gazy w 2023 roku.


Ponadto konflikt na pełną skalę z Hezbollahem mógłby wiązać się z użyciem tuneli wypełnionych materiałem wybuchowym w celu utrudnienia użycia izraelskich sił lądowych lub próby wejścia Hezbollahu w rejon góry Dow lub innych części północnego Izraela i przejęcia tymczasowej kontroli.W międzyczasie, gdy zbliża się perspektywa wojny, Izrael wydaje się dążyć do rozładowania napięcia, nie angażując się bezpośrednio w sprawę obozu Hezbollahu (preferując korzystanie z międzynarodowych pośredników) i używając siły na swoich granicach tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.


Link do oryginału: https://honestreporting.com/growing-hezbollah-threat-israel-north/

Honest Reporting, 17 lipca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Chaim Lax

Pochodzi z Kanady, gdzie studiował nauki społeczne i historię, w 2018 roku przeniósł się na stałe do Izraela, gdzie kontynuował studia na Hebrew University. Obecnie współpracuje z HonestReporting.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1436 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Opary zbiorowego obłędu   Koraszewski   2024-03-03
Protokoły mędrców Syjonu w Karcie Hamasu.Islamizacja zachodniego antysemityzmu i jego integracja do dżihadu przeciwko Żydom   Stern   2024-03-02
Powtarzanie kłamstwa czyni je powszechną prawdą. Jak „okupowane terytoria palestyńskie”     2024-03-01
Utrzymywanie olbrzymiego arsenału broni i oczekiwanie, że Zachód nakarmi głodujących Jemeńczyków   Stalinsky   2024-02-28
Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk