Prawda

Czwartek, 6 maja 2021 - 08:13

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć


Khaled Abu Toameh 2021-04-20

Organizacje Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzuciły wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, (Zdjęcie: Wikipedia)
Organizacje Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzuciły wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas konferencji prasowej 1 kwietnia, rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, Ned Price, mówił o nadchodzących wyborach palestyńskich i „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”. O tych wyborach, pierwszych od 15 lat, Price powiedział:  

"Sprawa demokratycznych wyborów jest kwestią do ustalenia przez naród palestyński. Notujemy, że USA i inni kluczowi partnerzy w społeczności międzynarodowej od dawna jasno mówili o znaczeniu uczestników w tym demokratycznym procesie, odrzucenia przemocy i odrzucenia terroryzmu, uznania prawa Izraela do istnienia”.


O uznaniu prawa Izraela do istnienia, Price powiedział:

"Rozwiązanie w postaci dwóch państw jest tym właśnie, co pozwoli Izraelczykom i Palestyńczykom na życie obok siebie w godności i bezpieczeństwie, zabezpieczając interesy – w interesie Izraelczyków, w interesie Palestyńczyków razem. Właśnie dlatego popieramy rozwiązanie w postaci dwóch państw, tak jak to robiły poprzednie administracje wszystkich odcieni politycznych”.

Dwa dni później Palestyńska Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że przedstawiono 36 list kandydatów do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 22 maja.


Chociaż kandydaci nadal nie ogłosili swoich platform politycznych, już widać, że niektórzy z nich nie mają zamiaru spełnić życzeń Departamentu Stanu o “odrzuceniu przemocy i terroryzmu" ani zaakceptować “rozwiązania w postaci dwóch państw”.


W rzeczywistości kandydaci z niektórych list ugrupowań stających do wyborów obiecują działanie w odwrotnym kierunku. Deklarują, że są oddani kontynuowaniu walki z Izraelem i absolutnie nie mają zamiaru uznawania prawa Izraela do istnienia.


Dwie z tych list należą do Hamasu, islamistycznego ruchu, który rządzi w Strefie Gazy, i do należącego do OWP, marksistowsko-leninowskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP).


Lista Hamasu o nazwie “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem”, została zaaprobowana przez Palestyńską Centralną Komisję Wyborczą, choć przywódcy tego islamistycznego ruchu mówią, że nie uznają Porozumień z Oslo podpisanych w 1993 roku przez Izrael i OWP.  


Warto zauważyć, że wybory są organizowane zgodnie z izraelsko-palestyńskim Porozumieniem Tymczasowym z 1995 roku (Oslo II), w którym obie strony potwierdziły "pragnienie osiągnięcia sprawiedliwego, trwałego i wszechstronnego rozwiązania pokojowego i historycznego pojednania”.


Hamas i LFWP odrzucili wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo.


W istocie Hamas i LFWP wydają się używać Porozumień z Oslo jako konia trojańskiego, by spróbować przejąć palestyński parlament i rząd. Te dwie grupy stanowczo sprzeciwiają się jakiemukolwiek porozumieniu pokojowemu z Izraelem i nie uznają prawa Izraela do istnienia. Hamas i LFWP nie mają problemu z używaniem Porozumień z Oslo jako narzędzia do uczestniczenia w wyborach.


Innymi słowy, wrogowie pokoju używają porozumienia pokojowego, by posunąć do przodu swój cel zniszczenia perspektywy procesu pokojowego między Palestyńczykami a Izraelem.


Palestyńczycy, którzy sprzeciwiają się pokojowi, od dawna żądali, by palestyńskie kierownictwo unieważniło wszystkie porozumienia, jakie podpisało z Izraelem.


Ci Palestyńczycy sprzeciwiają się uznaniu prawa Izraela do istnienia; sprzeciwiają się jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem; sprzeciwiają się jakimkolwiek rozmowom pokojowym i wielokrotnie potępili każdy proces pokojowy z Izraelem jako akt zdrady.


To niebezpieczne wykorzystywanie Porozumień z Oslo nie wydaje się kłopotać administracji USA ani Unii Europejskiej, kiedy mówią o potrzebie przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów palestyńskich.


Tymczasem przywódcy Hamasu i LFWP wypowiadają swoje zamiary jednoznacznie.


Sami Abu Zuhri, rzecznik Hamasu, powiedział, że jego grupa wybrała nazwę “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem”, by podkreślić, że oficjalnie uznana za terrorystyczną grupa, do której należy, nie zmieniła polityki wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego, szczególnie zaś odmowy zaakceptowania prawa Izraela do istnienia i pragnienia zastąpienia go państwem islamskim.

"Ta lista dowodzi, że przekonania i polityka Hamasu nie zmieniły się - powiedział Abu Zuhri. - Hamas w pełni wierzy, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest Jerozolima i że wkrótce odbędzie się rozstrzygająca bitwa, by pokonać [Izrael] i wydalić go z naszej ziemi”.

Według Abu Zuhriego, Hamas bierze udział w wyborach, by “przygotować się z całą siłą do bitwy o Jerozolimę”.


Kiedy Abu Zuhri mówi o "wygnaniu Izraela z naszej ziemi”, zatwierdza oddanie Hamasu swojej Karcie, która stanowi:

"... ziemia Palestyny jest islamskim Wakf od pokoleń i do Dnia Zmartwychwstania; nikt nie może wyrzec się jej ani jej części. Nie ma rozwiązania na palestyński problem poza Dżihadem [świętą wojną]. Musimy szerzyć ducha Dżihadu w islamskiej Ummah, starcia z wrogami i dołączenia do szeregów wojowników Dżihadu”.   

Funkcjonariusz Hamasu otwarcie przyznaje, że jego grupa ubiega się o wybór, by prowadzić wojnę z Izraelem.  


Nie trzeba mówić, że Abu Zuhri i kierownictwo Hamasu wysyła komunikat rzecznikowi Departamentu Stanu: jeśli myślisz, że Hamas wyrzeknie się przemocy i terroryzmu lub zaakceptuje tak zwane rozwiązanie w postaci dwóch państw, bardzo się łudzisz.


Palestyński badacz, Walid Chaled, wskazał, że lista wyborcza Hamasu zawiera kilku terrorystów, którzy są “bohaterskimi więźniami i symbolami Dżihadu dla tego wspaniałego narodu”.  


Terroryści Hamasu trzymani w izraelskich więzieniach, oświadczył Chaled, "są wzorem, którego wielbią pokolenia, a rodziny wychowują swoje dzieci, by ich naśladowały i poszły za nimi”.


W sprawie nazwania przez Hamas listy wyborczej od nazwy Jerozolimy Chaled powiedział: “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem, ponieważ nie ma połowicznych rozwiązań z tym tworem [Izraelem]; nie jest to ani sąsiad, ani partner, ale wróg”.


Inny funkcjonariusz Hamasu,  Fawzi Barhoum, także przyznał, że jego grupa przystąpiła do wyborów, by rozpocząć wojnę z Izraelem: “Będziemy kontynuować naszą walkę i opór aż do wyzwolenia Palestyny, Jerozolimy i meczetu Al-Aksa”.


Również LFWP, którego przedstawiciele idą do wyborów pod hasłem “Uderzenie Narodu”, mówi jasno, że planuje użycie Porozumień z Oslo jako konia trojańskiego do zniszczenia tego porozumienia. Wyjaśniając ich decyzję w sprawie wyborów, LFWP powiedział:  

"Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny kontynuuje kategoryczne odrzucenie Porozumień z Oslo i żąda, by Autonomia Palestyńska anulowała to porozumienie i zerwała stosunki z [Izraelem]. Kategorycznie odmawiamy uznania syjonistycznego tworu”.  

Podobnie jak Hamas, LFWP także przysiągł prowadzić walkę przeciwko Izraelowi “do wyzwolenia całej Palestyny” – innymi słowy, całego Izraela.


W świetle rozłamu i wewnętrznych sporów w Fatahu, rządzącej partii prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, która przedstawiła trzy różne listy wyborcze, grupy takie jak Hamas i LFWP, jeśli i kiedy głosowanie odbędzie się, mają szansę na zdobycie licznych miejsc w palestyńskim parlamencie. Takie zwycięstwo z łatwością umożliwi tym dwóm grupom na stanie się częścią nowego rządu koalicyjnego.


W obecnej sytuacji wydaje się, że Palestyńczycy, którzy popierają terror i nie akceptują “rozwiązania w postaci dwóch państw” idą ku dominacji w następnym palestyńskim parlamencie i rządzie.


USA i reszta społeczności międzynarodowej nadal mogą uczynić jeden ważny krok w tej niebezpiecznej sekwencji zdarzeń: rozważyć, jak ich zamykanie oczu na uczestnictwo ekstremistycznych, sprzeciwiających się pokojowi grup w wyborach przyczynia się do wyłaniającego się, koszmarnego scenariusza.  


Teraz, kiedy kandydaci Hamasu i LFWP zostali zatwierdzeni przez palestyńską Centralną Komisję Wyborcza, USA i reszta międzynarodowej społeczności może zapobiec temu spiskowi przez jasne postawienie sprawy, że nie uznają żadnego przyszłego rządu palestyńskiego, w którym będą terroryści. To żądanie powinno być postawione przed wyborami, a nie po ogłoszeniu ich wyniku.  


Palestinian Elections: What the Biden Administration does Not Want to Know

Gatestone Institute, 12 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 852 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk