Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 22:37

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć


Khaled Abu Toameh 2021-04-20

Organizacje Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzuciły wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, (Zdjęcie: Wikipedia)
Organizacje Hamas i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny odrzuciły wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo. Na zdjęciu: Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, (Zdjęcie: Wikipedia)

Podczas konferencji prasowej 1 kwietnia, rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu, Ned Price, mówił o nadchodzących wyborach palestyńskich i „rozwiązaniu w postaci dwóch państw”. O tych wyborach, pierwszych od 15 lat, Price powiedział:  

"Sprawa demokratycznych wyborów jest kwestią do ustalenia przez naród palestyński. Notujemy, że USA i inni kluczowi partnerzy w społeczności międzynarodowej od dawna jasno mówili o znaczeniu uczestników w tym demokratycznym procesie, odrzucenia przemocy i odrzucenia terroryzmu, uznania prawa Izraela do istnienia”.


O uznaniu prawa Izraela do istnienia, Price powiedział:

"Rozwiązanie w postaci dwóch państw jest tym właśnie, co pozwoli Izraelczykom i Palestyńczykom na życie obok siebie w godności i bezpieczeństwie, zabezpieczając interesy – w interesie Izraelczyków, w interesie Palestyńczyków razem. Właśnie dlatego popieramy rozwiązanie w postaci dwóch państw, tak jak to robiły poprzednie administracje wszystkich odcieni politycznych”.

Dwa dni później Palestyńska Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że przedstawiono 36 list kandydatów do wyborów parlamentarnych wyznaczonych na 22 maja.


Chociaż kandydaci nadal nie ogłosili swoich platform politycznych, już widać, że niektórzy z nich nie mają zamiaru spełnić życzeń Departamentu Stanu o “odrzuceniu przemocy i terroryzmu" ani zaakceptować “rozwiązania w postaci dwóch państw”.


W rzeczywistości kandydaci z niektórych list ugrupowań stających do wyborów obiecują działanie w odwrotnym kierunku. Deklarują, że są oddani kontynuowaniu walki z Izraelem i absolutnie nie mają zamiaru uznawania prawa Izraela do istnienia.


Dwie z tych list należą do Hamasu, islamistycznego ruchu, który rządzi w Strefie Gazy, i do należącego do OWP, marksistowsko-leninowskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP).


Lista Hamasu o nazwie “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem”, została zaaprobowana przez Palestyńską Centralną Komisję Wyborczą, choć przywódcy tego islamistycznego ruchu mówią, że nie uznają Porozumień z Oslo podpisanych w 1993 roku przez Izrael i OWP.  


Warto zauważyć, że wybory są organizowane zgodnie z izraelsko-palestyńskim Porozumieniem Tymczasowym z 1995 roku (Oslo II), w którym obie strony potwierdziły "pragnienie osiągnięcia sprawiedliwego, trwałego i wszechstronnego rozwiązania pokojowego i historycznego pojednania”.


Hamas i LFWP odrzucili wszystkie porozumienia podpisane między Izraelem a OWP, włącznie z Porozumieniami z Oslo. Niemniej te grupy terrorystyczne nie mają problemu stając do wyborów organizowanych pod parasolem Porozumień z Oslo.


W istocie Hamas i LFWP wydają się używać Porozumień z Oslo jako konia trojańskiego, by spróbować przejąć palestyński parlament i rząd. Te dwie grupy stanowczo sprzeciwiają się jakiemukolwiek porozumieniu pokojowemu z Izraelem i nie uznają prawa Izraela do istnienia. Hamas i LFWP nie mają problemu z używaniem Porozumień z Oslo jako narzędzia do uczestniczenia w wyborach.


Innymi słowy, wrogowie pokoju używają porozumienia pokojowego, by posunąć do przodu swój cel zniszczenia perspektywy procesu pokojowego między Palestyńczykami a Izraelem.


Palestyńczycy, którzy sprzeciwiają się pokojowi, od dawna żądali, by palestyńskie kierownictwo unieważniło wszystkie porozumienia, jakie podpisało z Izraelem.


Ci Palestyńczycy sprzeciwiają się uznaniu prawa Izraela do istnienia; sprzeciwiają się jakiejkolwiek normalizacji stosunków z Izraelem; sprzeciwiają się jakimkolwiek rozmowom pokojowym i wielokrotnie potępili każdy proces pokojowy z Izraelem jako akt zdrady.


To niebezpieczne wykorzystywanie Porozumień z Oslo nie wydaje się kłopotać administracji USA ani Unii Europejskiej, kiedy mówią o potrzebie przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów palestyńskich.


Tymczasem przywódcy Hamasu i LFWP wypowiadają swoje zamiary jednoznacznie.


Sami Abu Zuhri, rzecznik Hamasu, powiedział, że jego grupa wybrała nazwę “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem”, by podkreślić, że oficjalnie uznana za terrorystyczną grupa, do której należy, nie zmieniła polityki wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego, szczególnie zaś odmowy zaakceptowania prawa Izraela do istnienia i pragnienia zastąpienia go państwem islamskim.

"Ta lista dowodzi, że przekonania i polityka Hamasu nie zmieniły się - powiedział Abu Zuhri. - Hamas w pełni wierzy, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest Jerozolima i że wkrótce odbędzie się rozstrzygająca bitwa, by pokonać [Izrael] i wydalić go z naszej ziemi”.

Według Abu Zuhriego, Hamas bierze udział w wyborach, by “przygotować się z całą siłą do bitwy o Jerozolimę”.


Kiedy Abu Zuhri mówi o "wygnaniu Izraela z naszej ziemi”, zatwierdza oddanie Hamasu swojej Karcie, która stanowi:

"... ziemia Palestyny jest islamskim Wakf od pokoleń i do Dnia Zmartwychwstania; nikt nie może wyrzec się jej ani jej części. Nie ma rozwiązania na palestyński problem poza Dżihadem [świętą wojną]. Musimy szerzyć ducha Dżihadu w islamskiej Ummah, starcia z wrogami i dołączenia do szeregów wojowników Dżihadu”.   

Funkcjonariusz Hamasu otwarcie przyznaje, że jego grupa ubiega się o wybór, by prowadzić wojnę z Izraelem.  


Nie trzeba mówić, że Abu Zuhri i kierownictwo Hamasu wysyła komunikat rzecznikowi Departamentu Stanu: jeśli myślisz, że Hamas wyrzeknie się przemocy i terroryzmu lub zaakceptuje tak zwane rozwiązanie w postaci dwóch państw, bardzo się łudzisz.


Palestyński badacz, Walid Chaled, wskazał, że lista wyborcza Hamasu zawiera kilku terrorystów, którzy są “bohaterskimi więźniami i symbolami Dżihadu dla tego wspaniałego narodu”.  


Terroryści Hamasu trzymani w izraelskich więzieniach, oświadczył Chaled, "są wzorem, którego wielbią pokolenia, a rodziny wychowują swoje dzieci, by ich naśladowały i poszły za nimi”.


W sprawie nazwania przez Hamas listy wyborczej od nazwy Jerozolimy Chaled powiedział: “Jerozolima jest naszym przeznaczeniem, ponieważ nie ma połowicznych rozwiązań z tym tworem [Izraelem]; nie jest to ani sąsiad, ani partner, ale wróg”.


Inny funkcjonariusz Hamasu,  Fawzi Barhoum, także przyznał, że jego grupa przystąpiła do wyborów, by rozpocząć wojnę z Izraelem: “Będziemy kontynuować naszą walkę i opór aż do wyzwolenia Palestyny, Jerozolimy i meczetu Al-Aksa”.


Również LFWP, którego przedstawiciele idą do wyborów pod hasłem “Uderzenie Narodu”, mówi jasno, że planuje użycie Porozumień z Oslo jako konia trojańskiego do zniszczenia tego porozumienia. Wyjaśniając ich decyzję w sprawie wyborów, LFWP powiedział:  

"Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny kontynuuje kategoryczne odrzucenie Porozumień z Oslo i żąda, by Autonomia Palestyńska anulowała to porozumienie i zerwała stosunki z [Izraelem]. Kategorycznie odmawiamy uznania syjonistycznego tworu”.  

Podobnie jak Hamas, LFWP także przysiągł prowadzić walkę przeciwko Izraelowi “do wyzwolenia całej Palestyny” – innymi słowy, całego Izraela.


W świetle rozłamu i wewnętrznych sporów w Fatahu, rządzącej partii prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, która przedstawiła trzy różne listy wyborcze, grupy takie jak Hamas i LFWP, jeśli i kiedy głosowanie odbędzie się, mają szansę na zdobycie licznych miejsc w palestyńskim parlamencie. Takie zwycięstwo z łatwością umożliwi tym dwóm grupom na stanie się częścią nowego rządu koalicyjnego.


W obecnej sytuacji wydaje się, że Palestyńczycy, którzy popierają terror i nie akceptują “rozwiązania w postaci dwóch państw” idą ku dominacji w następnym palestyńskim parlamencie i rządzie.


USA i reszta społeczności międzynarodowej nadal mogą uczynić jeden ważny krok w tej niebezpiecznej sekwencji zdarzeń: rozważyć, jak ich zamykanie oczu na uczestnictwo ekstremistycznych, sprzeciwiających się pokojowi grup w wyborach przyczynia się do wyłaniającego się, koszmarnego scenariusza.  


Teraz, kiedy kandydaci Hamasu i LFWP zostali zatwierdzeni przez palestyńską Centralną Komisję Wyborcza, USA i reszta międzynarodowej społeczności może zapobiec temu spiskowi przez jasne postawienie sprawy, że nie uznają żadnego przyszłego rządu palestyńskiego, w którym będą terroryści. To żądanie powinno być postawione przed wyborami, a nie po ogłoszeniu ich wyniku.  


Palestinian Elections: What the Biden Administration does Not Want to Know

Gatestone Institute, 12 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk