Prawda

Niedziela, 9 maja 2021 - 03:08

« Poprzedni Następny »


Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”


Adam Levick 2021-04-19


Artykuł Yary M Asi z 9 kwietnia (autorki związanej z mającym swoją siedzibę w Waszyngtonie think-tankiem Al-Shabaka), pod tytułem The US media is touting Israel’s Covid recovery. But occupied Palestinians are left outnie jest pierwszym takim artykułem w “Guardianie”, który propaguje pogląd, że Izrael jest w pełni odpowiedzialny za zaszczepienie wszystkich Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu.  


Chociaż mogliście czytać poprzednie posty, w których obaliliśmy to twierdzenie, jak również cytowany paragraf 17 Porozumień z Oslo, gdzie jest wyraźnie określona odpowiedzialność AP za szczepienia, ten najnowszy artykuł “Guardiana” jest wyjątkowy pod jednym względem: prawdopodobnie zainspirował go raport B’Tselem ze stycznia – który CAMERA zdemolowała tutaj – a w którym utrzymywano, że Izrael rządzi całym regionem od rzeki do morza, włącznie nie tylko z rządzonym przez AP Zachodnim Brzegiem, ale także z rządzoną przez Hamas Gazą.  


Asi propaguje tę narrację – w sposób sugerujący, że jest to niepodważalny fakt – w następujących słowach:

Różnica nie może być ostrzejsza – dwie populacje żyjące pod jedną władzą, idące w odwrotnych kierunkach w walce z Covid-19

Te różnice są widoczne w rezultatach zdrowotnych populacji izraelskiej i palestyńskiej, mimo że wszyscy żyją na terytorium kontrolowanym przez państwo Izrael.

To jest absurdalne.


Autonomia Palestyńska (AP) ma pełną militarną i cywilną kontrolę nad przeważającą większością Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu – zgodnie z Porozumieniami z Oslo, umową podpisaną przez palestyńskich przywódców, którą “Guardian” kompletnie ignoruje, przypisując odpowiedzialność za szczepienia przeciwko COVID Jerozolimie. Ponadto twierdzenie, że Izrael “rządzi” Gazą, jest jeszcze bardziej absurdalne. Autorka artykułu nie tylko pomija militarne i administracyjne panowanie Hamasu w Strefie Gazy, ale ani razu w artykule liczącym ponad tysiąc słów nie używa słowa “Hamas” (ani słów “Autonomia Palestyńska”).


Brak jakiegokolwiek wspomnienia o palestyńskiej odpowiedzialności za szczepienia przeciwko COVID jest częścią szerszego tematu tego artykułu, który przypisuje wszystkie różnice między życiem w Izraelu i na palestyńskich terytoriach działaniom Izraela, a bardziej konkretnie, rzekomej izraelskiej dyskryminacji.


Tutaj jest przykład fałszerstw Asi:

Zachodni Brzeg cierpiał z powodu okresowych ataków przemocy, ale jego system opieki zdrowotnej jest najbardziej zubożony przez izraelskie restrykcje na transport  dóbr i ludzi zarówno wewnątrz terytorium, jak i przy wjeździe i wyjeździe z niego.

Niemniej, jak pokazaliśmy wcześniej, nie ma niemal żadnych restrykcji dotyczących leków i towarów związanych z opieką medyczną wjeżdżających na palestyńskie terytoria. (Jedynym wyjątkiem, jaki znamy, są radioizotopy używane w pewnych urządzeniach do wykrywania raka, które mają podwójne zastosowanie – to znaczy, mogą być używane do celów militarnych.)


Asi przedstawia następnie twierdzenie:

Te różnice są widoczne w rezultatach zdrowotnych populacji izraelskiej i palestyńskiej,mimo że wszyscy żyją na terytorium kontrolowanym przez państwo Izrael. Izraelczyk, przeciętnie, żyje dziesięć lat dłużej niż Palestyńczyk. Także palestyńscy obywatele Izraela mają krótszą średnią długość życia niż ich żydowscy współobywatele. Śmiertelność niemowląt, standardowy globalny wyznacznik jakości służby zdrowia, jest ponad pięciokrotnie wyższy dla Palestyńczyków niż dla Izraelczyków.


Ta ogromna nierównowaga jest niemal wyłącznie skutkiem działań człowieka. Okopanie się okupacji i długotrwałość blokady wpływa na wszystkie społeczne determinanty zdrowia, włącznie z psychologicznym szokiem, środowiskowymi zagrożeniami zdrowia, niepewnością zaopatrzenia w żywność i wodę i niewystarczający dostęp do instytucji opieki zdrowotnej. 

Po pierwsze, jej twierdzenie, że “palestyńscy obywatele Izraela” mają przeciętnie krótsze życie niż ich żydowscy współobywatele, jest skrajnie nieuczciwe. Źródło, na które się powołuje (The Taub Center) pokazuje, że różnica w długości życia między arabskimi a żydowskimi Izraelczykami jest niewielka: 79 lat vs 82,7. W sprawie tej różnicy 3,7 lat w raporcie jest informacja, że “część tej różnicy można wyjaśnić społecznymi cechami populacji izraelskich Arabów, takimi jak małżeństwa między krewnymi, co podnosi ryzyko wad okołoporodowych, oraz wysoki odsetek palaczy (pali 44% mężczyzn wśród Arabów izraelskich w porównaniu do 22% mężczyzn żydowskich)”.


W raporcie jest także uwaga, że długość życia arabskiej populacji w Izraelu (79 lat) jest “najwyższa w świecie arabsko-muzułmańskim”.


Jej argument, że “Izraelczyk przeciętnie żyje dziesięć lat dłużej niż Palestyńczyk” jest zwodniczy. Najnowsze dane Banku Światowego pokazują, że średnia długość życia Palestyńczyka (na Zachodnim Brzegu i w Gazie) wynosi 74 lata. Co ważniejsze jednak i bardziej istotne w statystycznych porównaniach, palestyńska średnia długość życia – choć o 9 lat niższa od izraelskiej – reprezentuje przeciętną dla całego Bliskiego Wschodu i państw Afryki Północnej, która także wynosi 74 lata. Jest także wyższa niż światowa średnia długość życia – która w 2019 roku wynosiła 72,3.


Nie jest jasne, dlaczego Asi uważa, że palestyńska średnia długość życia byłaby wyższa, gdyby te terytoria nie były “okupowane” (jak to ujmuje) lub ogólnie, że wpływa na nie izraelska polityka związana z bezpieczeństwem, skoro średnia długość życia kilku otaczających, niepodległych państw arabskich jest taka sama (Jordania – 74 lata) lub niższa (Egipt – 72 lata) niż palestyńska przeciętna.  


Jeśli chodzi o śmiertelność niemowląt, raz jeszcze należy spojrzeć szerzej, by uzyskać wyraźniejszy obraz. Przy 17,5 zgonów niemowląt na każdy tysiąc żywych urodzeń palestyński wskaźnik (choć znacznie wyższy niż izraelski) jest w rzeczywistości niższy niż przeciętna dla państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej , która wynosi 18,9 i znacznie niższy niż średnia świata, która wynosi 29. W istocie śmiertelność palestyńskich niemowląt radykalnie spadła przez ostatnie 40 lat.Jeśli „okupacja” negatywnie wpływa na wskaźnik śmiertelności palestyńskich dzieci, to oczekiwalibyśmy, że wykres pokaże odwrotność, a przynajmniej nie będzie pokazywał systematycznej poprawy z roku na rok.


Założenie Asi, że różnice w średniej długości życia, śmiertelności niemowląt i innych wskaźnikach zdrowotnych między Izraelczykami a Palestyńczykami są spowodowane polityką Izraela, zgodne jest z modnymi obecnie radykalnymi ideologiami, które zakładają, że wszystkie etniczne różnice wyników muszą być spowodowane dyskryminacją – założenie, którego nie popierają dane empiryczne. Nie ma takiej przyczynowości. I, jak pokazaliśmy na przykładzie stosunkowo niewielkiej różnicy średniej długości życia Żydów i Arabów izraelskich, indywidualne wybory i kulturowe różnice są ważnymi czynnikami, na ogół pomijanymi w debatach o różnych wynikach.  


Zgodnie z większością artykułów i komentarzy “Guardiana” o tym regionie, Asi nigdzie nawet nie wspomina o roli odgrywanej przez decyzje indywidualnych Palestyńczyków ani ich przywódców w stosunkowo niskim poziomie zaszczepienia lub innych wyzwaniach zdrowotnych. Oczywiście, zrobienie tego wymagałoby przypisania Palestyńczykom sprawczości, traktując ich poważnie jako kowali własnego losu, jak też przyznania intuicyjnie rozumianego faktu: że złe palestyńskie decyzje prowadzą do złych wyników. 

CAMERA UK (dawniej UK Media Watch i BBC Watch)

@CAMERAorgUK

Przy +/- 32 dolarach za dawkę w pomnożeniu przez 5 milionów Palestyńczyków (160 milionów dolarów) suma, jaką AP wydała na program “Płaca za mordowanie” w zeszłym roku (155 miliona dolarów) wystarczyłaby na zaszczepienie niemal całej populacji palestyńskiej

 

Noah Pollak

@NoahPollak

Jedną z najważniejszych części ustawy Taylor Force Act jest wymagani, by Departament Stanu regularnie składał sprawozdania do Kongresu o sumach pieniędzy, jakie Autonomia Palestyńska wydaje na program terrorystyczny, płaca za mordowanie. Przejrzystość przynosi odpowiedzialność: https://freebeacon.com/national-security/palestinians-funneled-hundreds-millions-terrorists-state-dept-report-reveals/

23 marca 2021

Wynika z tego wszystkiego, że dobre izraelskie decyzje prowadziły do dobrych wyników i że jeśli Palestyńczycy kiedykolwiek zdecydują się na zakończenie wojny i działań wojennych przeciwko Izraelowi i zamiast tego pójdą zupełnie inną drogą, promując współpracę i współistnienie z państwem żydowskim według modelu Porozumień Abrahamowych, i zaczną naśladować zamiast demonizować Jerozolimę, może pokój i dobrobyt będą rozdzielone równiej.  


Lies, Damn Lies and Guardian Statistics

CAMERA UK, 11 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk