Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 20:57

« Poprzedni Następny »


Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”


Adam Levick 2021-04-19


Artykuł Yary M Asi z 9 kwietnia (autorki związanej z mającym swoją siedzibę w Waszyngtonie think-tankiem Al-Shabaka), pod tytułem The US media is touting Israel’s Covid recovery. But occupied Palestinians are left outnie jest pierwszym takim artykułem w “Guardianie”, który propaguje pogląd, że Izrael jest w pełni odpowiedzialny za zaszczepienie wszystkich Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu.  


Chociaż mogliście czytać poprzednie posty, w których obaliliśmy to twierdzenie, jak również cytowany paragraf 17 Porozumień z Oslo, gdzie jest wyraźnie określona odpowiedzialność AP za szczepienia, ten najnowszy artykuł “Guardiana” jest wyjątkowy pod jednym względem: prawdopodobnie zainspirował go raport B’Tselem ze stycznia – który CAMERA zdemolowała tutaj – a w którym utrzymywano, że Izrael rządzi całym regionem od rzeki do morza, włącznie nie tylko z rządzonym przez AP Zachodnim Brzegiem, ale także z rządzoną przez Hamas Gazą.  


Asi propaguje tę narrację – w sposób sugerujący, że jest to niepodważalny fakt – w następujących słowach:

Różnica nie może być ostrzejsza – dwie populacje żyjące pod jedną władzą, idące w odwrotnych kierunkach w walce z Covid-19

Te różnice są widoczne w rezultatach zdrowotnych populacji izraelskiej i palestyńskiej, mimo że wszyscy żyją na terytorium kontrolowanym przez państwo Izrael.

To jest absurdalne.


Autonomia Palestyńska (AP) ma pełną militarną i cywilną kontrolę nad przeważającą większością Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu – zgodnie z Porozumieniami z Oslo, umową podpisaną przez palestyńskich przywódców, którą “Guardian” kompletnie ignoruje, przypisując odpowiedzialność za szczepienia przeciwko COVID Jerozolimie. Ponadto twierdzenie, że Izrael “rządzi” Gazą, jest jeszcze bardziej absurdalne. Autorka artykułu nie tylko pomija militarne i administracyjne panowanie Hamasu w Strefie Gazy, ale ani razu w artykule liczącym ponad tysiąc słów nie używa słowa “Hamas” (ani słów “Autonomia Palestyńska”).


Brak jakiegokolwiek wspomnienia o palestyńskiej odpowiedzialności za szczepienia przeciwko COVID jest częścią szerszego tematu tego artykułu, który przypisuje wszystkie różnice między życiem w Izraelu i na palestyńskich terytoriach działaniom Izraela, a bardziej konkretnie, rzekomej izraelskiej dyskryminacji.


Tutaj jest przykład fałszerstw Asi:

Zachodni Brzeg cierpiał z powodu okresowych ataków przemocy, ale jego system opieki zdrowotnej jest najbardziej zubożony przez izraelskie restrykcje na transport  dóbr i ludzi zarówno wewnątrz terytorium, jak i przy wjeździe i wyjeździe z niego.

Niemniej, jak pokazaliśmy wcześniej, nie ma niemal żadnych restrykcji dotyczących leków i towarów związanych z opieką medyczną wjeżdżających na palestyńskie terytoria. (Jedynym wyjątkiem, jaki znamy, są radioizotopy używane w pewnych urządzeniach do wykrywania raka, które mają podwójne zastosowanie – to znaczy, mogą być używane do celów militarnych.)


Asi przedstawia następnie twierdzenie:

Te różnice są widoczne w rezultatach zdrowotnych populacji izraelskiej i palestyńskiej,mimo że wszyscy żyją na terytorium kontrolowanym przez państwo Izrael. Izraelczyk, przeciętnie, żyje dziesięć lat dłużej niż Palestyńczyk. Także palestyńscy obywatele Izraela mają krótszą średnią długość życia niż ich żydowscy współobywatele. Śmiertelność niemowląt, standardowy globalny wyznacznik jakości służby zdrowia, jest ponad pięciokrotnie wyższy dla Palestyńczyków niż dla Izraelczyków.


Ta ogromna nierównowaga jest niemal wyłącznie skutkiem działań człowieka. Okopanie się okupacji i długotrwałość blokady wpływa na wszystkie społeczne determinanty zdrowia, włącznie z psychologicznym szokiem, środowiskowymi zagrożeniami zdrowia, niepewnością zaopatrzenia w żywność i wodę i niewystarczający dostęp do instytucji opieki zdrowotnej. 

Po pierwsze, jej twierdzenie, że “palestyńscy obywatele Izraela” mają przeciętnie krótsze życie niż ich żydowscy współobywatele, jest skrajnie nieuczciwe. Źródło, na które się powołuje (The Taub Center) pokazuje, że różnica w długości życia między arabskimi a żydowskimi Izraelczykami jest niewielka: 79 lat vs 82,7. W sprawie tej różnicy 3,7 lat w raporcie jest informacja, że “część tej różnicy można wyjaśnić społecznymi cechami populacji izraelskich Arabów, takimi jak małżeństwa między krewnymi, co podnosi ryzyko wad okołoporodowych, oraz wysoki odsetek palaczy (pali 44% mężczyzn wśród Arabów izraelskich w porównaniu do 22% mężczyzn żydowskich)”.


W raporcie jest także uwaga, że długość życia arabskiej populacji w Izraelu (79 lat) jest “najwyższa w świecie arabsko-muzułmańskim”.


Jej argument, że “Izraelczyk przeciętnie żyje dziesięć lat dłużej niż Palestyńczyk” jest zwodniczy. Najnowsze dane Banku Światowego pokazują, że średnia długość życia Palestyńczyka (na Zachodnim Brzegu i w Gazie) wynosi 74 lata. Co ważniejsze jednak i bardziej istotne w statystycznych porównaniach, palestyńska średnia długość życia – choć o 9 lat niższa od izraelskiej – reprezentuje przeciętną dla całego Bliskiego Wschodu i państw Afryki Północnej, która także wynosi 74 lata. Jest także wyższa niż światowa średnia długość życia – która w 2019 roku wynosiła 72,3.


Nie jest jasne, dlaczego Asi uważa, że palestyńska średnia długość życia byłaby wyższa, gdyby te terytoria nie były “okupowane” (jak to ujmuje) lub ogólnie, że wpływa na nie izraelska polityka związana z bezpieczeństwem, skoro średnia długość życia kilku otaczających, niepodległych państw arabskich jest taka sama (Jordania – 74 lata) lub niższa (Egipt – 72 lata) niż palestyńska przeciętna.  


Jeśli chodzi o śmiertelność niemowląt, raz jeszcze należy spojrzeć szerzej, by uzyskać wyraźniejszy obraz. Przy 17,5 zgonów niemowląt na każdy tysiąc żywych urodzeń palestyński wskaźnik (choć znacznie wyższy niż izraelski) jest w rzeczywistości niższy niż przeciętna dla państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej , która wynosi 18,9 i znacznie niższy niż średnia świata, która wynosi 29. W istocie śmiertelność palestyńskich niemowląt radykalnie spadła przez ostatnie 40 lat.Jeśli „okupacja” negatywnie wpływa na wskaźnik śmiertelności palestyńskich dzieci, to oczekiwalibyśmy, że wykres pokaże odwrotność, a przynajmniej nie będzie pokazywał systematycznej poprawy z roku na rok.


Założenie Asi, że różnice w średniej długości życia, śmiertelności niemowląt i innych wskaźnikach zdrowotnych między Izraelczykami a Palestyńczykami są spowodowane polityką Izraela, zgodne jest z modnymi obecnie radykalnymi ideologiami, które zakładają, że wszystkie etniczne różnice wyników muszą być spowodowane dyskryminacją – założenie, którego nie popierają dane empiryczne. Nie ma takiej przyczynowości. I, jak pokazaliśmy na przykładzie stosunkowo niewielkiej różnicy średniej długości życia Żydów i Arabów izraelskich, indywidualne wybory i kulturowe różnice są ważnymi czynnikami, na ogół pomijanymi w debatach o różnych wynikach.  


Zgodnie z większością artykułów i komentarzy “Guardiana” o tym regionie, Asi nigdzie nawet nie wspomina o roli odgrywanej przez decyzje indywidualnych Palestyńczyków ani ich przywódców w stosunkowo niskim poziomie zaszczepienia lub innych wyzwaniach zdrowotnych. Oczywiście, zrobienie tego wymagałoby przypisania Palestyńczykom sprawczości, traktując ich poważnie jako kowali własnego losu, jak też przyznania intuicyjnie rozumianego faktu: że złe palestyńskie decyzje prowadzą do złych wyników. 

CAMERA UK (dawniej UK Media Watch i BBC Watch)

@CAMERAorgUK

Przy +/- 32 dolarach za dawkę w pomnożeniu przez 5 milionów Palestyńczyków (160 milionów dolarów) suma, jaką AP wydała na program “Płaca za mordowanie” w zeszłym roku (155 miliona dolarów) wystarczyłaby na zaszczepienie niemal całej populacji palestyńskiej

 

Noah Pollak

@NoahPollak

Jedną z najważniejszych części ustawy Taylor Force Act jest wymagani, by Departament Stanu regularnie składał sprawozdania do Kongresu o sumach pieniędzy, jakie Autonomia Palestyńska wydaje na program terrorystyczny, płaca za mordowanie. Przejrzystość przynosi odpowiedzialność: https://freebeacon.com/national-security/palestinians-funneled-hundreds-millions-terrorists-state-dept-report-reveals/

23 marca 2021

Wynika z tego wszystkiego, że dobre izraelskie decyzje prowadziły do dobrych wyników i że jeśli Palestyńczycy kiedykolwiek zdecydują się na zakończenie wojny i działań wojennych przeciwko Izraelowi i zamiast tego pójdą zupełnie inną drogą, promując współpracę i współistnienie z państwem żydowskim według modelu Porozumień Abrahamowych, i zaczną naśladować zamiast demonizować Jerozolimę, może pokój i dobrobyt będą rozdzielone równiej.  


Lies, Damn Lies and Guardian Statistics

CAMERA UK, 11 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk