Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 12:22

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy w potrzebie lustra?


Bassam Tawil 2019-08-11

Milczenie Autonomii Palestyńskiej wobec zamordowania Dvira Soreka, żydowskiego nastolatka, wysyła jasny komunikat palestyńskiemu społeczeństwu: zabicie Żyda jest chwalebne. Na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu (na zdjęciu) studenci świętowali to morderstwo rozdając słodycze i chwaląc terrorystów. (Zdjęcie: Oromiya321/Wikimedia Commons)
Milczenie Autonomii Palestyńskiej wobec zamordowania Dvira Soreka, żydowskiego nastolatka, wysyła jasny komunikat palestyńskiemu społeczeństwu: zabicie Żyda jest chwalebne. Na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu (na zdjęciu) studenci świętowali to morderstwo rozdając słodycze i chwaląc terrorystów. (Zdjęcie: Oromiya321/Wikimedia Commons)

Palestyńczycy znowu świętują zamordowanie Żyda – tym razem 18-letniego Dvira Soreka, nieuzbrojonego żołnierza nie na służbie, który został zasztyletowany, a jego ciało znaleziono 8 sierpnia na kamienistej ziemi koło miejscowości żydowskich Gusz Ecjon w pobliżu Betlejem.


Ani jeden Palestyńczyk nie potępił bezlitosnego zabicia nastolatka. Autonomia Palestyńska (AP), której przywódca, Mahmoud Abbas, mówił wcześniej, że jest przeciwny terroryzmowi, najwyraźniej nie widział potrzeby potępienia zamordowania Soreka.


Zamiast tego Autonomia Palestyńska nadal wydaje wiele oświadczeń, potępiając Izrael za „naruszanie międzynarodowego prawa” przez budowanie nowych domów dla żydowskich rodzin na Zachodnim Brzegu. Oświadczenie, wydane kilka godzin po zamachu terrorystycznym w Gusz Ecjon, nie wspomina o zamordowaniu żydowskiego nastolatka.  


W oczach kierownictwa Autonomii Palestyńskiej inauguracja nowej dzielnicy w żydowskiej miejscowości jest „wielką zbrodnią”, którą trzeba przedstawić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.


Oto co miał do powiedzenia  rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudaineh, o budowaniu domów w miejscowości Bet El, na północ od miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu:

"Ten akt jest potępiony i odrzucony, i narusza międzynarodowe rezolucje, włącznie z Rezolucją 2334 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która mówi, że działalność osiedli stanowi jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego. Te trwające prowokacje i wrogie czyny wymagają praktycznych decyzji”.

Kiedy izraelskie siły bezpieczeństwa ścigały terrorystę lub terrorystów, którzy zabili żydowskiego nastolatka, Abbas instruował swoje ministerstwo spraw zagranicznych, by złożyli skargę przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym z powodu jego polityki budowania domów. Abbas  instruował także swojego wysłannika przy ONZ, Riada Mansoura, by przeprowadził konsultacje z członkami Rady Bezpieczeństwa w sprawie możliwości przygotowania sesji nadzwyczajnej, by potępić izraelskie działania.


Instrukcje Abbasa opublikowały media Autonomii Palestyńskiej, kiedy odbywał się pogrzeb żydowskiego nastolatka. Raz jeszcze media Abbasa wybrały całkowite zignorowanie zamachu terrorystycznego, który kosztował życie młodego Żyda.


Nikt nie oczekuje, że Abbas złoży kondolencje rodzinie Sorek lub że wyśle palestyńskich przedstawicieli na pogrzeb. Niemniej przez milczenie wobec brutalnego zamordowania nieuzbrojonego żydowskiego nastolatka i publiczne oświadczenia potępiające Izrael w tym samym dniu, w którym miejsce miał ten zamach, Abbas i Autonomia Palestyńska pokazują z najwyższą jasnością ich całkowitą pogardę dla życia ludzkiego.


Kiedy trwał pościg za terrorystą lub terrorystami, rządzący Autonomia Palestyńską Fatah, partia Abbasa, wezwał Palestyńczyków, by tworzyli „komitety straży”, aby „udaremnić” rzekome ataki odwetowe ze strony osadników. Apel Fatahu jest wyłącznie kontynuacją palestyńskiego podżegania przeciwko Żydom żyjącym na Zachodnim Brzegu.  


Nie trzeba mówić, że Żydzi, z których większość jest przestrzegającymi prawa obywatelami, nie dopuścili się ataków odwetowych po odkryciu ciała Soreka. Żydzi żyjący w bloku Gusz Ecjon zawsze mieli dobre stosunki ze swoimi palestyńskimi sąsiadami, z których wielu zatrudniają w osiedlach i żydowskich przedsiębiorstwach na tym terenie.   


Milczenie Autonomii Palestyńskiej wobec zamordowania Dvira Soreka, żydowskiego nastolatka, wysyła jasny komunikat palestyńskiemu społeczeństwu: zabicie Żyda jest chwalebne.  


Milczenie Abbasa w rzeczywistości zachęca wielu Palestyńczyków do wyrażania radości z powodu zamachu terrorystycznego.


Gdy tylko rozeszła się wiadomość o tym morderstwie, palestyńskie grupy terrorystyczne wydawały się konkurować ze sobą w obsypywaniu sprawców pochwałami. Islamski Dżihad, Hamas i kilka frakcji OWP, włącznie z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny i Demokratycznym Frontem Wyzwolenia Palestyny, natychmiast wydały oświadczenia "witające" tę "bohaterską operację". Te grupy wezwały także Palestyńczyków do nasilenia ataków terrorystycznych przeciwko izraelskim żołnierzom i osadnikom na Zachodnim Brzegu.  


W próbie przeszkodzenia izraelskim silom bezpieczeństwa w schwytaniu terrorystów, palestyńskie frakcje i aktywiści zaapelowali do Palestyńczyków mieszkających w tej okolicy, by szybko wymazali zdjęcia z kamer bezpieczeństwa zainstalowanych w ich domach i przedsiębiorstwach.   


Na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu studenci świętowali morderstwo przez rozdawanie słodyczy i chwalili terrorystów.  


Tymczasem wielu Palestyńczyków zwróciło się do mediów społecznościowych, by tam w całkowicie jednoznacznych słowach świętować zabicie Soreka.


Niektórzy Palestyńczycy porównywali ofiarę do "owcy na Eid al-Adha", muzułmańskiego „Święta ofiary”. Święto czci gotowość Abrahama do poświęcenia własnego syna na rozkaz Boga. Zanim jednak Abraham mógł poświęcić syna, Bóg dostarczył do poświęcenia owcę w zamian za syna. Na Twitterze Palestyńczycy nazywali Soreka "owcą na Eid al-Adha", ponieważ został "zarżnięty" w przeddzień muzułmańskiego święta.


Nawiązując do muzułmańskiego święta, które zaczyna się w niedzielę, inny Palestyńczyk komentował: "Widocznie Palestyńczycy przyzwyczaili się do składania ofiar przed Eid al-Adha".


Kilku Palestyńczyków po informacji o zabiciu Soreka wymieniało pozdrowienia świąteczne stwierdzając, że był to "szczęśliwy Eid".


Inni Palestyńczycy napisali, że byli zachwyceni, kiedy dowiedzieli się, że dziadek Soreka, ocalały w Holocaustu rabin Benjamin Harling, został zamordowany przez terrorystów 19 lat temu. „Błogosławione niech będą ręce palestyńskich wojowników oporu, którzy zabili żołnierza, którego dziadek został zabity w operacji w 2000 roku” - napisał jedne z nich na Twitterze.


Trudno było znaleźć choćby jednego Palestyńczyka, który był gotowy wyrazić odrazę do tego zamachu terrorystycznego. Ale to ma sens. Dlaczego jakikolwiek Palestyńczyk miałby wystąpić przeciwko terroryzmowi, skoro ich przywódcy albo milczą, albo radośnie świętują zamordowanie żydowskiego nastolatka?


To jest nienawiść wobec Izraela i Żydów, która została wyryta w sercach i umysłach Palestyńczyków. Kiedy Palestyńczycy wiążą zamordowanie żydowskiego nastolatka z muzułmańskim świętem i tradycją składania ofiary z owcy, wyraźnie nadszedł czas na to, by Palestyńczycy uważnie przyjrzeli się sami sobie – a jeśli nie chcą tego zrobić, być może społeczność międzynarodowa mogłaby wreszcie dostarczyć im lustro.  


Palestinians: In Need of a Mirror?

Gatestone Institute, 9 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 853 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk