Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 22:26

« Poprzedni Następny »


Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku


Judith Bergman 2021-04-03

Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała z domów niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Na zdjęciu: obóz dla uciekinierów (zrzut z ekranu wideo)
Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała z domów niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Na zdjęciu: obóz dla uciekinierów (zrzut z ekranu wideo)

Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Personel wojskowy i humanitarny pracujący na tym terenie mówi, że nigdy nie widzieli takiej brutalności, jakiej dopuszczają się terroryści w regionie, gdzie ludzie “często są siekani na śmierć i okaleczani maczetami”, jak również są „masowe obcinania głów w stylu Państwa Islamskiego”.

 "Ubiegłej nocy zaatakowali naszą wieś i spalili domy. Kiedy zaczęło się to wszystko, byłam w domu z czwórką moich dzieci – jedna z matek opowiedziała organizacji Save the Children. – Próbowaliśmy uciec do lasu, ale złapali mojego najstarszego syna i obcięli mu głowę. Nie mogliśmy niczego zrobić, bo zabiliby nas także”.


"Kiedy zabili mojego 11-letniego syna, zrozumieliśmy, że nie jest bezpiecznie pozostać we wsi - powiedziała inna matka, która musiała uciekać z pozostałą trójką dzieci. – Uciekliśmy do domu mojego ojca w innej wsi, ale kilka dni później zaczęli atakować tam także”.


"Widziałam jak moja córka próbowała dobiec do łodzi z dwojgiem innych dzieci. Zabrali moją córkę i wielu innych. Potem podpalili naszą wieś” - mówiła Fatima Abdul, 43-letnia kobieta, która uciekła i teraz jest bezdomna, śpi na plaży.


Dekapitacje stały się powszechną potwornością w Cabo Delgado, ale ta praktyka nie jest nowa. W listopadzie dżihadyści obcięli głowy 20 chłopcom i mężczyznom w miejscowej wsi. Dżihadyści znani są jako al-Szabaab na tym terenie, ale w odróżnieniu od al-Szabaab, którzy działają w Somalii i są związani z Al-Kaidą, grupa z Mozambiku, znana także jako Ansar al-Sunna, jest związana z Państwem Islamskim (ISIS). Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Stany Zjednoczone ostatnio uznały tę grupę za grupę globalnego terroryzmu i nałożyły sankcje na jej przywódcę, Abu Jasir Hassana. Podczas gdy Mozambik jest krajem o chrześcijańskiej większości, Cabo Delgado jest głównie muzułmańskie.


W dodatku do skrajnej przemocy "cholera w Cabo Delgado i COVID-19 w całym kraju stanowią olbrzymie wyzwanie dla słabego system opieki zdrowotnej w rejonie, gdzie jest bardzo  ograniczony dostęp do wody pitnej, kanalizacji i higieny - według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarne. – Ponad 2,7 miliona ludzi w ostatnim kwartale 2020 roku znalazło się w obliczu poważnej niepewności żywnościowej, przynajmniej 840 tysięcy spośród nich w samym regionie Cabo Delgado, Niassa i Nampula". ONZ ocenia, że Mozambik potrzebuje 254 miliony dolarów, by złagodzić kryzys humanitarny.


Rząd Mozambiku nie był w stanie uporać się z atakami i zatrudnił prywatnych kontrahentów wojskowych (PMC) do pomocy. Była wśród nich Grupa Wagnera, związany z Kremlem PMC, podobno własność Jewgenija Prigożyna, przedsiębiorcy z bliskimi związkami z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem, oraz południowoafrykańska Dyck Advisory Group. Grupa Wagnera podobno opuściła Mozambik po odniesieniu ciężkich strat.


raporcie opublikowanym 2 marca, Amnesty International informowała, że wszystkie zaangażowane tam grupy popełniały zbrodnie wojenne. "Ludność Cabo Delgado jest schwytana między siły bezpieczeństwa Mozambiku, prywatne milicje walczące obok sił rządowych i zbrojną grupę opozycyjną, znaną jako Al-Szabaab – z których żadna nie respektuje prawa do życia ani żadnych reguł wojny” - powiedział Deprose Muchena, regionalny dyrektor Amnesty International na Afrykę Wschodnią i Południową. „Wszystkie trzy popełniły zbrodnie wojenne, powodując śmierć setek cywilów. Międzynarodowa społeczność nie zajęła się tym kryzysem, kiedy rozszerzał się do zbrojnego konfliktu na pełną skalę w ciągu ostatnich trzech lat”.  


Terrorystyczna rewolta grozi nie tylko Mozambikowi i jego ludności w dodatku do sąsiedniej Tanzanii, która walczy z dżihadystami na granicy; niektórzy analitycy oceniają, że „rewolta w Mozambiku ma potencjał destabilizacji Afryki Południowej i ośmielenia islamistów w całym regionie”.


Al-Szabaab przechwycił szereg miast w Cabo Delgado, ale dokonał znacznie ważniejszego przełomu w sierpniu 2020 roku, kiedy ta grupa podbiła kluczowy port w prowincji, Mocimboa da Praia, w pobliżu rodzącego się przemysłu eksploatacji pól gazowych kraju.  Obecnie Mozambik ma podobno trzecie co do wielkości złoża gazu ziemnego w Afryce, po Nigerii i Algieriii.


Rozbudowa tych pól gazowych, która ściągnęła do kraju wielkich zagranicznych inwestorów, wśród nich francuską firmę Total, jest warta, jak się ocenia, 60 miliardów dolarów i rewolta al-Szabaab spowodowała poważne jej zakłócenie. Total prowadzi tam projekt konstrukcyjny warty 20 miliardów dolarów, ale dochodzą informacje, że firma ewakuowała w styczniu około trzy tysiące członków personelu po napadzie terrorystycznym w grudniu na miejsce odległe od projektu o zaledwie kilka kilometrów.


Równocześnie działalność al-Szabaab potencjalnie zagraża globalnej żegludze przez Kanał Mozambicki, przez który przepływa około 30% globalnego ruchu tankowców.


Mozambik szuka pomocy w krajach Zachodu do walki z rozszerzającym się terroryzmem. We wrześniu 2020 roku rząd napisał do Unii Europejskiej prosząc o pomoc w szkoleniu swojej armii, by zapanować nad rewoltą i UE przyznała pomoc z "logistyką szkolenia i technicznego szkolenia w kilku konkretnych dziedzinach, jak również wsparcie w uporaniu się z humanitarnymi problemami, włącznie z opieką medyczną”, ale nie wysłała misji szkolenia wojskowego.


Portugalia, byłe mocarstwo kolonialne w Mozambiku, wysyła około 60 osób personelu do szkolenia żołnierzy piechoty morskiej i komandosów, jak podaje „Politico”. Portugalia, która obecnie sprawuje podlegającą rotacji prezydenturę UE, stara się także przekonać UE, by wysłała wojskową misję szkoleniową, by pomóc rządowi Mozambiku. 15 marca Stany Zjednoczone wraz z rządem Mozambiku rozpoczęły dwumiesięczny, wspólny program szkolenia, w którym siły specjalne USA będą przez dwa miesiące szkoliły żołnierzy piechoty morskiej Mozambiku.  


Beheading Children in Mozambique

Gatestone Institute, 22 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk