Prawda

Piątek, 7 maja 2021 - 08:25

« Poprzedni Następny »


Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku


Judith Bergman 2021-04-03

Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała z domów niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Na zdjęciu: obóz dla uciekinierów (zrzut z ekranu wideo)
Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała z domów niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Na zdjęciu: obóz dla uciekinierów (zrzut z ekranu wideo)

Dżihadyści Al-Szabaab w Cabo Delgado, północnej prowincji Mozambiku, obcinają głowy dzieciom zaledwie 11-letnim. Personel wojskowy i humanitarny pracujący na tym terenie mówi, że nigdy nie widzieli takiej brutalności, jakiej dopuszczają się terroryści w regionie, gdzie ludzie “często są siekani na śmierć i okaleczani maczetami”, jak również są „masowe obcinania głów w stylu Państwa Islamskiego”.

 "Ubiegłej nocy zaatakowali naszą wieś i spalili domy. Kiedy zaczęło się to wszystko, byłam w domu z czwórką moich dzieci – jedna z matek opowiedziała organizacji Save the Children. – Próbowaliśmy uciec do lasu, ale złapali mojego najstarszego syna i obcięli mu głowę. Nie mogliśmy niczego zrobić, bo zabiliby nas także”.


"Kiedy zabili mojego 11-letniego syna, zrozumieliśmy, że nie jest bezpiecznie pozostać we wsi - powiedziała inna matka, która musiała uciekać z pozostałą trójką dzieci. – Uciekliśmy do domu mojego ojca w innej wsi, ale kilka dni później zaczęli atakować tam także”.


"Widziałam jak moja córka próbowała dobiec do łodzi z dwojgiem innych dzieci. Zabrali moją córkę i wielu innych. Potem podpalili naszą wieś” - mówiła Fatima Abdul, 43-letnia kobieta, która uciekła i teraz jest bezdomna, śpi na plaży.


Dekapitacje stały się powszechną potwornością w Cabo Delgado, ale ta praktyka nie jest nowa. W listopadzie dżihadyści obcięli głowy 20 chłopcom i mężczyznom w miejscowej wsi. Dżihadyści znani są jako al-Szabaab na tym terenie, ale w odróżnieniu od al-Szabaab, którzy działają w Somalii i są związani z Al-Kaidą, grupa z Mozambiku, znana także jako Ansar al-Sunna, jest związana z Państwem Islamskim (ISIS). Ta grupa terrorystyczna zabiła ponad 1300 cywilów i wygnała niemal 670 tysięcy ludzi od czasu, kiedy zaczęła ataki w kraju w październiku 2017 roku, informuje Departament Stanu USA. Stany Zjednoczone ostatnio uznały tę grupę za grupę globalnego terroryzmu i nałożyły sankcje na jej przywódcę, Abu Jasir Hassana. Podczas gdy Mozambik jest krajem o chrześcijańskiej większości, Cabo Delgado jest głównie muzułmańskie.


W dodatku do skrajnej przemocy "cholera w Cabo Delgado i COVID-19 w całym kraju stanowią olbrzymie wyzwanie dla słabego system opieki zdrowotnej w rejonie, gdzie jest bardzo  ograniczony dostęp do wody pitnej, kanalizacji i higieny - według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarne. – Ponad 2,7 miliona ludzi w ostatnim kwartale 2020 roku znalazło się w obliczu poważnej niepewności żywnościowej, przynajmniej 840 tysięcy spośród nich w samym regionie Cabo Delgado, Niassa i Nampula". ONZ ocenia, że Mozambik potrzebuje 254 miliony dolarów, by złagodzić kryzys humanitarny.


Rząd Mozambiku nie był w stanie uporać się z atakami i zatrudnił prywatnych kontrahentów wojskowych (PMC) do pomocy. Była wśród nich Grupa Wagnera, związany z Kremlem PMC, podobno własność Jewgenija Prigożyna, przedsiębiorcy z bliskimi związkami z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem, oraz południowoafrykańska Dyck Advisory Group. Grupa Wagnera podobno opuściła Mozambik po odniesieniu ciężkich strat.


raporcie opublikowanym 2 marca, Amnesty International informowała, że wszystkie zaangażowane tam grupy popełniały zbrodnie wojenne. "Ludność Cabo Delgado jest schwytana między siły bezpieczeństwa Mozambiku, prywatne milicje walczące obok sił rządowych i zbrojną grupę opozycyjną, znaną jako Al-Szabaab – z których żadna nie respektuje prawa do życia ani żadnych reguł wojny” - powiedział Deprose Muchena, regionalny dyrektor Amnesty International na Afrykę Wschodnią i Południową. „Wszystkie trzy popełniły zbrodnie wojenne, powodując śmierć setek cywilów. Międzynarodowa społeczność nie zajęła się tym kryzysem, kiedy rozszerzał się do zbrojnego konfliktu na pełną skalę w ciągu ostatnich trzech lat”.  


Terrorystyczna rewolta grozi nie tylko Mozambikowi i jego ludności w dodatku do sąsiedniej Tanzanii, która walczy z dżihadystami na granicy; niektórzy analitycy oceniają, że „rewolta w Mozambiku ma potencjał destabilizacji Afryki Południowej i ośmielenia islamistów w całym regionie”.


Al-Szabaab przechwycił szereg miast w Cabo Delgado, ale dokonał znacznie ważniejszego przełomu w sierpniu 2020 roku, kiedy ta grupa podbiła kluczowy port w prowincji, Mocimboa da Praia, w pobliżu rodzącego się przemysłu eksploatacji pól gazowych kraju.  Obecnie Mozambik ma podobno trzecie co do wielkości złoża gazu ziemnego w Afryce, po Nigerii i Algieriii.


Rozbudowa tych pól gazowych, która ściągnęła do kraju wielkich zagranicznych inwestorów, wśród nich francuską firmę Total, jest warta, jak się ocenia, 60 miliardów dolarów i rewolta al-Szabaab spowodowała poważne jej zakłócenie. Total prowadzi tam projekt konstrukcyjny warty 20 miliardów dolarów, ale dochodzą informacje, że firma ewakuowała w styczniu około trzy tysiące członków personelu po napadzie terrorystycznym w grudniu na miejsce odległe od projektu o zaledwie kilka kilometrów.


Równocześnie działalność al-Szabaab potencjalnie zagraża globalnej żegludze przez Kanał Mozambicki, przez który przepływa około 30% globalnego ruchu tankowców.


Mozambik szuka pomocy w krajach Zachodu do walki z rozszerzającym się terroryzmem. We wrześniu 2020 roku rząd napisał do Unii Europejskiej prosząc o pomoc w szkoleniu swojej armii, by zapanować nad rewoltą i UE przyznała pomoc z "logistyką szkolenia i technicznego szkolenia w kilku konkretnych dziedzinach, jak również wsparcie w uporaniu się z humanitarnymi problemami, włącznie z opieką medyczną”, ale nie wysłała misji szkolenia wojskowego.


Portugalia, byłe mocarstwo kolonialne w Mozambiku, wysyła około 60 osób personelu do szkolenia żołnierzy piechoty morskiej i komandosów, jak podaje „Politico”. Portugalia, która obecnie sprawuje podlegającą rotacji prezydenturę UE, stara się także przekonać UE, by wysłała wojskową misję szkoleniową, by pomóc rządowi Mozambiku. 15 marca Stany Zjednoczone wraz z rządem Mozambiku rozpoczęły dwumiesięczny, wspólny program szkolenia, w którym siły specjalne USA będą przez dwa miesiące szkoliły żołnierzy piechoty morskiej Mozambiku.  


Beheading Children in Mozambique

Gatestone Institute, 22 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJudith Bergman 

Izraelska autorka, publicystka i badaczka. Studiowała nauki polityczne oraz prawo na The London School of Economics.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 853 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk