Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar


Akiva Van Koningsveld 2021-05-25


Po setkach rakiet ze Strefy Gazy wystrzelonych na środkowy Izrael we wtorek, które zabiły trzech Izraelczyków, uderzenia IDF-u zniszczyły militarne pozycje grup terrorystycznych Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Według IDF, w atakach odwetowych zginęło kilku wysokich rangą dowódców Hamasu. W niektórych wypadkach Izraelskie Siły Powietrzne muszą borykać się z dobrze znaną strategią Hamasu militaryzowania dzielnic mieszkalnych i, na przykład, uderzać w dom używany jako magazyn broni.

Czołowe organizacje informacyjne świata wielokrotnie i bezkrytycznie cytowały nadzorowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie, kiedy oskarża ono Izrael o “umyślnie wymierzone w cywilów ataki”. Eksperci jednak poddali w wątpliwość te twierdzenia. Hamas wydał wytyczne, nakazujące Palestyńczykom opisywanie wszystkich ofiar jako “niewinnych cywilów”, także kiedy są terrorystami. Ponadto, około jedna czwarta rakiet wystrzelonych z Gazy ląduje wewnątrz tej gęsto zaludnionej enklawy, co podsyca podejrzenia, że przynajmniej niektóre ofiary cywilne są w rzeczywistości ofiarami rakiet Hamasu.


Wielu dziennikarzy ochoczo obwiniało Izrael o śmierć cywilów. W niektórych wypadkach posuwali się do jawnych kłamstw, by tego dowieść. Na przykład, Bel Trew – korespondentka “Independenta” na bliskim Wschodzie – we wtorek powiedziała, że w Gazie „rodziny nie mają ostrzeżenia” o nadchodzących nalotach. Tego samego dnia jej kłamstwo obaliła Al Dżazira. W wiadomościach reporter dla mieszczącej się w Katarze agencji informacyjnej przyznał, że Izrael ostrzegał z góry zanim uderzył w cel:

Z mediami bez ustanku lansującymi fałszywą równoważność moralną między palestyńskimi grupami terroru a izraelskimi cywilami, których te grupy atakują, pora przedstawić Kodeks Etyczny armii izraelskiej i kroki, jakie podejmuje, by ratować życie po obu stronach. Spojrzenie na wartości, jakimi kieruje się ta armia, powinno rozwiać koncepcję, że Izraelskie Siły Obronne są równie winne utraty niewinnego życia, jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad.  


“Zachowywanie człowieczeństwa także w walce”


IDF przestrzega niesłychanie wysokich standardów zachowania. Jak ujął to w 2019 roku minister obrony, Benny Gantz: “Nasze rozkazy bojowe zawierają reguły bitwy i Dziesięć Przykazań. Kod komputerowy dla F-35 i kod moralny proroków Izraela”. Ta koncepcja jest sformułowana wyraźniej w Ruach Zahal, Kodeksie Etycznym IDF, który studiuje każdy izraelski żołnierz podczas podstawowego szkolenia:  


Żołnierz będzie używał broni i siły tylko dla wypełnienia swojej misji i wyłącznie do niezbędnych rozmiarów; zachowa swoje człowieczeństwo także podczas walki. Żołnierz nie użyje broni ani siły w celu skrzywdzenia osób niebiorących udziału w walce ani jeńców wojennych, i zrobi wszystko, co może, żeby uniknąć wyrządzenia krzywdy ich życiu, ciałom, honorowi i własności”.


A zatem IDF posuwa się bardzo daleko, by uniknąć krzywdzenia cywilów, często wychodząc poza zobowiązania według zwyczajowego prawa międzynarodowego. Wideo szerzone przez Palestyńczyków we wtorek pokazuje dozorcę budynku w Gazie, dyskutującego ewakuację budynku z przedstawicielem IDF, który daje mu godzinę na opuszczenie tego miejsca.

 

Telefonowanie jest częścią starań Izraela o zminimalizowanie cywilnych ofiar. IDF, określona kiedyś jako “najbardziej moralna armia w historii wojen” przez brytyjskiego pułkownika Richarda Kempa, wysyła także SMS-y i zrzuca ulotki. Jeśli ludzie mimo tego pozostają w miejscu, IDF często ostrzega tak zwanym “stukaniem w dach”: głośną, ale nie śmiercionośną bombą, która informuje ich, że zaraz nastąpi uderzenie.


Hamas: popełnia podwójne zbrodnie wojenne; Izrael: oszczędza życie po obu stronach


Podczas gdy Izrael próbuje minimalizować cywilne ofiary, palestyńskie grupy terrorystyczne używają swoich ludzi jako ludzkiej tarczy. Podczas wojny 2014 roku Hamas zachęcał Palestyńczyków do gromadzenia się na dachach, by Izraelczycy nie zaatakowali. W następstwie tego odwołano w ostatniej chwili wiele uderzeń powietrznych. Wiadomo, że organizacja terrorystyczna Hamas używa budynków mieszkalnych, hoteli, szpitali, a nawet szkół UNRWA jako wyrzutni do atakowania Izraela.  


“Ludzie stawiają opór izraelskim odrzutowcom swoimi ciałami - zapewniał rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri już wcześniej. – My, ruch [Hamasu] wzywamy naszą ludność, by stosowała tę metodę do obrony palestyńskich domów”.


Hamas i inne grupy terrorystyczne w Strefie Gazy świadomie narażają na niebezpieczeństwo życie Palestyńczyków. Zdjęcia salw rakiet odpalanych z zamieszkałych dzielnic pokazują, że ich perwersyjna strategia militarna nie zmieniła się. To jest podwójna zbrodnia wojenna: ta grupa terrorystyczna świadomie strzela rakietami w centra populacyjne Izraela, używając równocześnie Gazańczyków jako tarczy, by zapobiec odwetowemu działaniu izraelskiej armii.


Mimo długiej i udokumentowanej historii łamania praw człowieka przez  Hamas, ani jedno medium głównego nurtu nie napisało o użyciu ludzkiej tarczy przez grupy terrorystyczne w Gazie podczas obecnej eskalacji.


Zamiast tego, główne organizacje informacyjne optowały za ruganiem Izraela bez dostarczania informacji, do jakich niezwykłych kroków posuwa się IDF, by zminimalizować straty w ludziach – swoich i Gazańczyków (patrz, na przykład „Washington Post”, „New York Times” i „Guardian”).


“New York Times” posunął się tak daleko, że napisał, iż Hamas i Izrael są “nierównymi przeciwnikami”, ponieważ Izrael ma “wysokiej klasy antyrakietowy system obronny”, właściwie winiąc żydowskie państwo za bronienie swoich obywateli przed terrorem. To, czego Patrick Kingsley z “New York Timesa” nie potrafi pojąć, to że Żelazna Kopuła ratuje życie po obu stronach przez zapobieganie dalszej eskalacji.


Mimo uprzedzenia mediów wobec Izraela, IDF nadal broni swoich obywateli, a równocześnie chroni życie tak wielu Palestyńczyków, jak to możliwe.


Unreported: IDF Values Life as Hamas Aims to to Maximize Casualties

Honest Reporting, 12 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Akiva Van Koningsveld

Izraelski publicysta, studiował dziennikarstwo na uniwersytecie w Utrechcie, niedawno przeniósł się na stałe z Holandii do Izraela.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 962 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk