Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 03:25

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy


Khaled Abu Toameh 2021-05-26

Przez kilka minionych tygodni tysiące Palestyńczyków w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu demonstrowały, by poprzeć Hamas, szczególnie po tym, jak wystrzelił tysiące rakiet i pocisków na Izrael. Na zdjęciu: Tłum Arabów wymachuje flagami Hamasu w Ramallah. (Zdjęcie: Issam Rimawi/Flash 90)
Przez kilka minionych tygodni tysiące Palestyńczyków w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu demonstrowały, by poprzeć Hamas, szczególnie po tym, jak wystrzelił tysiące rakiet i pocisków na Izrael. Na zdjęciu: Tłum Arabów wymachuje flagami Hamasu w Ramallah. (ZdjęcieIssam Rimawi/Flash 90)

W przeddzień pierwszej oficjalnej wizyty na Bliskim Wschodzie sekretarz stanu USA, Antony Blinken potwierdził poparcie dla rozwiązania w postaci dwóch państw jako jedynego sposobu dostarczenia nadziei Izraelczykom i Palestyńczykom, że mogą żyć z „równym stopniem bezpieczeństwa, pokoju i godności”.  


Oczekuje się, że podczas wizyty w Izraelu i na Zachodnim Brzegu Blinken spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem, który wzywa administrację Bidena, by pracowała na rzecz “osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, który zapewni palestyńskiemu narodowi prawo do wolności i niepodległości” oraz do ustanowienia palestyńskiego państwa z wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą.  


Wznowienie dyskusji o “rozwiązaniu w postaci dwóch państw” pojawia się w okresie znacznego wzrostu popularności Hamasu, palestyńskiej organizacji terrorystycznej, której Karta otwarcie wzywa do zastąpienia Izraela państwem islamskim. Pojawia się także w czasie, kiedy popularność Abbasa jest najniższa od czasu śmierci Arafata.  


Przez kilka minionych tygodni tysiące Palestyńczyków w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu demonstrowały, by poprzeć Hamas, szczególnie po tym, jak terroryści z tej organizacji wystrzelili tysiące rakiet i pocisków na Izrael.


Demonstranci skandowali hasła wychwalające Hamas i Islamski Dżihad (palestyńskie marionetki Iranu) za ostrzeliwanie Jerozolimy, Tel Awiwu i innych izraelskich miast podczas 11-dniowej agresji na Izrael. Demonstranci wznosili flagi i plakaty z portretami przywódców Hamasu także na terenach pod panowaniem Autonomii Palestyńskiej (AP) Abbasa na Zachodnim Brzegu, włącznie z Ramallah, de facto stolicą Palestyńczyków.  


Na terenie Al-Aksa w Jerozolimie tysiące Palestyńczyków wychwalały Hamas za ostrzeliwanie rakietami Izraela i skandowały: "Wszyscy jesteśmy ludźmi Mohammeda Deifa!"


Deif, najwyższy dowódca militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz ad-Din al-Kassam, jest najbardziej poszukiwanym przez Izrael terrorystą od czasu jego bezpośredniego udziału w serii terrorystycznych zamachów, włącznie z zamachami samobójczymi i porwaniami Izraelczyków.  


Podczas niektórych demonstracji Palestyńczycy skandowali hasła potępiające Abbasa jako „zdrajcę”, „agenta USA” i „izraelskiego kolaboranta”.  


W ostatni piątek wielki mufti Jerozolimy, szejk Mohammed Hussein (którego mianował Abbas), został zaatakowany przez muzułmańskich wiernych w meczecie Al-Aksa.


Napastnicy, o których sądzi się, że są stronnikami Hamasu, wyrzucili muftiego z meczetu po oskarżeniu go o brak poparcia dla odpalania rakiet i pocisków na Izrael. Kiedy wyprowadzano go z meczetu, protestujący krzyczeli do muftiego: "Psy Autonomii Palestyńskiej muszą odejść!"


Wyrzucenie muftiego jest oznaką malejącej popularności i wpływów Abbasa wśród Palestyńczyków. Jest także oznaką rosnącej popularności Hamasu, który stanowi w swojej Karcie, "Allah jest celem, Prorok (Mahomet) jest wzorem, Koran jest Konstytucją, Dżihad (święta wojna) jest drogą, a śmierć w sprawie Allaha jest najbardziej wzniosłą wiarą".


Palestyńczycy, którzy wyszli na ulice, by dać wyraz poparciu dla Hamasu, mówili, że podzielają jego wiarę, że "ziemia Palestyny jest islamskim Wakf od pokoleń i do Dnia Sądu Ostatecznego; nikt nie może wyrzec się jej lub jej części, ani porzucić jej lub jej części. Żaden kraj arabski ani zgromadzenie krajów arabskich i żaden arabski król lub prezydent, Palestyńczyk lub Arab, nie ma tego prawa”.


Palestyńczycy mówią ponadto, że podzielają pogląd Hamasu, że "inicjatywy [pokojowe], tak zwane pokojowe rozwiązania i międzynarodowe konferencje zmierzające do rozwiązania problemu palestyńskiego wszystkie są sprzeczne z wiarą Islamskiego Ruchu Oporu (Hamasu) i wyrzeczenie się jakiejkolwiek części Palestyny oznacza wyrzeczenie się części religii”.  


Palestyńczycy mówią Blinkenowi, że marnuje czas, jeśli sądzi, że zaakceptują “tak zwane pokojowe rozwiązanie” lub “wyrzekną się części Palestyny”. Wysyłają także ostrzeżenie do Abbasa, że uznanie prawa Izraela do istnienia i akceptacja “rozwiązania w postaci dwóch państw” jest równoznaczna ze zdradą, jest zbrodnią karaną śmiercią.  


Nie jest jasne, jak administracja Bidena wyobraża sobie działania Abbasa na rzecz ustanowienia państwa palestyńskiego obok Izraela, skoro ten palestyński przywódca jest oblężony przez własną ludność z powodu jego rzekomej wiary w możliwość pokoju z Izraelem.


Nie jest także jasne, jak administracja Bidena może spodziewać się, że Abbas spełni cokolwiek, skoro nawet nie może odwiedzić rządzonej przez Hamas Strefy Gazy, gdzie żyją dwa miliony Palestyńczyków.


W 2007 roku Abbas oskarżył Hamas o próbę zabicia go tuż przed tym, jak ta terrorystyczna grupa przechwyciła panowanie nad Strefą Gazy. Abbas powiedział, że widział taśmę wideo przedstawiającą ludzi Hamasu, którzy kopali tunel pod drogą, gdzie miał przejechać jego samochód i próbowali wypełnić ją 250 kilogramami materiałów wybuchowych.


Przywódcy Hamasu ostrzegali w przeszłości, że jeśli Abbas postawi stopę w Strefie Gazy, zostanie stracony przez powieszenie na publicznym placu za zdradę palestyńskiego ludu i za kolaborację z Izraelem.


Abbas ma teraz jeszcze większe powody do niepokoju, bo reputacja Hamasu wśród Palestyńczyków radykalnie wzrosła z powodu wystrzelenia przez nich tysięcy rakiet i pocisków na cały Izrael podczas ostatniej rundy walk.


Jak długo Izrael zachowuje ogólne panowanie nad bezpieczeństwem na Zachodnim Brzegu Abbas może czuć się bezpiecznie, siedząc w swoim gabinecie lub w domu w Ramallah. Jedynie obecność Izraela utrzymuje go u władzy i nie dopuszcza, by Hamas rozszerzył panowanie poza Strefę Gazy.


Wizyta Blinkena w Ramallah przychodzi także tuż po kontrowersyjnej decyzji Abbasa o odłożeniu wyborów do palestyńskiego parlamentu, które miały odbyć się 22 maja. Odłożenie tych wyborów rozgniewało wielu Palestyńczyków, którzy oskarżają Abbasa o pozbawienie ludzi prawa wybrania nowych przywódców.


Zamiast przyznać, że bał się, iż Hamas pokona jego frakcję, Fatah w wyborach, Abbas wybrał obwinianie Izraela o przeszkodzenie wyborom pod pretekstem, że Izrael nie odpowiedział na jego żądanie prowadzenia wyborów w Jerozolimie. W 2006 roku Hamas wygrał wybory parlamentarne głównie z powodu podziałów w Fatahu i szalejącej korupcji w Autonomii Palestyńskiej.  


Abbas boi się pojechać do Strefy Gazy. Boi się zwycięstwa Hamasu w palestyńskich wyborach. Abbas boi się, że Hamas spróbuje dokonać zamachu stanu przeciwko Autonomii Palestyńskie na Zachodnim Brzegu.


Abbas wie, że “rozwiązanie w postaci dwóch państw” już jest zrealizowane, choć nie jest takie, jakie ma na myśli administracja Bidena. Od 2007 roku Palestyńczycy mają dwa oddzielne minipaństwa, jedno na Zachodnim Brzegu i drugie w Strefie Gazy. Abbasowi jednak nie jest wygodnie mówić o dwóch rywalizujących państewkach palestyńskich, ani o Hamasie i Palestyńskim Islamskim Dżihadzie i woli nadal udawać, że założenie palestyńskiego państwa obok Izraela jest realistyczną opcją.


Niedawny sondaż opinii publicznej pokazał, że 57% Palestyńczyków sprzeciwia się rozwiązaniu w postaci dwóch państw. Również 57% popiera “walkę zbrojną” i “powszechny opór” przeciwko Izraelowi.


Według tego sondażu, 68% Palestyńczyków chce, by Abbas zrezygnował z urzędu. Pod koniec 2020 roku 66% palestyńskiego społeczeństwa chciało rezygnacji Abbasa.  


Tak więc Palestyńczycy mówią, że są przeciwni “rozwiązaniu w postaci dwóch państw” i chcą odejścia Abbasa. Mówią także, że uważają przywódców Hamasu za prawdziwych bohaterów Palestyńczyków i chcą walki zbrojnej z Izraelem.


To są głosy, których Biden nie usłyszy podczas jego wizyty w Ramallah. Jeśli Blinken naprawdę chce wiedzieć, co mówi palestyńska ulica, powinien wyjść i porozmawiać ze zwykłymi Palestyńczykami. Tam na ulicy, pojmie głębię antyizraelskich uczuć Palestyńczyków i ich głębokie poparcie dla marionetek Iranu i innych, którzy chcą wymazać Izrael z mapy.


The Palestinian Voices Blinken Won’t Hear

Gatestone Institute, 24 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 962 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk