Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 15:27

« Poprzedni Następny »


Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę


Liat Collins 2021-10-22


Wełniane rękawice Berniego Sandersa były w styczniu tego roku sensacją na inauguracji prezydenta Joego Bidena. Całymi tygodniami memy senatora Vermontu siedzącego z pokerową twarzą, w zimowym płaszczu i w za dużych rękawicach rządziły wirtualnym światem. Ten obraz wrócił do mnie w tym tygodniu, kiedy dowiedziałam się, że strój z „rękawicami Berniego” jest popularny na Halloween. 

 

Sanders nawiedza mnie – i to nie w postaci ikony Halloween. Kiedy chodzi o Izrael, ten postępowy Demokrata, który sam chciał być prezydentem, zdejmuje rękawiczki. A może raczej zamienia je na rękawice bokserskie.


W zeszłym tygodniu senator Sanders podniósł moralną równoważność na nowy poziom. Jest niewiarygodne, jak pozowanie na bezstronność może ujawnić głębię stronniczości. W liście do lidera większości w Senacie, Chucka Schumera (D-New York), Sanders uwarunkował swoje poparcie dla miliarda dolarów pomocy Izraelowi w uzupełnieniu przeciwrakietowego systemu obronnego Żelazna Kopuła podobną sumą środków pomocowych dla Gazy.

 

W liście podobno napisał: “Jeśli celem tego dodatkowego finansowania jest pomoc Izraelowi w uzupełnieniu zapasów dla Żelaznej Kopuły po wojnie, jaka miała miejsce w maju, byłoby brakiem odpowiedzialności, gdybyśmy równocześnie nie zajęli się olbrzymimi zniszczeniami i cierpieniami, jakie ta wojna spowodowała Palestyńczykom w Gazie. Tak jak popieramy prawo ludności Izraela do życia w pokoju i bezpieczeństwie, tak samo musimy to robić również wobec Palestyńczyków”.

 

To może brzmieć sprawiedliwie – jeśli tylko ignorujesz fakty. Jak dotąd, nie ma żadnych oznak, że Gaza wydaje środki pomocowe, jakie otrzymuje, na budowę lub odbudowę domów, na miejsca pracy, na szkoły itd. Wręcz przeciwnie, rozległy system tuneli i tysiące rakiet wystrzelonych na Izrael są wyraźnymi sygnałami, gdzie można znaleźć priorytety reżimu Hamasu w Strefie Gazy. 

 

Wręczenie Hamasowi kolejnego miliarda dolarów nie spowoduje, że złoży broń, raczej zachęci do podejmowania dalszych ataków. Hamas nie jest karany za wystrzelenie 4500 rakiet i moździerzy na Izrael podczas 11-dniowej wojny w Maju, jest nagradzany. Pozbawione rękawiczek ręce Sandersa zbroją ruch terrorystyczny. Sanders wyciąga oskarżycielski palec wskazujący na Izrael, a przywódca Hamasu, Jahja Sinwar, kładzie palec na spuście.

 

Zaniepokojona czytelniczka skierowała moją uwagę na raport MEMRI (Middle East Media Research Institute) z przetłumaczonym końcowym oświadczeniem konferencji Hamasu “Obietnica życia przyszłego – Palestyna po wyzwoleniu” z 30 września 2021. Podczas gdy 10. Doroczna Konferencja „Jerusalem Post”, która w tym tygodniu odbywała się w Muzeum Tolerancji,  wielokrotnie nawiązywała do tematu rozwijania silniejszych i głębszych związków regionalnych dla dobra wszystkich, konferencja Hamasu koncentrowała się na tym, co robić po zniszczeniu żydowskiego państwa.

 

W przesłaniu do uczestników konferencji, które odczytał członek biura politycznego Hamasu, Kamal Abu Aoun, przywódca Hamasu, Al-Sinwar, podkreślił (według tłumaczenia MEMRI), że „sponsorujemy tę konferencję, ponieważ jest zgodna z naszą oceną, że zwycięstwo jest bliskie” i że “pełne wyzwolenie Palestyny od rzeki do morza” jest “sednem strategicznej wizji Hamasu”.

 

Wizją przyszłości Hamasu nie jest idylla pokoju i dobrobytu. Sanders powinien przeczytać ten raport, jeśli chce wiedzieć, co właściwie wspiera.  

 

Wskazówki Hamasu, fundamentalnie islamistyczne w tonie, określają, jak Palestyna w każdym sensie zastąpi “Izrael” (ich cudzysłów), włącznie z miejscem w organach międzynarodowych i jak odziedziczy nie tylko kraj, ale wszystko z nim związane. Gdyby Chinom nie udało się wygnać Tajwanu z ONZ w październiku 1971 roku, mogłabym zbyć ten palestyński cel jako bezsensowną brawurę. (Pięćdziesiąt lat później Chiny nadal zagrażają Tajwanowi.)

 

Nie wierzę, by Hamas był bliski egzystencjalnego zagrożenia Izraela, ale lektura wniosków konferencji Hamasu pokazuje jasno, że będzie nadal próbował. Sinwar, na przykład, przechwala się, że “bitwa Miecz Jerozolimy”, czyli wojna w maju, którą Hamas rozpoczął atakiem rakietowym na Jerozolimę, „nie wybuchła nagle… ruch oporu przygotowywał się do tego przez lata planowania, szkolenia i rozwoju wojskowego i wywiadowczego”.

 

Ci, którzy nie myślą o tym, co naprawdę znaczy hasło “Od Rzeki do Morza Palestyna będzie wolna”, powinni spojrzeć na paragrafy 15 i 16 z konferencji “Obietnica życia przyszłego”  (tłumaczenie MEMRI):

15. “W sprawie żydowskich osadników na palestyńskiej ziemi musi istnieć rozróżnienie w postawie wobec [następujących kategorii]: wojownika, który musi zostać zabity; [Żyda], który ucieka i można go zostawić w spokoju lub ścigać prawnie za jego zbrodnie; i pokojową osobę, która poddaje się i może zostać zintegrowana lub otrzymać czas na wyjazd. To jest sprawa, która wymaga głębokich rozważań i pokazu humanizmu, który zawsze charakteryzował islam”.

 

16. “Wykształceni Żydzi i specjaliści w dziedzinach medycyny, inżynierii, technologii i cywilnego oraz militarnego przemysłu powinni zostać zatrzymani [w Palestynie] przez pewien czas i nie powinno się im pozwolić na wyjazd i zabranie ze sobą wiedzy i doświadczenia, jakie zdobyli żyjąc na naszej ziemi i ciesząc się jej obfitością, podczas gdy my płaciliśmy cenę za to wszystko w poniżeniu, nędzy, chorobie, deprywacji, zabijaniu i aresztach”.

Nikt nie może oskarżyć Hamasu o subtelność lub używanie jedwabnych rękawiczek.A teraz coś zgubionego w tłumaczeniu. Irlandzka pisarka, Sally Rooney, zdecydowała, że choć jej dwie poprzednie książki były tłumaczone na hebrajski przez Modan Publishing House, nie da im praw do swojej najnowszej książki, Beautiful World, Where Are You [Piękny świecie, gdzie jesteś]. Opiera swoją decyzję na poparciu dla ruchu BDS (bojkoty, dywestycje, sankcje).

 

Po oburzeniu w mediach wyjaśniła, że nie sprzeciwia się temu, by jej książka ukazała się po hebrajsku, ale nie chce użyć izraelskiej firmy. Ponieważ Izrael jest jedynym krajem na świecie, którego narodowym językiem jest hebrajski, można zastanawiać się, kto, jej zdaniem, będzie czytał jej książkę, jeśli znajdzie kogoś, kto ją przetłumaczy.

 

Jak wiele osób zauważyło, Rooney nie ma podobnych skrupułów, jeśli chodzi o tłumaczenie jej prac na chiński dla czytelników w Ludowej Republice, ani na farsi, dla irańskich czytelników w tym bastionie praw człowieka. Istnieje słowo na tego rodzaju pokrętne myślenie. 

 

Piękny świecie, istotnie, gdzie jesteś? Nie można cię znaleźć w bojkotach opartych na ignorancji, płytkich sloganach i oszczerstwach. Kulturalne bojkoty nie czynią świata piękniejszym. Nie zbliżają ludzi. 

 

Brak powieści Rooney po hebrajsku nie jest wielką stratą, ale świadczy o tym, co dzieje się, kiedy kłamstwa o Izraelu jako “apartheidzie”, “kolonialistach”, “okupancie” stają się częścią automatycznego dyskursu. Pisanie powieści jest jedną rzeczą, ale pisanie na nowo historii jest czymś zupełnie innym. Być może Rooney bojkotuje także Biblię, po hebrajsku albo w jakimkolwiek innym języku.

 

Wróćmy teraz do Vermontu, stanie Berniego Sandersa i kwaterze słynnego na cały świat giganta produkcji lodów, Ben & Jerry, (którego obecnym właścicielem jest Unilever). W wywiadzie dla Axios w HBO na początku tego tygodnia współzałożyciel firmy, Ben Cohen, miał moment silnego bólu głowy jak po zbyt szybkim zjedzeniu lodów. Cohen siedział obok swojego partnera z biznesu, Jerry’ego Greenfielda i dziennikarka Alexi McCammond pytała go o decyzję firmy z lipca, by bojkotować izraelskie miejscowości na „Okupowanych Terytoriach Palestyńskich” (jak B&J określają Judeę, Samarię i wschodnią Jerozolimę). 

 

Zapytany, dlaczego firma nadal sprzedaje swoje produkty w amerykańskich stanach o polityce, która nie jest zgodna z wartościami postępowych założycieli firmy lodów - jak Georgia, gdzie ograniczono prawo do głosowania, lub Texas gdzie ograniczono prawo do aborcji – Cohen wpadł w żenujące milczenie – milczenie, które wiele mówiło.  

 

Wreszcie wyjąkał: “Nie wiem. Myślę, że to interesujące pytanie… Myślę, że muszę usiąść i pomyśleć o tym trochę”.

 

Hipokryzja i delegitymizacja Izraela pasują do siebie jak ręka do rękawicy. A bojkoty takie jak Rooney i Bena & Jerry’ego, wspierane przez Sandersa i jemu podobnych, powodują, że Hamas oblizuje się.   

 

Between boycotts and the Gaza gauntlet

Jerusalem Post, 14 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 981 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk