Prawda

Poniedziałek, 26 wrzesnia 2022 - 12:34

« Poprzedni Następny »


Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”


Seth J. Frantzman 2022-01-17

Napis “Netanjahu = Hitler” na antyizraelskiej demonstracji w Londynie 12 czerwca(zdjęcie: LEE HARPIN/JEWISH NEWS)

Napis “Netanjahu = Hitler” na antyizraelskiej demonstracji w Londynie 12 czerwca

(zdjęcie: LEE HARPIN/JEWISH NEWS)Kiedy Iran jest rozgniewany z powodu obraźliwych karykatur w Europie, atakuje pamięć Szoah i Żydów. Kiedy Pakistan jest rozgniewany, atakuje Żydów. Kiedy Al-Kaida jest rozgniewana, atakuje Żydów.

Po sobotnim ataku na synagogę w Colleyville w Teksasie amerykańskie władze powiedziały, że żądania sprawcy nie były związane ze społecznością żydowską. Jest to przypomnienie dziwacznego przywileju, jakim cieszą się często w oczach przedstawicieli władzy i mediów ci, którzy atakują ludność żydowską na całym świecie.

Choć jest wiele wypowiedzi potępiających ten atak, nie ma wielkiej woli zbadania, jak narastający antysemityzm prowadzi sprawców do atakowania żydowskich społeczności, nawet jeśli ich głównym celem nie jest atak na Żydów.  

 

Poprzedzając tę dyskusję uwagą, że dzień po tym wydarzeniu nie mamy danych o sprawcy [przyp. tłum. – obecnie wiadomo już, że był to obywatel brytyjski pochodzenia pakistańskiego], ani o tym, jak sytuacja rozwijała się, możemy jednak z pewnością powiedzieć, że ta osoba celowo zaatakowała synagogę. Przedstawiciele władzy powiedzieli także, że napastnik żądał uwolnienia Aafii Siddiqui z więzienia.

 

Siddiqui została skazana w 2010 roku po zaatakowaniu amerykańskiego personelu wojskowego w Afganistanie. Jej sprawę popierali islamscy ekstremiści i rząd Pakistanu. Jest także znana z antysemickich wypowiedzi.   

 

Pragnienie oddzielenia ataku od synagogi i traktowania go jako wyłącznie część sprawy Siddiqui i popularności, jaką cieszy się ona wśród islamistycznych ekstremistów, jak również pewnych grup obrony „praw człowieka”, jest częścią szerszego wzoru, w którym ataki na żydowskie społeczności często przedstawiane są jako losowe.


Zwolennicy ruchu BDS protestują w Tel Awiwie przed finałem Eurowisji w maju 2019 roku. (zdjęcie: AMMAR AWAD / REUTERS)
Zwolennicy ruchu BDS protestują w Tel Awiwie przed finałem Eurowisji w maju 2019 roku. (zdjęcie: AMMAR AWAD / REUTERS)

Tak było na przykład w sprawie ataku na koszerny supermarket Hypercacher w Paryżu w 2015 roku. Ten atak przeprowadził zwolennik ISIS, Amedy Coulibaly. Prezydent USA, Barack Obama, powiedział, że atak był związany z “grupą agresywnych, nikczemnych fanatyków, którzy obcinają ludziom głowy lub losowo strzelają do grupy jakichś ludzi w delikatesach w Paryżu”.  

 

Tyle tylko, że nie było w tym niczego „losowego”. Nie daje się racjonalnie wywnioskować, że w Paryżu z tysiącami supermarketów i delikatesów sprawca przypadkiem zaatakował koszerny supermarket należący do małej grupy mniejszościowej.  

 

Ten atak na supermarket był jednym z wielu ataków wymierzonych w Żydów w Europie. W 2015 roku był atak przed synagogą w Danii. W 2019 roku zaatakowano synagogę w Halle. “16 letni Syryjczyk i trzech innych ludzi zostali aresztowani w Niemczech z powodu podejrzenia o islamistyczny spisek, by zaatakować synagogę [w Hagen]” – donosiła w zeszłym roku BBC.

 

W Wielkiej Brytanii na londyńskiej Oxford Street gang mężczyzn zaatakował Żydów świętujących Chanukę w grudniu zeszłego roku. Dwa lata temu zatrzymano w Norwegii człowieka podejrzanego o udział w zamachu na żydowską restaurację w Paryżu w 1982 roku W 2008 roku był w Bombaju terrorystyczny atak, kiedy dom organizacji Chabad, Mariman House, został zaatakowany razem z wieloma innymi miejscami przez pakistańską sieć terrorystyczną.  

 

W innym nikczemnym ataku islamski terrorysta zaatakował w 2012 roku żydowską szkołę w Tuluzie we Francji. Zrobił to po zabiciu francuskich żołnierzy w Pirenejach. Raz jeszcze wzór atakowania w jednym miejscu, a potem zabicia Żydów, był częścią terrorystycznego przesłania.

 

Kiedy patrzymy na szerszy wzór – czy jest to zainspirowany przez ISIS zamach w Paryżu, który prowadził do ataku na koszerny supermarket, czy grupy związane z Palestyńczykami atakujące żydowskie miejsca w latach 1980., zamordowanie Leona Klinghoffera na pokładzie porwanego statku wycieczkowego Achille Lauro w 1985 roku, napad na dom Chabadu w Indiach, czy synagogę w Teksasie – niemal zawsze widzimy ten sam wzór.  

 

Żydzi są atakowani jako “oczywisty” cel dla każdej grupy, która ma jakieś żale (zazwyczaj są to grupy inspirowane przez islamistyczny ekstremizm), a oficjalne doniesienia na ogół przedstawiają te ataki jako losowe, w odróżnieniu od części systematycznych antyżydowskich przestępstw nienawiści. Jest wygodniej widzieć sprawców jako ludzi przypadkowo  wybierających żydowskie cele niż zadawanie dociekliwych pytań o to, dlaczego terroryści wybrali właśnie te cele.   

 

Wolimy narrację o losowości i “psychicznej chorobie” lub “obłąkaniu” z zakończeniem o naszym współczuciu i modłach, lub narrację o “bezsensownym akcie przemocy”, od pytania o to, jak na całym świecie podobne ruchy o podobnym pochodzeniu i powiązaniach przekazują swoim zwolennikom ideę, że zabijanie Żydów jest elementem “operacji” i pozytywną częścią “męczeństwa”.

 

Odkrywanie sposobu, w jaki Żydzi są opisywani przez środowisko, które stworzyło ISIS, przez grupy w Pakistanie, które popierają ataki na Indie, przez pełne nienawiści grupy w Wielkiej Brytanii, które zorganizowały karawan samochodów, który w maju podczas działań wojennych między Gazą a Izraelem wzywał do gwałcenia żydowskich kobiet, oznaczałoby głębsze spojrzenie na to, jak Żydzi są przedstawiani przez skrajnie prawicowe rządy, takie jak rząd Pakistanu, i grupy ekstremistyczne, takie jak ISIS, Al-Kaida, Hamas i Bractwo Muzułmańskie.

 

Antyżydowskie poglądy, które prowadzą do ataków na synagogi, koszerne delikatesy i żydowskie społeczności, są nieodłączne od globalnego, skrajnie prawicowego środowiska. Karta Hamasu, rodzaj manifestu wydanego w 1988 roku, pełna jest antysemickich spisków.  Na czele rządu Malezji przez wiele lat stał jawny antysemita, Mahathir Mohammed, ekstremista, który nazywał Żydów „haczykonosymi”, szydził z Holocaustu i twierdził, że Żydzi rządzą światem. Mimo tej nienawiści zapraszano go na wykłady na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i w USA.

 

We wszystkich tych wypadkach i w wielu innych jest wyraźny trend: grupy i osoby propagują antysemickie poglądy jako część szerszego światopoglądu. Te poglądy przenikają do ich otoczenia, więc ludzie, którzy radykalizują się, mogą zarówno mieć skrajnie antysemickie poglądy, jak również twierdzić, że są częścią jakiegoś innego programu lub ruchu, takiego jak Al-Kaida, ISIS, pakistańskie grupy terrorystyczne, które atakują Indie, zwolennicy „Palestyny” lub jakiejś innej sprawy.

 

Nie jest niezwykłe, kiedy przywódcy krajów takich jak Pakistan, przeciągają paralelę między swoim gniewem na europejskie kraje za antymuzułmańskie karykatury a zaprzeczaniem Holocaustowi, jak gdyby negacja Holocaustu była w jakiś sposób obrazą Europejczyków i „zemstą” za karykatury.

 

Przywódca Pakistanu dokonał takiego porównania w 2021 roku. „Wzywam zachodnie rządy, które zakazały jakichkolwiek negatywnych uwag o holokauście, by używały tych samych standardów do karania tych, którzy świadomie szerzą przesłanie o nienawiści wobec muzułmanów przez obrażanie Proroka” – tweetował pakistański premier, Imran Khan.

 

Iran kilkakrotnie zorganizował konkurs karykatur, by szydzić z Holocaustu jako sposób zemszczenia się na Europie za karykatury. W sumie “Żydzi” stali się naturalnym kozłem ofiarnym i ofiarami w każdym z tych wypadków.   

 

Kiedy Iran jest rozgniewany z powodu obraźliwych karykatur w Europie, atakuje pamięć Szoah i Żydów. Kiedy Pakistan jest rozgniewany, atakuje Żydów. Kiedy Al-Kaida jest rozgniewana, atakuje Żydów. Kiedy ISIS radykalizuje ludzi, zachęca do ataków na żydowskie cele. Kiedy kraje lub grupy chcą obrazić się wzajemnie na Bliskim Wschodzie, porównują swoich wrogów do Żydów.

 

“Żyd” jest dla nich słowem pogardliwym, mającym obrażać. Fakt, że ekstremiści atakują potem koszerne delikatesy, synagogi, szkoły i Żydów na całym świecie, od Indii do USA, jest częścią tej ideologii.

 

Officials are afraid to say ‘antisemitism’ when Jews are targeted

Jerusalem Post, 16 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1109 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk