Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 11:57

« Poprzedni Następny »


Izrael: najczystszy kraj świata


Mitchell Bard 2022-05-11

Mem ze strony „Who Profits” przedstawiającej się jako „niezależne centrum badawcze ujawniające izraelską okupację ekonomiczną”.

Mem ze strony „Who Profits” przedstawiającej się jako „niezależne centrum badawcze ujawniające izraelską okupację ekonomiczną”.Robocza definicja antysemityzmu sformułowana przez International Holocaust Remembrance Alliance’s (IHRA) jest coraz bardziej uznawana za autorytatywną. Mówi po prostu: “Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej”.

Definicja nie jest pozostawiona całkowicie otwartej interpretacji, ale przytacza dalej wiele konkretnych przykładów tego, co stanowi antysemityzm, włącznie z kilkoma odnoszącymi się do Izraela. Tutaj jest jeszcze jeden, który należałoby dodać: Jeśli wierzysz, że Izrael nie ma żadnych pozytywnych cech, jesteś antysemitą.


Dowód rzeczowy: wszyscy ci, którzy oskarżają Izrael o najrozmaitsze rodzaje „… washing [pranie …]” – w miejsce kropek należy wpisać właściwe słowo. Antysemici, którzy używają tego wyrażenia, oskarżają Izrael i jego zwolenników o próbę odwrócenia uwagi od niereformowalności żydowskiego państwa. Ich zdaniem o Izraelu nie można powiedzieć niczego pozytywnego.


Prawdopodobnie pierwszym przykładem było oskarżenie o “pinkwashing” [pranie na różowo], gdy tylko ktoś zwracał uwagę na tolerancję Izraela wobec społeczności LBGTQ. Jeśli kiedykolwiek potrzebny był dowód, że pewni orędownicy palestyńskiej sprawy nie dbają ani odrobinę o Palestyńczyków, to tutaj on jest. Nigdy nie słychać, by któryś z tych świętoszkowatych obrońców praw człowieka potępił traktowanie Arabów LBGTQ, których życie jest nieustannie zagrożone i którzy często szukają schronienia w Izraelu. „Queers for Palestine”, na przykład, mogą być jedną z najbardziej orwellowskich wśród propalestyńskich grup – a to mówi niemało.


Jednym z nowszych pomysłów jest oskarżanie każdego, kto ma czelność mówienia o staraniach Izraela w sprawach ochrony środowiska, o “greenwashing” [pranie na zielono]. Izrael jest krajem, gdzie wymyślono nawadnianie kropelkowe i zbudowano stacje odsalania wody. Izraelczycy od dziesięcioleci używają słonecznego nagrzewania wody i robili to na długo zanim wielu ludzi usłyszało o energii słonecznej. Izrael od ponad stulecia zalesia kraj. Tymczasem Palestyńczycy przez fatalne zarządzanie zanieczyścili warstwy wodonośne w Strefie Gazy, sprawiając, że woda nie nadaje się do picia, i zagraża innym zasobom wodnym. Podczas ich “Wielkiego marszu powrotu” spalili tysiące hektarów lasu i ziemi uprawnej i zniszczyli 25 procent wszystkich rezerwatów przyrody w pobliżu granicy z Gazą, zabijając rośliny i zwierzęta. Niemniej kampania BDS przekonała Sierra Club, by odwołał wszystkie swoje wyjazdy do Izraela. Na szczęście przywódcy klubu opamiętali się i zmienili decyzję.

 

InnymInnym absurdalnym przykładem jest “purplewashing”[pranie na fioletowo], które odnosi się do Izraela wykorzystującego feminizm i kwestie kobiet. Jeden z oskarżycieli powiedział: “Sprawa IDF…  [jest] jednym z najbardziej oczywistych przykładów, że ‘prokobieca’ postawa nie może być niczym więcej jak trikiem reklamowym”. BitchMedia, “feministyczna odpowiedź na popkulturę” tweetowały: “Ich genderujące reklamy są, jak się wydaje, stworzone do zamazania przemocy, jaką zadają Palestyńczykom”.


Także w sprawie feminizmu Izrael jest oazą na Bliskim Wschodzie, a palestyńskie społeczeństwo jest tym, w którym kobiety mogą być mordowane w kulturze „honorowych zabójstw”. Według statystyki Autonomii Palestyńskiej co piąta kobieta na Zachodnim Brzegu i w Gazie informowała o co najmniej jednym incydencie fizycznego maltretowania ze strony swojego męża. W najnowszym raporcie Departamentu Stanu USA jest więcej przykładów dyskryminacji kobiet na palestyńskich terytoriach.  

 

Czy słyszeliście któregokolwiek z tych “obrońców”, by występowali przeciwko maltretowaniu palestyńskich kobiet?  


Innym sposobem “whitewash [wybielania] okupacji” jest “artwashing” [pranie przez sztukę], czyli artystów używa się do ukrywania zbrodni Izraela. To oskarżenie rzucono na Sydney Festival, ponieważ przyjął donację od izraelskiej ambasady. W jakiś sposób ta decyzja znaczyła, że festiwal popierał izraelski “ucisk” Palestyńczyków i spowodowała, że wielu artystów wycofało swoje uczestnictwo. Grupa Izraelczyków protestowała przeciwko konkursowi piosenek, Eurowizji, w Tel Awiwie, ponieważ pomagało to “Izraelowi w promowaniu jego tak zwanych wartości [bycia] młodym, modnym, multikulturowym, przyjaznym dla LGBTQ miejscem”.


I nie zapominajmy o “sportwashing” [praniu przez sport]. Członkowie BDS dostawali apopleksji, ponieważ Argentyna i Urugwaj rozegrały mecz piłki nożnej w Izraelu, a etap wyścigu kolarskiego Giro d’Italia też odbył się w Izraelu. Autor artykułu w “Guardianie” napisał: “”Celem miękkiej siły izraelskiego sportu jest to, byśmy skupili się na grupie kolarzy lub wizycie Lionela Messiego zamiast na Palestynie”. Żeby boże broń, cały nasz czas i energia nie były poświęcone „Palestynie”.  

 

Tutaj jest jedno dobre “pranie”: “funwashing” [pranie przez zabawę]. Kiedy w Ma’ale Adumim, jednym z osiedli, o którym nawet Palestyńczycy przyznają, że będzie częścią Izraela, otwarto centrum handlowe i park rozrywki, „Haaretz” pytał, czy jest to “funwashing”.

 

Antysemici są coraz bardziej pomysłowi w swojej kampanii szkalowania Izraela na każdy możliwy sposób.


Kiedy Izrael promował Mimouna, północnoafrykańskie obchody zakończenia Pesach, organizacja Jewish Voice for Peace wymyśliła “brownwashing” [pranie na brązowo]. JVP oskarżyła Izrael o “zawłaszczanie ‘rdzennej’ środkowowschodniej i północnoafrykańskiej kultury” i zaprzecza „twierdzeniu, że Izrael ‘uratował’ Żydów” z Magrebu. Ciekaw jestem, co Żydzi z Etiopii, Maroka i innych części Afryki Północnej, którzy zostali sprowadzeni do Izraela, myślą o tym oskarżeniu. Przywodzi to na myśl zdanie Williama Safire’a, jakie wypowiedział po “Operacji Mojżesz”: “Po raz pierwszy w historii przywieziono tysiące czarnych ludzi do kraju nie w kajdanach, ale w godności, nie jako niewolników, ale jako obywateli”.


Tak, zrobili to ci uprawiający brownwashing Izraelczycy.


Jest jednak jeszcze więcej.


Izrael używa także przemysłu winiarskiego, by unikać kwestii palestyńskiej. W jednym z takich oskarżeń, towarzysząca tekstowi ilustracja pokazuje czerwony sok kapiący z prasy, przypuszczalnie symbolizujący to, co autor nazywa „periodycznymi masakrami Palestyńczyków”. Izraelczycy mogą teraz produkować światowej klasy wina, ale nie wolno nam zapomnieć, że “przez tysiąclecia wino było produkowane” w Palestynie. Przez promowanie swojego wina Izrael zajmuje się – zgadliście - “winewashing” [pranie winem].


Jednym z bardziej dziwacznych przykładów jest “hummus-washing” [pranie humusem], twierdzenie, że Żydzi zawłaszczyli humus jako izraelską potrawę. Aktywista BDS Ali Abunimah powiedział, że dziennikarka “New York Timesa”, Jodi Rudoren (obecnie redaktorka naczelna “The Forward) “pomaga hasbarystom z antypalestyńskiej Jewish Agency szerzyć hummus-washing ‘pokojową’ propagandę”, ponieważ przetweetowała informację o izraelskiej restauracji z humusem, która daje 50% rabatu gościom przy stołach, gdzie siedzą razem Żydzi i Arabowie.  

 

Z całym tym praniem Izrael musi być najczystszym krajem świata. Jego oskarżyciele jednak z pewnością nie mają czystych rąk. Przez pokazywanie nienawiści do wszystkiego, co izraelskie i odmowę uznania lub pozwolenia na jakiekolwiek wspominanie o pozytywnych atrybutach Izraelczyków, ci pracze ilustrują jeszcze jeden czarnosecinny objaw antysemityzmu.


Israel: The world’s cleanest country

JNS Org., 27 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Żyd Pracz Marek Eyal 2022-05-11


Brunatna fala

Znalezionych 1321 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk