Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 18:45

« Poprzedni Następny »


Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie


David Collier 2021-09-10

Kawalkada samochodów w północnym Londynie 16 maja 2021, z powtarzanym przez megafon sloganem: „Fack the Jews. Rape their daughters”. Zrzut z ekranu wideo.
Kawalkada samochodów w północnym Londynie 16 maja 2021, z powtarzanym przez megafon sloganem: „Fack the Jews. Rape their daughters”. Zrzut z ekranu wideo.

Wątpię, by wielu słyszało nazwisko Safiyya Shaikh. Była to kobieta nawrócona na islam, która chciała wysadzić Katedrę św. Pawła w Londynie, a potem zabić się w zamachu samobójczym gdzieś w pobliżu londyńskiego metra. Na szczęście służby wywiadowcze dotarły do niej wcześniej. Wiadomości BBC w owym czasie skupiały się na aspekcie “narkomanii”, który, podobnie jak wymówka możliwej “choroby psychicznej” odciąga uwagę od morderczej islamistycznej ideologii, która w rzeczywistości była siłą napędową planowanych zamachów.Shaikh uwięziono w trzy miesiące po tym, jak inny islamistyczny terrorysta, Khairi Saadallah, który wybrał na miejsce ataku park Reading, zamordował troje ludzi, ponieważ – jak informowała BBC – „cierpiał na epizody psychozy”. Dziennikarze posunęli się tak daleko, że już w tytule podali, iż zainteresowanie tego terrorysty islamskim dżihadem było tylko „przelotne”.Wydaje się, że tak samo jak BBC wypacza nagłówki i artykuły, by ukryć prawdziwe cele sił, które atakują Izrael, BBC chce także minimalizować zagrożenia ze strony radykalnego islamistycznego ekstremizmu, przed jakimi stoi brytyjskie społeczeństwo. Tym jednak, co jest ciekawe w tym artykule, nie jest błędna informacja BBC, ale raczej zamierzony cel Safiyyi Shaikh – którym była Katedra św. Pawła – jeden z najważniejszych i rozpoznawalnych chrześcijańskich obiektów w Wielkiej Brytanii.


Tuszowanie prześladowań


W lipcu miał miejsce atak terrorystyczny na chrześcijańską misjonarkę i nadal nie znaleziono islamisty, który próbował zamordować Hatun Tash. Muzułmańscy konwertyci na chrześcijaństwo zawsze są ulubionymi celami. Inny konwertyta, Nissar Hussain skończył w szpitalu po ataku islamistycznej zgrai. Budynki i własność kościelna także są od ponad dwudziestu lat obiektami ataków islamistów w Wielkiej Brytanii. Ponieważ metodą ataku często jest podpalenie, tożsamość atakujących zazwyczaj jest niepotwierdzona i skazana na domysły.  

 

Nie przydarza się to tylko chrześcijanom i konwertytom - Nur Dahri, dobrze znany muzułmanin, który jest także sojusznikiem brytyjskich Żydów (i moim osobistym przyjacielem) także wylądował w szpitalu po tym, jak został zaatakowany na ulicy na początku roku 2020. Jeśli jesteś „inny” lub masz inne zdanie, jesteś celem. Saqib Rehman i jego brat Wasiq zostali niedawno skazani na więzienie za stawanie na głowie przewróconego  przez nich geja.

 

Przywódcy brytyjskiego kościoła wezwali do działania, by ratować chrześcijan na świecie, ponieważ są „atakowani”. Raport rządu brytyjskiego informował, że poziom ataków jest tak wysoki, że na niektórych terenach można go nazwać „ludobójstwem”. Niewiele mediów głównego nurtu chce podejmować sprawę islamistycznego terroru za granicą – jeszcze mniej ma ochotę mówić o tym, co dzieje się na naszych ulicach. Ci, którzy to robią, zostają automatycznie napiętnowani jako „islamofobi”. Kiedy inni w mediach głównego nurtu są zmuszeni do wspomnienia o tym – jak na przykład BBC – nieodmiennie mówią nam, że atak był wynikiem narkomanii lub choroby psychicznej. Na ogół nie mówią także niczego zaniepokojeni przywódcy kościelni – z obawy, że będą kolejnym celem. Zastraszanie przez radykalnych islamistów brytyjskich jest tematem tabu.   

 

Jeśli twoją odpowiedzią na to wszystko jest, że powodem jest “Dewsbury”, „Bradford” lub „Luton” – (miasta zdominowane przez muzułmanów), popełniasz olbrzymi błąd. Okazujesz również rasizm niskich oczekiwań i oddajesz naszą muzułmańską populację ekstremistom, którzy dążą do zdobycia panowania nad nią. Jeśli pozostaje to bez reakcji w “Dewsbury” a nawet w “Speakers Corner”, będzie również brak reakcji w Leicester, Birmingham i Blackburn. Jak również w wielu częściach Londynu. Co wtedy?  


Usankcjonowane ataki na Żydów


Podczas gdy ataki na chrześcijan nadal dzieją się pod osłoną ciemności, ataki na Żydów mają miejsce w biały dzień. Ostatnio aresztowano mężczyznę po serii ataków na Żydów w Stamford Hill. Sposób działania tego człowieka był prosty. Podchodził do kogoś, po kim było widać, że jest Żydem i uderzał go pięścią.

 

Minęło zaledwie kilka miesięcy od czasu, kiedy konwój samochodów jeździł po żydowskiej dzielnicy wzywając do „gwałcenia” naszych córek. Media głównego nurtu odnotowały to, ponieważ sprawa była zbyt głośna. Obwiniono jednak paru ekstremistów, udając, że to nie był element szerszego problemu.

 

W tym samym czasie, kiedy te samochody przejeżdżały przez Północny Londyn, setki innych islamistów gromadziły się w miastach w całym Zjednoczonym Królestwie i skandowały hasła o masakrowaniu Żydów. Te akcje nie były relacjonowane nigdzie poza żydowskimi mediami. Setki islamistów maszerowały ulicami Wielkiej Brytanii, obiecując Żydom, że armia Mahometa wróci, by ich wyrżnąć – i ani jedno medium głównego nurtu nie mrugnęło okiem. To jest zbyt „realne”, by się tym zająć – a i tak zapewne myślą: „to tylko Żydzi”, to wszystko z powodu „Izraela”.

 

Zamiast zobaczyć, że Izrael jest nieustanie atakowany przez islamistów, ta pokrętna logika skłania ich do obwiniania Izraela za nienawiść skierowaną na ten kraj przez radykalny islam. Jest to klasyczny przykład odwróconej przyczynowości. Jest to część społecznej piramidy kłamstw zbudowanej, by powstrzymać ludzi w Wielkiej Brytanii przed zrozumieniem, co dzieje się w miejscach takich jak Dewsbury, Bradford i dziesiątkach innych miast. Usankcjonowali ataki na Żydów i oddali Żydów islamistom w nadziei, że islamiści nie przerzucą na nich swojej uwagi.  


Zamykają więc oczy na antyżydowskie działania jak długo odbywają się one pod palestyńską flagą i nie nawołują otwarcie do gwałcenia. “Palestynizm” jest wymówką, która pozwala radykalnym islamistom szaleć na naszych ulicach z ich morderczym skandowaniem. Mogą nawet otwarcie grozić Żydom, idąc obok brytyjskich policjantów i policja nie reaguje.

 

Tym, co widzieliśmy w tym roku, nie jest sam wzrost ekstremizmu (ekstremizm już jest), ale wzrost pewności siebie. A za to cała wina spoczywa na naszym rządzie, siłach bezpieczeństwa i policji.


Kiedy odwracasz wzrok, przestajesz o tym myśleć


Umar Haque był nauczycielem w prywatnej szkole przy meczecie Ripple Road w Barking. Uczył wiedzy o islamie. Był także sympatykiem ISIS i próbował wychować “armię dzieci”, by przypuściły równoczesne ataki terrorystyczne w całym Londynie. Częścią problem jest to, że zbyt długo czekamy zanim zostaje podjęte działanie. Czy potrzeba nauczyciela, który dosłownie uczy dzieci, jak detonować bomby, zanim powiemy „dość”?

 

Niedawna książka Eda Husaina, Among the Mosques: A Journey Across Muslim Britain, ujawnia nietolerancję i nienawiść głoszone przez islamskich ekstremistów w Zjednoczonym Królestwie. Jest to przerażająca lektura – ale przynajmniej wskazuje na przyczyny wzrostu publicznego ekstremizmu. Gdyby działał proces międzywyznaniowy, gdyby islamscy przywódcy mówili (i działali) przeciwko wzrostowi islamizmu i gdyby muzułmańska społeczność wspierała normalną edukację przez umiarkowane głosy – to nie działoby się to, co obecnie obserwujemy. Najwyraźniej jest coś niedobrego, a zaniechanie mówienia o tym – czy to ze strachu, czy z politycznej poprawności – tylko przyczynia się do wzrostu problemu.    

 

Prawda jest taka, że w całym kraju są ludzie, którzy swobodnie i publicznie szerzą nienawiść. Dobrym przykładem jest ta lekcja historii zaczerpnięta ze strony internetowej głównego meczetu w Rochdale:


1929 r. – Wybuchła wojna między Żydami i Palestyńczykami, w którą interweniowali Brytyjczycy i zabili 116 Palestyńczyków, i ranili 232.1935 r. – Męczeństwo szejka Izzudina Al-Kassama, który walczył przeciwko brytyjskiej okupacji Palestyny

1929 r. – Wybuchła wojna między Żydami i Palestyńczykami, w którą interweniowali Brytyjczycy i zabili 116 Palestyńczyków, i ranili 232.

1935 r. – Męczeństwo szejka Izzudina Al-Kassama, który walczył przeciwko brytyjskiej okupacji PalestynyNie było “wojny” 1929 roku – były antyżydowskie pogromy, masakry niewinnych żydowskich społeczności w Hebronie, Sfacie i Jerozolimie. Tutaj haniebnie zamienia się Arabów w ofiary. Wzmianka o 1935 roku jest także problematyczna. Izz ad-Din al-Kassam nie był Palestyńczykiem, był Syryjczykiem. Był islamistycznym terrorystą, który atakował żydowskich i brytyjskich cywilów. Hamas nawet nazwał jego imieniem swoje skrzydło militarne. Użycie słowa “męczeństwo” do określenia mordercy cywilów, jest niepokojące. Opis Mandatu jako “okupacji” jest co najmniej mylący. Na tej stronie internetowej jest także twierdzenie, że Żydzi nie są w rzeczywistości Żydami. Czy naprawdę tego meczety uczą muzułmanów w Wielkiej Brytanii? Nic dziwnego, że antysemityzm rośnie. To są kłamstwa zamieszane z jawną sympatią dla terrorystów, by radykalizować wiernych przeciwko Żydom. Dlaczego nikt o tym nie mówi?

 

I spójrzcie na to zdjęcie, zrobione latem tego roku. Grupę dzieci użyto jako część protestu – wszystkie trzymają napis „zabity przez Izrael”:Jakiego przesłania uczą się te dzieci?


Ten typ nieakceptowalnego zachowania ma miejsce niemal wszędzie. Organizacja „Kick Off” zajmuje się sportem. Ich plugawy post na Facebooku opowiada o “syjonistycznej okupacji” i popiera islamistyczną narrację organizacji “Friends of Al Aqsa”. Nikt na to nie zwrócił uwagi.“Kick off” twierdzi, że jest akredytowanym przy FA miejscem rozgrywek piłki nożnej. Z dumą informuje, że zdobył uznanie “Bradford Safeguarding Children Board” – co nasuwa poważne pytanie. Jak może organizacja, która publikuje upolitycznione, rasistowskie komunikaty, być uznana za miejsce nadające się dla dzieci?  


I ostatni przykład. Ten chłopiec w londyńskiej Whitechapel w 2021roku – trzyma islamistyczny czarny sztandar:To jednak uważa się za niegroźne i w porządku, ponieważ cała ta nienawiść jest skierowana tylko przeciwko Żydom.


Zastraszanie działa w atmosferze milczenia


Żydzi są atakowani na ulicach, chrześcijanie są atakowani w ciemności – jak dotąd. Gwałtownie rosną także przestępstwa nienawiści wobec Sikhów. Jeśli będziemy ignorować to, co się dzieje, będzie tylko gorzej. Wielu nie rozumie, że te ataki nie muszą być powszechne. W zastraszaniu chodzi o strach i poddanie się groźbie przemocy. To wystarcza, by ludzie byli posłuszni bez potrzeby nieustannego atakowania ich.

 

Nikt nie mówi o tym, bo wszyscy boją się i nikt nie wie, co robić. Nienawiść szerzy się na naszych ulicach pod sztandarami islamizmu. Także wśród dzieci. Może nie istnieć jasna odpowiedź, jak sobie z tym poradzić, ale z pewnością chowanie głowy w piasek i udawanie, że tego nie ma, nie jest odpowiedzią. Jedna rzecz jest pewna – jeśli nie staniecie z Żydami, kiedy narasta nienawiść przeciwko nim, chrześcijanie, Sikhowie i inni będą następni. Jeśli nie zabierzemy się za to razem, w końcu wszyscy padniemy.   


Teaching to hate – UK Islamist extremism grows in confidence

5 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Brytyjski bloger śledzący antysemityzm w brytyjskich mediach i organizacjach. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1257 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk