Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 03:41

« Poprzedni Następny »


Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi


Seth J. Frantzman 2021-05-17

Dowódca Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, Esmail Ghaani. (Zdjęcie: Wikipedia)
Dowódca Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, Esmail Ghaani. (Zdjęcie: Wikipedia)

Dowódca Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, Esmail Ghaani, rozmawiał podczas weekendu z przywódcą Hamasu, Ismailem Haniją i omawiali najnowszy rozwój sytuacji i konflikt w Gazie. Agencja informacyjna Tasnim informowała o dyskusjach w Iranie. Dzieje się to na tle irańskiej regionalnej kampanii poparcia dla Hamasu, włącznie z proirańskim przywódcą w Iraku, Hadim al-Amirim, który ogłosił poparcie dla Hamasu. Turcja i wspierani przez Iran Huti i Hezbollah także popierają wojnę Hamasu przeciwko Izraelowi. Komunikat prasowy o kontaktach Ghaaniego z przedstawicielami najwyższego kierownictwa Hamasu pojawił się kilka dni po informacji o tym, że przywódca Hamasu, Chaled Meszaal, występował w tureckich mediach, a irańskie media cytowały jego wypowiedzi o strategii Hamasu.

Ważne jest to, że rozmowa z Ghaanim ma miejsce w czasie, kiedy irańskie media opublikowały swoje oceny systemów obrony powietrznej Izraela, twierdząc, że Izrael pokazuje nowe słabe strony. Irańska agencja informacyjna Tasnim twierdziła w sobotę, że system Żelazne Kopuły nie daje sobie rady z rakietowym ogniem zaporowym. Hamas odpalał w tej kampanii bezprecedensowo duże salwy rakiet, do 135 rakiet w ciągu pięciu minut. Hamas przyspiesza tempo wojny przeciwko Izraelowi. Hezbollah obserwuje. Według zdobytych informacji Hezbollah może w przyszłej wojnie wystrzelić 2000 rakiet dziennie na Izrael. Być może, Iran ujawnił powody używania nowej strategii przez Hamas.    

 

Dyskusja Ghaaniego z Haniją obejmowała publiczne komentarze, podczas których dowódca IRGC, który w 2020 roku zastąpił Kasema Solejmaniego, “zapewnił o poparciu Islamskiej Republiki Iranu dla narodu palestyńskiego i palestyńskiego [ruchu] oporu w obliczu nieustannej agresji i zbrodni syjonistycznego wroga wobec Jerozolimy i Gazy” – podała Tasnim.

 

Ghaani chwalił Hamas i jego dotychczasową akcję. Potępił „brutalne zbrodnie” Izraela i „chwalił stanowisko Islamskiej Republiki Iranu w poparciu narodu i sprawiedliwej sprawy Palestyny”. Ogólnym kontekstem tego jest ostrzeżenie wypowiedziane tydzień temu przez szefa IRGC, Hosseina Salamiego, że Izrael może zostać odcięty przez ataki z morza. Salami mówił także, że duże operacje taktyczne mogą poważnie zranić Izrael, ponieważ Izrael jest takim małym krajem.   

Jeden z wysokich rangą dowódców IRGC powiedział, że “Syjonistyczny reżim Izraela został zaskoczony i w pełni otoczony przez front oporu” – według doniesień Press TV. “Wydarzenia z ostatnich dni na okupowanych terytoriach dobrze pokazują możliwości [frontu] oporu w starciu z syjonistyczną siłą militarną i ujawniły wadliwy system obronny syjonistycznego reżimu” – oznajmił w sobotę zastępca dowódcy IRGC ds. politycznych, generał brygady Jadollah Dżavani. Iran przypatruje się uważnie i prawdopodobnie doradza Hamasowi w sprawie taktyki. Jak podała Press TV generał powiedział: “Syjonistyczny reżim jest pod naciskiem zarówno wewnątrz okupowanych terytoriów, jak ze strony międzynarodowej opinii publicznej, a sytuacja zmieniła się na korzyść Palestyny i frontu oporu”. Następnie dowódca IRGC stwierdził: “Syjonistyczny reżim nie ma żadnych możliwości na zmianę sytuacji na własną korzyść i sądząc po rzeczywistości w terenie, proces upadku syjonistów nabiera pędu”.

 

Hamas wystrzelił bezprecedensowe salwy 130 rakiet odpalanych w ciągu kilku minut, celując w Aszkelon i inne izraelskie miasta. Część tych rakiet przedostaje się i uderza w miasta, zabijając ludzi. Iran obserwuje i to samo robi Hezbollah. 13 maja wojskowy dowódca irański, Mohammed Bakeri, powiedział, że nastąpiło przesunięcie w równowadze sił w regionie i że Izrael przegrywa. Iran mówi, że Hamas celuje w baterie Żelaznej Kopuły i w izraelską infrastrukturę, taką jak fabryki chemiczne. Podkreśla także, że Hamas atakuje izraelskie lotniska. Hamas mówi, że ma dość rakiet, by kontynuować wojnę przez sześć miesięcy.

 

Kiedy Ghaani rozmawiał z przywódcą Hamasu, agencja Tasnim w Iranie podała, że “od początku konfliktu były różne poglądy na izraelskie systemy obrony, do tego stopnia, że jedni oceniali je jako skuteczne, a inni jako niezdolne do odparcia palestyńskich rakiet”.

 

Relacja Tasnim zawierała szczegółowe informacje o Żelaznej Kopule i innych systemach obrony antyrakietowej Izraela. Wydaje się, że wychodzi to poza tylko militarną analizę i w rzeczywistości pokazuje, jak IRGC dostarcza irańskim mediom aluzji o własnej strategii. Na przykład, Tasnim pisze, że “Syjonistyczna armia jest zorganizowana w taki sposób, że systemy Żelazne Kopuły, które są obsługiwane przez 137 i 947 batalion, są odpowiedzialne za cele o niskich wysokościach. Natomiast bataliony 138 i 139  obsługują system antyrakietowy Patriot oraz batalion 66 systemem [Procy] Dawida, których zadaniem jest zwalczanie celów na średnich wysokościach, zaś batalion 136 Megan, obsługujący systemy Arrow 2 i Arrow 3, został rozlokowany, by kontrować zagrożenie na wielkich wysokościach i ochronę przed pociskami balistycznymi”.  


W artykule jest również uwaga, że “z drugiej strony, jedynym obronnym systemem izraelskim, który był czynny w ostatnich latach, jest system Żelaznej Kopuły, a inne obronne systemy armii reżimu, poza kilkoma wypadkami, jeszcze nie weszły w poważny konflikt i dlatego skuteczność ich działania jest wątpliwa”. Co, zdaniem Iranu, powinien robić Hamas?  Tasnim mówi, że system Żelaznej Kopuły także ma kilka słabych stron. “Po pierwsze, liczba dostępnych systemów nie jest w stanie pokryć całego okupowanego terytorium i dlatego w wypadku wojny na wiele frontów ten system nie będzie w stanie odpowiedzieć na ataki rakiet i pocisków, a obrona powietrzna Izraela na niskich wysokościach będzie skrajnie słaba”. Ponadto, czytamy w tej relacji, że “z drugiej strony, jedną ze słabości tego system jest jego niezdolność do radzenia sobie z dużą ilością ognia. To jest sprawa, którą grupy oporu także rozumieją i to jest jeden z powodów, dla którego te grupy odpalały rakiety w dużych ilościach”.


Tasnim mówi, że Hamas, prawdopodobnie za irańską poradą, zwiększył szybkość swoich rakiet, co uczyniło je trudniejszymi do przechwycenia. Podniósł także celność i natężenie ognia. “To pokazuje, że grupy oporu stopniowo podniosły jakość swoich rakiet i pocisków przez staranne studiowanie sił i słabości organizacji obrony powietrznej syjonistycznej armii, a szczególnie jej systemów Żelaznej Kopuły i jak dotąd były w stanie równoważyć siłę syjonistycznego reżimu. Jeśli to będzie trwało, doprowadzi to grupy oporu do posiadania znacznie nowocześniejszej broni niż dzisiaj i do zadania cięższych ciosów syjonistycznemu reżimowi”. 


To wskazuje na plan prowadzenia tej wojny przez Hamas. Hamas przeszedł od ognia zaporowego 130 rakiet wycelowanych w Aszkelon, do ataków na lotniska i do używania samobójczych dronów, zbudowanych według irańskich projektów eksportowych dla Hutich. Ma również inną nowoczesną broń. I ma pociski balistyczne o zasięgu 250 km.    


Rozmowa Ghaaniego z Haniją może wskazywać, że Iran steruje tym konfliktem w jeszcze większym stopniu niż wcześniej. Iran przepowiedział tę wojnę między 6 a 8 maja. Hamas rozpoczął ją 10 maja, w Dzień Jerozolimy. To jest wyraźne przesłanie. Iran wskazał, że Izrael można pokonać w przemówieniach na Dzień Kuds w dniach 7 i 8 maja. Hamas ruszył 10 maja z uderzeniem skierowanym na Jerozolimę jako symbol „obrony Al-Aksa”.

 

Ile “porad i pomocy” (by użyć zwrotu używanego przez USA dla opisu tych powiązań), daje Iran Hamasowi? Czy Iran działa “przez i z” Hamasem, by pokonać Izrael, czy też jedynie testuje obronę Izraela dla Hezbollahu? Wcześniejsze raporty ostrzegały, że Huti otrzymują drony dalekiego zasięgu pozwalające na atakowanie Izraela. Także Hezbollah starał się o PGM czyli amunicję precyzyjnego rażenia, by uderzyć w Izrael. Przez ostatnie dziesięć lat Izrael przeprowadził setki nalotów na irańskie cele w Syrii, by zatrzymać przepływ broni do Hezbollahu. Jednak w ostatnich dniach odpalono rakiety na Izrael z Libanu i z Syrii. To może być symboliczne, ale także pokazuje, że nasila się dążenie Iranu do wojny na wiele frontów. Iran mówi to otwarcie. „Dlatego, w wypadku wojny na wiele frontów, ten system nie będzie w stanie odpowiedzieć na ataki rakiet i pocisków”. To jest projekt Iranu. Iran powiedział to otwarcie. Hamas dobrze słyszał. 

 

Iran reveals its strategy advising Hamas on war against Israel

Jerusalem Post, 15 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman
Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 962 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk